BGP - Boardgaming Petrinja

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3125
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2301 put
 pohvaljen: 2363 puta
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la Valsim »

Jadna divojka (Tamara). Tek je počela pravo živit, a već ju se uvodi u pakao alkoholizma :cry: .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la sadistiko »

Možda si pobrkao, za mojim stolom je divojka Mihaela.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la sadistiko »

Jučer smo imali dva odvojena sesiona u Petrinji. Klasični board game su igrali Mihaela, @dam-dam , Čaks i @Metalah. Prvo su zaigrali https://boardgamegeek.com/boardgame/204675/arrival .

slika

Nas drugih 6 je došlo na nulti, uvodni play D&D. Chile je bio DM, dok su s druge strane screena bili @edvinus, Prika, ja Sadistiko, Trga i Mateo.

slika

Chile nam je ukratko objasnio osnove, podijelio premade likove za ovaj početni game. Edvinus je bio paladin, human, imenom Adalbert, bome prezimena se ne sjećam ako ga je i imao. Prika se dvoumio između teletabisa i ko zna čega, pa je htio biti Bard, al je na kraju uzeo wizarda, tieflinga (opako stvorenje) pod imenom Imprique ili tako nekako. Totalno kaotičan lik. Ja sam odmah znao da hoću biti wizard, a Chile je imao samo half-elfa, pa uzmi šta ima. Ime mi je bilo Mile Motika. Trga je tražio rangera, a rasa half-ork ga zapala. Ime mu je bilo Dildo (Dexterity) Baggins. Mateo je bio rogue, halfling pod imenom Gollum, mali svat.

slika

Ne bih bio Chiletu u koži, napatio se s nama dok je objašnjavao jer je teško dolazio do riječi. Da ne kažem da su Prika i Trga prednjačili.
Ukratko ću ispričati priču koju smo proživjeli, mada, teško je to sve ispričati, a i nije baš prikladno radi explicitnog sadržaja :lol:

Uputili smo se nas petorica s brodom koji je vozio narod željan izazova i pustolovine u nanovo otkriveni kontinent Everspan. Da ne idem u detalje kako smo proveli 3 tjedna na brodu, stigli smo u lučki grad Everdale (koji su tako zapisali neuki kartografi). Dildo je uz galamu odma poveo našu veselu družinu do obližnjeg svratišta "Novi Početak" na pivu. On plača! Vikao je kroz grad. Vlasnik Mišo nas je i dobro prihvatio s obzirom koliko smo razularena grupa bili. Dildo je jedva čekao da upadne u kakvu uličnu tuču, Gollum je jedva čekao da se negdje poskrivečki uvuče i nešto ukrade, Imprique je stalno špricao..., ja sam bio suzdržan, dok je Adalbert bio ultimativno dobar lik koji je stalno htio učiniti samo dobro. Nakon prve pive koja je bila na račun kuće, Dildo, Imprique i ja smo krenuli na obližnje polje kako bi tobože išli naći posla ali zapravo doći do što više informacija o ovom novom kontinentu. Na izlasku iz svratišta smo naišli na ljude koji idu iz polja dolazili na ručak i upoznali se s Ivicom koji je bio voditelj te ekipe. Preko njega smo dogovorili sastanak u "Novom Početku" s načelnikom općine. Dildo je htio osnovati stranku, i ko zna što još ne. Uglavnom, ponovo smo se razišli gdje smo Imprique i ja otišli s ekipom u svratište, a Dildo je samoglavo otišao na polje, kao bude on kopao krumpir i sl. kako bi razgovarao s ljudima, a svi ljudi otišli u svratište na ručak. :facepalm

Prije sljedećih događaja je normalna ekipa završila The Arrival,

slika

pa su krenuli postavljati https://boardgamegeek.com/boardgame/153938/camel

slika

slika

Kod nas je došlo do naglog zaokreta u radnji. Kaotični Imprique je u pol razgovora sa načelnikom iskoristio svoj spel za uspavljivanje pa je gradonačelnik pao u san i pri padu udario glavu, ranio se pri padu i radi toga se odmah probudio zbunjen. Gollum je iskoristio zbrku i skočio u kuhinju gdje je htio pronaći kakve vrijednije predmete, a u tom trenutku ga uhvati na djelu kuharica - žena od pipničara Miše. Adalbert je odmah skočio pomoći i izliječiti načelnika, dok sam ja stajao zatečen. Bio sam spreman ili pomoći da se situacija smiri ili da pobijemo sve prisutne jer čim se ovo dogodilo, skočio je i zaštitar i svi prisutni kako bi pomogli ako treba načelniku. Imprique je još iskoristio svoj spel za nevidljivost, htio pobjeći kroz prozor, ali je zaštitar na vratima pravovremeno uočio da netko petlja po prozoru i bacio nož i ranio Imprique-a koji se vratio u vidljivo stanje. Ja sam pokušao smiriti situaciju razgovorom i to mi je uspjelo.

slika

Ali, ali, nije Imprique-u bilo dovoljno ponovo je iskoristio svoj spel i popalio virtualna svjetla po svim stolovima pa se stvorila još veća graja. Gollum se izvlačio na to da je on mali i da se samo htio sakriti negdje da ne nastrada, a Adalbertu i meni su počeli vjerovati dok je Imprique bio totalno nepredvidiv i nismo ga uspjeli smiriti.

slika

Za cijelo to vrijeme Dildo je bio jako ljut jer je završio na polju daleko od toliko priželjkivane akcije. Molio je DM-a da se nekako vrati i da, vjerojatno pomogne Imprique-u da naprave još veće sranje. Uglavnom, tu smo se dogovorili stati jer je već bilo dosta kasno, a Imprique je očito htio poginuti čim prije da može doma na spavanje.

Sve u svemu, nije bilo loše, za prvi put, mada treba dati DM-u da diše. Skidam kapu za strpljenje s nama ;-)
Nekakav okvirni dogovor je da bi sljedeći puta složili svog lika sami po želi i da krenemo u neku kampanju koja bi se odvijala kroz sesije jednom mjesečno otprilike. Mislim da Prika ne bude više igrao i da mu se nije svidjelo.

Camel Upaši su mislili da ćemo mi do jutra pa su otišli čim su odigrali dvije partije. Ali nismo ni mi puno kasnili za njima. Jedino smo još vani malo stali popričati o tome što se dogodilo, što je bilo dobro, a što ne. Definitivno nije klasična D&D večer kakvu ste možda vi koji igrate do sad doživjeli, ali eto. Meni osobno je najlošiji onaj Rollplay dio gdje se ja teško mogu uživjeti da bi pričao i ponašao se kao lik, ali kroz par puta možda i naiđem :-) Volim priču i volim odluke koje mogu donositi u igri, pa ćemo vidjeti hoće li ovo zaživjeti u našem društvu ili ne.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 7):
dadoMago de Umagojuri006AliensbZorzysmurfORnotMetalah
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la Mago de Umago »

Nije lako biti DM, osim poznavanja pravila treba znati jako dobro improvizirati.
DnD je super, mi to igramo već 20+ god (povremeno, s prekidima) i definitivno je najbolje krenuti od nule, graditi lika, ufurat se. Ovo što si opisao totalno zvuči kao neki početni session. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 2):
juri006sadistiko
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1580 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la juri006 »

Ja sam davno jos igrao par puta tako RPG, mislim da jednom D&D i dva puta SLA Industries. Meni je to bilo super zanimljivo i zabavno. Ovisi to puno o DMu i o ekipi s kojom igras, da li se glupiraju ili relativno normalno igraju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post:
sadistiko
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la sadistiko »

Nakon kraće pauze jučer smo se opet okupili i to u 8 ljudova.
Pošto smo mi trebali biti još na kampu, ali radi loših uvjeta smo skratili, pa smo uspjeli dogovoriti za jučer (četvrtak) jedno igranje.
Nije bilo nekih žešćih dogovora, pa je @Metalah donio svoju https://boardgamegeek.com/boardgame/18100/china

slika

Za drugim stolom smo zaigrali domaćicu https://boardgamegeek.com/boardgame/371 ... ge-croatia

slika

Prvi stol je uspio udariti dvije partije China-e u kratkom roku.

slika

Mihaela je odnijela dvije pobjede i ekipa je rekla da je zadovoljna s ovom igrom. Koliko sam vidio puno toga se događa na ploči.

S druge strane Bon Voyage me nije ni oduševio, ali ni razočarao. Od igre nisam ništa očekivao, jer inače ni ne volim slične igre. Uglavnom, naišli smo na par mogućih problema. U par navrata je banka ostala skoro bez novca, igrali smo u 4 igrača. Dečki su malo prigovarali da možda karte nisu balansirane najbolje, ja ne znam, treba odigrati više partija pa vidjeti. Po meni je to malo premalo karata jer je dosta teško doći do onih ikona na kartama, a time do tokena. Sve u svemu, igra je lajt, nije loša, ali nije nešto što bi mene zanimalo više od par puta na godinu. Po meni je veći problem što u našoj šugavoj zemlji ne možeš napraviti "prave" kvalitetne komponente. Krenuvši od kutije koja bi trebala biti nešto što će ti privući pažnju na polici, bojim se da se to neće dogoditi s ovom kutijom. Karte nemaju onaj (danas gotovo standardizirani linen završni sloj) pa previše sjaje. I još bi sve to prebrodio, ali bojim se da ovaj broj karata ne daje dovoljan replayability. Znam da kudim, ali dajem dobronamjerni komentar, a ne da zatučemo i onako slabu našu domaću proizvodnju društvenih igara. Isto je bilo i sa našim prijateljem iz Rijeke sa igrom koju je prošle godine prezentirao u Essenu. Jednostavno nema kod nas dovoljno kvalitetne tvornice za takve stvari! A to znam još od vremena kad sam ja tražio gdje bi izdao igru pa kad krenu razgovori onda vidiš da kod nas jednostavno ne da je skupo, nego ne postoji.

Ekipa za drugim stolom je nakon China prešla na https://boardgamegeek.com/boardgame/367 ... ight-magic

A nakon toga još dvije partije https://boardgamegeek.com/boardgame/355 ... ing-towers

Moj stol je još nakon Bon Voyage bacio jednu bedastoću: https://boardgamegeek.com/boardgame/11/bohnanza

slika

Ma što da kažem, igra je onak, više zafrkancija. Izveli smo igru na zajebanciju, i bilo je dobro :-)
Opet nije neka igra koju bi ja igrao iz dana u dan, ali s vremena na vrijeme nije loše odigrat.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 7):
juri006dadoZorzyAliensbVorkosigangrofMetalah
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la grof »

Jah. Problem koji @sadistiko spominje po pitanju izdavanja igre je nešto složeniji. Naime, da kontaktirao sam i tvornice iz EU koje bi napravile igru "kako treba", no te cijene su za ovakvu tiražu bile puno veće od ove koju sam dobio kod našeg proizvođača. Neke stvari ne možeš raditi jeftino u malim tiražama.
Sve ove igre koje se rade po EU su igre koje idu u tiražama preko cca 2.000 komada, pa je cijena po komadu onda konkurentna i isplativa. Ja nisam imao te financije niti sam imao procjenu rizika da bih išao u tako velike tiraže s igrom. Stoga sam morao raditi ovakve kompromise.
Svejedno. ja sam igru doveo na naše police. I svakako mi je drago da je se što više igra. Možda bih je u budućnosti probao još pojeftiniti i smjestiti u nešto manju kutiju, ali treba prvo prodati i ovu tiražu. ;) Tipa da su koferi, frižideri i radno mjesto također karte - veće od ovih razglednica, pa ne bi bilo ovog kartona. (Slično kao u Bohnanzi)

Repleyability s ovim kartama? Hmm. Diskutabilno. Nama se pokazalo prilično OK jer karte izlaze u raznim kombinacijama van. No, može se u budućnosti razmisliti o još nešto većem broju karata, ali to treba prvo testirati i vidjeti ima li uopće smisla.
Namjena igre je da ostane light i brza, a da ima euro mehanike. Radije bih se u budućnosti baio na neku novu igru nego po ovoj više švrljao. :)

U svakom slučaju hvala ekipi na probi igre i ocjeni na BGG-u :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 3):
Aliensbsadistikoedvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
edvinus
Reactions:
Postovi: 77
Pridružen/a: 13 ruj 2022, 23:53
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 233 puta
 pohvaljen: 160 puta
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la edvinus »

Samo da dodam, jednom od igrača se Bon Voyage baš svidio (on je i pobijedio na kraju, ali koliko se sjećam rekao je da mu se igra sviđa i prije nego što smo završili).

Primjedbe o nebalansiranosti odnosile su se samo na jednu ili dvije karte poslovnog putovanja koja je bila dosta jeftinija od drugih.

U jednom trenutku nam je ponestalo novaca u banci, pa onda pitanje za autora igre: da li se može koristiti supstitut (npr. pravi euri :lol:), ili to znači da u tom trenutku više nije moguće zaraditi novac na radnom mjestu?

Na kraju igre smo otkrili da je novaca nestalo jer je jedan od igrača cijelo vrijeme gomilao novac, što je legitimna, iako prilično neuspješna strategija.

Poslije smo zaigrali Bohnanzu, pa je zanimljivo usporediti da su ovom izdanju koje ja imam player matovi napravljeni od običnog sjajnog papira. Pa, ako se jedan Amigo može izvući s tim...
Ovi su korisnici zahvalili autoru edvinus za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la grof »

edvinus je napisao/la: 06 kol 2023, 12:24 U jednom trenutku nam je ponestalo novaca u banci, pa onda pitanje za autora igre: da li se može koristiti supstitut (npr. pravi euri :lol:), ili to znači da u tom trenutku više nije moguće zaraditi novac na radnom mjestu?
Novac je neograničen i može se koristiti supstitut kao što piše u pravilima (Napomena) ;)
slika
edvinus je napisao/la: 06 kol 2023, 12:24 Poslije smo zaigrali Bohnanzu, pa je zanimljivo usporediti da su ovom izdanju koje ja imam player matovi napravljeni od običnog sjajnog papira. Pa, ako se jedan Amigo može izvući s tim...
Dakle, još bolje. Moguće postaje trend zbog pojeftinjenja izrade. U mom slučaju bih mogli te sadašnje kartone čak zamijeniti s malo većim formatom običnih karata, pa bi igra automatski stala u manju i jeftiniju kutiju. Vjerojatno bih izbacio i tiskana njemačka pravila.
BTW, Bohnanza koju ja imam nema playmatove nego obične karte koje glume playmat.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
edvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: BGP - Boardgaming Petrinja

Post Postao/la sadistiko »

Prošli tjedan mi je bio malo kaotičan po pitanju vremena radi dana našeg grada Petrinje (Lovrenčevo) jer moja obitelj već tradicionalno sudjeluje na ovom sajmu koji se održava u našem parku.

slika

Nije da naša firma radi samo dodatke za društvene igre, radimo mi sve i svašta!
Pa vratimo se na ponedjeljak kad je bilo redovno tjedno igranje. Dogovorile su se neke malo požešće igre za igranje pa su došli samo najhrabriji ;-)

slika

Pošto su praznici pozvali smo i djecu za ovaj puta, pa su se oni okupili na svom stolu oko https://boardgamegeek.com/boardgame/329 ... nniversary

slika

Za prvim stolom se postavio https://boardgamegeek.com/boardgame/329 ... vilization

slika

a za drugim isto žestina od igre https://boardgamegeek.com/boardgame/239 ... ankenstein

slika

Za prvim stolom smo se civilizirali Mihaela, Leo, Mateo i ja. Mateo je žestoko krenuo sa ratnom strategijom (bez obzira što ovdje baš i nema nekih ratnih sukoba, osim s vremena na vrijeme) i uzeo je jako maha, pa smo se svi uglavnom usredotočili na njega kako bi ga uspjeli malo usporiti u skupljanju bodova i zauzimanju regija. Leo se bacio na izgradnju čuda, Mihaela se bacila u širenje, dok sam ja radio sve i svašta. Moram priznati da se izdogađao takav redoslijed karata koji je stvarno išao 99% na ruku Mateu. Što god mi napravili uvijek je on prvi došao do karte koja mu pomaže u njegovim osvajanjima i obrani. Nevjerojatno! Takvu slučajnost još nisam doživio u svojoj igračkoj karijeri. Sad mogu razumjeti @mljeko komentar za ovu igru kad je rekao da igra igra tebe. Ali svejedno se ne bi složio. Iako je ovo bila potpuna slučajnost, u ostalih par igranja se nije događao ovakav problem, pa sumnjam da će se to prečesto događati.
Ono što me iznenadilo da su se i Mihaela i Mateo toliko zadubili u igru da su potezi često podsjećali na našeg @dam-dam koji mora izračunati 10 sljedećih koraka i što i kako, tako da je igra stvarno potrajala. Leo je u jednom trenutku oko ponoći odvezao najmlađeg igrača Huga, svog brata doma jer je on ipak najmlađi.

slika

5 sati smo se borili da bi na kraju Mihaela pobijedila jer je Mateo zaboravio dodati neke bodove na zadnjem bodovanju, a Leo i Mihaela mu nisu dozvolili da naknadno doda te bodove, taman onoliko koliko bi trebalo da mu donese pobjedu :-) Mi smo završili nešto prije Pariških koljača, pa smo se pobrali kući u 2 sata.

slika

Za drugim stolom su mesarili Nixy, Čaks, @Metalah i Dam Dam.
Oni su ostali čak i duže od nas. Kažu da su igrali do 2:30.

Definitivno smo zaglibili s klincima, ali šta ćeš, ljeto je, nek se privikavaju na hard core gejmanje :-)

Sljedeće igranje koje se dogodilo jučer u petak. Došli su nam kumovi iz Pule, pa sam ja s kumom dogovorio jedno igranje dok je tu pošto već godinama nismo ništa igrali. Opet smo okupili i djecu, a igrali smo Dam Dam, Marin i ja.
Išli smo se baciti na https://boardgamegeek.com/boardgame/170 ... -north-sea s obje ekspanzije, po prvi puta, baš da više i to skinem sa crne liste.

slika

Bome, ekspanzije proširuju igru i to dosta dosta. Ovo je sad skroz druga igra. U base game ili igraš u selu ili ideš na pljačkanje, ovdje ima hrpu toga što se može raditi. Bome potrajalo je 3 sata. Iako je Marin bio opasan cijelo vrijeme, na kraju je prevagnulo na Dam Dama. Dobra igra, ali treba igrati i igrati da se sve to savlada.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 6):
dadojuri006MirekCroAliensbZorzyMetalah
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”