Essen 2023 - InMyBox

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
Odgovori
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Essen 2023 - InMyBox

Post Postao/la sadistiko »

Ponedjeljak 2.10.2023. - put

Kao i svake godine naša avantura počinje u ponedjeljak navečer prije sajma. Ove godine sam dosta toga zakazao i nisam se stigao dobro pripremiti za sajam. Ovaj put smo imali još veći kombi nego prošle godine.

slika

Ukrcali smo zadnje komade u kombi i krenuli na put. Ovaj veći kombi nažalost nema mjesta za više od 3 čovjeka pa sam morao mome Luki platiti let avionom da dođe naknadno za nama u Essen.

Utorak 3.10.2013. - dolazak i početni setup

Sreća nas je poslužila jer je utorak bio neradni dan u Njemačkoj pa smo umjesto očekivane gužve od Passaua do Frankfurta imali skoro čistu cestu. Kako smo prolazili granice zaustavljali su nas pod obavezno i pregledavali kombi da ne vozimo emigrante.
U rekordnom vremenu smo stigli do Essena.

slika

Za početak smo istrpali većinu stvari za štand. Dok je naš vozač Omron išao malo ubit oko, Dam Dam i ja smo slagali okvirni izgled našeg štanda.

slika

Sklopili Kallax i postavili stolove. Postavili cerade i odredili gdje će što ići.

slika

Nakon toga smo se išli odmoriti u hotel u Bochum. Omron nas je napustio do sutra ujutro jer on opet ima svoju radnu ekipu u Njemačkoj, samo ovaj puta puno bliže u Dortmundu.
Mi smo malo odspavali. U hotelu smo opet imali malu nezgodu. Dali su nam sobu bez kuhinje, pa smo se žalili.

slika

Dam i ja smo posjetili obližnji grill resorančić Korabi, pojeli smo neke ultra ljute kuglice (Kofte), ja u kajmaku, a Damir sa pomfrijem i povrćem. Nije bilo loše, ali nema za pit ništa alkoholnog. Tko voli ljuto, preporučam.
U hotelu smo popili po pivu u lobiju i otišli do sobe kako bi zaigrali nešto. Ponesli smo si Anno 1800 i Abomination. Kako smo bili i dalje umorni od puta, a ja i od tjedan dana prije sajma jer mi se toliko toga posložilo da sam bio premoren već i prije puta, odlučili smo se za jednostavniji i vjerojatno dosta kraći Anno 1800. Damir je još jednom skočio po pivicu do lobija dok smo igrali.

slika

Nismo je stigli završiti jer su nam se pridružili Damir (Tal) i Gabriel iz Inter Humana iz Rijeke. Oni su malo kasnili s putom pa su došli oko ponoći da se pozdravimo i malo popijemo koju za dobar start sajma ;-)

Srijeda 4.10.2023. - finiširanje postavljanja

Ujutro smo pričekali Omrona dok stigne pa smo se zaputili na sajam kako bi završili postavljanje štanda.

slika

U hotelu su nam rekli da će nam dati drugu sobu kad se vratimo. Ja sam otkrio još jučer veliki propust s moje strane. Zaboravio sam utovariti kutiju za Concordia. Srećom čovjek sa PD Verlaga je imao razumijevanja pa mi je prodao novu Concordiu za samo 15€ kad sam mu objasnio što sam napravio. Svaka mu čast! Kod CGE-a sam pokupio nove igre, zapravo samo jednu igru https://boardgamegeek.com/boardgame/385 ... ity-silver i expanziju za Lost Ruins of Arnak https://boardgamegeek.com/boardgame/382 ... expedition. Kod Delicious Games-a je bila strašna gužva već u srijedu. Nove igre su se prodavale na veliko. Vjerojatno su to sve neki ljudi iz raznih shopova. Ja sam dobio svoje kopije za inserte, dvije lijepe nove igre od Suchy-a: https://boardgamegeek.com/boardgame/382843/evacuation i remake https://boardgamegeek.com/boardgame/393 ... nd-edition. Jedva čekam probati i jednu i drugu.
Do kasno popodne smo složili sve osim par sitnica i krenuli u Bochum. Omron je opet došao po nas i odvezao nas. Nekad kasnije dobijem poruku od prijatelja Paka iz španjolske s ovom slikom.

slika

Nismo se uspjeli naći na sajmu jer su oni dosta kasno došli, a mi ranije otišli. Kako je Tal bio u komi od umora, Damir i ja smo posudili njegov auto i krenuli navečer na aerodrom u Dussedorf Weeze.

slika

Bome, dosta je to daleko od Bochuma tako da smo se vratili u hotel tek daleko iza ponoći, jer smo Edvinusa koji je putovao zajedno s Lukom, odvezli do Hattingena (nešto južnije od Bochuma) pa smo večer okrunili sa poklonjenom pivom od našeg prijatelja i konkurencije iz Litve. Opet nam je donio nekoliko boca njihove pive.

Četvrtak 5.10.2023 - prvi dan

Ujutro smo malo kasnili jer je bila ogromna gužva na cesti. Uglavnom, četvrtak ko četvrtak u Essenu. Ljudi prvo cijelo jutro trče na sve strane dok kupuju igre koje su došle u vrlo malom tiražama, a sve više je takvih.
Tek popodne smo počeli i mi nešto prodavati kad su se ljudi opustili i počeli malo browsati po ostalim štandovima. Naša pozicija ove godine nije bila baš najbolja pa su nas dosta zaobilazili.

slika

Među prvima nam je stigao naš prijatelj Danijel, naravno da smo odma morali popit jednu za sam start sajma ;-)

slika

Naši prijatelji Mic i Ammo iz BYR Gamesa su isto naravno svratili na Frushtuk.
Kasnije su stigli i iz Looping Gamesa - španjolci (Pako i ekipa). Nismo puno prodali prvi dan. Otišla je samo jedna kutija za Scythe.

slika

S prvom pravom mušterijom smo naravno popili po rakijicu i poslikali se. Naš Damir je sada morao putovati sa Talom i ekipom jer mi svi opet ne stanemo u naš kombi. Luka i ja smo si kupili nešto za jelo za mikrovalnu, ali kad smo došli u sobu skužimo da mikrovalna ne radi. To smo brže prijavili pa otišli van pojest nešto. Damir i ekipa su otišli na neku feštu kod Gamefounda, tako da ga nismo čekali. Mi smo otišli u obližnju pečenjarnicu Marmaris Grill gdje smo uzeli pizze.

slika

Tu sam popio odličnu Bochumsku pivu koje nema u našem hotelu.

slika

Najsmješnije je bilo kad sam tražio umak od rajčice i čovjek veli jel ok kečap, reko je, a on dođe sa kečapom i stavi nam on sam na naše pizze i ajd bok :-) Kad se Damir napokon vratio počastili smo se besplatnim pivama koje se dobiju ako stavimo znak na vrata da sobu ne treba čistiti. Baš lijepa praksa.

slika

Ovo nam je preko puta hotela. Jel to ono Svjetsko čudo iz Civilizacije na PC-u? ;-)

slika

Hotel kao da je rađen za boardgamere, ova neka polica može odlično poslužiti za držanje igara koje se nabave na sajmu :lol:

Petak 6.10.2023. - drugi dan

Drugi dan je bio puno bolji što se tiče prodaje. Vrlo brzo smo prodali dvije kutije za Concordia i jedan Scythe BBB. Još uvijek nismo prodali previše inserata.

slika

Pako nas je pozvao na jedno piće kod svojih prijatelja na obližnjem štandu do njihovog. I ode on nekud u njihov štand i traži nešto i reko di je, a nama se žuti na Botopiju, kad evo njega i donosi majicu koju je prošle godine dobio od nas i tako smo svi mi InMyBox.
Navečer smo se išli pojaviti na Botopia game night. Usput smo stali u neki Grčki grill bar - Akropolis Grill i pojeli neke odreske. Malo me iznenadilo da se na Botopia igranju nije pojavilo puno ljudi. Podijelili smo se tako da su Dam Dam i Luka išli igrati https://boardgamegeek.com/boardgame/350184/earth, a ja sam sjeo za stol gdje su se spremali igrati https://boardgamegeek.com/boardgame/385 ... vilization.

slika

slika

Pošto sam mislio da će Earth biti puno prije gotov od ove civ igre nisam htio igrati, nego sam samo gledao. Naučio sam kako se igra i mogu zaključiti da nije baš moj tip igre. Ima neke zanimljive mehanike kako se odigravaju stvari, ali ništa što bi me nagovorilo da izdvojim bezobraznih 75€ za ovu igru. Earth je zapravo duže trajao nego Path of Civilization, a ja sam usput popričao s ekipom za mojim stolom. Najviše mi se svidio smireni lik Bogdan koji je porijeklom iz Rumunjske. Fora s ovom ekipom je da nisu svi iz Bochuma i uglavnom su to stranci koji su se nekad u svom životu doselili u Njemačku, a dok igraju govore isključivo na engleskom, a ima ih odsvuda, a najviše mi je bilo smješno jer broje na svom jeziku (portugalski, francuski), igraju na engleskom, a nalaze se u Njemačkoj 🙂
Čim smo završili išli smo doma i pozdravili se s ekipom do sutra jer su i oni rekli da idu na legendarni Dice & Mystics. Popili smo po pivu kad smo došli u hotel za one naše kartončiće.

Subota 7.10.2023. - treći dan

Prvo sam morao ići na dogovor radi neke nove regulative oko zadnjeg dana i ulaska kamiona i kombija na sajam iznad Hall 6. Tom prilikom smo bili zatečeni ovim pogledom:

slika

Nema baš svako priliku odavdje gledati na jednu od halla. Ovo je bilo kad se tek otvorio sajam pa još nije bilo ljudi.
Subota je obično glavni dan za prodaju jer je najveća gužva. Naš prijatelj Edo se iznenadio i rekao da nije znao cijeniti četvrtak i petak jer je bila baš gužva. Mi smo dosta toga prodali, ali niti jedan novi BBB. Problem je bio što nismo imali više Concordia a već troje je tražilo da bi ga kupilo, pa smo rekli nek dođu u nedjelju pa ćemo im prodati zadnji komad koji nam je služio za pokazivanje.
U 17 sati se okupilo dosta veliko mnoštvo ljudi oko našeg štanda u želji da osvoji nešto od naše tradicionalne tombole.



Opet smo izvodili gluposti da zabavimo ljude, a na opće zadovoljstvo svih glavnu nagradu je osvojio jedan mali dječak. Naravno tata je uz onih 50€ koja je bila glavna nagrada dokupio još nekih stvari za 35€ tako da se ipak vrati neki dio uloženog na ovaj način ;-) A ljudi se zabave i uvijek bude veselo kad se izvlače nagrade.
Svratio je drugi dio ekipe iz BYR Gamesa pohvaliti se kako su sami sastavili svoj Dice Tower.

slika

Lik u bijeloj majici je super novi vlasnik BYR Gamesa - Simon i vidim da i s njime neće biti ništa lošija suradnja. Dogovorili smo daljnju suradnju u obliku usmenog dogovora, dakle, nema nikakvih ugovora i mi imamo pravo koristiti sve što nam treba za inserte i sl. Dogovorili smo izradu inserta za njihovu novu Dice verziju TBBR igre https://boardgamegeek.com/boardgame/369 ... -race-dice



A evo i kako su ga sastavili, flašom od njihove pive naravno ;-)

slika

Pako i Hose su mi poklonili ovu lijepu flašu sa isto tako finim likerom unutra :-) Kažu da su odvojeno razmišljali i svako je došao na istu ideju. Da je to neki njihov Španjolski posebni liker.

slika

Luka se brinuo na dnevnoj bazi za dobre odnose sa susjednim štandom i Grkinjama. Nek je na ćaću ;-)
Navečer smo čim prije htjeli krenuti na Dice & Mystics, pa nismo išli na večeru nego samo u trgovinu po potrepštine, a onda na D&M. Dam Dam je stigao prije nas pa nam je naručio hranu. I opet nismo ništa igrali jer smo stigli kasno, pojeli smo i onda je već bilo vrijeme za izvlačenje tombole. Ove godine nismo bili sretnih brojeva kao prošle pa ali opet smo dobili barem utješnu nagradu jer je ove godine Luka (koji prošle godine nije ništa dobio) osvojio Robot Quest Arena igru.

slika

InMyBox je kao glavnu svoju nagradu poklonio Concordia BBB kutiju. Bili smo svi umrni pa se nismo predugo zadržali, nego smo krenuli u hotel, a Bogdana sam zamolio da poveze Damira do hotela jer on živi blizu nas i on se također spremao krenuti kući. Pozdravili smo se s njime pred hotelom, pa smo Dam Dam i ja opet otišli do lobije na onu besplatnu pivu 🙂

Nedjelja 8.10.2023. - zadnji dan sajma

Zadnji dan je. Ostalo nam je za prodati još dvije Scythe BBB i jednu Concordia BBB kutiju. Obično smo zadnji dan rješavali ono što je ostalo ali ove godine je to izostalo. Nažalost nismo uspjeli prodati ove tri kutije, a za Concordia smo čak jučer odbili trojicu koji su bili zainteresirani, al dobro, što je tu je.
Dosta rano su se štandovi počeli zatvarati, nije kao prošlih godina. Glupost koju smo dobili ove godine je da moramo stolove (koje smo iznajmili) imati spremne za odovoz u 18:00, a ne smijemo se spremati prije 18:00, dosta idiotsko pravilo. Druga stvar koja je nova da vozači kombija i kamiona dobiju svoje brojeve i svi čekaju ispod u garaži prije nego ih pozovu gore. Od Belgijanaca smo dobili video kaosa koji je dolje vladao, naš Omron je isto poslao sliku kolone koju su napravili. Mislim da im ta regulacija nije baš bila učinkovita.
Kad je napokon stigao kombi jedva smo utrpali sve stvari jer je naš vozač Omron povezao neke svoje stvari koje je imao na radilištu. Nakon toga smo svratili do Belgijanaca na jedno pićence.

slika

Nismo se dugo zadržali jer smo se dogovorili sa Pakom i ekipom iz Looping Gamesa da ćemo popit koju ljutu. I ajde, popili mi par komada i popili sve što smo imali, al vidim ja da bi oni još, a ostala još samo jedna loša rakija koju smo planirali odnesti prijatelju Mlacu (koji je nedavno nabavio mali sustav za pećenje malih količina rakije i sl. stvari) da je prepeče pa da bude pitka. I tako, ušla u priču Bad Rakija i svi se oni slože daj daj. Krene prva runda, druga, treća i tako redom…

slika

Za neko vrijeme stigao i jedan kolega od Paka, Sergio, kao glavni Youtuber za Španjolsku i tu mi u priču, popij Bad Rakiju i to. Kao neće on, mora se žuriti trpat kamion, al sve kao ajd daj još jednu i tako to 🙂
Kasnije stigla i njegova žena kineskinja Nancy i tu mi udri po toj Bad Rakiji i svi vele odlična, a ja ih uvjeravam da nije, al đabe. Nas nekih 7-8 ljudi maznulo skoro 2 litre te brlje. Još se Dam Dam đorao s njima i dao im kojih 2-3 deci te rakije za neko još gore Španjolsko vino 😃Da umreš od smijeha. Omron je prvo odvezao Luku, pa se vratio po nas, pošto je Tal otišao s nekom trećom ekipom i nismo mogli svi zajedno u kombi. Edo je fulao nešto s vlakom i kasnije sam čuo da je 45 minuta bauljao do glavnog kolodvora otkuda je tek imao vezu do svog mjesta. Naravno, Dam Dam i ja smo opet otišli u lobi hotela na koju free pivu, malo smo zagnjavili recepcionera da popije koju s nama pošto nam je ostalo tih pivi da nismo mogli više popit. Ma super hotel 😀
Uglavnom, negdje oko 1 smo čini mi se išli spat. Srećom pa smo pili Bad Rakiju inače da smo toliko popili prave rakije teško da bi znali za sebe.

Ponedjeljak 9.10.2023. put doma

Pošto smo morali odbaciti Luku i Edu do aerodroma da ne lamataju po vlakovima i busevima do tog udaljenog aerodroma, mi smo prema doma krenuli kad se Omron vratio tek oko 11:30.
Dogovor je bio da idemo do grada Kehla, na samoj granici sa Francuskom, do grada Strasboura. Tako da smo tu izgubili dodatno vrijeme na put. Još smo upali u groznu kolonu na povratku od tamo do glavnog autoputa prema Munchenu. Uglavnom, putovali smo 16,5 sati i bili smo slomljeni kad smo stigli doma u 4 ujutro.

slika

Nabrzaka smo istrpali sve u garažu da budemo čim prije gotovi.
Ujutro u 7 sam već trebao biti na nogama i ići na renglen slikanje koljena. I još od 12 na posao. Jedva sam preživio do navečer.
Nakon par dana stupio sam u kontakt s ekipom iz Analisis Paralisis (Sergio i Nancy) i vele da inače naplaćuju svoje video uratke koje snimaju ali pošto su s nama proveli zanimljivu Bad Rakija večer za nas će odraditi besplatno predstavljanje par inserata. I sad ti reci da ne vrijedi ona “Rakija connecting people”.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 15):
dadoMago de Umagojuri006tanelorndanijel2008it's meShichsismisAliensbsmurfORnot i još 5 korisnika
slika
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Essen 2023 - InMyBox

Post Postao/la danijel2008 »

Loša rakija a dogovorio biznis preko nje. Ts ts ts. :D

Lijep izvještaj.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post:
sadistiko
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Essen 2023 - InMyBox

Post Postao/la sadistiko »

Bizmismen i s lošim proizvodom radi bizmis ;-)
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3126
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2301 put
 pohvaljen: 2363 puta
Kontakt:

Re: Essen 2023 - InMyBox

Post Postao/la Valsim »

Uživam svake godine u čitanju tvojih izvještaja s Essena :thumbs .

Jedino što isto tako iz godine u godinu imam sve manje respekta prema Nijemcima.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post:
sadistiko
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Essen 2023 - InMyBox

Post Postao/la Mago de Umago »

Sljedeće godine obavezno idem i ja, sviđaju mi se ove grčke igre... :ljubav
slika
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Essen 2023 - InMyBox

Post Postao/la thegrey »

Očekivao sam malo detaljniji izvještaj, al što je tu je.

Ovo mi je bio highlight: "i tu mi udri po toj Bad Rakiji i svi vele odlična, a ja ih uvjeravam da nije, al đabe." :D
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”