Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Teme koje nemaju veze s igranjem, ali nas vesele
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la gogo666 »

jel moze info o tocnoj kronologiji (internoj?)
I ja imam zestok plan za zimu :D

jel to ovo:
The Complete Robot (1982) and/or I, Robot (1950)
Caves of Steel (1954)
The Naked Sun (1957)
The Robots of Dawn (1983)
Robots and Empire (1985)
The Currents of Space (1952)
The Stars, Like Dust (1951)
Pebble in the Sky (1950)
Prelude to Foundation (1988)
Note: Forward the Foundation (1993) was then unpublished, but would have followed Prelude.
Foundation (1951)
Foundation and Empire (1952)
Second Foundation (1953)
Foundation's Edge (1982)
Foundation and Earth (1986)

i sto s Forward the foundation u tom slucaju?
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1580 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la juri006 »

Evo ima na ovom linku:
https://www.reddit.com/r/asimov/wiki/seriesguide/

slika

Ovo je kronoloski po prici, iako serijali nisu bas toliko povezani. Ja sam prvo procitao Foundation serijal, pa onda tek Robot serijal i tako mi je bilo super. Empire serijal sam procitao ali to cak mozes i preskociti.
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post:
grof
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1580 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la juri006 »

Ja sam procitao i Forward the Foundation, i da to ti ide poslije Prelude
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la grof »

Vidim da se ekipa za ovu zimu napalila na Asimova. Mogu reći da mi je jako drago! Baš me zanima kako će vam sjesti kada jednom pročitate. :)
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la gogo666 »

tnx svima, napravio sam si listu u trello-u i naloadao sve, pa i vise od toga, na Play Books.
Sad jednostavni dio, procitati 15tak knjiga :)


slika
slika
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2282
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1180 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la mado »

grof je napisao/la: 04 lis 2023, 10:27
mado je napisao/la: 04 lis 2023, 09:19 Sve ću proći, Robote na srpskom, a Fondaciju na hr. Plan mi je čitati internom kronologijom, a ne godinom izdavanja :thumbs
Da, interna kronologija je i po meni bolja. Jasam čitao i one kratke novele :Kompletni robot", ali mi je na koncu bilo predosadno pa sam to prestao. Jednostavno su mi bezveze s današnjeg kuta gledanja.

Ja ih čitam na engleskom jer mi srpski nikako ne leži.
Počeo sam sa Kompletnim robotima na srpskom na Kindlu, pročitao sam prvih nekoliko priča (na oko 25% knjige). Ili sam ja lud ili su te priče poprilično jednostavne, dosadne, banalne radnje,kao da ih je dijete pisalo. Jesu li i robotski romani i Carstvo isto takvi? Fondacijskih knjiga na hrvatskom se sjećam kao ozbiljnog i zrelog SFa.
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la grof »

Kompletni robot je bezveze. I ja sam počeo čitati i prestao jer su to baš kratke priče na razini djeteta. No, Kad počneš čitati trilogiju o robotima (Čelične pečine, Golo sunce i roboti zore), e to su već kompletni romani sa zgodnom detektivskom tematikom u koju su uvedeni roboti. Sasvim druga priča.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
mado
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la grof »

S time da ova zadnja knjiga "Roboti zore" je sve više i filozofskog tipa na razini rasprave tipa:
Imaju li roboti osjećaje ili su to samo pozitronski signali? Pa odmah pitanje samom sebi: Imaju li ljudi osjećaje ili su to samo neuronski signali?
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la gogo666 »

ja sam procitao I, Robot, citam upravo Caves of steel.
i knjige su mi odlicne, stil mi je tipicni old-school SF stil (citao sam prije npr. Davida Brina, i stilovi su mi srodni), koji mogu vidjet da bi nekom bio "djeciji", jer ima neke naivne filozofije, promisljanja o stvarima koje danas nemaju vise smisla.
Dosta fokusa na 3 zakona robotike, pa ima prica kako se robot vrtio u krug na granici udaljenosti između "pre blizu radijaciji da steti njemu (3.zakon)" i "pre daleko od neceg bitnog ljudima, da steti ljidima (1. i 2. zakon). Malo djecje, da, al to je SF :)
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1580 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Što ste zadnje gledali (Filmovi, serije)

Post Postao/la juri006 »

Meni je super Robot serijal, ja sam poceo s knjigom I, Robot. I nije mi to nimalo djecje, Asimov ima jako dobrih i logicnih promisljanja.

S tim da sam ja prvo procitao Foundation serijal koji je malo drugacija, globalnija i recimo malo ozbiljnija tematika od Robot serijala koji su zapravo neke detektivske price.

Tako da sam ja Robot serijal citao kao neki prequal za Foundation serijal pa mi je i zbog toga bio zanimljiviji. Cak bi preporucio citanje prvo Foundation pa tek onda Robot serijala.

A Asimov mi nije nimalo djecje niti pisanje niti razmisljanje, on je jako logican i fokusiran a dotice se vrlo zanimljivih socioloskih, psiholoskih, egzistencijalnih i civilizacijskih tema i pitanja.
Odgovori

Natrag na “Razno”