Bili smo na 7. Danu društvenih igara – Petrinja

WP_20160507_14_38_33_Pro.jpgU subotu 07. svibnja 2016. na prekrasan i sunčan dan u Petrinji se održao 7 po redu Dan društvenih igara. Organizator je bio, a tko drugi do li naš dobro poznati, vrijedni član i prijatelj Ivan Kosak (Sadistiko) i njegova udruga “5net”, te mi iz udruge Igranje kao pozvani gosti. Događaj se već tradicionalno održao na poznatom mjestu, u prostranom prostoru aule Prve osnovne škole Petrinja, Gundulićeva 5.

Sedmi po redu Dan društvenih igara u Petrinji je bio po mnogočemu poseban.

44.jpgZa početak Ivan je bio poslom u Zagrebu, tako da nas je on osobno ovoga puta poveo sa sobom do Petrinje. Tom prilikom nazočili smo njegovoj vještoj brzoj vožnji koja bi mogla posramiti i samog Pobjesnjelog Maxa. Srećom pa smo vješto izbjegli sve bande s autoceste i svakojake postapokaliptične mutante. A i da nismo skupo bi ih to stajalo koliko smo bili nabrijani brzinskom jutarnjom kavom.

65.jpgBudući da smo trebali svratiti do Ivana po još igara, imali smo tako priliku i osobno po prvi put posjetiti njegov dom. Tu nas je dočekao i naš prijatelj Jasenko Pašić, svima poznatiji na forumu kao Nuuq, koji je nakon održane kazališne predstave u Zagrebu svratio do Ivana u posjet na druženje i igranje. Možemo reći kako smo ostali i više nego ugodno iznenađeni njegovom vedrom naravi. Od početka našeg druženja pa do samog kraja, nije bilo ni trenutka da je mirovao od zbijanja šala, što je kao posljedicu imalo kod nas reakciju grčenje trbušne šupljine od konstantnog smijeha.

2.jpgDok je Ivan vršio zadnju provjeru da li je sve na broju od igara koje smo trebali ponijeti, mi smo uživali u ćaskanju i ispijanju još pokoje šalice kave. Kada je sve bilo spremno potrpali smo igre u aute i zaputili se prema školi.

U školi su nas već čekali dobro nam poznati momci od prošlih događaja. Za jednoga od njih smo ovom prilikom otkrili i jednu veliku zanimljivost. Naime nismo ni slutili sve dosad, da smo kroz na svim ovim događajima bili u društvu ni manje ni više nego jednog od Hrvatskih rekordera u slaganju Rubikove kocke – Davida Vujasića. Ovaj mladi Petrinjac je drugi po redu u Hrvatskoj po brzini slaganja Rubikove kocke. Sposoban je složiti standardnu 3×3 kocku za svega 10,38 sekundi. Mada trenutni rekord drži Amerikanac Collin Burns, koji je na natjecanju u Doylestownu u američkoj saveznoj državi Pennsylvaniji složio kocku za svega 5,25 sekundi. Jedva prateći Davida dok nam je demonstrirao brzo slaganje kocke za oko 10 sekundi, nismo mogli ni zamisliti kako to izgleda upola brže. Budući da se David počeo baviti ovim hobijem tek pred godinu i pol dana i ostvario već ovako impresivne rezultate, uopće ne sumnjamo da bi mogao ovim tempom postati i svjetski rekorder. Na zadnjem natjecanju u Osi5.jpgjeku, gdje se održalo brzo slaganje Rubikove kocke, a koji je odobrila i pratila World Cube Association (WCA), ugošćeno je 50 sudionika iz Hrvatske, Mađarske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Italije. Natjecanjem u nekoliko kategorija David je ostvario respektabilno treće mjesto. Mi mu u svakom slučaju držimo fige u njegovim daljnjim nastojanjima 🙂 .

3.jpg Kada nas Ivan uspio probuditi iz hipnotičke začaranosti praćenja i razgovora oko vještine brzog slaganja Rubikove kocke, bacili smo se na raspoređivanje stolova po auli, te raspremanju i slaganju igara. Vrlo brzo se zaista respektabilan broj igara našao po stolovima na ponudi za igranje.

Uskoro su nam došli i naši prijatelji iz Siska sa svojim igrama. Tako da je ponuda igara lijepo premašila dvoznamenkastu brojku. Neki su se na to malo našalili kako od toliko igara će ljudi izgubiti previše vremena odabirući i dogovarajući se što će prvo zaigrati 😀 .

27.jpgTočno u 11 sati sa službenim početkom događaja su nam počeli dolaziti i prvi posjetitelji. Prve igre koje su se zaigrale i svečano otvorile događaj bili su Cyclades, Sushi Go, Turn The Tide, Hey That’s My Fish, Jungle Speed i Star Wars X-Wing miniature game. Nešto kasnije zaigrao se i Fairy Tale, Tokaido, 7 Wonders i naravno nezaobilazni Bang!

Igranje se do 12 sati već pošteno zahuktalo.

Oko 13 sati došli su nam i naši dizajneri igara, pa su polako krenule i demonstracije igara prema programu. Bilo je čak šest prototipova igara koje su se predstavljale.

Krvolov (Bloodhunters) dizajnera Borisa Fistrića, Ivana Kosaka i Svena Nemeta smješta vas u post apokaliptični svijet gdje je gotovo cijela civilizacija uništena opasnim virusom koji uništava krv cijeloj populaciji planeta Zemlje. Samo bogati su sakupili dovoljno krvi i odselili na Mjesec gdje su na miru od stalnih napada siromašnih mogli nastaviti živjeti uz veliku količinu zaliha čiste krvi. Na zemlji je nastao kaos, ulične bande su počele pljačkati, oni koji su htjeli produžiti život su morali doći do zaliha krvi, zapravo jedina valuta u tom svijetu je vrećica krvi!

U igri igrači ulaze u uloge vođa jedne od 4 bande. Cilj igre je sagraditi vlastiti svemirski brod, pridružiti se bogatima na Mjesecu i lagodno živjeti uz svakidašnje transfuzije čiste krvi. No dok ste još u kaosu na Zemlji, morate se pobrinuti za sebe i svoje pomagače. Igra traje oko 40 minuta, a može ju igrati od 2 do 4 igrača. Igra je odnijela pobjedu na prvom Board Game Jamu u Puli 2015. godine.

Trka Robota koju su izradili učenici Prve osnovne škole Petrinja pod dodatnom nastavom “Mali programeri” i mentorstvom našeg iskusnog Ivana Kosaka. Učenici su: Marta Vidnić, Josip Marković, Leo Jelić, Luka Kosak, Vlatko Lončarević, Patrik Vrbanac i Leon Šoštarić. Igra se odvija u napuštenoj tvornici gdje se našlo par otkačenih robota koji su se odlučili utrkivati. Igrači moraju isprogramirati svojeg robota kako bi odradili sve zadatke. Uz vožnju robota igrači moraju odgovarati na nekoliko pitanja iz raznih predmeta kako bi skupili bodove za koje kasnije mogu kupiti bolje dijelove za svojeg robota. Igru može igrati od 2 do 4 igrača, a trajanje igre ovisi o mapi na kojoj se igra i iskustvu igrača, od 30 do 70 minuta.

12.jpgParnjače, dizajnera Ivana Kosaka, je ekonomska društvena igra na ploči za 2 do 6 igrača. Igra traje ovisno o broju igrača od 40 do 180 minuta. U igri svaki igrač kontrolira jednog od šest vlasnika prijevozničkih tvrtki. Cilj igre je postati vlasnik najbolje prijevozne firme. Svaki od igrača je vlasnik jedne firme koja prevozi robu prugom pomoću lokomotiva, a koje s vremenom napreduju i budu sve brže i jače. Samim time brže prevoze robu i to u većim količinama. Na samom kraju se određuje i izračunava koji je vlasnik bio zapravo najuspješniji, tako da ne mora uvijek biti pobjednik onaj koji preveze najviše robe, ili ima najveću mrežu pruga i vlakova.

WP_20160507_16_41_30_Pro.jpgWarmongers: minions of greed, dizajnera Borisa Fistrića i Martina Martića, je strateška ratna igra na ploči smještena u izmišljeni svijet na razini razvoja koja odgovara našem prijelazu iz Antike u Srednji vijek. Igrači nastoje pomicanjem svojih vojnih jedinica i osvajanjem područja drugih igrača proširiti svoj teritorij i zauzeti što više strateških resursa, koji im omogućavaju gradnju naprednijih vojnih jedinica i utvrda, i samim time potiču daljnja vojna osvajanja. Za svako osvajanje tuđih područja igrači dobivaju victory pointove koje pri svakom potezu mogu investirati u određena poboljšanja i akcije. Predviđeno trajanje partije je oko 90 do 120 minuta, a optimalan broj igrača je 4-6, iako se može igrati i u troje.

16.jpgDebele Ofce, dizajnera Marija Primorca, je društvena igra za 3 do 6 igrača, uzrasta od 8 godina na više. Igra se sastoji od ploča, figurica i karata za igru, a prosječno vrijeme igranja je 30 minuta. Cilj igrača gladnih vukova je da sa zelenih pašnjaka privuku debele ovce k sebi u svoje šume koje okružuju pašnjake. Pašnjaci i šume su predstavljene heksagonalnim pločicama koje čine ploču za igru, a ovce i vukovi su predstavljeni svojim žetonima – vučji se nazivaju šape, a ovčji jednostavno ovce. Da bi vukovi pomicali ovce po pašnjacima, odnosno igrači žetone po ploči, koriste se igrače karte koje igrači naizmjenično izbacuju tokom svakog kruga igre. Igra završava na kraju kruga u kojemu jedan igrač u svojoj šumi sakupi ovce u vrijednosti od 9 ili više bodova.

13.jpgGradonačelnik (Mayor) dizajnera Svena Nemeta, vas kao što i samo ime kaže uvodi u ulogu gradonačelnika. Kao gradonačelnik pokušavate svoj grad učiniti svjetski slavnim. Gradite muzeje, kazališta, parkove, spajate grad tramvajskim linijama, pokušavate u svoj grad dovesti što više događanja, kao npr. festivala čokolade, koncerte itd. Uz sve to još pokušavate sportske klubove svog grada dovesti na najbolju poziciju. Igru može igrati od 2 do 4 igrača, a trajanje je do 70 minuta.

WP_20160507_16_24_54_Pro.jpgOko 16 sati su neki od nas uzeli pauzu i otišli na ručak u pizzeriu Lucija u samom centru Petrinje. Mada se na pizzu čekalo nešto dulje nego uobičajeno, ljubazno osoblje i ukusna pizza su nam ostavili ugodno sjećanje na mjesto. Na povratku do škole nismo mogli odoljeti budući da je bio prekrasan i topao dan, pa smo kao najbolji turisti ispucali par fotki za uspomenu. Najviše nas se dojmio prekrasan park u samom centru grada, a gdje smo naišli i na velelisnu lipu staru preko dvjesto godina, zasađenu u doba Ilirskih pokrajina (1809.-1816.). Tu smo snimili i par ekoloških promotivnih fotki, kako bi se vidjelo da je udruga Igranje ekološki osviještena 🙂 .

Kada smo se vratili taman je završila demonstracija Ivanove igre “Parnjače”, a taman je počinjala demonstracija igre “Debele ofce”.

31.jpgUza demonstracije igara, daljnje igranje se odvijalo svojim uobičajenim tempom. Nove igre koje su se otvorile bile su Jasenkov The Voyages of Marco Polo u troje igrača, Machi Koro u četvero i Lords of The Waterdeep sa Scoundrels of Skullport ekspanzijom u petero novih igrača. Malo kasnije zaigrao se i Five Tribes u troje igrača, San Marco u četvero i ponovno Tokaido u isto četvero igrača. Poslije su se odigrali još i Dominion sa Intrige ekspanzijom u troje igrača, Formula D u petero igrača, Bang! u četvero i Istanbul u petero igrača.

43.jpgŠto se tiče nas Zagrepčana, kao oproštajnu igru sat vremena prije polaska, odigrali smo partiju igre Stone Age sa našim prijateljem Jasenkom i Omarom. Kako je Omaru to bila prva partija igre, Jasenko se ponudio da mu objasni pravila igre, a Slavica i ja smo ostali i više nego ugodno iznenađeni kako on to lijepo, stručno i sažeto objašnjava. Na kraju partije je Slavica pobijedila sa svega bodom prednosti pred Omarom, dok smo Jasenko, a pogotovo ja pošteno zaostajali za njima.

51.jpgU 22 sata je došao naš volonter i prijatelj Petar Marović po nas, pa smo sa sjetom što je već tako brzo prošlo polako spremili sve naše igre.

Uslijedilo je potom jedno ekipno fotkanje za anale i lijepo sjećanje na događaj. Za kraj smo se svi lijepo pozdravili, istapšali po ramenima i poželjeli što skorije ponovno viđenje, druženje i naravno igranje.

Oko 22:20 smo krenuli na put za Zagreb ponijevši sa sobom puno lijepih dojmova i priča za sjećanje na 7 po redu Dan društvenih igara u Petrinji.

60.jpgIgranje se po našem odlasku nastavilo još do duboko u noć. Odigrali su se još i 7 Wonders: Duel i za sam kraj jedna epska partija igre Imperial 2030.

Udruga “Igranje” bi se htjela zahvaliti Petru što je ponovno uskočio s prijevozom nas i igara natrag do Zagreba.

Također bi se htjeli zahvaliti našem domaćinu Ivanu Kosaku na pozivu i ugodnom gostoprimstvu koje nam je pružio ? .

Hvala i našem prijatelju Jasenku što je došao i svojom pojavom i vedrim karakterom podignuo atmosferu na događaju na jednu sasvim novu razinu 🙂 .

A što se tiče vas ostalih, nadam se da se vidimo na sljedećem 8 po redu DDI-u u Petrinji u još većem društvu ? .