Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Odgovori
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Valsim »

Pa da vas čujem :) .

Evo ja sam pred koji dan napokon završio Vernor Vingeov - "Na kraju duge", nakon skoro dva i pol mjeseca :oops: .
Nažalost knjiga nema 3000 stranica, već svega 410, ali me namučila poput niti jedne knjige dosad. Da. čak i lektira :-o .

Obično me u većini djela radnja ponijela već na nekih 40-50 stranice. No ovdje su se stvari događale i događale, a nisam imao osjećaj da se ništa značajno ni bitno po radnju događa. Pretežno se bavilo snalaženjem starije osobe u bliskoj budućnosti, u kojoj je svijet toliko daleko dogurao da praktički svi "nose", to jest imaju u očima mikro računala uobliku leča, a pomoću kojih između ostalog mogu iskrivljavati realnost oko sebe. Npr. mogu sebe prikazati vidljive drugima u nekom drugom obličju, pretežno poput nekih likova iz crtića i filmova, ali tu je i instanto prikazivanje raznih informacija čisto treptajem ili pomakom očiju. Na prvu sve to djeluje iznimno intrigantno i zanimljivo, ali samo na prvu. Čitajući kratki sadržaj sa poleđine knjige očekivao sam neki misteriozni krimić, svjetsku globalnu urotu, špijune na sve strane, akciju na svakom uglu, bizarne situacije itd. Mislim pogledajte samo i naslovnu stranicu i recite mi što ste zamišljali i očekivali.
slika
Umjesto svega navedenog dobili smo iznimno sporu radnju, uglavnom nezanimljive svakodnevne situacije koje i danas možemo vidjeti kada se starijim ljudima dade tehnologiju na koju nisu navikli. Tek oko 200 i neke stranice, dakle na pola knjige, sam napokon dobio dojam da radnja kreće u nekom smjeru. No opet do samog kraja mi je sve nekako ispalo mlako, pogotovo finale, mada opet nisam u potpunosti razočaran, samo jednostavno ravnodušan i s osjećajem da je moglo puno bolje i zanimljivije. Tim više me iznenadilo ovakvo razočaranje jer je djelo osvojilo sve žive i nežive nagrade, uključujući i nagrade Hugo i Locus. Eh sad ili su se kriteriji jako srozali u zadnje vrijeme, ili su čovjeka zakinuli za nagradu u nekom od prijašnjih djela, pa su mu se htjeli iskupiti. Jer iako ima neke zanimljive ideje, ništa od toga nije nešto što bih nazvao originalnim i još dosad neviđenim, a radnja je u najblažu ruku rečeno mlaka.

Ako išta pozitivno mogu reći, onda je to da mi se sviđa način pisanja i način na koji je većina likova realno karakterizirana kao prava ljudska bića. Samo bih volio da se nešto više događalo s njima osim redovnih životnih obveza.

Ovo mi je inače prvo djelo koje sam pročitao od Vernor Vingea, imam još od njega "Vatru nad dubinom", "Jazbinu nad nebom" i "Rat miru". I iako kratki sadržaj i s poleđine tih knjiga djeluju zanimljivo i intrigantno, nakon ovoga sam blago rečeno skeptičan oko upuštanja u čitanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 3):
dendarii42madoM0by
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

Evo ja muku mučim s Domom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu, autora Ransoma Riggsa. Čitam na silu jer je knjiga za natjecanje za koje pripremam učenike. Nadao sam se da će biti zanimljiv young adult fantasy, ali isto kao Valsimova knjiga nikako da se pokrene. Na pola knjige sam i tek smo upoznali spomenutu gospođu i njezinu čudnovatu djecu.
Za potrebe natjecanja pauzirao sam Zoe's tale od Johna Scalzia. Četvrti nastavak njegovog serijala Old man's war. Iako mi je serijal do sada bio ok, ova knjiga mi je isto bila muka jer prepričava radnju prethodne, samo iz perspektive druge likice. Ne žurim se vratit joj se, ali se ipak nadam da će radnja otići nekamo i prikazati nešto novo.
No to će morati pričekati jer imam još dvije knjige za ono natjecanje.

Ima li nekoga od vas čitača možda na Goodreadsu?
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la mado »

Pročitao zadnje 6tu knjigu iz Expanse serijala, tko hoće spojlere za zadnju sezonu serije? 😁
Sad čitam dalje sedmu knjigu, a poslije toga ću osmu. A kad to završim bi trebala izaći i zadnja, 9ta knjiga, pa ću nju.
Usput nekad čitam ponovno prvog Pottera kad se hoću odmoriti od SFa, a u planu je i na hrvatskome jeziku Ciganin, ali najljepši - Kristijana Novaka, jako hvaljen roman.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
Teehee(R)
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Minsc1610 »

Dragi moji bordgejmeri, ja sam se tako patio kao i vi do prije petnaestak godina čitajući knjige koje me ne vesele i ne valjaju samo zato jer mi je bilo žao ostaviti knjigu na pola. No shvatio sam da je život prekratak da bi gubio vrijeme čitajući loše knjige, igrajući loše igre i slušajući lošu mjuzu. Po pitanju knjiga, dam im 75 stranica, ako do tada nisu učinile ništa za mene i moj mentalni sklop - gudbaj. Zbogom. Arivederči! Dakle deset eura stranica i to je to. Od onda sam puno sretniji, pročitao sam pregršt dobrih knjiga, a ove što me nisu zaintrigirale zaboravio već sa prvim poglavljem nove knjige. Ako možete probajte, bit ćete puuuno sretniji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post (ukupno 2):
madoSatarash
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2278
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la mado »

Slažem se s odustajanjem nakon 50-100str od knjige, al je problem s dotičnom knjigom kaj je pokupila brdo nagrada. Mučio sam se i ja s njom, do kraja nažalost. :facepalm čitaš i pitaš se sam ja lud ili ne kužim zakaj je ovo dobro. Sličan mi je osjećaj s brdo Oscarom nagrađenih filmova i sl.
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

mado je napisao/la: 11 lis 2021, 20:13 Pročitao zadnje 6tu knjigu iz Expanse serijala, tko hoće spojlere za zadnju sezonu serije? 😁
Sad čitam dalje sedmu knjigu, a poslije toga ću osmu. A kad to završim bi trebala izaći i zadnja, 9ta knjiga, pa ću nju.
Usput nekad čitam ponovno prvog Pottera kad se hoću odmoriti od SFa, a u planu je i na hrvatskome jeziku Ciganin, ali najljepši - Kristijana Novaka, jako hvaljen roman.
Ciganin je vrhunska knjiga i Novak je genijalan. Črna mati zemla mu je isto predobra stvar. Svakako preporučam obje.
Do ovog ljeta Ciganin mi je bio najbolji suvremeni hrvatski roman. Onda sam pročitao Mladenku Kostonogu od Želimira Periša. Kad ferovac napiše povijesni roman o vještici onda znaš da to mora biti nešto ekstra. Lik je razvalio formu i sadržaj i stvorio nešto neviđeno kod nas.
slika
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la Minsc1610 »

mado je napisao/la: 11 lis 2021, 20:24 Slažem se s odustajanjem nakon 50-100str od knjige, al je problem s dotičnom knjigom kaj je pokupila brdo nagrada. Mučio sam se i ja s njom, do kraja nažalost. :facepalm čitaš i pitaš se sam ja lud ili ne kužim zakaj je ovo dobro. Sličan mi je osjećaj s brdo Oscarom nagrađenih filmova i sl.
Nagrade me više ne impresioniraju. Prije sam nabavljao knjige samo kroz prizmu priznanja i nagrada, ali jednostavno ukus, preferencije i kvaliteta nije nužno definirana priznanjima i nagradama. Tome nas povijest uči. 😁😁😁
slika
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 463 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la frastarc »

Žena prošle godine pročitala Ciganina i ne može je dovoljno nahvaliti. Oduševljena je bila knjigom, a kod mene nikako doći na red.

Ali trenutno čitam Posljednja svjetlost sunca od guy gavriel kaya.
Trenutno sam oko 100te stranice i privukla me. Izgleda mi zanimljivo, malo (drugačiji) Vikinzi i saxonci sa (tako se čini) primjesom fantasyja. Vidjet ćemo kad knjiga odmakne malo dalje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la dendarii42 »

frastarc je napisao/la: 11 lis 2021, 20:33 Žena prošle godine pročitala Ciganina i ne može je dovoljno nahvaliti. Oduševljena je bila knjigom, a kod mene nikako doći na red.

Ali trenutno čitam Posljednja svjetlost sunca od guy gavriel kaya.
Trenutno sam oko 100te stranice i privukla me. Izgleda mi zanimljivo, malo (drugačiji) Vikinzi i saxonci sa (tako se čini) primjesom fantasyja. Vidjet ćemo kad knjiga odmakne malo dalje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kay u svim romanima uzme neki povijesni događaj i prepriča ga kroz fantasy prizmu. U Children of earth and sky uzeo si je Dubrovačku republiku kao predložak.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
frastarc
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Što ste zadnje pročitali (knjige edition)

Post Postao/la smurfORnot »

dendarii42 je napisao/la: 11 lis 2021, 20:43
frastarc je napisao/la: 11 lis 2021, 20:33 Žena prošle godine pročitala Ciganina i ne može je dovoljno nahvaliti. Oduševljena je bila knjigom, a kod mene nikako doći na red.

Ali trenutno čitam Posljednja svjetlost sunca od guy gavriel kaya.
Trenutno sam oko 100te stranice i privukla me. Izgleda mi zanimljivo, malo (drugačiji) Vikinzi i saxonci sa (tako se čini) primjesom fantasyja. Vidjet ćemo kad knjiga odmakne malo dalje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kay u svim romanima uzme neki povijesni događaj i prepriča ga kroz fantasy prizmu. U Children of earth and sky uzeo si je Dubrovačku republiku kao predložak.

Kao klinac sam citao dosta njegovih knjiga, sjecam se da su mi se sve svidjele...sad godišnje ako procitam koju knjigu puno sam rekao :nee
Odgovori

Natrag na “Razno”