Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

dendarii42 je napisao/la: 29 ruj 2022, 08:56
grof je napisao/la: 28 ruj 2022, 20:54 Evo igre i na BGG-u, pa možete i tamo piskarati :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/371 ... gh-croatia
Evo dao desetku na neviđeno. Ipak je to BGG
Hvala ti. Evo, ja pozivam sve koji su igru testirali što kod nas u Klubu, što na ZG Game Marathonu da slobodno daju svoju ocjenu.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la dendarii42 »

grof je napisao/la: 29 ruj 2022, 09:25
dendarii42 je napisao/la: 29 ruj 2022, 08:56
grof je napisao/la: 28 ruj 2022, 20:54 Evo igre i na BGG-u, pa možete i tamo piskarati :)
https://boardgamegeek.com/boardgame/371 ... gh-croatia
Evo dao desetku na neviđeno. Ipak je to BGG
Hvala ti. Evo, ja pozivam sve koji su igru testirali što kod nas u Klubu, što na ZG Game Marathonu da slobodno daju svoju ocjenu.
Moram počet emotikone koristit jer sam se zafrkavao i sad mi je krivo :facepalm Ne podržavam davanje ocjena naslijepo i mislio sam da se kuži da kritiziram česta postupanja korisnika BGG-a. Oprosti.
Ali redovito ocijenim svaku igru koju igram tako da je garantirano da ću i ovu kada ju dođem u priliku odigrati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
grof
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Sve OK i podržavam! ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
dendarii42
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Evo, odlučih da jedna od "Tura" u igri (karte koje se skupljaju za direktne bodove) bude i tura po klubovima društvenih igara. Tako će karta osim fotki klubova preko QR koda voditi na stranicu gdje će biti popis svih HR udruga i klubova koje se bave društvenim igrama. Da nas malo izreklamiram i u društvenoj igri. :)

Usput bih trebao autorske fotke starih zanata iz Istre i Dalmacije i za Istru bih trebao jednu autorsku fotku branja tartufa ako netko ima. Ili bar link na kakvu udrugu tartufara ili sl.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
sadistiko
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Evo, ovih dana sam uspio Bon Voyage prebaciti na Tabletopiu i mislim da fino radi.
Ako vam se da probati, slobodno. Ovaj link bi trebao raditi. Za sada je setting samo za 3-4 igrača, ali bude korigirao za 2 igrača kad stignem (manji je deck). Podesio sam rooms na everyone s linkom, pa se ne trebate ulogiravati na TT. Probajte pravila skužiti sami (blind playtesting), a opaske mi možete i ovdje pisati (za tipfelere u pravilima i na nekim kartama znam - biti će ispravljeno)

https://tabletopia.com/games/bon-voyage-d4u8ez/play-now

Pravila na hrvatskom imate i ovdje


Dizajn komponenti u pravilima i na Tabletopiji nije isti jer smo ga morali prilagoditi mogućnostima tiskare, a da cijena tiska ostane prihvatljiva. ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 5):
sadistikodadorealukatanelornedvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Sređen je setup za 2 igrača, iako mi sada Tabletopia ne želi dati igranje s 3 i 4 igrača. Mislim da je kod njih neki bug, jer je kod mene u profilu igre sve dobro podešeno i trebali bi moći u Sobi odabrati settings za 2 i za 3-4 igrača.
Ako netko uspije postaviti i za 3-4 igrača neka mi javi. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
edvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Evo mene opet s molbom. :)

Trebao bih autorske fotke za ove lokacije, pa ako netko ima nešto dobro, rado bih ga stavio na kartu uz atribuciju:
Ilok, Vukovar, Koprivnica, Kalnik, Rijeka, Pazin, Knin, Delnice, Gospić. Mogu i neki drugi gradovi ako mislite da su značajniji po svojoj kuturnoj, turističkoj ili sličnoj baštini. ;)
Karte će na koncu izgledati ovako:


slika slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
sadistikoedvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la sadistiko »

jako lijepo to sad zgledi
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
grofedvinus
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Da. Slažem se. Dizajn mi je baš vrh.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
edvinus
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 13 ruj 2022, 23:53
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 230 puta
 pohvaljen: 154 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la edvinus »

Evo malo sam bacio pogled na igru na Tabletopiji (nisam ipak imao živaca i igrati tamo).

Novi dizajn karata je super, i novi kofer također super izgleda (sad se odmah kuži da je kofer :) ). Pretpostavljam da će i frižider i radno mjesto doživjeti upgrade?

Također (ako smijem predložiti :zvizdi), i ikonografija bi možda trebala neki redizajn. Ikone akcija na frižideru nisu sasvim jasne (osim za akciju koja daje novac, ta je super jasna :lol: ). Znam, nije baš lako predstaviti te akcije ikonama. Možda bi za akciju br. 2 funkcionirala kartica s prekriženim kockicama? U najmanju ruku, ikona koja predstavlja kartu (na koferu i na frižideru) bi bila bolja već da nije samo crni obris, nego da ima solidnu ispunu (bijelu ili sivu).

Ikona suvenira mi nije baš pogođena. Kužim zašto ima dva kvadrata (jer treba skupiti dvije aktivnosti za suvenir) i taj dio je dobar, ali malo me asocira na videokazetu ili nešto slično. Ne znam što bi bilo pametno staviti umjesto sadašnje ikone, ali bilo bi dobro u najmanju ruku joj dati sivu ispunu (tako da su ta dva bijela kvadrata istaknutija na sivom). Čini mi se da je sama ikona malo spljoštenija nego kad je isti crtež prikazan na neiskorištenoj strani suvenira, bilo bi dobro da je to ujednačeno.

Ako se ne varam u novoj verziji komponenti na iskorištenoj strani suvenira se više ne nalazi ta ikona (čini mi se bolje tako, da je samo na neiskorištenoj strani).

Ikone regija su OK kao neki element dizajna, ali mi nisu dovoljno prepoznatljive kao usability element za ljude koji ne razlikuju boje (neke su si međusobno dosta slične). Možda ne bi bilo loše uzeti heraldičke elemente regija (npr. kuna za Slavoniju, tri lava za Dalmaciju, mjesec i zvijezdu za središnju Hrvatsku), ili siluete poznatih građevina ili predmeta (npr. vučedolska golubica za Slavoniju). Ili staviti malu kartu Hrvatske s naznačenom regijom.

Super mi je ikona kockica na mjestu gdje ide "prtljaga" na karti putovanja. I sviđa mi se tematska veza sa "spremanjem prtljage".

Rekao si da znaš za tipfelere ali da napomenem za svaki slučaj da ne bi otišlo tako u tiskaru, treba ispraviti kartu Đakovečki vez u Đakovački vez.

Evo i malo pametovanja vezano za tekst pravila. Pravila su dobra (i primjeri koji su dani), mislim da se može razumjeti igra iz njih (bar meni koji sam je već igrao), ali moglo bi se poboljšati par stvari.

Sviđa mi se izraz "iskockati", baš je fora!

Bilo bi dobro ujednačiti terminologiju:
- ne koristiti i "kocka" i "kockica"
- "novci" i "novčići" (pogotovo jer u igri nisu novčići tj. kovanice)
- jesu li "magneti" ili "suveniri"?
- "hladnjak" ili "frižider"?
- "polje rezervacije" ili "mjesto za rezervirano putovanje"?
- "nadmetanje", "aukcija" i "licitiranje" - po meni je najbolje koristiti samo "nadmetanje", da i najmlađi razumiju.

Kad smo već kod licitiranja, a što ako bi srca radosti bila licitarska? (Možda bi bilo kičasto, ali možda bi se dalo izvesti i da ne bude.)

Na str. 4 i 5 bi bilo dobro tekstom označiti frižider i kofer, a možda i kratka pravila (kad su već druge komponente tako označene).

Ja bih pomoću naziva povezao akcije iz Faze planiranja i one iz Faze izvršavanja, npr:

Planiranje:
- Spremanje prtljage za put
- Odabir rezervacije
- Odlazak na posao

Izvršavanje
1. Putovanje
2. Uplata rezervacije
3. Obavljanje posla

U pravilima ima dosta referenci na kasnije odjeljke, što nije baš idealno. OK, nekad se ne može bez toga, ali na str. 10 bi bilo dobro odmah objasniti nadmetanje čim je spomenuto, po meni nema smisla to stavljati u kasniji odjeljak (a koji je opet na istoj stranici).

Na str. 12 bi bilo dobro objasniti da su karte poslovnog putovanja one karte koje imaju novčani iznos i u donjem desnom uglu. Možda čak i u ranijem dijelu (pod anatomijom komponenti?) navesti da postoje tri tipa karti - obične karte putovanja, karte poslovnog putovanja i karte tura. A na karti poslovnog putovanja bi možda dobro došla i ikona aktovke? (Ako bi se kužilo da je baš aktovka a ne kofer.) U primjeru bi bilo dobro staviti da Dianine karte nisu prikazane naopako (odnosno da je ona dolje a Luka gore), pa da se lakše skuže karte poslovnog putovanja. (Također bi na slici bilo dobro zaokružiti odnosno označiti novčani iznos u donjem desnom uglu karti).

Na str. 13 bi izazovnija varijanta skupljanja suvenira mogla ići u zaseban odjeljak, da ne zbunjuje.

Također na str. 13. (pri dnu), po meni bi bilo jasnije "ako si izabrao kartu tura" umjesto "ako je izabrana karta tura".

Na str. 14, kod objašnjenja bodovanja za ture bih odmah dao primjer: "svaka iduća tura donosi dodatnih 30 bodova (4 ture nose 60, a 5 tura 90 bodova)". Ovdje bi bilo dobro ponoviti simbole bodovanja koji su prikazani na kartama tura (možda je čak i bolje da ti simboli budu uvedeni u priču tek ovdje a ne na stranici 6.)

A na str. 15, u primjeru bodovanja bi za bodovanje tura bilo dobro napisati 30 + 30 = 60, na isti način kako je izračun prikazan i za ostale dijelove bodovanja.

Eto, nemam ti fotki za karte ali zato imam pun kofer prepametnih ideja. Ovo su sve naravno samo prijedlozi, uzmi i iskoristi ako ti nešto od ovoga odgovara. Samo da kažem još jednom, mislim da je igra baš dobra i podržavam je. :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru edvinus za post:
tanelorn
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”