Ark Nova

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la realuka »

DarkDefender je napisao/la: 28 sij 2024, 11:16 Sto znaci da cesto moras odigrati Build akciju ne znajuci kakav habitati ti treba. Sagradis neki habitat (ili vise njih ako si napraio upgrade) i onda povuces kartice i nista sto si sagradio ti ne treba.
Igraš igru naopačke, to je glavni problem, u ovoj igri ne čekaš da ti nešto dođe jer se to neće dogoditi, nego s onim što imaš u ruci pokušavaš izvući maksimum.

Iako se slažem da kao i u svakoj igri s kartama ponekad možeš imati lošu večer i da ti se ništa ne povezuje.
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 284
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 227 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Aliensb »

Tako je uvijek pravis habitant za ono sto imas u ruci i igras s resursima koje imas dok se ne stvori prilika da dobijes ono sto trebas.

Uvijek ces barem za neki projekt povuci sto ti treba, nekad ni ne ides na maksimalan broj na njemu vec nekad uzmes i najmanje da dobijes tempo.

Asociation upgrade je odlican jer mozes uijek sponzoriranjem dobiti asociation pointse tako da cak ako i imas tako losu srecu da ti ne dolaze karte koje trebas mozes donacijama to nadoknaditi jer si uveo hrpu zivotinja koje si imao pa imas viska novca.

Nisam dugo igrao igru pa ako sam neke izraze pobrkao ili nesto zaboravio, morat ce mi biti oprosteno, ali ja u svojih 17 playeva u nijednoj od njih se nisam osjecao da sam zapeo, da mi igra trpi ili da sam izgubio zbog lose srece
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Ark Nova

Post Postao/la DarkDefender »

realuka je napisao/la: 28 sij 2024, 11:20 Igraš igru naopačke, to je glavni problem, u ovoj igri ne čekaš da ti nešto dođe jer se to neće dogoditi, nego s onim što imaš u ruci pokušavaš izvući maksimum.

Iako se slažem da kao i u svakoj igri s kartama ponekad možeš imati lošu večer i da ti se ništa ne povezuje.
Mislim, igram s onim sto imam, samo mi je glupo. Igra te motivira da radis planove, a ne mozes racunati ni na sto.
Aliensb je napisao/la: 28 sij 2024, 11:28 Tako je uvijek pravis habitant za ono sto imas u ruci i igras s resursima koje imas dok se ne stvori prilika da dobijes ono sto trebas.
Problem s ovim je redoslijed kartica akcija i cinjenica da pre malo kartica imas u ruci. Ako igram zivotinje na 5 kao zadnju akciju u krugu i izgradim 2 zivotinje, sasvim je realna situacija da mi je Build na 5 i sta da radim. Association vjerojanto zelim dovuci bar do 3 ili 4. Mogu igrati Sponzora ako imam srece da imam nekog dobrog u ruci ili da je visoko (a cesto imas nekog koji trazu 5).

Jednom sam poceo partiju s petting animalom i jos je jedan bio u Reputation tracku. Izgradio sam petting zoo i ubacio zivotinju unutra. Netko drugi je pokupio ovu iz Reputation tracka i do kraja partije nisam vidio nijednu vise petting zivotinju.

U svakom slucaju, u nekom trenu moras igrati napamet. Ili ces kupiti habitat bez da znas koje ces kartice povuci, ili ces igrati Sponsora bez da znas hoces li imati mogucnost zadovoljiti njegove uvjete, ili ces igrati zivotinju u nadi da ces skupiti jos takvih (npt. velike zivotinje za conservation project) pa tko zna hoces li ih uopce vise viditi... Pola odluka koje donosis je ides napraviti nesto napamet.

Mozemo to nazvati da imas neki cilj na umu ili mozemo to nazvati da igras s onime sto imas u ruci, ali u konacnici igras sto imas i nadas se najboljemu. Igra prodaje iluziju strategije, ali te strategije nema.
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Gordan »

Da, igra može bit jako frustrirajuća iz razloga koje je DD naveo - plan bez osnove (osim nade da će ti doć) i vrlo lako sam sebe blokirat s akcijama. Rješenje? Imat fleksibilne planove, kratkotrajne i dugotroajne (u ove druge se ne commitat previše). Nekad će te uništit draw i moš se jebat kako god okreneš, al nekad se da izvuć.

Inače, igrao sam svega nekoliko kompetitivnih partija (možda 5), ali dosta peglam solo na BGA. Kakav vam je solo score -- koliko često pobjeđujete i s koliko bodova?
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la marge »

Ark Nova (51 odigrana partija uživo) bez ekspanzije je fenomenalna igra, teško mi je uopće opisat kako.
Kraj je maestralan i treba jako dobro isplanirati kako u zadnjem potezu uzet brdo bodova. Obično profitira onaj koji pričeka da netko drugi trigera kraj i onda odigra svoj unaprijed isplanirani potez lančanih akcija. Ili ako ostali baš znatno bodovno zaostaju onda treba isforsirat kraj prije nego li se njihova mašina zalaufa.
Brejk je isto zanimljiv i tu isto treba paziti dal forsirat brejk ili forsirat da do njega dođe čim kasnije. Naravno osim sebe gledaš i druge igrače i nerijetko neočekivanim brejkom njima jako pokvariš planove.
Sponzori su strašno jak element igre, posebno oni koji daju ekstra bodove nakon završetka igre.
X-ići su često potrebni za pojačat akcije. A tek onaj multiplier token, pravilno iskorišten, milina.
Svaka akcijska karta je bitna i apgrejdaju se ovisno o situaciji i iskustvu igrača. Npr. manje iskusni igrači rijetko apgrejdaju sponzore, a iskusniji ih nerijetko prve apgrejdaju. Npr. meni su u početku sponzori najčešće ostajali neapgrejdani, pa onda neko vrijeme životinje, a sad evo mislim da u zadnjoj partiji nisam apgrejdal ni association ni build, dok ostale jesam.
Uglavnom svaka partija je drugačija, em mapa, em konzervacijski projekti, em završna kartica bodovanja, tak da planiraš prema onome što imaš, s tim da su u svemu tome karte iz decka najmanje bitne. A i mene je u početku živcirala ta veličina decka i random karte koje dobiješ. No kad jednom skužiš da to nije bit igre, već svaki put se prilagoditi trenutnoj situaciji, onda tek kreće prava avantura s ovom igrom.
Ekspanzija Marine Worlds (5 odigranih partija uživo) unosi ogroman kaos i zabavne nove moći akcijskih karata, a samim time mislim da povećava utjecaj sreće i nije potrebna, najbolja stvar je da su balansirali određene karte iz osnovne igre, a to možete i sami s flomasterom ispraviti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
sadistiko
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”