Ark Nova

Pitanja vezana uz društvene igre
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 845 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Mago de Umago »

Meni izgleda odlično!
Em te nove karte s valovima koje pometu ponudu em nove action karte koje donose dodatnu asimetriju.

Jedva čekam.
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Ark Nova

Post Postao/la DarkDefender »

Evo sam i ja ovo napokon zaigrao. Igra je dobra, ali je bome trajala sto godina, nadam se da ce se to skratiti malo s drugim igranjem.

Imam doduse jednu zamjerku na igru pa me zanima je li to zato sto nam je bila prva partija, ili je uvijek tako.

Pocetak je dosta spor. Imas samo jednog association workera i mali income. Prvih nekoliko krugova (pod krug mislim izmedju 2 breakea) sam imao osjecaj ko da nemam sto igrati. Napravim habitat, stavim zivotinju (ako uopce imam novaca za oboje), obavim association i samo cekam kad ce break. Ako imam srece, imam sponzora u ruci pa mogu i to odigrati, ali precesto se dogodi da mi se animals, build i association pomaknu desno i sve sto mogu je igrati neisplativi break, maknuti kartu za X token ili uzeti par novaca za alternativnu association akciju. I nijedna od tih opcija nije zanimljiva.

Sad... mozda sam ja povukao u ruku uglavnom skupe zivotinje koje traze i velike habitate i malo sponzora, ali nisam imao dojam da su ostali bili u ista boljoj poziciji. Zapravo sam ja bio onaj koji je odmaglio s conservation bodovima u nekom trenu. Trebalo mi je sto godina da dobijem prva 2, a onda sam ih dobio 20 u 5 minuta valjda.

Igra se kasnije ubrza, svega ima vise, neke kartice su upgradeane pa postane stvarno zanimljivo kombinirati kad cu igrati koju akciju, ocu li graditi vise stvari istovremeno i sl. Samo mi taj pocetak djeluje nezanimljivo.

Eto. Je li ovo do neiskustva, do igre, do slucajnosti?
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 845 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Mago de Umago »

Pa više manje to je sve normalno.

Velike/skupe životinje su u startu loš izbor, ja ih skoro pa uvijek izbjegavam. Da bi nam početni handovi bili malo bolji mi smo uveli draftanje - svak po 8 karata, vrtimo u krug i uzimamo po jednu i na kraju od 8 koje izdraftaš zadržiš 4. Tako ionako spor start bude malo bolji...

Ja sam najčešće zadnji koji dođe do drugog conservation pointa, u startu se više fokusiram na income, a kasnije sve to dođe na svoje.

Ali u načelu to je to, start je nekad sporiji, neka manje spor...bitno da se ne zaljubiš u neku kartu životinje/sponzora na koju ćeš čekati 3-4 brejka da ju odigraš, da si ne zaštopaš hand.

Ne znam za ostale, ali kod nas je Ark Nova apsolutni hit. Jedina igra kojoj nitko ne zamjera ako se pojavi na stolu 5-6 put zaredom.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 2):
GordanDarkDefender
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Deni »

Da, spor je pocetak, zato je pametnije buildati income i eventualno u prva tri kruga doci do jednog upgradea.

Meni je i dalje solo najdrazi. Ograniceni broj poteza puno vise planiranja trazi i optimizacije kad sta odigrati.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 845 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Mago de Umago »

E vidiš imam 70ak odigranih partija, ali nijednu solo. :(
Stoput sam htio probati, ali uvijek nešto drugo uleti. Morat cu ovaj vikend i to odraditi...
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Gordan »

Otkad je došla na BGA peglam solo na dnevnoj bazi. :D
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 845 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Mago de Umago »

Gordan je napisao/la: 28 ruj 2023, 09:22 Otkad je došla na BGA peglam solo na dnevnoj bazi. :D
Probao sam u 2p na BGA ali skroz mi je nepregledno, konfuzno. Ne znam jesu li mogli bolje, ali poprilično loše su to izveli imho.
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova

Post Postao/la Gordan »

Mago de Umago je napisao/la: 28 ruj 2023, 12:04
Gordan je napisao/la: 28 ruj 2023, 09:22 Otkad je došla na BGA peglam solo na dnevnoj bazi. :D
Probao sam u 2p na BGA ali skroz mi je nepregledno, konfuzno. Ne znam jesu li mogli bolje, ali poprilično loše su to izveli imho.
Kao i svaka -- treba vremena da se navikneš. Igra ima puno toga, nije lago sve pregledno i praktično postavit. Odigraj nekoliko solo pa ćeš pohvatat.
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Ark Nova

Post Postao/la DarkDefender »

Evo zaigrao jos jednu partiju i igra definitivno ima "I have finished farming" trenutak. Prvih 3/4 partije sam samo gledao sto uopce mogu odigrati a da ima ikakvog smisla, a zadnjih 1/4 partije sam mogao sve, samo je bilo pitanje kojim redoslijedom.

Obe partije su bile u 3 igraca, igra je zanimljiva, definitivno mi je bolja od Terraformig Marsa, ali sumnjam da ce se vise igrati. Sad zvucim ko ona ekipa s bgg-a kad ostavi komentar na igru: "Igra mi je super, ocjena 5/10".
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post (ukupno 2):
juri006Deni
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Ark Nova

Post Postao/la DarkDefender »

Nakon jos nekoliko partija, nastavlja se moj love-hate odnos s ovom igrom. Definitivno sam postao efikasniji u pocetku partije, brzo dojdem do upgradea nekih kartica i do ekstra association workera, ali konacan dojam mi je da je ovo jedna od onih igara u kojima pokusavas balansirati hrpu stvari, a ne mozes. I mislim da tu lezi glavni razlog zasto mi je igra privlacna. Nakon svake partije mislim kako sam mogao odigrati bolje da sam se vise skoncentrirao na nesto drugo i sl. Ali u konacnici dodje na isto, jer da bi vise isao u jednom smijeru, moras manje ici u drugom smijeru i u konacnici shvatis da je u principu svejedno, bitno je samo koje kartice ces povuci.

I tu mi lezi glavni problem igre. Hrpu toga moras igrati ne znajuci sto ti je cilj.

Cards akcija ti daje jako malo kartica. Ne zelis je igrati precesto jer ti na manjim snagama daje premalo kartica. Sto znaci da cesto moras odigrati Build akciju ne znajuci kakav habitati ti treba. Sagradis neki habitat (ili vise njih ako si napraio upgrade) i onda povuces kartice i nista sto si sagradio ti ne treba.

Proslu partiju imao sam cilj velike zivotinje graditi i cijelu partiju je jedna dosla do mene. Slican problem zna biti i s conservation projectima. Neku partiju povucem nesto savrseno, neku drugu povucem stvari koje su mi potpuno beskorisne.

Drugim rijecima, volio bi da postoji veca cirkulacija kartica. Nisam igrao Marine Worlds, ljudi je hvale, ali ja ju trenutno vidim kao samo jos kartica koje ce mi stajati na putu da izvucem nesto nesto mi je bitno. Hand limit od 3 kartice problem samo povecava. Ako slucajno uspijem povuci par zanimljivih kartica, na kraju ih moram discardati.

Mehanika cirkuliranja kartica akcija mi je super, ali i ona mi ima neke probleme
U vecini partija Sponsor akcija mi postane beskorisna pred kraj partije i zapne na poziciji 5. Mogu je maknuti na nacin da dobijem 1X, ali time izgubim tempo sto je previse pred kraj partije. Volio bi da je ta akcija micanja kartice na 1. poziciju bar malo zanimljivija. Mogu i koristiti alternativnu Sponsor akciju za dobiti novac, ali to je pred kraj partije jos manje zanimljivo.

I fali mi malo balansa medju akcijama. Upgrade Build akcije i Cards akcije mi se cini obavezan, dok upgrade Sponzora je mozda koristan u nekoj vrlo specificnoj situaciji.

Uglavnom, mislim da sam zavrsio s ovom igrom. Mozda nabacim jos koji solo na BGA, igra mi je zapravo najbolja solo, ali ima previse pomicnih dijelova i sitnih pravila da bi je igrao solo uzivo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
Antomon
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”