Djelovanje organizacije

Udruga za promicanje društvenih igara “Igranje” osnovana je 2013. godine s ciljem približavanja i poticanja na igranje modernih društvenih igara svim dobnim skupinama građana RH.
Prema Statutu, cilj i svrha osnivanja Udruge je promicanje i popularizacija modernih društvenih igara (kao što su Rummikub, Rizik, Pictionary, Dixit), koje se igraju u društvu okupljenom oko stola ili neke druge pogodne površine, u svrhu podizanja kulture igranja modernih društvenih igara, te poticanja razvoja civilnog društva kroz podizanje obiteljskih vrijednosti, bolje socijalizacije i prevencije svih dobnih skupina od alkohola, droga, računalne, te ostalih ovisnosti.

Moderne društvene igre imaju snažan fokus na razvoj vještina samog igrača: strateških, logičkih, komunikativnih, socijalnih, asocijativnih i drugih. Utjecaj sreće sveden je na minimum, a pobjeda u ovim igrama isključivo ovisi o ovim vještinama.

Udruga je svoje djelovanje usmjerila na održavanje i prisustvovanje na raznim manifestacijama:

• Organizacija Dana društvenih igara – manifestacije koja građanima demonstrira i podučava ih u igranju ovih igara
  • Prisustvovanje na raznim društvenim konvencijama
  • Sudjelovanje na školskim (osnovnih i srednjih škola) manifestacijama približavajući igranje društvenih igara među učenicima
  • Humanitarno doniranje setova društvenih igara raznim ugroženim skupinama djece (domovi, dječje klinike)

Udruga je 2016. godine dobila na korištenje gradski prostor kojeg je pretvorila u igraonicu “Meeple’s Corner” u kojem održava stalno igranje kroz tjedan raznih društvenih igara i igara uloga iz vlastite igroteke koja broji preko 350 naslova. Naši volonteri rado će pomoći svakom novom igraču oko izbora i pravila neke društvene igre.

Udruga je prisutna na internetu preko svoje vlastite web stranice, a u sklopu koje održava i dobro posjećeni forum na kojem se okuplja zajednica igrača društvenih igara, te putem stranice na Facebook društvenoj mreži.

Kako bi dodatno potaknuli građane na igranje društvenih igara, dobili smo od raznih svjetskih izdavača dozvole za izradu kvalitetnih prijevoda pravila društvenih igara na hrvatski jezik koja se mogu slobodno preuzeti s naših stranica. Biblioteka ovih pravila broji preko 270 naslova.

Kakve igre igramo?

Društvene igre koje mi promičemo su igre koje u sebi uvijek sadrže misaoni i edukativni karakter, te snažno potiču razvoj strateških, taktičkih, intelektualnih i kreativnih vještina, pozitivno utječući na razvoj čovjeka. Naša biblioteka igara broji preko 500 naslova.

Gdje nas možete pronaći?

Od značajnijih dosadašnjih projekata imamo uspješno realiziran kutak za igranje Meeple’s Corner koji tri puta tjedno okuplja stotine mladih, te koji u svakom svom terminu istovremeno okupi i više od 30 igrača.

Redovno nastupamo na manifestaciji koja okuplja zaljubljenike u znanstvenu fantastiku – SFerakonu, a bili smo i gosti prošlogodišnjeg Infogamer-a na Zagrebačkom Velesajmu.

Nadalje, tu su uspješno izrealizirani Dani društvenih igara na kojima se redovno okupi i preko 600 građana, obavezno odigravši bar jednu ili dvije igre za stolom u društvu svojih bližnjih ili sa sasvim novim ljudima i našim volonterima.

Upravo smo na ovim Danima društvenih igara otkrili kako postoji veliki interes za ovakvim tipom misaono-edukativne zabave kod mladih ljudi, te kod obitelji s djecom, pa su i naši projekti okrenuti ovim ciljnim skupinama.

Ukoliko nas želite pohvaliti, savjetovati, pokuditi, imate kakvu ideju o osobnom angažmanu u našoj udruzi svakako nam to javite na naš službeni e-mail [email protected] ili na naš službeni forum.

Osnovni podaci:

• Naziv: Udruga za promicanje društvenih igara “Igranje” (Udruga Igranje)
  • Adresa sjedišta: Rafe Barišića 4, Zagreb
  • OIB: 20001773175
  • Račun:  Raiffeisen BANK,  IBAN: HR1024840081106652120, SWIFT: RZBHHR2X
  • Kontakt: [email protected]

Cilj i ciljane skupine:

Cilj i svrha osnivanja Udruge je promicanje i popularizacija misaonih društvenih igara na ploči i s kartama, igara uloga (RPG, role-playing games), strateških igara s minijaturama koje se igraju u društvu okupljenom oko stola ili neke druge pogodne površine, a u svrhu: razvoja kognitivnih sposobnosti (učenje, pamćenje, rješavanje problema, odlučivanje); kreativnog izražavanja te kooperacije i socijalne interakcije djece, mladih i odraslih građana; promicanja minijaturizma i vještina izrade maketa; razvijanja i promicanja tehničke kulture; poticanja na zdrav i kvalitetan način života i provođenja slobodnog vremena.

• Djeca – opća populacija
  • Građani – opća populacija
  • Mladi – opća populacija
  • Obitelji

Djelatnosti:

• Okupljanje građana u svrhu igranja društvenih igara.
  • Okupljanje građana u svrhu izrade minijatura i maketa.
  • Okupljanje građana različitih dobnih skupina i zanimanja s ciljem cjeloživotnog učenja kroz društvene igre.
  • Promicanje kulture igranja društvenih igara.
  • Organiziranje radionica izrade društvenih igara.
  • Organiziranje edukativnih radionica s ciljem promoviranja druženja uz društvene igre.
  • Organiziranje turnira u društvenih igra među članovima Udruge te među ostalim udrugama sa sličnim ciljevima.
  • Organiziranje edukativnih putovanja članova na sajmove i susrete povezane s ciljevima Udruge.
  • Posjećivanje ostalih udruga sa sličnim ciljevima.
  • Organiziranje humanitarnih akcija.

Područja djelovanja:

• Hobistička djelatnost
  • Socijalna djelatnost
  • Tehnička kultura

Broj članova: 220+

Osobe za zastupanje udruge:

• Žarko Pintar, predsjednik udruge
  • Zrinka Znidarčić, potpredsjednica udruge

Članovi upravnog odbora udruge:

• Ivan Kokić
  • Sonja Kuzmanić