Porast cijena društvenih igara

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 340
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 465 puta
 pohvaljen: 564 puta
Kontakt:

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la frastarc »

Bolindus je napisao/la:Dakle, kako sve cijene materijala u svijetu rastu, počele su se dizat i nabavne cijene igara, i to po 20% neke, svakim danom dobivam lagano korekcije cijena, da li čemo početi kupovat manje igara ili smo spremni pregrmiti i te poraste ?
[mention]Bolindus [/mention] samo nemoj još lager previše poskupljivati imam 2 igre koje moram naručiti kod tebe, samo cekam da prođe bgg santa da si ne bi duplice dobio slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Bolindus
Reactions:
Postovi: 561
Pridružen/a: 12 svi 2014, 21:41
Lokacija: Varazdin
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 410 puta
Kontakt:

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la Bolindus »

Samo ti čekaj, možda ti se posreći rofl :sretno
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 340
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 465 puta
 pohvaljen: 564 puta
Kontakt:

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la frastarc »

Bolindus je napisao/la:Samo ti čekaj, možda ti se posreći rofl :sretno
Racunam da cu barem jednu morati kupiti, osim ako ne bude neki ultra santa slika
Ali svejedno si prvi na listi za santa help slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la thegrey »

Kao da sam ja slagao post koji je kolega @kockica stavio.

Mogu, ali ne planiram dalje trošiti previše na BGove, konzumerizam je uzeo previše maha za moj ukus.
Slažem se da je Kickstarter izgubio smisao, osobno se ne vidim da kupujem 2000+ kn stretch goalova za jednu igru.
Dobro kod BGova jest činjenica da troje igrača koji imaju po 15 igara daje total od 45 igara za igranje u društvu.

Industriju slabo i pratim, domaći portal za igranje uopće ne (isprike :pogled_dolje ), automatikom odem na forum - i to većinom upravo na oglase ako ima još neke ekspanzije koje mi nedostaju.

Ono što još jedino volim pročitati su blogovi od @sadistiko i @Valsim jer su fora, ali ostalo više uopće ne pratim.

Uglavnom, počeo sam se puno više igrati nego trošiti vrijeme i novac na industriju - i nije mi žao. Još da @Stipsonov se uozbilji, gdje bi nam bio kraj.
kockica je napisao/la: 08 stu 2021, 11:18 Stajem do daljnjega. I inače podosta smanjio sa nabavkom novih igara zbog drugih razloga (vrijeme, prostor) a ova aktualna situacija me samo učvrstila da skoro u potpunosti prestanem.

Na žalost od početka bavljenja ovim hobbyjem samo gledam kako cijene rastu i onda sam se nedavno zacudio kada sam usporedjivao koliko sam platio neke starije igre koje imam u kolekciji a koliko sada koštaju a nisu oop tako da neke igre ne bih ni nabavljao po sadašnjim cijenama. Zato isto vjerujem da nema više povratka na staro.

Kickstarter mi je pak izgubio svaki smisao.

Srećom imamo dovoljno igara tako da to ne znači da smo se prestali igrati jer nam je to još uvijek odlična zabava a pomaže i što imamo i drugih hobbyja.

Ono što me privlači su prije svega ekspanzije za neke naše igre koje su nam top te par starijih naslova koje bih zaista volio imati pa se nadam oglasima za rabljene igre. Forum sve više pratim samo iz navike da vidim što ima novoga.
Ovi su korisnici zahvalili autoru thegrey za post (ukupno 4):
madoZorzySatarashkockica
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la Stips »

Koja slučajnost, ja danas nakon valjda dva mjeseca ne forumu i eto mi mention od prekjučer :) Daklem, pridružio bih se kockici i greyu, imam i više nego dovoljno igara, moj specifikum je i pozamašan shelf of shame tako da nije kako će mi uskoro 'zahladiti'.

E sad, kad bih išao od nule, vjerjatno bih radio skroz slične izbore jer u biti sve je isto osim cijena, a ako ne znaš kakve su bile jednostavno bi pretpostavio da je takav standard. Cijene su takve kakve jesu, realno oduvijek je to sve skupa bilo preplaćeno - valja to usporediti sa ostalim sličnim stvarima, čini mi se da sve ide skuplje. Ne radi krize, jednostavno radi inflacije.

Također se i meni čini da što više nabavljam manje igram i obrnuto. Zadnjih par godina sma ludovao na P500 i skupio gro igara a igrao baš malo. Kad sam pak igrao češće (to je meni jednom tjedno, naravno da je to nekome malo) baš i nisam nabavljao jer sam imao predmet interesa ispred očiju/prstiju i nisam trebao gledati dalje ni upirati maštu. Upravo neigranje a želja za igranjem je ono što _mene_ (očito) potiče na kupnju.

Realno, kad bih morao napraviti top 10 svojih igara a baciti ostale, bilo bi mi žao par tjedana a potom bi mi bilo u biti isto.
Nisam baš participirao u radu udruge, niti sma plaćao članarinu niti sam koristio resurse, ali recimo budućnost hobija vidim u sve većoj integraciji igrača. Oglasnik radi savršeno. Sad samo napraviti korak dalje, i osim prodaje imati burzu igrača, prostora, termina, i bejzikli nitko ne treba trošiti lovu, svi imaju vse što im treba. Znam, ima tu dosta pametnijih ljudi od mene, koji rade math dealove, bazaju po Essenu, proučavaju popuste, no nekako mi se čini da ovaj aspket svima prolazi ispod radara: igra ima jednog vlasnika ali ako baš nije solitaire, traži 2+ igrača. Jako jednostavno, i skriveno nam pred nosom, dok žurimo slagati kolekcije.

Iz lsičnih razloga sma recimo svojedobno se riješio većine knjiga na hrvatskom osim omiljenih, jer sam zaključio kako mi ih nema smisla kupovati osim kao relikvije, budući ih na korištenje mogu dobiti u knjižnici - eventualno se moram strpiti do jutra ili do kraja vikenda...

Renesansa igara je u biti renesansa izdavaštva. Marketinga, influencera, cijelog tog behavioural economics shebanga. Kickstarter je savršen primjer: to je jedno obećanje. Ne može biti jednako dobro kad ti dođe, jednako kako je burger samo burger, bez obzira na njegovu reklamnu fotku. Stao sma sa time ali ostavio sam i tu fini broj dolara: kupiš na neviđeno, isporuka u dalekoj budućnosti, kao da bi pomogao firmi. Umjesto da firme transfromiraju poslovanje i smanje rizike na drugi način. No zato se boargames i nalaze pod toys: kad bismo imali standardne dijelove mogli bismo samo kupovati pravila a meepliće, kockice, štangice nabavljati sami, ali neee kad svaka igra mora imati svoje unikatne dijelove. Toy factor, ono na čemu se cult of the new i temelji.

S te strane, win win je situacija: ako igre ponovo budu jeftine, woohoo, bal vampira se nastavlja, a ako budu skuplje kreće _zbiljska_ renesansa igranja: sa više knjižnica, više igraona, više druženja i, jel, igranja.

thegrey je rekao živu istinu: kad pogledam koliko ljudi oko mene imaju kolekciju, tipa sjednemo za stol i svatko ima barem nešto, i onda koliko imamo duplića (uslijed influencera, mode i inog), i čovjek ne može ne zapitati se: pa ne bi li bilo bolje da svi skupimo lovu u istu škrabicu, i da skupimo što šareniju zajedničku zbirku. Konkretno tu mislim na P500, jer su to igre koje igraš tu i tamo, i koje su baš jako podložne dijeljenju jer je njihova glavna stvar u šprehi (tj, konzumiraš ih i dok pričaš o partijama - s druge strane, ajde prepričaj partiju Caverne): u Zagreb doleti mjesečno 5 - 10 igara iz GMT, ali možda 3-4 naslova (možda ful griješim u procjeni, ali eto ja tako nekako brijem), i to baš igračkom segmentu kojem ful fali suigrača. Pa ne bi li bilo bolje da doleti 5-10 različitih naslova, i da onda svi ti ljudi imaju/igraju sve te naslove? Baš kako je u igraoni udruge. Znam, commie talk, ali u biti brijem da i ne: pričam u biti o dionicama. U prethodnim godinama sam već par puta bio tik za predložiti osnivanje sekcije za wargaming pri igranju, ali nekako nikad nisam procijenio kako bih i bio toliko aktivan da bih iza te inicijative mogao i stati.

@thegrey budemo smislili nekaj :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 7):
grofmadokockicaKillaJerkooodlakarTeehee(R)
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la kockica »

Stipsonov je napisao/la: 11 stu 2021, 10:48 Također se i meni čini da što više nabavljam manje igram i obrnuto. Zadnjih par godina sma ludovao na P500 i skupio gro igara a igrao baš malo. Kad sam pak igrao češće (to je meni jednom tjedno, naravno da je to nekome malo) baš i nisam nabavljao jer sam imao predmet interesa ispred očiju/prstiju i nisam trebao gledati dalje ni upirati maštu. Upravo neigranje a želja za igranjem je ono što _mene_ (očito) potiče na kupnju.
Sa ovim boldanim si ubo. Zbog nedostatka vremena isto ne možemo igrati onako često kako bi htjeli (1-2 × tjedno) ali s druge strane ne stignemo se ni zasititi igre a opet imamo ih dovoljno da se možemo presaltati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post:
thegrey
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la dlakar »

Ma @Stipsonov svakim postom ubode. Ja sam se, hvala bogu, odavno riješio sindroma da moram isprobat sve. Kupim dvije-tri igre godišnje ako mi baš financijska situacija to dopušta. Kupovina igara se srozala dosta nisko na listi prioriteta. Još kad bi se bar odlučio rasprodat taj višak koji vjerojatno nikad više neću zaigrat, a čuvam isključivo za kćer kad poraste. Pitam se samo koliko nas tu ima sa tim izgovorom jer nam se teško oprostit sa bespotrebnom kolekcijom. Više čak ni ne igramo koliko smo prije, ali tu je neka grupa od 6 igrača koja se sastaje u različitim postavama. Imamo gro igara koje zaslužuju da se pošteno izigraju, a i često, zbog veličine grupe, kapne nešto novo. Tako da ovo poskupljenje, iako nisam sretan sa njime, neće baš previše utjecati na moj igrački život.
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 548
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 406 puta
Kontakt:

Re: Porast cijena društvenih igara

Post Postao/la kovacu »

Ja kad vidim da se neka igra nece igrat il se vise ne igra jer imam neku drugu koju ljudi preferiraju u odnosu na prvu, prodam ju.
Et tak sam se sad rijesio JOTL prosli tjedan. Odigrali 4 scenarija u 2 dana i vidio da se ljudima ne da igrat i da bi radije DnD 5e igrali umjesto toga i prodao prakticki novu igru.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”