Bili smo na Liburniconu 2015.

100_2342.JPGUdruga “Kulturni front” iz Opatije je i ove godine organizirala 9. po redu festival znanstvene fantastike i fantastike, napredne znanosti, povijesti i mitologije – “Liburnicon 2015”. Festival se održao od 21.08. – 23.08.2015. u prostorima osnovne škole Rikarda Katalinića Jeretova u Opatiji

Za one koji još nisu čuli za Liburnicon valja reći da je glavni cilj Liburnicona promocija znanstvene fantastike i fantastike, napredne znanosti, povijesti i mitologije na ovim prostorima, a sve to u sklopu višednevnog druženja samih SF&F fanova, kao i svih ljudi dobre volje. Prvi Liburnicon se održao sada već davne 2006. godine pod imenom “Abbacon”, i tada u svojim skromnim počecima je to bilo okupljanje tek nekoliko desetaka zaljubljenika u znanstvenu fantastiku i fantastiku sa šireg prostora grada Opatije. Danas je to već festival s više od 1200 posjetitelja iz cijele Hrvatske, ali i inozemstva, koji svojim užim i širim programom privlači ljude svih dobi i interesa.

100_2356.JPGDeveti po redu Liburnicon nas je dočekao s hrpom dobrog programa; od predavanja, svakojakih radionica, sportskih natjecanja, izložbi, kvizova i općenito ugodnog druženja. Interesa je bilo različitih, no svi su se složili oko jednog. Ovogodišnji Liburnicon je bio najbolji dosad.

Od svakojakih stručnih predavanja istaknuli bi talk-show Krešimira Mišaka o interstelarnim putovanjima. Uz voditelja Krešimira Mišaka temu su predstavljali Korado Korlević, astronom i znanstvenik sa zvjezdarnice Višnjan te cijenjeni fizičar, i akademik Vladimir Paar. Od drugih predavača tu su bili Korado Korlević: “Pluton i vanjski dio Sunčeva sustava”, Dr. sc. Sven Maričić: “3D print SF budućnost”, Marko Fančović: “Budućnost prošlosti i prošlost budućnosti – koje su sve načine putovanja kroz vrijeme i s kojim posljedicama prikazivali autor znanstvene fantastike”, Ratko Martinović: “Psihodelici – prozor u drugačiju stvarnost”, Tomi100_2359.JPGslav Hrastovčak: “Vizije budućnosti u suvremenim SF filmovima: Je li sve baš tako crno?”, Doc.dr.sc.Davor Horvatić: “Tamna materija i energije – znamo li konačno bar nešto o njima?!” i “Tajni svijet nuklearne fizike”, Milena Benini: “Ples na kraju vremena: mnogostruke prošlosti i budućnosti Michaela Moorcocka”, Dr. sc. Ivan Šimatović: “Energijski sustav piramida i stožaca”, Davor Jadrijević: “FPGA kompjuteri budućnosti”.

100_2347.JPGOd ostalih kreativnih i zanimljivih predavanja tu su bili Everfable: “Sve o roleplayu“ i “Glazba u roleplayu“, Zvonimir Barać: “Humor u RPG-u”, Matija Mihoković i Lucija Tancer: “Cosplay – what is it anyways?”, Dora Duplančić: “‘Morgana: sjećanja na kralja Arthura”, Miroslav Wranka: “Prvi koraci u LARP-u” i Okrugli stol: “Roleplay u Hrvatskoj”.

Kao što i sami možete zaključiti iz tematike većine navedenih predavanja, tema ovogodišnjeg Liburnicona u spomen na tridesetu godišnjicu filma “Povratak u budućnost” je bila prošlost, budućnost te putovanje kroz vrijeme.

U sklopu tematike održane su i kreativne radionice i za najmlađe, na kojima su mogli izraditi piramide drevnog Egipta, naučiti osnove streličarstva od samog Robin Hooda, te izumiti svog robota i naposljetku istraživati druge oblike života u svemiru svojim mini raketama.

Z100_2348.JPGa one nešto starije održani su mnogobrojni kvizovi od poznate humoristične crtane serije Futurama, do raspoznavanja prema opisima raznoraznih gadnih nemani i čudovišta iz svijeta Dungeons&Dragonsa u kvizu “Who is that monster?”, do zanimljivog fantasy kviza prepoznavanja osobina pojedinih likova iz trilogije knjiga “Prvi zakon”, kviza iz astronomije, prepoznavanja raznoraznih pjesama iz 80-tih u kvizu “Guess the Song”, do kviza iz megapopularne serije i serijala knjiga “Igra prijestolja”, pa sve do glavnog i počasnog kviza samog događaja, kviza vezanog za poznavanje i najsitnijih detalja iz filma “Povratak u budućnost”.

100_2349.JPGDuž hodnika škole mogli su se naći svakojaki štandovi sa raznoraznim zanimljivostima. Bio je tu tako srednjovjekovni štand na kojem ste mogli kupiti replike raznih srednjovjekovnih oružja, od raznih mačeva, koplja, buzdovana, lukova i strijela pa sve do fantastičnih helebardi i drugog nevjerojatnog naoružanja. Bio je tu i BeeBit štand, s ponudom svojih unikatnih plastičnih 8-bitnih nakita u obliku najpoznatijih likova iz filmova i starih video konzola. Na umjetničkom štandu su se mogle kupiti svakojake slike zmajeva, vilenjaka i ostalih fantastičnih bića. Osim ponude slika, nudili su se i različiti mistični napitci, čarobni štapići, ukrasi, dragulji, drevne knjige i artefakti, te svakojaki drugi fantastični predmeti.

Za ljubitelje knjiga pobrinuo se štand Nove Stvarnosti sa uvijek sveprisutnim gospodinom Zvonkom Maštrovićem.

A za dobru glazbenu atmosferu pobrinuli su se akustični sastav “Perunika” glazbom utemeljenom na antičkim plemenskim napjevima, i bend “Družba bijesnih lisica” koji su pružili posjetiteljima užitak u nešto modernijoj glazbi.

100_2297.JPGŠto se tiče nas, mi smo bili ekipa zadužena priuštiti posjetiteljima sate i sate dobrog provoda i zabave uz moderne društvene igre. U tu svrhu smo ponijeli popriličan broj igara iz naše službene knjižnice igara, kao i pokoju iz osobne kolekcije. Sve skupa imali smo čak 47 igara u ponudi. Za svakoga se našlo ponešto i nitko nam nije otišao nezadovoljan.

Na put nas je krenulo petero (Nika, Slavica, Miroslav, Mislav i Petar) u petak 21.08. oko 15 h. Trosatna vožnja do Opatije protekla je u ugodnim razgovorima i razradi planova za uspješnu sprovedbu događaja koji je bio pred nama.
U Opatiju, na za tu prigodu napravljeno parkiralište košarkaškog terena, ispred osnovne škole Rikarda Katalinića Jeretova, stigli smo oko 17 h. Tmurno vrijeme koje nas je slijedilo dobrim dijelom puta, dočekao nas je i u Opatiji. Pod sve jačim kapljicama kiše brzo smo iznijeli sve igre do natkrivenog dijela pred glavni ulaz u školu. Tamo smo se susreli s organizatorima koji su nas dočekali s akreditacijama te nas uputili dalje do mjesta našeg glavnog prebivališta naredna dva dana.

100_2393.JPGNaš prostor je bio oveća kantina u podrumu škole. Neki bi mogli pomisliti kada je riječ o podrumima, da je sigurno bilo mračno, prašnjavo i zagušljivo. Jako bi se iznenadili jer je bilo upravo suprotno. Budući da je škola izgrađena na malom brežuljčiću, i mada smo sišli dva kata sa sjevernog ulaznog dijela zgrade, upravo zbog kosine gradnje škole na donjem južnom su prozori i dalje bili u normalnoj ravnini s prostorom vani. Dakle zraka i svjetlosti je bilo sve samo ne malo. Dapače bilo je u više navrata i povećeg propuha kada su prozori bili otvoreni, poglavito zbog promjenjivog vremena vani.

Prostor je bio podosta velik s nekoliko školskih stolova spojenih u jedan veliki. Bilo je ukupno 12 takvih velikih stolova, sa 6 stolica posloženih okolo svakog od njih, dakle ukupno 72 sjedeća mjesta.

100_2368.JPGNa 4 spojena stola iznad kantine, već nas je čekalo dvadesetak igara koje je udruga “Kulturni front” pripremila za nas, a koje su bile dio njihove kolekcije. Među njima je bilo nekih od najstarijih igara kao što su Šah, Trešeta i Bela, klasika poput Settlers of Catan i drugih raznoraznih igara kockom, ali i novijih igara kao što su Love Letter, Jungle Speed, Age of Conan, Dominion, Citadels, Carcassonne, World of Warcraft: The Boardgame, Bang!, Resistance: Avalon te čak nekoliko verzija Munchkina. Svakako respektabilni naslovi.

Raspremili smo i rasprostrli i naše igre čime se uskoro našao popriličan broj igara na četiri spojena stola. Velika većina njih je zbog pomanjkanja prostora bila naslagana jedna na drugu i do nekoliko katova.

Poslije će se pokazati da je i taj broj bio premali za sve ljude koji su nam došli i htjeli zaigrati ponešto.

100_2315.JPGNismo se pravo ni smjestili, a već smo imali pune ruke posla. Jedan za drugim uskoro su se popunili svi stolovi koje smo imali na raspolaganju. Neke od igara koje su se mogle vidjeti na stolovima prvog dana bile su Settlers of Catan, Lords of The Waterdeep, Slavika, Castles of Mad King Ludwig, Takenoko, Smash Up.

Uskoro nam se pridružila i Sara koja nam je došla iz Pule, pa se broj volontera popeo na solidnih šest ljudi.

100_2312.JPGNeki od naših posjetitelja su i sami ponijeli neke od igara iz svoje kolekcije. Pa su se tako zaigrali i A la carte i Colt Express. Colt Express nam se naročito svidio, pa smo poslije u pauzi i mi volonteri stigli zaigrati ovu jednostavnu, a opet jako zabavnu igru. U igri za dva do šest igrača, svatko uzima jednu od uloga razbojnika čiji je cilj opljačkati što je više moguće putnika vlaka. Razbojnik koji na kraju igre je uspio pokrasti najviše novca je pobjednik. No da sve ne bude tako lagano tu je i šerif koji pokušava razbojnike osujetit u njihovim planovima, kao i opća nesloga među razbojnicima jer svatko gleda svoje interese. Na početku igre svatko odabire jednog lika, te u skladu s njime uzima i drvenog meeplića u obliku kauboja i postavlja ga u zadnji vagon vlaka.

100_2310.JPG Ovdje smo ostali šokirani nevjerojatnom sličnošću jednog od naših volontera sa likom razbojnika iz igre. Samo sličnost ili ipak nešto drugo? Hmm, prepustit ćemo vama na prosudbu. Nakon toga svaki od likova uzima potpuno identičan kup akcijskih karata koje odigrava na svojem potezu, šest karata metaka, te igraću pločicu svojeg lika. Svaki od likova uza to ima i specifičnu sposobnost koju samo njegov lik može koristiti. Igra se odigrava u pet rundi s time da se za svaku rundu okreće nova karta događaja koja definira način igre za tu rundu. Ono što je identično za svaku rundu jest da svaki od igraća na svojem potezu odigra po jednu (ili dvije ako tako kaže karta događaja) akcijsku kartu. Važno je reći da se akcije ne odigravaju odmah, već svaki igrač stavlja na svojem potezu akcijsku kartu na hrpu gdje svi odbacuju akcijske karte. Na svojem potezu svatko može učiniti 3 stvari – odigrati jednu kartu iz ruke, ili povući tri nove karte iz svojeg špila karata Jednom kada su svi odigrali ili propustili dopušten broj svojih poteza za tu rundu, špil akcijskih karata koje su svi igrači odigrali se okreće i počinju se razrješavati akcije 100_2313.JPGkako su ih igrači po redu odigrali. Dakle mada ste možda naumili i isplanirali neki slijed svojih akcija, to neće značiti da će vaši planovi ispasti onako kako ste isplanirali budući da se i drugi mogu uplesti u vaše planove. Možda ste uspjeli opljačkati sef i uzeti masu dolara za sebe, no to ne znači da će te ih moći i zadržati ako je sljedeća akcija jednog od drugih igrača da vas napadne i preotme vam plijen.

Valja također reći da je igra vizualno uistinu prekrasna, i to ne samo zbog 3D vizualnog dizajna već i zbog prelijepo oslikanih karata.

Igranje smo zaključili duboko u noći  pospremivši sve igre i otišavši na zasluženi odmor. Prvi dan događaja je bio uspješno zaključen.

100_2318.JPGSutradan ujutro nakon kratkog ali slatkog sna, okupili smo se i otišli u sam centar Opatije na prijeko potrebnu kavu. Na putu smo samom slučajnošću susreli jednog od naših vjernih posjetitelja iz igraonice “Prostor” iz Zagreba, koji nam se pridružio na kavi. Druženje u kafiću se uza ispijanje ovog čudotvornog tamnog napitka pretvorilo i u razradu strategije i plana djelovanja za taj dan. Po završetku prošetali smo malo po Opatijskoj rivi, i dok su se neki odlučili osvježiti kojom kuglicom sladoleda, drugi su osvježenje potražili u moru kratko se okupavši.

100_2379.JPGNa Liburniconu smo se ponovno našli točno u 14h po službenom otvaranju igraonice. Scenarij koji je slijedio bio je sličan onome od jučer, uz iznimku što su se našle druge igre na stolovima. Tako su se ovoga puta mogli vidjeti naslovi kao što su Pandemic, 7 Wonders, Carcassonne, Smallworld: Underground, Splendor, Dixit, Dixit: Odyssey, Drako, Skull, Jungle Speed, Shadow Hunters.

U 15h smo održali King of Tokyo turnir u kojem su se čudovišta i njihovi vlasnici kroz nekoliko eliminacijskih rundi borili za dominaciju nad gradom Tokijom. Na kraju se Dr. Zeus (puno ime i prezime poznato redakciji) pokazao kao najvještiji upravitelj čudovišta i apsolutni kralj grada Tokija. Kao nagradu osvojio je sasvim novu vrstu čudovišta – čudnovatog svemirskog pingvina. Svaka čast i slava 🙂 .

100_2361.JPGOd 16h u glavnom hodniku škole održavalo se predstavljanje udruga i projekata široj publici. Mi smo bili prvi na redu i čast nam je i zadovoljstvo bilo predstaviti se posjetiteljima događaja. U 10-minutnoj prezentaciji upoznali smo ih sa svim vrstama modernih društvenih igara, kao i sa samom našom udrugom, njenim počecima, njenim dosadašnjim radom, i njenim planovima za budućnost. Prvo je to bilo predstavljanje udruge ovakve vrste na pozornici pred publikom, i drago nam je reći da je završilo masovnim pljeskom i ovacijama sviju prisutnih.

100_2389.JPGPovratkom u igraonicu, da ne bi bilo da promoviramo samo moderne društvene igre pobrinuo se jedan naš član izvadivši Šah iz povijesnog zaborava. Na opće iznenađenje pojava Šaha na stolu je privukao velik broj posjetitelja na okupljanje oko stola dvojice igrača koji su igrali. Uskoro su se razvili stručni komentari okupljene mase oko poteza igrača. Do samog kraja događaja ova jedna od prvih igara je uspjela zadržati zavidnu razinu interesa i na partije se doslovno predbilježavalo i čekalo.

11954662_10153635672982317_4613712232680310393_n.jpgU 23h, na istom mjestu gdje su se održale prezentacije udruga prije sedam sati, održao se i kviz Igre Prijestolja. U napetoj završnici dvoje naših vrlih volontera (Nika i Miroslav) su pomeli svu konkurenciju u boljem znanju tematike i osvojili turnir i brojne lijepe nagrade. Svaka čast 🙂 .

Igranje se odužilo slično kao i dan prije do duboko u noć, i u tom vremenu stigli su i volonteri odigrati koju igru i zasluženo se opustiti prije odlaska na zaslužan odmor.

100_2408.JPGSutradan dok su se svi sa sjetom u srcima zbog završetka događaja polako spremali, mi smo od 10h pa sve do 18h provodili u igraonici posljednje sate našeg boravka u igri i zabavi s nekolicinom najvjernijih posjetitelja.

Oko 18h smo se spremili, pozdravili sa organizatorima i izrazili želje za suradnjom i iduće godine te zaputili na put ka  Zagreb gradu.

Za kraj bi se željeli zahvaliti našim vrijednim volonterima Sari, Slavici, Niki, Miroslavu,  Mislavu i Petru na njihovom nesebičnom trudu i zalaganju na ovom događaju.