Izabrali smo najbolje igre po težinskim kategorijama

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Shich
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 3556
Pridružen/a: 12 stu 2012, 13:43
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1136 puta
 pohvaljen: 1541 put
Kontakt:

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Shich »

1. The Crew: Deep Sea
2. Istanbul
3. Clank! a deck-building game
Ovi su korisnici zahvalili autoru Shich za post (ukupno 2):
dadoVukozec
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1026 puta
Kontakt:

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Deni »

Easy...
1. Five Tribes
2. Auztralia
3. Railways of whatever (Europe/Nippon)

--
4. Caylus 1303
5. Samurai
6. Cyclades
7. Blood Bowl: Team Manager – The Card Game
8. Manhattan Project
9. Dominion
10. 7 wonders duel
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 2):
dadoVukozec
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Mago de Umago »

Smijem mijenjati izbor?
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Vukozec »

Papaver je napisao/la: 17 kol 2022, 20:26 Da, kako ćemo s ekspanzijama?
Hrpa igara mi ima povećanu ocjenu zbog ekspanzija.

I predlažem da barem za sljedeći raspon imamo top 5 jer je već i sad mučenje odabrati, top 3 je jako uzak odabir. :D
Biramo igre, ne ekspanzije. (Ekspanzije možemo u nekom budućem izboru. Kojeg neću ja organizirati :) ).

Ne može 5. Tri.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 2):
dadoPapaver
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Vukozec »

Mago de Umago je napisao/la: 17 kol 2022, 22:27 Smijem mijenjati izbor?
Slobodno mijenjaj, ali molim te editiraj originalni post, nemoj napraviti novi.

Isto vrijedi za sve: slobodno editirajte izbor dok ne proglasim pobjednike za neku kategoriju, ali nemojte postati više od jednog posta sa vlastitim Top 3 izborom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Mago de Umago
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Vukozec »

Možemo malo i komentirati izbor za prethodnu kategoriju.

Dosta su raspršeni glasovi, ali to me ne čudi jer je to najpristupačnija kategorija, lako je isprobati puno igara, a razlike među njima su često u nijansama. Ja sam npr. igrao 24 od 58 spomenutih igara.

Možda bi najuočljivija podjela u toj kategoriji bila na male brze igre, tzv. fillere i party igre koje su u "donjem" dijelu težinskog raspona s jedne strane i full body igre u "gornjem" dijelu težinskog raspona koje već naginju sljedećem težinskom rangu.

Ne čudi me plasman Azula u top 3, Cascadiu nisam probao, Battle Line možda iznenađujuće, ali za 3. mjesto je ionako bila gužva.

Zanimljivo da Ticket to Ride nije upala u top 3, čak ni kao zbroj više različitih varijanti, a to je igra u koja je bila u polufinalu kad smo birali THE igru zadnjih 20 godina (vidi ovdje: viewtopic.php?p=64143#p64143).
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Jerkooo
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la DarkDefender »

Meni se Ticket to Ride dosta srozao zadnjih godina prvenstveno zato sto je igra preduga za ono sto jest i danas ima puno kracih i boljih igara koje postizu isti efekt (bar meni). Dodatno smo skuzili i kako slomiti igru. Po pravilima nema hand limita. Skupljas random karte dok ne skupis cca pola decka. S obzirom koliko kartica imas u ruci nitko ne moze sloziti neke velike rute. Onda samo u nekom trenu krenes slagati rute i pobijedis. Tako da smo mi nase zadnje partije igrali s hand limitom 15.

Tales & Games: The Hare & the Tortoise mi je daleko najuspjesnija igra koju sam nosio po game nightovima. Apsolutno je svi s kojima sam igrao obozavaju i traze di se moze kupiti, ali je out of print. Pred 3-4 godine se prodavala na Essenu za 5€ i zao mi je sto ih nisam uzeo 10 pa dijelio ko poklone. U zadnje vrijeme mi Silver & Gold ima slican effekt.

Za konacan ishod glasanja nemam nekih prigovora, sve su dobre igre. Ja sam se djelomicno povodio s time kako su igre prosle kod drugih ljudi (cak i non gamera) pa sam malo prevagnuo na ekstra light stranu.
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Papaver »

Trenutnih top 3 (2.x):

1. Blood Rage (konstantno napeta i stresna na dobar način :) )

2. Rajas of the Ganges (najkomboastična igra ikad, bila bi na vrhu s mini ekspanzijama)

3. Bunny Kingdom (uvijek sa smiješkom draftam karte i bodujem lude kombinacije)

+ šest igara koje su blizu: 7 Wonders (s prve dvije ekspanzije bi upala), Ethnos (najdraža 6p igra), Space Alert (drugi najdraži co-op), Istanbul (obiteljski favorit, još bolji s kava ekspom), Five Tribes (AP klasik), Between Two Castles of Mad King Ludwig (uvijek hit s 5 ili više igrača)

PS - da rangiram legacy igre Clank!: Legacy - Acquisitions Incorporated bio bi pri vrhu

PS 2. - originalna verzija igre Castles of Burgundy koju ja volim i igram ima weight 3.00 pa ju ne mogu uključiti u ovaj raspon
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 3):
dadoroverandomVukozec
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la Vukozec »

DarkDefender je napisao/la: 18 kol 2022, 00:27 Meni se Ticket to Ride dosta srozao zadnjih godina prvenstveno zato sto je igra preduga za ono sto jest i danas ima puno kracih i boljih igara koje postizu isti efekt (bar meni). Dodatno smo skuzili i kako slomiti igru. Po pravilima nema hand limita. Skupljas random karte dok ne skupis cca pola decka. S obzirom koliko kartica imas u ruci nitko ne moze sloziti neke velike rute. Onda samo u nekom trenu krenes slagati rute i pobijedis. Tako da smo mi nase zadnje partije igrali s hand limitom 15.
Kao i kod svih primjera na taj način "slomljene" igre, logično je postaviti ovo pitanje: a zašto ne bi više od jednog igrača primjenili tu istu taktiku? Ako bi svi imali istu taktiku onda nitko ne bi imao prednost i netko bi morao smisliti kako da, taktičkim izmjenama, ostvari prednost. Poanta je da uvijek treba pratiti što drugi rade. Ne dozvoliti igraču da nesmetano eksploatira nešto što ga dovodi u dominantan položaj. S druge strane, ako primjetiš da igrači tebi dozvoljavaju takvu eksploataciju, go for it. Neka nauče, to je za njihovo dobro ;)
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3374 puta
 pohvaljen: 2002 puta
Kontakt:

Re: Biramo najbolje igre po težinskim kategorijama - Trenutna biramo: SREDNJA KATEGORIJA (weight 2.x)

Post Postao/la dado »

DarkDefender je napisao/la: 18 kol 2022, 00:27 Meni se Ticket to Ride dosta srozao zadnjih godina prvenstveno zato sto je igra preduga za ono sto jest
U potpunosti se slažem.
Trenutno razmišljam da si samo ostavim London, map packove sam sve prodao. Ako mi se baš igra TtR (što je jako rijetko ovih dana) London mi je odlična, brzinski 10-15 min filler.
Da naprave Legacy verziju, e to bi već bilo interesantno ali ovako, ne vjerujem da će me više ove obične verzije privući.

Što se tiče ovog našeg izbora, Schotten Totten je odlična, da smo radili top 5 možda bi ušla. Azula sam se nakon 200ak partija malo već zasitio ali plasman u top 3 je zaslužen. Cascadia meni nikako nije sjela, bila mi je preotvorena i bez napetosti.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”