Navedite vaših Top 10...

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Vukozec »

Ovo je topic u kojem tko god želi, kad god želi, kad god mu inspiracija za tako nešto sine, navede neki svoj top 10 vezan za društvene igre. Tko želi nadoveže se na tuđi top 10 ili navede neki svoj drugačiji top 10 i tako do onkraja i beskraja.
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 30 ožu 2022, 16:44, ukupno mijenjano 2 puta.
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Vukozec »

I'll start. Nekoć davno smo supruga i ja znali zaigrati čak i 1960: The Making of President, a ona je voljela igrati i Race for the Galaxy. Međutim, sad nam je teško organizirati kućna igranja takvih igara. Umjesto da se nadam kako ćemo uskoro nas dvoje igrati Twillight Struggle ili War of the Ring, s vremenom sam i ja naučio sve više cijeniti igre koje se mogu brzo izvaditi na stol, kojima se odmah možemo sjetiti pravila i koje uvijek stignemo odigrati partiju, dvije.

Ovo je mojih Top 10 fillera (u nedostatku bolje riječi) za 2 igrača. Sve igre s liste imaju sljedeće karakteristike
- ekspresni setup i cleanup,
- minimalna pravila koja se mogu osvježiti u roku minute,
- trajanje do max 30 min,
- neke su isključivo za 2 igrača, druge su (uz jednu iznimku) u 2 igrača najbolje (ili barem jednako dobre kao u bilo kojem drugom broju),
- mali rizik od analysis paralysis (naravno to je relativno, imam prijatelja koji zna po minutu gledati u dvije Love Letter karte),
- bgg weight manji od 2.0 (ovo sam provjerio naknadno nakon slaganja liste pa nije nužan uvjet), osim Lyngka (jer uvijek mora biti jedna iznimka).

Vukozecovih Top 10 fillera za 2 igrača:
#10 Love Letter // 2 je naravno najlošiji broj igrača za LL, no žena ga voli igrati, a od svih navedenih to je igra koju je najlakše zaigrati u doslovno bilo kojoj prilici, pa neka bude na #10 dok ju nešto ne izgura.
#09 Mr Jack Pocket // Zgodna igra koja zadovoljava sve kriterije, no nijedno igranje dosad nije kod mene proizvelo filing nekog prevelikog gušta.
#08 Second Chance // Stress relief polyominos flip-n-write nerijetko zaigram čak i solo.
#07 Lyngk // Nedovoljno igran, tek trebam istražiti njegov puni potencijal (bilo koja igra iz GIPF serije se pretpostavljam mogla navesti umjesto).
#06 Hey That's My Fish // Uz Lyngk druga apstraktna igra na listi, ova je malo dinamičnija. Pravila jednostavna, ali sasvim solidna taktička mozgalica. Setup nije toliki problem.
#05 Carcassonne // Osnovna igra bez ili s minimalno ekspanzija zadovoljava sve navedene kriterije, a daje filing da se nešto konkretno odigralo.
#04 Ticket to Ride New York // TtR mini serija odlično funkcionira za ovu svrhu. Brza, aktraktivna, kompetitivna igra koju se može odigrati u 15-20 min.
#03 Codenames Duet // Jedina kooperativna na listi, zato jer je vrsta coop-a kakve volim: igrači ne mogu utjecati jedni na druge, svaki mora donositi svoje odluke.
#02 Scrabble // Podcijenjeni klasik, odlična razgibalica za mozak, a bome ima u njemu i dosta taktiziranja.
#01 Battle Line // Igra koja mi je u početku bila najmanje zanimljiva u kolekciji pokazala se kao jedna od onih koje su najbolje izdržale test vremena. Od Knizijinih igara koje koriste sličan siste, (Lost Cities; Keltis, Schotten Totten itd.), BL mi je najkonkretniji i najbolji.

Potencijalni kandidati koje nismo igrali dovoljno: Haggis, Azul, The Game, Hive, Jaipur, Onirim, Railroad Ink,...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
dado
slika
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 475 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la priroda15 »

Mojih top 10 za igru u dva igrača s djetetom od 8 godina (kasnije dodam pojašnjenja)

1. Above & Below
2. Thebes
3. Tobago
4. Quadropolis
5. Dream Home
6. Via Nebula
7. Barenpark
8. Kingdomino/Queendomino
9. Holmes: Sherlock & Mycroft
10. Zooloretto

Nabavili smo i Creatures Comfort koji jos nismo probali ali imam osjecaj da ce nam uci u sam vrh..

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru priroda15 za post (ukupno 2):
Vukozecdado
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la marge »

Top 10 obiteljskih dječjih:
1.) Azul
2.) Citadels
3.) Kingdomino
4.) Splendor
5.) Ticket to Ride 10th ann.
6.) Sagrada
7.) Takenoko
8.) Qwirkle
9.) Love Letter
10.) Camel Up
skoro upale na listu: That's Pretty Clever, The Magic Labyrinth, SET, For Sale, Catan...
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 2):
Vukozecdado
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Vukozec »

imam skoro 10godišnju suigračicu doma koja od malih nogu igra sa mnom i pokazuje prirodni dar za to, pa smo mi već potencijalno spremni i za razne ozbiljnije stvari. No imamo problem da imamo i 5godišnju suigračicu, bez koje rijetko kad imamo priliku igrati, tako da onda izbor igara diktira njen uzrast. Ona donedavno nije pokazivala interes ni strpljenje za većinu igara, no kao da je imala nagli skok otkako je napunila 5 god i sad igramo svakodnevno.

Evo onda moj izbor Top 10 igara kad imate kombinaciju mlađeg (5g) i starijeg (9g) djeteta (a da ni odraslima nisu nezanimljive):

#10 Pipolo // Jednostavna igra blefiranja, neka druga slična igra blefiranja bi mogla proći kao zamjena
#09 Alles Käse! // skroz solidna igra koja uči push-your-luck mehaniku, možda malo presuha za klince
#08 Da ist der Wurm drin // 99.9% ovisnositi o sreći, roll-n-move, ali utrke su napete, a igra prekrasno dizajnirana, tako da je svi volimo zaigrati
#07 Mmm! // Zgodan Knizijin coop, superjednostavan, no svejedno meni možda draži neko klinkama :)
#06 Ghost Fightin' Treasure Hunters // Skroz konkretan coop, u vrlo atraktivnom pakiranju, traži možda malo više strpljenja od mlađih igrača
#05 SET // Zasad igramo skraćenu varijantu, većinom nekompetitivno, samo tražimo setove
#04 My First Stone Age // Memory i set collection u atraktivnom big-box pakiranju sa drvenim komponentama (alternativa za iste mehanike ali u neuglednijem mini pakiranju nam je White Rabbit/Max Mummelmann)
#03 Dobble // Lako se modifira po uzrastima, mlađi dobiju manje karata
#02 UNO/UNO Junior // Odlično funkcionira, svi igramo ravnopravno.
#01 Similo // Mehanika igara poput Codenames: Pictures ili Dixit maksimalno ogoljena tako da u igri potpuno ravnopravno i s guštom sudjeluju i najmlađi i najstariji igrači (uz to je i coop), jedina igra s liste koja u svim uzrastima odlično funkcionira bez ikakve modifikacije

Potencijalni novi kandidati: Kakarlaken poker, Illusion...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
dado
slika
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 284
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 227 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Aliensb »

Do sad nisam igao baš prevelik broj igara pa ne mogu staviti neki specifican top10, ali mogu staviti kako kod mene trenutno stoje stvari.


Top 10
#1: Cthulhu: Death May Die
#2: Bloodborne: The Board Game
#3: Gloomhaven: Jaws of the Lion
#4: Champions of Midgard
#5: Lost Ruins of Arnak
#6: Terraforming Mars
#7: Summoner Wars (Second Edition)
#8: Nemesis
#9: Sheriff of Nottingham: 2nd Edition
#10: Imperial Settlers/Kemet blood and sand
Ovi su korisnici zahvalili autoru Aliensb za post (ukupno 3):
dadoVukozecjuriel
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Papaver »

Evo jedne jako bitne liste - top 10 omiljenih first player markera (koji dođu s retail base igrom) od igara koje sam igrao:

10. Tzolk'in: The Mayan Calendar
slika

9. Dead of Winter
slika

8. Cubitos
slika

7. The Grizzled
slika

6. Sheriff of Nottingham
slika

5. The Crew: Mission Deep Sea
slika

4. PARKS
slika

3. Rajas of the Ganges
slika

2. Tiny Towns
slika

1. A Feast for Odin
slika
Zadnja izmjena: Papaver, dana/u 31 ožu 2022, 13:57, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 4):
realukadadoVukozecdendarii42
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Vukozec »

Papaver je napisao/la: 31 ožu 2022, 13:20 Evo jedne jako bitne liste - top 10 omiljenih first player markera (koji dođu s retail base igrom) od igara koje sam igrao:

...
Nemam nijedan od navedenih, ali odlična lista :thumbs
slika
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Butch »

Top 10 igara moje petogodisnje sestricne.

1. Dixit -
2. Yummy Yummy Monster Tummy
3. Dragomino
4. The Mind
5. Codename Disney
6. My First Castle Panic
7. Zombie Kidz
8. Headbendz
9. Cupcake Academy
10. King Of Tokyo
Ovi su korisnici zahvalili autoru Butch za post:
dado
Vatanen
Reactions:
Postovi: 415
Pridružen/a: 29 sij 2013, 14:46
Ima zahvala: 255 puta
 pohvaljen: 425 puta

Re: Navedite vaših Top 10...

Post Postao/la Vatanen »

Top 15 za igranje s mojim 4,5-godišnjim sinom:

1) Monza
2) Rhino Hero
3) Spinderella
4) Drop it
5) Der verzauberte Turm
6) Das magische Labyrinth
7) Funkelschatz
8) Erster Obstgarten
9) Fantastory
10) Black Fleet (bez kartica, osim onih čije okretanje dovodi do pobjede, ali i te bez abilityja)
11) Rallyman (prilagođeno)
12) 1754: Conquest (bez evenata, ali sa svim ostalim)
13) Ice Cool 2
14) Gravitrax (nije board game, al je od Ravensburga pa...)
15) Lewis and Clark (vrlo prilagođena verzija)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vatanen za post:
dado
Boardgames are power fantasies.
Maciej Janik et al.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”