Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

edvinus je napisao/la: 01 pro 2022, 23:34 Evo malo sam bacio pogled na igru na Tabletopiji (nisam ipak imao živaca i igrati tamo).

Novi dizajn karata je super, i novi kofer također super izgleda (sad se odmah kuži da je kofer :) ). Pretpostavljam da će i frižider i radno mjesto doživjeti upgrade?
Prvo i prvo. Želim ti se zahvaliti na iscrpnom seciranju pravila i dizajna. Da, svakako će poslužiti i cijeli tvoj post sam prenjeo dizajnerici.
Volio bih da se i ostali malo uključe i naprave nekakav review pravila igre. Iako planiram i par blind playtestova u MC-u u dogledno vrijeme, ipak mi i čitanje pravila i pokušaj shvaćanja igre i bar par koraka na Tabletopiji puno znače da definiramo i taj dio igre.

Dizajn karata i kofera smo promijenili i zbog mogućnosti i cijene same tiskare. Budućim dizajnerima igara, uvijek ću savjetovati da prvenstveno paze koliko im igra košta u proizvodnji. Svaka knjiga o dizajnu društvenih igara upućuje upravo na tu problematiku. ;)

I meni se novi dizajn kofera puno više dopada i upućuje na pravi izgled kofera. Takva će biti i kutija same igre.

Ajmo sada redom:
  • Ikonografija: Slažem se, ali prepuštam to dizajnerici. Budem i ja malo više na to bacio oko. Ikonografija je objašnjena i na quick reference quideu i u pravilima, pa vjerujem da neće biti većih problema. A i ikone na hladnjaku se pojavljuju na koferu. No, možda bi zaista mogle biti još jednostavnije i jasnije
  • Hladnjaci: Dizajn na Tabletopiji jest završni dizajn i za njih. Ako misliš da je hladnjak neprepoznatljiv, daj mi molim te napiši, pa ću vidjeti s dizajnericom da ga možda malo izmijenimo
  • Magneti: Da, na prednjo strani magneta ne bi trebale više biti ikone, jer se magnet prekorene kada je iskorišten i prebaci na dio hladnjaka koji označava iskorištenu akciju. Magnete NE odbacujemo s hladnjaka jer prevladava mišljenje da igrači ne vole gubiti i odbacivati stvari koje su stekli u igri.
  • Ikone regija: Hm, hm. Mislim da to nećemo mijenjati. Meni su prilično OK, a problem je u tome što se regije Hrvatske ne poklapaju baš sa županijama. Npr. Vučedolska golubica je autohtona za dio oko Vukovara (Vukovarsko-srijemska županija), a istočna Hrvatska objedinjuje niz istočnohrvatskih županija. Tako da bih to ostavio kako je sada. No, volio bih čuti i mišljenja ostalih
  • Pravila: Sve što si napisao stoji i mislim da ćemo dobar dio toga i prihvatiti. Moram još u miru sve pregledati, ali u pravilu sve ima rezona!
Eto, veliko ti hvala još jednom i potičem ovime da i ostali bace pogled na Tabletopiju i elemente u igri (ne trebate je igrati na Tabletopiji jer je i meni ta Tabletopija baš iritantna za pravo igranje - dapače, ne kužim tko uopće želi tako igrati društvene igre).
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
edvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

I još neke izmjene koje su se desile u međuvremenu:
  • Broj karata tura povećan je sa 6 na 8 i bodovi su malo "jači" što je bolje izbalansirano u odnosu na bodove s karata standardnih putovanja
  • Sve karte poslovnih putovanja (one koje donose više novaca) su s kojekakvih obrta (za koje nisam uspio naći prikladne fotke, a da ne reklamiram nekog direktno) prebačene također na razne lokacije po Hrvatskoj. Te poslovne karte uglavnom su sada putovanja u veće gradove po Hrvatskoj. Tematski je čak i bolje.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

Evo i dizajna karata s licitarskim srcima. Kako vam se ovo dopada? @edvinus i ostali?


slika

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
Antomonedvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
edvinus
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 13 ruj 2022, 23:53
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 230 puta
 pohvaljen: 154 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la edvinus »

Super su nova srca, kuži se da su licitarska, a nije kičasto. Pohvale dizajnerici! :thumbs

Što se tiče hladnjaka, kuži se da je hladnjak, nego meni taj dizajn ne paše uz novi kofer jer sam ga mentalno povezao uz stari kofer. Zanemari. Usput, ni stari kofer nije bio loš, samo se nije na prvu kužilo što je.

Kod radnog mjesta je možda ikona kompjutera bila malo slaba (samo je crna na bijelom).

Bilježim se sa štovanjem za playtesting (makar kod mene neće biti blind). Blind playtesting znači da ćeš ljudima dati da sami pročitaju pravila i krenu igrati, jel da?
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

edvinus je napisao/la: 02 pro 2022, 17:30 Super su nova srca, kuži se da su licitarska, a nije kičasto. Pohvale dizajnerici! :thumbs
Je, super je to riješila i nama se jako sviđa, tako da je to definirano!
edvinus je napisao/la: 02 pro 2022, 17:30 Što se tiče hladnjaka, kuži se da je hladnjak, nego meni taj dizajn ne paše uz novi kofer jer sam ga mentalno povezao uz stari kofer. Zanemari. Usput, ni stari kofer nije bio loš, samo se nije na prvu kužilo što je.

Kod radnog mjesta je možda ikona kompjutera bila malo slaba (samo je crna na bijelom).
Da, stari kofer se nije dobro kužio ni na kutiji na kao playmat. Ovo je puno bolje i jasnije.

Radno mjesto ide novo. Još nije dizajnirano, ali veli mi dizajnerica da ima neke ideje po tom pitanju. Budemo vidjeli. :)
edvinus je napisao/la: 02 pro 2022, 17:30 Bilježim se sa štovanjem za playtesting (makar kod mene neće biti blind). Blind playtesting znači da ćeš ljudima dati da sami pročitaju pravila i krenu igrati, jel da?
Odlično. Ali da, blind znači: evo ti igra i pravila i krenite, a ja bilježim sve nejasnoće pri pokušaju igranja i to onda popravljam u pravilima. No, svakako će trebati i uobičajenog playtestanja.

Usput, razmišljam da jednu specijalnu akciju s hladnjaka: odrađivanje putovanja s kofera bez kocki prtljage zamijenim s podešavanjem jedne kocke sa brojem po želji. No, nisam siguran da li bi to bilo bolje ili da radije ostavim odrađivanje karte s kofera??
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
edvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
edvinus
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 13 ruj 2022, 23:53
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 230 puta
 pohvaljen: 154 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la edvinus »

grof je napisao/la: 02 pro 2022, 19:31 Usput, razmišljam da jednu specijalnu akciju s hladnjaka: odrađivanje putovanja s kofera bez kocki prtljage zamijenim s podešavanjem jedne kocke sa brojem po želji. No, nisam siguran da li bi to bilo bolje ili da radije ostavim odrađivanje karte s kofera??
Upgrade kocke je dobra ideja, ali ovako odokativno mi se čini preskupo dati suvenir za to (i odustati od 5 bodova na kraju igre), čini mi se da je ta akcija onda slabije od druge dvije akcije.

Mislim da ja uopće nisam ni koristio te akcije s hladnjaka kad sam igrao, sve sam suvenire čuvao :D
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

edvinus je napisao/la: 03 pro 2022, 11:58
grof je napisao/la: 02 pro 2022, 19:31 Usput, razmišljam da jednu specijalnu akciju s hladnjaka: odrađivanje putovanja s kofera bez kocki prtljage zamijenim s podešavanjem jedne kocke sa brojem po želji. No, nisam siguran da li bi to bilo bolje ili da radije ostavim odrađivanje karte s kofera??
Upgrade kocke je dobra ideja, ali ovako odokativno mi se čini preskupo dati suvenir za to (i odustati od 5 bodova na kraju igre), čini mi se da je ta akcija onda slabije od druge dvije akcije.

Mislim da ja uopće nisam ni koristio te akcije s hladnjaka kad sam igrao, sve sam suvenire čuvao :D
Da, i meni se sve manje dopada ideja da se suvenir koristi kao okretanje neke kocke na željeni vrijednost. Tim više što sa 100€ možeš ponovno baciti kocke, a suvenir ti daje mogućnost da ga zamijeniš za 500€, pa ćeš prije takvim bacanjima dobiti željeni broj, a još će ti ako imaš malo sreće novaca i ostati i onda si bolje iskoristio suvenir, nego samo za okretanje na željenu stranu.
Tako da bih za sada ostavio da služi i dalje kao univerzalna prtljaga za neko putovanje na koferu.
Imao sam ideju da svaki suvenir s druge strane ima otisnutu jednu vrijednost kocke (1-6) te se svaki takav suvenir sa svojom fiksnom vrijednosti može jednokratno iskoristiti kao 4. kocka na potezu, što već daje veću vrijednost nego samo poštelavanje neke od 3 kocke na željenu vrijednost. No, ta mi se fora više dopada za "žigove" u ekspanziji Planina koju planiram dalje razvijati nakon što osnovna igra izađe.

Ako imaš kakvu ideju što bi mogli staviti kao neku od posebnih akcija slobodno reci. ;) Mi smo dosta koristili ovu da povučeš dvije karte iz decka turističke agencije, odabereš jedno putovanje i staviš ga ili u kofer ili na polje uspomena s time da jednu kartu od tamo odbaciš.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
edvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
edvinus
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 13 ruj 2022, 23:53
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 230 puta
 pohvaljen: 154 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la edvinus »

Da li ima smisla da možeš potrošiti suvenir da pobijediš u nadmetanju, bez obzira koliko novaca protivnik ponudi?
slika
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8428
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1579 puta
 pohvaljen: 2356 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la grof »

edvinus je napisao/la: 04 pro 2022, 11:59 Da li ima smisla da možeš potrošiti suvenir da pobijediš u nadmetanju, bez obzira koliko novaca protivnik ponudi?
Hmm, ne znam. Ne zvuči na prvu loše, ali, to možeš izvesti tako da suvenir pretvoriš u 500€ i eto ti novaca za nadmetanje i to vrlo vjerojatno dovoljno da nadjačaš protivnika/e.

Usput, kad smo već kod nadmetanja. Ekipa testera je do sada uglavnom bila za blind bid, odnosno stavi u ruku koliko misliš da vrijedi i onda svi istovremeno pokažu što nude i najveći nosi. To je i u duhu brze igre. Ili, bi ipak bilo bolje ići na standardni bid koji ide dok svi ostali ne pass-aju?
(Doduše to i tako svatko može izmijeniti u kućnim pravilima). Kod blinda nema nedoumice tko prvi nudi, jer svi nude istovremeno. A tiebreaker je meni bio veća kockica na karti, a ako ni to, onda se poništava bid i nitko ne dobiva (znači rizik izjednačenja)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
edvinus
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
edvinus
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 13 ruj 2022, 23:53
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 230 puta
 pohvaljen: 154 puta
Kontakt:

Re: Bon Voyage - igra suvenir iz Hrvatske

Post Postao/la edvinus »

Meni je blind bid bio fora, a brži je pa glasam onda za blind bid. :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru edvinus za post:
grof
slika
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”