Društvene igre – 10. umjetnost?

 

Društvene igre kroz vrijeme osim po sistemima igranja, svoju ljepotu sve više postižu i u samome izgledu. Nerijetko, sve skupa se zna  pretvoriti i u pravo malo remek djelo. Igre postaju sve ljepše, sve bolje dizajnirane, sve interesantnije igračima. Autori moraju sve više truda uložiti u njihovu izradu, pa tako mašta i ideja postaju krucijalni parametri pri izradi dobre društvene igre.

Sve skupa navodi nas na pitanje: Postaju li društvene igre 10. umjetnost?

Da bi uopće mogli ispravno sagledati ovo pitanje moramo dati ispravnu definiciju umjetnosti.

Dakle, umjetnost je osobita ljudska djelatnost koja uključuje stvaralački zanos, stvoreno djelo, i doživljavanje samog djela. Umjetnost je ujedno i svaka sposobnost estetskog oblikovanja govornom i pisanom riječju, zvukom, glasom, bojom, plastičnim oblikom, pokretom, i na druge načine. Umjetnički oblikovano djelo djeluje na misli, osjećaje i imaginaciju, obogaćivajući čovjeka i ljudsku kulturu.

Tradicionalno gledano, umjetnost je ono za što je potrebno umijeće da se napravi nešto lijepo, bio to pokret u plesu ili potez kista. Neupitno za dobru igru treba puno vještine iliti umijeća, ne samo za osmisliti mehanizam igranja nego i za likovno ostvarenje – na ilustriranju igara rade najbolji ilustratori na svijetu, a danas je granica između ilustracije i umjetničke slike često nevidljiva.

Glavnu esenciju u umjetničkom izražaju čine autorova mašta i ideja. Bez ove dvije komponente nema niti jednog umjetničkog djela. upravo su ove dvije komponente snažno izražene pri kreiranju društvenih igara i to od tematike, preko sistema igranja pa do samog izgleda igre.

dixit-cover.jpgPri oblikovanju kutije i pribora za igru sve više se poseže za umjetničkim izražajem, pogotovo onim likovnim. Oslikavanje kutija za igre od nepobitne je važnosti, jer će upravo lijepo oslikana kutija privući pažnju potencijalnog igrača. Odmah za njom autori si daju puno truda pri oblikovanju samog pribora igre. Tako nalazimo mala umjetnička djela oslikana na pločama za igranje, te velikim djelom na karticama za igranje.

valdora-board.jpg bluemoon-1.jpg

dixit-1.jpg

Tko ne bi želio zaigrati nešto na ploči bogatoj raznim bojama i ilustracijama, ili igrati sa karticama od koji je svaka umjetnička slika? Pogledajte i sami dijelove igraćeg pribora od Valdore, Blue Moon Citya i Dixita.

Posebna su priča igre koje i same kod igrača pobuđuju njegove kreativne sposobnosti. Teško je naići na neku skupinu igrača Pictionary-a u kojoj bar netko nije zavapio: “Ajoj, ja ne znam crtati, grozno!”, a minutu kasnije našao se kako vrlo uspješno crtkara po papiru objašnjavajući suigraču neki zadani pojam. Dakle, osim što su prema svemu gore navedenom društvene igre i te kako umjetnost, pojedine i same pobuđuju takve sklonosti kod igrača.

Zato, mislimo da je samo pitanje vremena kada će netko ovaj izražaj priznati kao 10., 11. ili neku daljnju umjetnost. Slažete se?