Najbolje igre zadnjih 20 godina (2000.-2019.)

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Noghri »

Ja sam za TTR:Europe ovaj put
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post:
Vukozec
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la sadistiko »

Ovdje sam opet igrao dosta igara...
Arkham Horror mi je ok, ali se nikome drugome od mojih ne sviđa, nažalost. Vjerojatno jer je hrpa teksta na engleskom i jer kocka igra veliku ulogu u igri.
Twilight Imperium (Third Edition) je igra u koju sam se zaljubio na prvi pogled. I dok se opet većini frendova ne sviđa, ja je i dalje obožavam.
Caylus je još jedna odlična igra iz ove godine. Dosta puta smo je igrali i svaki put je dobra partija, mada može biti jako bezobrazna rijetko se (barem kod nas) koristi pokvareni dio igre.
Shadows over Camelot je igra koju opet većina frendova nije doživjela kao dobru igru. Iako smo odigrali samo jednu partiju. Nadam se da ćemo je opet nekad ponoviti.
Ticket to Ride: Europe mi je isto ok kao i obični, ali opet je tu onaj zamor materijala i mislim da nakon nekih 20-30 partija već znaš sve i bojim se da nije fora.
Railways of the World (mi smo zapravo igrali onu prvu verziju za USA tržište Railroad Tycoon), ali vjerujem da je stvar ista osim što je dodana Europa. Iako je igra bila ok, nekako smo se razočarali.
Gloom su me nagovorili da probam i to mi je bilo dovoljno za sve vijeke, to više ne budem igrao, vjerojatno nikad :-)
Alexander der Grosse se čini ok, ali nije super zabavno. Bojim se da u više od 4 igrača postaje prekaotično i teško da imaš ikakvog utjecaja na ono što će se dogoditi osim ako nekako ne uvjeriš ostale igrače da te ne diraju.
Ostia mi je sasvim ok igra s licitacijama. Nije baš doživila neku slavu u mom društvu, ali volim je odigrat s vremena na vrijeme.
Labyrinth Treasure Hunt smo od nekog dobili i kad sam skinuo pravila odigrali par partija. A ono, igra je ok za djecu, ali nakon nekog vremena postane dosadna.
Tako da nakon sve ovog, moj glas ide za TWILIGHT IMPERIUM (Third Edition)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Vukozec
slika
Avatar
tanelorn
Reactions:
Postovi: 159
Pridružen/a: 12 srp 2014, 20:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1774 puta
 pohvaljen: 193 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la tanelorn »

Dvoumim se između dva twilighta ali moj izbor ipak pada na Twilight Imperium.
Ovi su korisnici zahvalili autoru tanelorn za post:
Vukozec
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Papaver »

Iako sam ju igrao tek nekoliko puta moj glas ide odličnom atmosferičnom dvoboju - Twilight Struggle.

Časni spomeni:

Ticket to Ride: Europe (9 igranja, meni omiljeni TTR)
Shadows Over Camelot (3 igranja)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post:
Vukozec
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Vukozec »

TTR: Europe je jedini TTR koji sam igrao osim originala i Europe mi je vjerojatno zanimljiviji. No nije bitno drugačiji od originala kojeg smo već izabrali. Wits & Wagers sam nešto malo igrao i zasad su dojmovi mlaki (očekivao sam više). Animal upon animal imam mini verziju i svakako je fora dexterity igra za klince, no to je sve. Caylus sam tek nedavno probao. Nemam neku konkretnu zamjerku, dobro je primljen, rado ću ga igrati ako netko predloži itd. No on mi je ipak #2 iz 2005. A broj 1 mi je igra koju sam igrao samo jednom: TWILIGHT STRUGGLE. Nju sam igrao samo jednom, ali sam zato njenog malog brata 1960: The Making of the President igrao više puta (i imam ga u kolekciji), tako da mi je i to jedno igranje bilo dovoljno da procijenim kako je TS vrlo slična, a osjetno bolja igra od 1960 (koji bi mi i sam vjerojatno bio #1 u ovom društvu). Rijetko (tojest skoro nikad) imam prilike igrati 2-playere te kompleksnosti i trajanja, tako da je nažalost pitanje hoću li je ikad opet probati (a i onaj 1960 uglavnom čami na polici).
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la marge »

CAYLUS je THE worker placement, odlična igra, napeta, malo i zločesta, ali šteta da je isto godište kao TWILIGHT STRUGGLE jer TS je definitivno najbolja igra ikad za dva igrača (iako sam ju i ja prvih godina izbjegavao, ubrzo se pokazalo da je to bila greška)
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
Vukozec
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la Satarash »

Twilight struggle.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Satarash za post:
Vukozec
ahri
Reactions:
Postovi: 122
Pridružen/a: 03 stu 2016, 16:02
Ima zahvala: 38 puta
 pohvaljen: 44 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la ahri »

Twilight Struggle jos uvijek nisam zaigrao (iako sam ga kupio na Steamu).
Tako da cu u nedostatku boljih ideja (glupo mi je dvaput glasati za TtR iako je TtR:Europe fantastican) glasati za ... Pickomino.
Ovi su korisnici zahvalili autoru ahri za post:
Vukozec
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 521
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la roverandom »

TICKET TO RIDE: EUROPE.

Igrao sam još samo grozne igre poput cash n guns, gloom i shadows over camelot koje više nikad ne želim igrat.
Ovi su korisnici zahvalili autoru roverandom za post:
Vukozec
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Najbolje igre zadnjih 20 godina: 2005.

Post Postao/la mljeko »

Amazonas mi nije loša, ali nije ni nešto posebno. Tko bolje odmah na početku isplanira rutu i kome se više posreći da je manje u koliziji s drugima će vjerojatno pobijediti.

Animal Upon Animal je super dječji dexterity koji je i meni zabavan čisto zbog komponenti.

Antike je rijetki slučaj igre za 6 igrača koja ne traje predugo i nije party, a uz to je jako dobra. Svojevrstan spoj eura i wargamea, akcije su vrlo jednostavno, ali treba planirati više koraka u naprijed te stalno imati oko na protivniku.

Australia je još jedan dobar area majority, ali ne iskače od ostalih.

Byzantium je nešto čudno. Pravila su dosta loše napisana, što je tim gore jer je igra neobična. Ima tu svega i svačega, i kockica, i neobičnog bodovanja, i asimetrije, i alokacije akcijskih poena... Valja li igra na kraju? Ne znam, nisam igrao dovoljno, teško je naći ljude za tako nešto.

Caylus je taj euro koji je popularizirao worker placement i uveo ga na velika vrata te je i danas dobar.

Diamant je bazičan push your luck, ali kvalitetan.

Gloom je slab, ima fora ideju prozirnih karata, ali to je to.

Glory to Rome je klasik s razlogom. Možemo govoriti o tome jesu li neke karte prejake te kako je prvo izdanje odvratno ružno, ali ostaje činjenica da je igra inovativna te uvijek zabavna i interesantna.

Kreta je opet area majority i to dobar, jedno nateravanje po otoku, isti autor kao i Amazonasa, Stefan Dorra, inače najpoznatiji kao autor igre For Sale.

Mesopotamia, autora Carcassonnea (Wrede) nije loša, ali fali joj elegancije i tečnosti. Unatoč tome ima interakcije i odluke nisu banalne.

Shadow Hunters je po meni jedna od boljih party igara te vjerojatno najbolji izbor za prvi susret s tim žanrom. Činjenica da bacaš kockice te napadaš druge ti daje da nešto radiš čak i ako nisi siguran što bi trebao. Jedino je setup malo zamoran.

Shadows over Camelot je pristupačnija verzija Galactice. Dobra, ali ne odlična.

Ticket to Ride: Europe je jako dobar. Ja volim serijal i iako mi ovo nije najdraža verzija, izbor je broj jedan za uvođenje ljudi u hobi.

Tower of Babel sam igrao samo jednom i možda ne baš po pravilima, ali ovaj Kniziin ostvaraj nije ostavio utisak.

Trans Europa je forica, prethodnik je već spominjan. Dobri za uvođenje u hobi.

Twilight Struggle je klasik kojem vidim kvalitetu, ali koji me ne pogađa u srce. Potrebno je više partija da se fakat uđe u igru.

Viele Tiere je malo bezvezna varijacija memorija, istina nisam dijete kojem je igra namijenjena.


Iako izbor nije lak, glasam za Glory to Rome.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post (ukupno 2):
Vukozecsadistiko
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”