Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Teme u vezi amaterskih uradaka igara

Moderator/ica: sadistiko

Odgovori
Avatar
Chupka
Reactions:
Postovi: 40
Pridružen/a: 09 sij 2019, 23:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 66 puta

Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la Chupka »

Ispričavam se ako je ovo već negdje pokriveno, ali nisam uspjela naći u pretražniku..

Dakle, trebala bih pomoć u izradi tileova za rpgove.
Ideja mi je isprintati dizajn tileova na običan papir i onda to obostrano zalijepiti na deblji karton da dobijem odgovarajuću debljinu i težinu tileova. To je za sada ispadalo super, ali nažalost nije dugotrajno i s vremenom se boja istroši zbog pomicanja figura. Isprobala sam sa samoljepljivom folijom, što je bolje nego ništa, ali to ispadne presjajno i vidljivost je manja pod određenim kutem gledanja pod rasvjetom. Dodatni problem je da se s vremenom rubovi uzdignu i počnu odljepljivat od podloge.

Tako da sada tražim alternativu. Imate li koji prijedlog ili iskustva s nekim mat bezbojnim sprejom koji neće otopit/razmazat printanu boju, a da je pogodan za papir? Ili možda neku treću opciju kako zaštitit tu boju? szbunjen
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1247
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1192 puta
 pohvaljen: 921 put
Kontakt:

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la Antomon »

Vidio sam da ljudi često zaštićuju tokene epoxy smolom (resin).
Postoji više varijanta na temu, ovo je primjer:

Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post:
Chupka
Avatar
Chupka
Reactions:
Postovi: 40
Pridružen/a: 09 sij 2019, 23:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 66 puta

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la Chupka »

Antomon je napisao/la: 07 sij 2023, 14:13 Vidio sam da ljudi često zaštićuju tokene epoxy smolom (resin).
Postoji više varijanta na temu, ovo je primjer:
...
ovo baš izgleda impresivno za tokene, hvala! Nažalost radi se o većim tileovima pa mislim da mi ne bi bilo isplativo koristit toliko smole, al da bi bilo vječno sačuvano, ne sumnjam :zamisljen
Ovi su korisnici zahvalili autoru Chupka za post:
Antomon
madcow1982
Reactions:
Postovi: 72
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 13:50
Ima zahvala: 161 put
 pohvaljen: 77 puta

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la madcow1982 »

Koja veličina tileova je u pitanju?
Why so serious
Avatar
Chupka
Reactions:
Postovi: 40
Pridružen/a: 09 sij 2019, 23:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 66 puta

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la Chupka »

Radila bih različite veličine tileova jer bi se postavljali kao modularni tereni za scenarije rpgova (nešto na shemu tileova iz D&D Wizards of the Coast bg-ova), najmanji bi mi bili dimenzije 10x10 cm, a najveći nešto manje od 20x20 cm.
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la M0by »

mozda bi i obican proziran selotep mogao pomoci, uzeti dovoljno siroki i zaljepiti ga preko tileova s obje strane i ljepo srediti rubove.
Ovi su korisnici zahvalili autoru M0by za post:
Chupka
madcow1982
Reactions:
Postovi: 72
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 13:50
Ima zahvala: 161 put
 pohvaljen: 77 puta

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la madcow1982 »

Meni se najisplativija izvedba u pnp igrama za vece tileove pokazalo to da sam uzimao u knjižarama veliki arak od 100*60cm mislim da su bili, 2mm debljine, ima i tanjih kao i debljih ali i ovaj kada sam rezao su mi trebala 2,3 prolaza, pa na vecim debljinama cesto mjenjas nozeve i prsti pate, cijena cca 2€po arku, samoljepivi foto papir 150g, moze mat, moze sjaj, kako ti pase s time da velike tilove, boardove nisam stitio nicime a manje sam nasao kao jeftino rjesenje drvofix malo razrijedis u vodi i time pofarbas, vece komade nisam tako radio jer veca natopljena povrsina pa se lako natopi i izwarpa onda, to da jedan zastitni mat sloj i funkcionira, ako mislis koristiti lak u spreju sta bi trebala na tako velikim tileovima, sta je odlicno rjesenje, trebala bi prvo na jednom malom printu isprobati kako radi pa znati za dalje s time da ako se koristi sprej, koristi se za zastitu prije izrezivanja i ljepljenja.
Ako si u lovi dogovoris se s npr sadistikom ili negdje na netu da ti iz ploce izreze dimenzije koje ti trebaju i tako t rijesis plus onda dodatna zastita koja slijedi.
Meni odlican tutorial i za tileove a i druge pnp stvari
Ovi su korisnici zahvalili autoru madcow1982 za post:
Chupka
Why so serious
Avatar
Chupka
Reactions:
Postovi: 40
Pridružen/a: 09 sij 2019, 23:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 66 puta

Re: Savjeti za izradu tileova za društvene igre

Post Postao/la Chupka »

madcow1982 je napisao/la: 08 sij 2023, 22:09 Meni se najisplativija izvedba u pnp igrama za vece tileove pokazalo to da sam uzimao u knjižarama veliki arak od 100*60cm mislim da su bili, 2mm debljine, ima i tanjih kao i debljih ali i ovaj kada sam rezao su mi trebala 2,3 prolaza, pa na vecim debljinama cesto mjenjas nozeve i prsti pate, cijena cca 2€po arku, samoljepivi foto papir 150g, moze mat, moze sjaj, kako ti pase s time da velike tilove, boardove nisam stitio nicime a manje sam nasao kao jeftino rjesenje drvofix malo razrijedis u vodi i time pofarbas, vece komade nisam tako radio jer veca natopljena povrsina pa se lako natopi i izwarpa onda, to da jedan zastitni mat sloj i funkcionira, ako mislis koristiti lak u spreju sta bi trebala na tako velikim tileovima, sta je odlicno rjesenje, trebala bi prvo na jednom malom printu isprobati kako radi pa znati za dalje s time da ako se koristi sprej, koristi se za zastitu prije izrezivanja i ljepljenja.
Ako si u lovi dogovoris se s npr sadistikom ili negdje na netu da ti iz ploce izreze dimenzije koje ti trebaju i tako t rijesis plus onda dodatna zastita koja slijedi.
Meni odlican tutorial i za tileove a i druge pnp stvari
Hvala ti puno na savjetima i linku! Nisam znala za ovu foru sa farbanjem razrijeđenim drvofixom, to cu sigurno isprobat na necem manjem :) Dosta me zabavljaju te samostalne izrade stvari za bgove, tako da cu se jos malo time bavit i probat za tileove naci neki mat lak sprej i testirat, nema druge :thumbs
Odgovori

Natrag na “Amaterska radionica igara”