Dune part 1 & 2

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Dune part 1 & 2

Post Postao/la grof »

Pogledah i 2. Dinu. Meni odličan i moćan film. Ok, što se SF-a tiče, ja sam tu jako binaran. S time da me SF jako teško može razočarati. Eto, Ad Astra me je razočarala kao film. Ostalo uvijek idem gledati kao SF jer volim taj žanr. Možda nemam neka teška filozofska očekivanja i ne kompliciram oko uvijek traženja "nečeg". Ja se u kino idem opustiti i dozvolim da me film odnese. Ako me odnese i osjećam se dobro ja sam zadovoljan. Dina me odnesla i to dobro. Ja sam zadovoljan. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 5):
madoT0moneochtanelornSatarash
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 702
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 812 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Dune part 1 & 2

Post Postao/la dendarii42 »

Nakon gledanja definitivno se slažem da ovo nisu filmovi za ekipu koja nije čitala knjige. Neke ključne stvari (npr. samo smisao faking spicea) spomene samo u jednoj rečenici. Podjeća me dosta na Millerov Fury Road. Samo te baca u taj setting bez objašnjenja njegovih detalja. Evo ti setting i evo ti priča, objašnjenja nećeš dobit, ja sam tu da ti dam priču.
A što se priče tiče Villeneuve se fokusira najviše na Paula i njegovu promjenu. Harkonnene, Bene Gesserit i Cara koristi minimalno, samo koliko mu treba za događaje oko Paula. Veći fokus stavlja na stvaranje atmosfere. I tu apsolutno pogađa, zato i svi govore da je film vizualno izvrstan. Neupitno je dočarao začudnost i drugačijost tog svijeta. Gledamo radnju 8 tisuća godina u budućnosti i teško nam je pronaći nešto što je uobićajeno u današnjem svijetu. Od brodova i letjelica do predmeta i odjeće.
Dina je jako teško djelo za ekranizaciju jer knjiga ima osam slojeva, a na ekranu se možeš fokusirati na maksimalno dva ili tri (ovo nije moja ideja nego od frendice s kojom sam raspravljao, ali izvrsno mi je to sumirala). Što više stvari dodaješ u ekranizaciju razvodnjuješ ju i trebaš više vremena (zato je Lyncheva verzija prekratka, a miniserija ima tri nastavka). Villeneuve je odlučio prikazati Paula i iskorištavanje religijskog fundamentalizma. Zanemario je ekologiju, politiku, ekonomiju i flilozofiju. Njih spominje ili usputno ili koliko mu treba za Paula. I da, ima dijelova filma koji se oduže i gdje je mogao ubaciti nešto od ovoga da razjasni, ali umjesto toga odlučio je dodatno utvrditi teme koje je odabrao.
Meni je film izvrstan. Ali samo zato jer sam pročitao knjigu i sve mi je jasno. Vidim da i Villeneuve razumije što prikazuje i ubacuje detalje koji onima koji su čitali jako puno govore. Ovo je ekranizacija koja mi je napokon uspjela prenijeti veličinu i epičnost knjige. I sve ove elemente koji nisu u knjizi ja zapravo vidim u pozadini, što mi čini prikazani svijet potpunim i jasnim.
Istovremeno se u potpunosti slažem s ljudima kojima se film ne sviđa jer mi je skroz jasno što im fali.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 4):
madotanelornAntomonVukozec
slika
Odgovori

Natrag na “Razno”