Predoxx

Želite li se predstaviti zajednici? Možete ovdje.
Pravila foruma
Ukoliko se želite predstaviti ostalima na ovom forumu jednostavno započnite novu temu s vašim nickom kao naslovom.
U tekstu napišite ono što želite da zajednica sazna o vama.
Ovo je potpuno neobavezno i nitko se ne mora ovdje predstavljati ako to doista ne želi!
Predoxx
Reactions:
Postovi: 48
Pridružen/a: 22 kol 2022, 13:48
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 90 puta

Re: Predoxx

Post Postao/la Predoxx »

Chupka je napisao/la: 23 kol 2022, 19:45 Dobrodošao u hobi 😊

Vidim da su pali vec neki jako dobri prijedlozi za sljedeću kupovinu, ali i da sam imas dobru ideju sto bi sljedeće igrao što je super, congrats! Ja bih se još samo priključila sa malim savjetom da obratite pozornost i na neke lakše/brže igre jer iako svi tražimo „mesa“ u igrama, kao netko tko ima 300+ igra u kolekciji, moram priznat da smo suprug i ja odigrali ipak najviše partija igri koje imaju manje komponenti, brzi setup i kraće vrijeme igranja. Daleko od toga da nas najviše veseli igranje velikih naslova vikendom, ali uz posao i druge životne obaveze (plus WoW, vidis mozes i oboje rofl) jednostavno tokom tjedna popodne češće padne nešto chill brzinski što se može odigrat na manjem stolu. A da ni ne spominjem odlaske na more i godisnje, gdje moras uzet samo „par“ igri i onda redovno ispadne da smo mogli uzet samo ove „manje“ jer je vecina iz društva za chill stvari na plaži ili igre uz alkohol navecer (hjaaa). Tako da super ako poslušaš curu za ove njene prijedloge lakših igri jer vjerujem da cete ih vise igrat i ne čekat onaj „pravi“ moment i poklapanje dana kad ste oboje za neke mentalno zahtjevnije igre na koje ćete utrošit 2-3 sata.

A za utrošak novca na društvene igre, štajaznam, nije to bas neki ekstra skup hobi, ljudi potroše te iste novce na druge oblike zabave i materijalna dobra. Meni je financijski skroz odrziv i isplativ hobi, ali treba imat i neku samodisciplinu u nabavi da se iz hobija "igranja" ne prijeđe u hobi "nabavljanja" igri, tanka je to granica koju i najdisciplinarniji prijeđu. Sretno s igranjem i anu belore dela'na 😉
hvala na savjetu:)

Koji su tebi i suprugu top pickovi i što se najčešće stavljana stol?

Pare su da se troše, preko ljeta su išle na ribolov , sad mogu na board game-ove. Jefitnije mi kupiti Board game nego otići poslije posla na cugu kao jučer pa se zalomi :P

pitam za pickove cisto iz razloga sto jucer s curom odigrao Dune imperium (win) i 2 gejma 7 wonders duel gdje me dobila. Odmah sad ujutro salje poruke da bi mogli skociti do Zagreba kao do brata mog i šogorice, ovo ono , pojesti nešto i kad smo vec tamo da si novi board game kupi :P
Predoxx
Reactions:
Postovi: 48
Pridružen/a: 22 kol 2022, 13:48
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 90 puta

Re: Predoxx

Post Postao/la Predoxx »

kockica je napisao/la: 24 kol 2022, 09:28 Pozdrav.

Prvi savjet je, s obzirom da ti je nestalna grupa a najvažniji suigrač je tvoja bolja polovica, kupuj igre koje se mogu igrati sa više igrača ali prije svega dobro važu na 2 igrača. Nije potrebno da kupuješ striktno 2-player igre ali nipošto ne kupuj igre koje zahtijevaju da je minimalan broj igrača 3 ili više. Preskupo za foru "možda će se odigrati kada nas se dovoljno skupi" te samo skuplja prašinu.

Drugi savjet je na pragu chupkinog, nikako ne zanemaruj manje igre ( manje komponenti, manje setupa, manje vremena za odigravanje), zgodne su za na brzinu odigrati ili za nositi na putovanje (doslovce može u ruksak), a to nipošto ne znači da moraju biti light. 7 wonders duel spada u tu kategoriju a ima masa drugih odličnih igara. Zapravo dugo nisam već kupio neku veću igru, izuzev Ark Nove, većinom su to igre iz ove kategorije.

Treći savjet, puno je igara na tržištu ali realno možeš složiti vrlo dobru kolekciju od svega 10-15 većih i manjih igara (ne računajući ekspanzije). Moguće je, posebice ako ne skupljate igre koje se osjećaju slično, ali trebat će malo istraživanja, posudbi i profiliranja. Onda ćeš lako i sleevati.

Četvrti savjet, sleevovi ili ne, ako imate manji broj igara koje često igrate, onda svakako da, bit će vam dugotrajnije igre posebice ako ce vam zauvijek ostati evergreen. Ali i to ako puno koristite kartice, stalno ih miješate i sl. Nema smisla kada kupujete puno igara koje ne stignete ni izigrati. Ali nemam pojma otkuda je trenutno bolje nabavljati a ne želim šarati sa skroz novim tipom sleevova od onih koje trenutno koristim. Odmah svakako idi na premium kvalitetu, vjeruj mi.

Peti savjet, nemoj da te zavaraju teme ili art, nekad igre koje ti se na prvu možda čine da nisu za tebe ( "ne volim mace" - inače čisto bogohuljenje, "ptice djeluju dosadno", "Mars ima ružne komponente" itd) zapravo su izvrsne igre. Ili Everdell koji je prekrasan ali nama je tek solidna igra.

Što se tiče tvoje liste želja:

Terraforming Mars - vrlo sam subjektivan, meni je to najdraža igra. Igra, tema, sve je tu. Možeš i ne moraš na ekspanzije (premda preporučam mape te eventualno Prelude)

Castles of Burgundy - obavezno. Još mi nije jasno kako sam godinama zaobilazio igru. Svi pljuju po verziji iz 2019. ali meni osobno je ljepša od originala i potpuna je (ne trebaš ekspanzije) I dosta povoljno se nađe.

Pandemic ili Spirit Island, obavezno SI. Prva igra je zapravo dobra, ali brzo postane prejednostavna i zahtijeva ekspanzije da ostane svježa (on the brink i state of emergency su odlicne), ali pandemic je cijela franšiza pa ne mogu reći za druge verzije, dok SI je već sama po sebi cjelovita igra i ekspanzije nisu potrebne a ima temu, napetost, puno dogovaranja (nema alfa playera) i epic momente. Oboje jedino ako želite pandemic kao coop za light sesije a spirite kada ste posebice nabrijani.

Terra mystica - nema smisla ako ste većinom samo vas dvoje, slobodno preskoči a ako se povremeno pojavi neki padobranac koji bi da to igrate, neka izvoli sam investirati.

Wingspan je solidna igra, čak bi vam se mogla jako, ali baš jako svidjeti. Kod mene naprosto nema mjesta jer neke druge igre nas bolje zadovoljavaju ali mi odavno nismo početnici.

Everdell - prekrasan art, solidna mi je igra ali za tu solidnost preskupa. Prije bih preporučio Arnak.

Arnak iz nekog razloga jako uspoređuju sa Dune ali ne znam zašto jer Dune nisam igrao. U svakom slučaju Arnak je izvrstan.

Ark Nova - dosta dobra igra, zaista, ali od cijele tvoje liste možda i najkompleksnija ( uz spirite), morat ćete se isprva probiti kroz masu pravila a igranje će vam se isprva otegnuti, pa bi vas možda mogla uplasiti kompleksnost, ali zapravo kada sve sjedne na svoje mjesto igranje postane lako.

Viticulture je dobra igra, još bolja sa Tuscany ali i bez nje je dobra. Nije samo vino već i ruralni turizam.

Vezano za Carcassonne, nama i dalje odlična, ali vjerojatno ćete zatrebati još par ekspanzija, kad bude trebao savjet za njih, slobodno se obrati, kao i za sve drugo.

Inače možemo ti dati još pregršt savjeta, ali nema smisla te bombardirati, i ovo što si dosad sam istražio je vrlo respektabilan popis te ti dugo neće trebati nove igre. Zapravo time si maltene složio gotovu kolekciju. Jedino što ti fale te manje igre.

Inače ne bi bilo loše da ubaciš koju kartašku igru tipa race for the Galaxy ili neki od deck buildera.
1.advice
Pa nekako što sam i gledao je bilo da nije u previše igrača i da se može komotno u 2 player mode igrati.

2.Primjetili smo to kad smo jučer spremali Dune, koliko posla ima. Dobra stvar je što imamo sobu gdje je stol koji se ne koristi pa tamo nam ostane sve vani , da samo krenemo igrati

3.Pa nekako sam svoju listu i složio tako da imam od svega pomalo s tematikom koja mi se sviđa.

4.Sleeve, pa nisam nikad razmisljao o tome , ali dune recimo ima dosta krhke i tanke karte koje bi možda bilo dobro sleevati, zato i pitao koji sleeve se isplati investirati. To mi prošlo kroz glavu kad samo pogledam karte od Catana, koje su toliko toga prošle( prolivena piva, čips, etc.) Preporučili mi matt, no reflection.

5. Kužim te, al opet gledam Wingspan s pticama, i tak blah izgleda, a kad pogledam board od war of the ring, arnak onda je :sokiran :sokiran :sokiran


Castles of burgundy bi uzeo da ne čitam kako izlazi novi artwork, pa možda bolje pričekati da vidimo kaj će to biti
https://gamefound.com/projects/awaken-r ... ceNumber=1
Ili uzeti ovu sad pa lagano prodati i zamijeniti ako ce se isplatiti

Pandemic sam više rekao da probamo coop , a i da imamo neki gejm koji kada dođe netko da ga mozda uvedemo u svijet BG. Inace smo godinama za
staviti na stol koristili Settlers of Catan, i onda ako se navuku pokazali Game of thrones.

Definitivno sam otvoren za bilo kakve preprouke i hvala ti na opsežnom odgovoru.
Stvarno sad imam problem , what to buy next :P
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 284
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 227 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Predoxx

Post Postao/la Aliensb »

Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:24

Pandemic sam više rekao da probamo coop , a i da imamo neki gejm koji kada dođe netko da ga mozda uvedemo u svijet BG. Inace smo godinama za
staviti na stol koristili Settlers of Catan, i onda ako se navuku pokazali Game of thrones.


Moje iskustvo s pandemicom je bilo tako da dugo vremena nisam htio probati drugi co op koliko mi je ovo bilo dosadno i loše, a bilo sta drugo sto sam probao nakon toga mi se svidjelo tipa bas igramo negdje 40. scenarij gloomhavena, jedini co op koji mi se uz to nije svidio je spirit island, ali vjerojatno iz razloga jer smo igrali u 5 igraca sa svim expanzijama, dosta loše je uz to bilo objasnjeno i bio sam najdalji od glavne ploće tako da 90% vremena nisam imao pojma sta se događa, sta sljedi...
slika
Predoxx
Reactions:
Postovi: 48
Pridružen/a: 22 kol 2022, 13:48
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 90 puta

Re: Predoxx

Post Postao/la Predoxx »

Aliensb je napisao/la: 24 kol 2022, 10:33 Moje iskustvo s pandemicom je bilo tako da dugo vremena nisam htio probati drugi co op koliko mi je ovo bilo dosadno i loše, a bilo sta drugo sto sam probao nakon toga mi se svidjelo tipa bas igramo negdje 40. scenarij gloomhavena, jedini co op koji mi se uz to nije svidio je spirit island, ali vjerojatno iz razloga jer smo igrali u 5 igraca sa svim expanzijama, dosta loše je uz to bilo objasnjeno i bio sam najdalji od glavne ploće tako da 90% vremena nisam imao pojma sta se događa, sta sljedi...
Ne možemo se svima isto sviđati, svatko ima svoje.
Frend mi recimo ima Gloomhaven , skuplja prašinu, možda ga je 2 put probao igrati. Dofurao ga prije mjesec dana k meni da probamo igrati, na kraju smo Smallworld 2 gejma utroje.

:P
Avatar
ray
Reactions:
Postovi: 172
Pridružen/a: 29 vel 2020, 17:32
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 294 puta

Re: Predoxx

Post Postao/la ray »

Mislim da ti je dobra ideja učlaniti se u Udrugu i koristiti razne popuste i grupne narudžbe koje nudi članstvo. (Npr. popust u Carti Magici spušta njihove cijene na prihvatljive)

Ja bi na tvom mjestu, ako mislis uzimati Burgundy da uzmeš trenutno dostupnu verziju (malo pričekaš kad su ponovo popusti na ozone.hr i sigurno će se moci naci za oko 250kn, tako je bilo prije nekih mjesec-2). Puno jeftinija, kompaktnija kutija i bez kojekakvih črčkarija - ova nova će tek doći za nekih godinu-godinu i pol i sigurno će biti 2-2.5 puta skupnja od ove.
I prije kupnje ga moreš besplatno probati na online na BoardgameArena.

Moja preporuka:
- Five tribes - lagana pravila i konstantna promjena stanja na pločicama. Može izazvati previše razmišljanja što napraviti sljedeće. (pa uvedeš tajmer :D)
- Inis - čak funkcionira i u 2 igrača, iako puni potencijal pokaže u više.
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Predoxx

Post Postao/la kockica »

Aliensb je napisao/la: 24 kol 2022, 10:33
Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:24

Pandemic sam više rekao da probamo coop , a i da imamo neki gejm koji kada dođe netko da ga mozda uvedemo u svijet BG. Inace smo godinama za
staviti na stol koristili Settlers of Catan, i onda ako se navuku pokazali Game of thrones.


Moje iskustvo s pandemicom je bilo tako da dugo vremena nisam htio probati drugi co op koliko mi je ovo bilo dosadno i loše, a bilo sta drugo sto sam probao nakon toga mi se svidjelo tipa bas igramo negdje 40. scenarij gloomhavena, jedini co op koji mi se uz to nije svidio je spirit island, ali vjerojatno iz razloga jer smo igrali u 5 igraca sa svim expanzijama, dosta loše je uz to bilo objasnjeno i bio sam najdalji od glavne ploće tako da 90% vremena nisam imao pojma sta se događa, sta sljedi...
Baš se pitam zbog čega ti nije sjeo spirit island ruga_se
Avatar
Chupka
Reactions:
Postovi: 40
Pridružen/a: 09 sij 2019, 23:19
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 66 puta

Re: Predoxx

Post Postao/la Chupka »

Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:07
hvala na savjetu:)

Koji su tebi i suprugu top pickovi i što se najčešće stavljana stol?
Uf, teško da bih mogla izdvojit naše top igre, probali smo par puta rangirat ono što posjedujemo po nekoj ljestvici, ali jedino što smo uspjeli isproducirat su par onih koje nam se manje sviđaju. Mislim da je razlog to što nam se s vremenom previše različitih stvari počelo sviđat kod igri (tema, mehanizam, faktor sreće, neka interna fora..) da bi se mogao izvući jedan prioritet za rangiranje. Čak ni broj izlaženja na stol nam nije pokazatelj što nam je top jer biramo nekad nasumično igre po excelici ili recimo u društvu koje su sad većinom parovi, igramo najčešće igre za više od 6 igrača pa onda ispada da su nam najigranije neke party igre koje nam više baš i nisu najdraže. Jedino što je meni nekako očito je da volim fantasy/sci-fi tematiku igri pa bih možda po temi mogla reći da bih radije igrala nešto svemirsko nego agrikulturalno, ali treba obradit i te osvojene planete, šta sad, igranje radi igranja ne same igre :geek:

Vidim da uopće nisam od pomoći s nekom konkretnom ljestvicom, ali evo za iskupljenje mogu napisat par onih dobrih kraćih koje smo dosta igrali kao filere ovo ljeto: Battle Line (SW), Regicide, Hive pocket, Fuse, 5-minute dungeon, Welcome to.., Tiny Epic Galaxies, The Dresden files card game, Splendour: Marvel, Railroad Ink, Silver & Gold, The Isle of Cats: Explore & Draw. Za ovo zadnje, vidim da si napisao da vam mačke nisu top, al ovo je brža inačica igre gdje sam ucrtavaš oblike i realno možeš ucrtat i psa, nikom ništa. Kasnije je čisti smijeh gledat što su ljudi ucrtavali u te tetris oblike, čista lovecraft igra abominacija sopak
Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:07
Pare su da se troše, preko ljeta su išle na ribolov , sad mogu na board game-ove. Jefitnije mi kupiti Board game nego otići poslije posla na cugu kao jučer pa se zalomi :P
Exactly :thumbs
Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:07 pitam za pickove cisto iz razloga sto jucer s curom odigrao Dune imperium (win) i 2 gejma 7 wonders duel gdje me dobila. Odmah sad ujutro salje poruke da bi mogli skociti do Zagreba kao do brata mog i šogorice, ovo ono , pojesti nešto i kad smo vec tamo da si novi board game kupi :P
Heh, super, lajkam hype, skroz emocionalno razumljivo, say no more :D E da, nego samo si pogledajte tu i tamo cijene igri u online shopovima, znam da je zgodno otici do fizičkog dućana i isti tren dobit igru u ruke, ali stvarno nekad zna bit ogromna razlika u cijeni. Pa ono zašto ne pričekat još 2-3 dana i za taj iznos kupit dvije igre umjesto jedne. ;)
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Predoxx

Post Postao/la kockica »

Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:24
Stvarno sad imam problem , what to buy next :P
Izbor je lakši nego što misliš :)

Od tvoje liste zelja za prvu ruku Terraforming Mars, Castles of Burgundy ( dobro kaže ray, idi na 2.ediciju i hvataj je na akciji) ili Wingspan.

Btw, sjetih se da umjesto Terra mystica možda pogledaš njenu implementaciju Gaia project koji je prilagođeniji upravo za 2 igrača.
Predoxx
Reactions:
Postovi: 48
Pridružen/a: 22 kol 2022, 13:48
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 90 puta

Re: Predoxx

Post Postao/la Predoxx »

kockica je napisao/la: 25 kol 2022, 14:29
Predoxx je napisao/la: 24 kol 2022, 10:24
Stvarno sad imam problem , what to buy next :P
Izbor je lakši nego što misliš :)

Od tvoje liste zelja za prvu ruku Terraforming Mars, Castles of Burgundy ( dobro kaže ray, idi na 2.ediciju i hvataj je na akciji) ili Wingspan.

Btw, sjetih se da umjesto Terra mystica možda pogledaš njenu implementaciju Gaia project koji je prilagođeniji upravo za 2 igrača.
TM je definitnivno na vrhu popisa , ali prvo gledamo cura i ja da bi ipak nešto lakše i brže . Od toga gledamo Res Arcana, viticulture i pandemic.
To planiram uzeti iz svarogs den pa dodam i sleeves za Dune.
Burgundy ću uzeti samo čekam da bude na akciji na ozone.hr
Wingspan sam gledao i gameplay i još nemam mišljenje da li mi se sviđa ili ne. Ali svi ga jako hvale i visoki rejting ima.
Pandemic mi senekako ne dopada ( vizualno ) pa nisam nešto zainteresiran za to, subjektivan odgovor, ali tak je kak je. Iako bi nam dobro došlo da probamo coop neki i imamo u kolekciji.
Zaboravio sam napisati Azul kojeg bi defitnivno kad tad uzeo, ali slabo ga ima po shopovima.

Jučer smo prvi put utroje igrali Dune imperium. 2 sata napetosti (uključeno objašnjavanje trećoj osobi). Napet gejm skroz do kraja. Malo je curi pred kraj bilo već dugo to igrati ,ali isplatilo joj se jer nas je na kraju uspjela pobijediti.

Frendu sam stigao još pokazati 7 wonders duel , koji mu ispao prepredobar i napet. Carcassone nismo jer je bilo kasno.

P.s. Ako netko zna za Dune imperium.
Kada kupiš trećeg agenta, da li poslije smiješ ići na poziciju kupovine Mentata gdje za 2 solari-a uzimaš kartu iz decka i dobiš vremena da vidiš što će drugi odigrati, ili kad se kupi treći mentat ne možeš imati 4-tog agenta. To se isto odnosi i na combat kartice, gdje prvo mjesto ti zna donijeti mentata za sljedeći turn.

2. Igrač može okrenuti više Plot kartica u reveal turnu istovremeno ?
3. Da li je reveal faza isto i combat faza? Da se odmah i combati pokažu (npr. bio sam prvi na redu, odigrao reveal kartice i izvadio plot karticu gdje je pisalo da mogu vojsku iz garrisona poslati u combat, što sam i napravio ,ali zaboravio okrenuti combat karticu gdje bi dobio još 5 mačeva. Očekivao da ćemo još jednom ići da vidimo da li tko ima combat kartice :/
sim4
Reactions:
Postovi: 91
Pridružen/a: 27 vel 2021, 17:45
Ima zahvala: 87 puta
 pohvaljen: 81 put
Kontakt:

Re: Predoxx

Post Postao/la sim4 »

1. Možeš uzet mentata ako već imaš 3 agenta
2. Možeš igrat više plot kartica na svom turnu (bilo da je agent turn ili reveal)
3. Reveal i combat ne idu skupa, dakle u tvom primjeru nisi trebao odmah pokazat combat karticu. Nego kad svi igrači završe sa revealom onda ide combat pa imaš priliku odigrat neku combat intrigue karticu
Odgovori

Natrag na “Članovi - upoznavanje”