Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Post Postao/la sadistiko »

neki bot?
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1580 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Post Postao/la juri006 »

Cini se, mozda chatGPT 😄
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Post Postao/la Mago de Umago »

Znam dečka, inače je Nigerijski princ.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
Killa
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Post Postao/la Vukozec »

https://boardgamegeek.com/boardgame/215311/downforce

Downforce je puno bolja igra kad se umjesto službene varijante klađenja koristi ova tzv. "odds betting" varijanta: https://boardgamegeek.com/filepage/1738 ... ds-betting
Ta varijanta je i ona koja je preferirana u BGA Areni: https://boardgamearena.com/gamepanel?game=downforce

Razlika je samo u načinu na koji se isplaćuju dobitci za klađenje (nagrade za plasman u utrci ostaju iste, kao i sva ostala pravila).

Po originalnim pravilima, ako auto na koji ste se kladili završi među prva 3, isplate su fiksne i iznose za prvu/drugu/treću poziciju:
First bet: 9M/6M/3M
Second bet: 6M/4M/2M
Third bet: 3M/2M/1M

U ovoj alternativnoj varijanti, u igru ulazi pozicija na kojoj se auto nalazi u trenutku klađenja. Igrač prilikom klađenja označi trenutnu poziciju na kojoj se auto nalazi, pa ako auto završi među dobitnim, označena pozicija se množi sa fiksnim multiplikatorima i to predstavlja dobitak. Za prvo klađenje dobici se dijele za prve 3 pozicije, za drugu za prve 2, a za treće samo prvoplasirani auto dobije isplatu.
Konkretno isplate dobitaka izgledaju ovako:
First bet: pozicija x 3M/2M/1M
Second bet: pozicija x 2M/1M/0M
Third bet: pozicija x 1M/0M/0M

Primjeri: Ako ste se kod prvog klađenja kladili na 6-plasirani auto i on na kraju utrke završi kao drugi, isplata je 6x2=12M. Sa druge strane, ako ste se kod zadnje klađenja kladili na prvoplasirani auto i on završi drugi, isplata je 0.

Postoje i razne druge neslužbene varijante za Downforce, no ova zahtijeva minimalno modifikacija i pravila je lako zapamtiti i objasniti (dovoljno je imati alternativni scoresheet i pravila su praktički već na njemu), a pritom ovaj mail tweak rješava najveću zamjerku koja se prigovara igri (runaway leader) i od solidne igre sa falingom pretvara je u fenomenalnu igru.

Po originalnim pravilima često se događaju situacije da igrač koji na početku utrke uspije izbiti na čelo ima pravocrtnu situaciju do kraja: dovoljno je da gura i kladi se na svoj vodeći auto, koji očito ima najviše šansi za prvo mjesto, i može računati na pobjedu. Taj igrač nema nikakvog motiva da se kladi i gura druge aute, a također su ostali igrači obeshrabreni od klađenja na aute u zaostatku, jer su za slabije pozicije ionako slabije isplate pa se rizik ne isplati. Što sve rezultira time da runaway leader samo sve više jača.

Alternativna varijanta klađenja nasuprot tome uvodi vrlo primamljive koeficijente za inicijalno slabije plasirane aute, što rezultira znatno zanimljivijim strateško-taktičkim opcijama koje su igračima na raspolaganju. Po originalnim pravilima, igrač koji se kod prvog klađenja kladi na prvoplasirani auto koji i završi prvi dobit će 9M, a igrač koji se kladio na 4-plasirani auto koji završi drugi dobit će 6M. Po alternativnoj varijanti te isplate su redom 3M i 8M. Po originalnim pravilima drugi igrač koji je više riskirao i čiji auto je napredovao za 2 mjesta, dobit će 3M manje od prvog igrača, a po alternativnim 5M više!

Zbog ovakvog načina isplata mnogi igrači onda počinju kalkulirati i namjerno se držati začelja u početku, kako bi kasnije napravili što veći skok koji donosi profitabilniju isplatu. Također, u ovom načinu tuđi auti postaju mnogo zanimljivija opcija za klađenje i (po mogućnosti što dulje skriveno) favoriziranje. Vlasnici više auta mogu kalkulirati kako bi protivnike naveli na krivi trag, itd.

Prava je šteta što ova varijanta nije ušla u igru kao the službena. Downforce i ovako uživa solidnu popularnost, no da je ova varijanta defaultna mislim da bi ušao u sam vrh prve lige.

slika
Zadnja izmjena: Vukozec, dana/u 18 ruj 2023, 19:34, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 5):
GurkkoKillasadistikoAliensbDeni
slika
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 284
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 227 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Post Postao/la Aliensb »

Vukozec je napisao/la: 18 ruj 2023, 14:10 https://boardgamegeek.com/boardgame/215311/downforce

Downforce je puno bolja igra kad se umjesto službene varijante klađenja koristi ova tzv. "odds betting" varijanta: https://boardgamegeek.com/filepage/1738 ... ds-betting
Ta varijanta je i ona koja je preferirana u BGA Areni: https://boardgamearena.com/gamepanel?game=downforce
U j..te. sad moram kupiti igru, ovaj nacin klađenja mi mice sve nedostake u igri, igra mi je bila fun, ali desavala se uvijek stvar koju si spomenuo, prvi se kladi na sebe i najcesce zadnja dva se klade na prvog i onda taj prvi ima 3 covjeka koja ga guraoju i sigurno je prvi, ostali se bore za 2. i 3. mjesto
Ovi su korisnici zahvalili autoru Aliensb za post (ukupno 2):
Vukozecsadistiko
slika
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 548
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 406 puta
Kontakt:

Re: Vaša poboljšanja igri i/ili iskustva igranja

Post Postao/la kovacu »

Evo moj Scout
https://boardgamegeek.com/boardgame/291453/scout

Igra mi se svidjela, al tema mi je totalno bezveze. Igra funkcionira i bez teme (japanska originalna verzija) al eto dodali su ovaj cirkus (doslovno u oba znacenja) na ovu sluzbenu "svjetsku" verziju igre.

Reko ima sam 45 karata i dizajn je dosta simple idemo opet retheme odradit nakon vec 2 prethodna s kojima sam super zadovoljan:
Gledao sta bi mogao izabrat kao temu i odlucio se na malo fantasy smeka sa tipovima fantasy dragona (iz Dnd-a).
Card background dragon scale koji sam napravio i karta se po tim "ljuskama" dijeli na 2 dijela.
Svaki broj predstavlja odabranu boju zmaja te ga prati i logo istog.

Odnio printat (5 eurica sve) i ubacio u mat sleevove (2 sleeva od gamegenic su bila suplja sa obije strane, razocaro se).
Sve to ide u ovaj box koji sam uzeo prije god/dvije i skupljo prasinu. Mislio cijelo vrijeme da je to obican karton box, kad ono neki fancy karton/premaz (odusevljen).

Za scout chipse koristim ove male kamencice (citaj zlato od zmaja :D ), al budem jos jednom u onaj Partner otisao pa vidim dal ima jos nesto bolje i prikladnije.

Tokene za Scout and Show, First Player sam dizajnirao isto, sam moram isprintat jos i naljepit na karton (i plastificirat), a za bodove koji se prenose iz runde u rundu cu ili isto dizajnirat neke tokene (opet neko blago/carobni itemi), a do tad cu ih na neki score sheet zapisivat koji sam nasao na bgg.



slika

slika

slika

slika

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru kovacu za post (ukupno 5):
AntomonZorzyit's mesmurfORnotDado7
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”