Igrali smo: Tikal

Tikal je ne tako stara društvena igra na ploči sa malo više strategije i potrebnog razmišljanja. Igrači su bačeni u prašumu gdje im je zadatak istu prokrčiti i istražiti drevno sjedište Maja – Tikal. Iako je rijetko viđamo na policama hrvatskih trgovina vrijedna je spomena i ove recenzije.

Kutija i pribor

Igra dolazi u ovećoj standardnoj kartonskoj kutiji. Od pribora igre nalazimo ploču za igru od vrlo kvalitetnog kartona na koju se postavljaju heksagonske pločice. Same heksagonske pločice koje predstavljaju pojedine dijelove prokrčene prašume, te mogu biti prazni, s hramom, s blagom ili vulkanom. Također, dolazi i cijela sila drvenih figurica potrebnih za igranje, te tablice sa osnovnim koracima u krugu igre. Tu su i kartonske pločice za bodovanje hramova, te pločice blaga.

Iako je igra djelomično prevedena (samo upute) to ne umanjuje draž igranja jer se u samoj igri ne koristi pisani teskt.

Dojam igre

Igra se sastoji od istraživanja prašume, te potrage za hramovima i blagom. Igrači igraju sa svojim timovima istraživača, a za sve radnje u svojem krugu imaju na raspolaganju pod 10 akcijskih bodova. Ti bodovi služe kako bi igrači mogli postavljati i pomicati svoje istraživače, graditi nove kampove, trgovati s blagom…

Upravo u ovim radnjama oko istraživanja i leži sva čar igre, jer da bi igrači dobivali bodove za svaki hram kojeg istraže, moraju na njemu imati većinu u broju istraživača u odnosu na ostale igrače koji se također nalaze na tom heksagonu. Uglavnom, treba biti mudar i pažljivo postavljati svoje istraživače kako bi se skupilo što više bodova u bodovnim krugovima igre.

Blago se može skupljati i razmjenjivati s ostalima u svrhu dobivanja parova ili tripleta blaga koji se boduju još više. I samo postavljanje heksagona ima svoja pravila i taktike, jer se takvim postavljanjem može izolirati i blokirati ostale igrače od pristupa nekom hramu ili blagu.

Također, igrači mogu postavljati i dodatne kampove na prazne heksagone kako bi se brže kretali i bolje kontrolirali svoje resurse.

Iz gore navedenog vidljivo je da igra sadrži podosta taktiziranja, pa shodno tome i nije kratka za igranje. Faktor sreće sveden je na minimum, a odnosi se jedino na uzimanje heksagonskih pločica za igru sa kupa. Za jednu partiju igre sigurno će te si morati ostaviti bar sat i pol slobode. Bez brige, iako je duga nije i zamorna, pa drugi igrači relativno brzo dolaze na svoj red.

Osim standarnog stila igranja postoji i aukcijski u kojem igrači prilikom postavljanja heksagona na ploču za igranje za iste licitiraju i na taj način stječu prednost u odabiru šesterokutnih pločica za igranje.

U svakom slučaju još jedna od nepravedno zapostavljenih igara u našim trgovinama.

VEZANI ČLANCI: