[Anketa] digitalno čitanje

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele

Jel čitate i digitalno?

Ne čitam uopće knjige
7
12%
Samo papirnate knjige
17
28%
Kindle
17
28%
Neki drugi e-čitač, koji?
6
10%
Tablet
5
8%
Laptop
3
5%
Desktop
3
5%
Nekako drukčije digitalno, kako? szbunjen
2
3%
 
Ukupno glasova: 60
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

[Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la mado »

Jel čitate knjige u digitalnom formatu? Beletristika me najviše zanima, al može i stručna literatura. Makar pretpostavljam da puno ljudi čita priručnike i stručne knjige u PDF-u, a romane na papiru. I pošto sve knjige ne postoje u digitalnom formatu, pretpostavljam da digitalni čitači barem povremeno čitaju papirnate knjige. Jesam u krivom?

Ja čitam i papirnato i digitalno, trenutno Expanse 6-tu knjigu na hrvatskome na papiru, a na Kindlu prvog Harry Pottera na engleskom. Čitao sam i na mobitelima ekrana 5", pa 5.5", 6.44". Smanji se svjetlina, poveća font i može se ugodno čitati. A na tabletu 10" i kompu/laptopu stručne knjige i priručnike.

Ubuduće ću rijetko čitati digitalno, a da nije na Kindlu, jer je on najpraktičniji, najugodniji za čitanje. Možda na mobitelu jer ga uvijek imam sa sobom, ili na tabletu/laptopu stručne knjige sa slikama u boji i sl.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 4):
juri006sadistikogrofM0by
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4962
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la sadistiko »

Ja sam povremeno čitao kraće priče na mobitelu ako nisam našao papirno, ali nije mi to praktično. Da imam kindle možda i bi, ali opet, ne privlači me čitanje knjiga na engleskom, osim ako nije nešto stručno. Od papirnog čitam isklučivo SF. Čak me ne zanima fantazija pretjerano, baš SF i nekako pokušavam preskočiti pričice tipa gdje je glavni lik nepobjediv i niko mu ništa ne može, mada mi se eto prošle godine zalomile dvije knjige tog tipa, pročitao jesam al nisam presretan toliko. I sad kad malo razmislim imao sam i trilogiju gdje je lik bio nepobjediv, čak i kad je umro, nije umro :-) ali to je bilo s "razlogom" tako :-D hahahaa
slika
Avatar
M0by
Reactions:
Postovi: 101
Pridružen/a: 30 pro 2013, 13:48
Ima zahvala: 55 puta
 pohvaljen: 151 put
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la M0by »

Ja sam skroz presao na digitalno, vecinu knjiga citam na Kindlu, nesto jako malo na mob sa AlReader appom ali samo ako se negdje vozim dugo i sl.
Od papira najvise citam stripove iako sam i tu jedan veliki dio prebacio na tablet i ne vidim neki nedostatak ili teze citanje, zapravo svo digitalno citanje mi je jednako ugodno kao i pravo s tim da je super imati uz sebe stotine knjiga na dohvat ruke.
Audio knjige kad legnem da i ne spominjem.

A trenutno se citaju Lockwood & Co. serijal od Jonathana Strouda (svakako bi preporucija njegovu seriju Bartimaeus, pogotovo one kojima se svidio Harry Potter s tim da je u Bartimaeusu izvor magije puno bolji).
Jerome Bloche od stripova i Inspector Wexford od audio knjiga :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru M0by za post:
grof
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la dendarii42 »

Isprobao Kindle pred nekih 6 godina i odmah ga odlučio nabaviti. Preporodio mi je način čitanja. Do tada sam ovisio o dostupnim i prevedenim knjigama ili kupnji u Algoritmu i slično. Potonje je bilo dosta neisplativo jer se često radilo o knjigama koje bih jedanput pročitao i kvit. Nabavom Kindlea prešao sam i na balkansku nabavu knjiga i otada čitam što želim i općenito čitam puno više. Iznimno zadovoljan. Ne čitam knjige na ostalim uređajima jer Kindle ima simulaciju papira i tinte i ekran koji ne svijetli tako da ne zamara oči. Ponekad stripove na računalu, ali sve rjeđe.

Unatoč svemu draže mi je čitati knjigu u papirnatom obliku tako da i dalje povremeno kupujem knjige, posuđujem od prijatelja, ponekad i u knjižnici i definitivno više uživam u klasičnom formatu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 2):
grofMinsc1610
slika
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la Minsc1610 »

Čitam na Kindleu već 7-8 godina. Možda i duže. Bio sam zakleti papirnjak, ali sam na poklon dobio prvi Kindle i otkrio da više ne moram čekati prijevode, da ne moram u Algoritmu moliti da mi naruče neku knjigu nego da mi je sve na dohvat ruke iste sekunde. Imam veliku kolekciju papirnatih knjiga i još veću na Kindleu. I obožavam Kindle i čitanje. Trenutno čitam serijal Roberta R. McCammona o mladom istražitelju Mathew Corbettu, uskoro ću nastaviti Sandersona ( od kojega sam gotovo sve pročitao) s novom knjigom u serijalu Stormlight Archives - Rhythm of War. Na moru čitao Cixin Liu Three Body Problem al papirnati - jer na plažu ne nosim Kindle 😁😁😁
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post:
juri006
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1576 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la juri006 »

Ja sam Kindl nabavio prije godinu i pol i odonda samo na njemu citam, na njemu sam i procitao Foundation serijal od 7 knjiga. Jednostavniji je za drzanje, knjige su ti odmah dostupne, cijene knjiga su jeftinije nego u papirnatom obliku, svaka knjiga ne zauzima dodatno mjesto na policama. I tako puno je tu prednosti. Takodjer Kindl ima taj poseban ekran koji simulira papir i ne zamara oci kao kompjuter, tablet, mobitel.
Ja sam se ipak odlucio nositi Kindl na plazu ove godine i sve je bilo ok :D
Zadnje sto sam citao su knjige o boardgameovima Gametek i trenutno citam Eurogames. Oba dvije jako preporucam, prva je o psihologiji i matematici u igrama, a druga je o povijesti i razvoju boardgameova: od war gameova 1960-70ih, preko role play gameova 1970-80ih i collectible card gameova 1990ih do euro(german) gameova 1990ih do danas...
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 2):
dendarii42Minsc1610
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la dendarii42 »

juri006 je napisao/la: 29 kol 2021, 09:53 Ja sam Kindl nabavio prije godinu i pol i odonda samo na njemu citam, na njemu sam i procitao Foundation serijal od 7 knjiga. Jednostavniji je za drzanje, knjige su ti odmah dostupne, cijene knjiga su jeftinije nego u papirnatom obliku, svaka knjiga ne zauzima dodatno mjesto na policama. I tako puno je tu prednosti. Takodjer Kindl ima taj poseban ekran koji simulira papir i ne zamara oci kao kompjuter, tablet, mobitel.
Ja sam se ipak odlucio nositi Kindl na plazu ove godine i sve je bilo ok :D
Zadnje sto sam citao su knjige o boardgameovima Gametek i trenutno citam Eurogames. Oba dvije jako preporucam, prva je o psihologiji i matematici u igrama, a druga je o povijesti i razvoju boardgameova: od war gameova 1960-70ih, preko role play gameova 1970-80ih i collectible card gameova 1990ih do euro(german) gameova 1990ih do danas...
Eurogames dodan na to read list 😁
Ako kome treba izvor digitaliziranih knjiga za Kindle i ostale čitače savjetujem Library Genesis.

Kad smo kod toga je li netko od vas na Goodreads?
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post:
juri006
slika
Avatar
tanelorn
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 12 srp 2014, 20:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1792 puta
 pohvaljen: 197 puta

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la tanelorn »

Otkako sam pred cca 10 godina kupio svoj prvi Kindle, od tada čitam 90% se na Kindlu. Dapače, nekad i biram što ću čitati samo prema kriteriju - ima li u digitalnom obliku?

Ukoliko baš ne mogu pronaći digitalnu verziju onog što me interesira, onda se vratim na stari "analogni" način rofl

Kindle (u biti bilo koji e-ink reader) je ugodan za oko (ne umara oči), lagan (lako ga je držati bez da zglob strada, lako ga je uvijek imati sa sobom u torbi, ruksaku) i na njemu možete sa sobom imati cijeli library onoga što vas već interesira.

Trenutno sam na moru i upravo sad je pored mene vjerni Kindle Paperwhite, trenutno ponovno čitam Dinu, legendarnog Franka Herberta... čisto da se prisjetim svega prije nego se uskoro film pojavi.

Tko voli čitati, a specialno ako mu engleski nije stran - e-reader je pravi izbor.

p.s. Najpopularnija djela se mogu pronaći i na hrvatskom (ili srpskom) na nekom od ne baš legalnih webova, scan/ocr zajednica ex-yu dosta solidno funkcionira. Primjerice, čitete li popularnu beletristiku kao što je Jo Nesbo, Stieg Larson i sve što se može vidjeti u izlozima knjižara - velika šansa je da se to može pronaći i na nekom od ex-yu jezika. :thumbs
Zadnja izmjena: tanelorn, dana/u 29 kol 2021, 12:13, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru tanelorn za post (ukupno 2):
juri006grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8434
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1582 puta
 pohvaljen: 2357 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la grof »

Sve je već rečeno u korist Kindle-a. Osobno gotovo sve čitam s Kindlea jer mi je izuzetno ugodan za oko i Paperwhite ima podesivo pozadinsko osvjetljenje pa mogu čitati i u krevetu bez da smetam dragoj u spavanju ili u mračnijim prostorima. Također, uzeo sam si za njega englesko-hrvatski prevoditelj, pa kad čitam neku englesku knjigu, tapnem na riječ koju ne znam i odmah mi je prevede. To s analognim knjigama ne mogu. Na njemu mi je cijela moja "balkanska" SF zbirka, pa čitam što i kada želim. Uglavnom čitam SF (fantasy me toliko ne privlači) + beletristiku (King, Nesbo i sl.)
U par navrata sam si preko Amazona uzimao neke jeftine ("Silos" nastavke i još poneki SF) ili neke stručne knjige (o dizajniranju boardgejmova i ulaganju u investicijske fondove) knjige na engleskom, tako da ga zaista full koristim i full mi je koristan. E-ink je famozna tehnologija koja u potpunosti emulira čitanje s papira i ne umara oči.
E, da, na Kindleu si lako promijenim veličinu fonta što s fizičkom knjigom ne mogu. A ako treba konvertirati s raznih formata tu je famozni open source Calibre program.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 2):
juri006tanelorn
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2281
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: [Anketa] digitalno čitanje

Post Postao/la mado »

:o iznenađen sam količinom Kindlova ovdje.
Ispravak netočnog navoda, nema samo Papperwhite verzija podešavanje pozadinskog osvjetljenja. I moj običan za 650kn ima to :thumbs odlična stvar za večernje čitanje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post:
juri006
Odgovori

Natrag na “Razno”