Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Valsim »

@sadistiko
Ne gine ti snimanje videa reakcije na reakciju :zvizdi .
Prije nego se kamera krene vrtjeti za ekstra efekt preporučam držanje svježe oguljenog i narezanog luka ispred očiju, ili si s pincetom spukneš dlaku iz nosa. U oba slučaja bit će suza u potocima :thumbs .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

onak tulit mogu jedino da si zabijem tupu hrđavu žlicu u koljeno sbatine :nee sbatine :facepalm
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Igralo se na godišnjem

Sa ozonea je stigao krasan niz malih igara taman pred godišnji i iznenađujuće se nije fulalo ni sa jednom.

https://boardgamegeek.com/boardgame/306 ... en-edition

Žudio sam svojedobno za plavom edicijom koja je bila dosta hvaljena ali dugo je nisam mogao naći a sad sam mogao birati između zelene i žute. Obje su mi bile privlačne ali eto zelena je nekako presudila, sa šumama i planinarskim stazama što više odgovara našim afinitetima.

Sad nakon nekoliko odigranih partija drago mi je da sam nabavio zelenu ediciju naspram plave jer mi je potonja na kraju prejednostavna. Doslovce za svaku rundu bacate kockice koje umjesto brojeva sadrže crteže pruga, cesta i stanica te pokušavate ucrtati zadane oblike sa kockica na svoju ploču u neku smislenu mrežu slijedeći očita pravila poput da se putovi moraju nastavljati na postojeće puteve ili na određene izlaze usput gledajući da ostvarite što više bodova na kraju igre, primjerice za najdužu prugu i cestu, za što više popunjenih centralnih područja i sl., ali treba paziti i na negativne bodove koje dobijete za svaku nezavrsenu prugu i cestu.

Na ploči se nalaze i posebna područja s kojima možete ostvariti posebne efekte ako uspijete ucrtati rezultate kockica na njih, poput tvornica s kojom možete kopirati rezultat jedne kockice, sveučilišta s pomoću kojih možete ucrtati posebne oblike kojih nema na kockicama te naselja za koje dobijete bodove ako uspijete ucrtati stanice na njih. Sve u svemu ako dobro isplanirate poteze može se postići osjećaj ulancavanja efekata slično kao u ganz schon clever.

No postoje i kartice ciljeva koje, kako smo se osvjedočili i u drugim igrama, dodaju interakciju među igračima potičući utrku tko će ih prvi ugrabiti.

Igra sadrži i ekspanziju sa dodatnim kockicama i ciljevima u vidu gore navedenih šuma i staza koje još nismo igrali već samo proučili ali vidimo da će nam se svidjeti.

Mogu se kombinirati razne edicije kako bi se povećao broj priča za veći broj igrača, kombinirale razne ekspanzije koje sadrže te edicije ali mislim da ću radije investirati u same mini ekspanzije.

Inače samo izdanje igre je odlično sa zgodnom malom kutijom, pločama na koje suhim markerom lako crtate i brišete rezultate premda bih možda radije na papiru crtao jer ako ne pazim, lako zamackam crtež kad rukom predjem preko ucrtanog.

slika

https://boardgamegeek.com/boardgame/315 ... ers-heroes

Definitivno najugodnije iznenađenje ove ture, a ovo izdanje smo nabavili umjesto originala naprosto zato što je bilo dostupno za razliku od potonjeg. Same kartice su me odmah podsjetile na Roll Player što na kraju nije ni iznenadilo jer obje igre imaju istog developera ali 9va nam he daleko uspjelija.

Kraljica šalje kartografe na jednogodišnje istraživanje i iscrtavanje nepoznatih predjela zemlje s time da preferira pronalazak određenih krajolika, što zapravo predstavlja ciljeve u igri koje vam donose bodove. Ti ciljevi se nasumice izvuku iz kupa za svaku igru.

Svako godišnje doba, počevši od proljeća, izvlače se kartice iz kupa sa određenim tipom terena (sela, šume, jezera, žitna polja) i sa jednim, katkad i dva tetrisoidna oblika koja nastojite uklopiti u svoju kartu, odnosno crtež. Možda nećete dobivati terene koji vam trebaju za trenutno godišnje doba ali možete odmah planirati za iduća doba. Zanimljivo nam je da je žena i ja obično prva dva oblika ucrtamo identično na naše mape ali onda se proširimo u posve različitim pravcima. Kada godišnje doba završi, bodujemo trenutne ciljeve ako smo ih ostvarili i ponovo promiješamo kartice i sve pripremimo za iduće doba.

Ali ova igra sadrži čudovišta i junake, a za svako doba se umijesa po jedna kartica svakog od njih u kartice terena. Katkad se desi da možda jedno ili dva doba ne izvucete te kartice, ali prije ili kasnije će se pojaviti u igri.

Kada izađe čudovište, fora je što ih ne ucrtavate vi na svoje mape već ih igrači međusobno razmijene i svatko nastoji ucrtati čudovište svom suigraču tako da im radi što više štete, primjerice tako da se na kraju doba dobiju negativni bodovi za svako prazno dodirno polje uz čudovišta ili da ometete izradu struktura kojima se nastoje postići ciljevi. Fora je i što je svako čudovište jedinstveno, kako po obliku, tako i po ponašanju, primjerice preživjeli zombiji se na početku sljedećeg doba šire u sva dodirna prazna polja oko njih i sl.

Heroji kada se izvuku, imaju domet kojim mogu unistavati čudovišta na okolnim poljima oko njih. Na žalost nisu tako jaki kako se čini jer se često događa da se pojave prije čudovišta kada i nemaju koga unistavati pa ih najčešće koristimo tako da naprosto popunimo prazna polja na svojoj mapi.

I heroji i čudovišta su jednokratni, odnosno jednom kada se njihove kartice izvuku, ne umijesavaju se natrag u kup.

Sve u svemu vrlo zanimljiva mozgalica, igra inace dolazi sa običnim olovkama, ali radije smo posudili drvene bojice od djeteta i bojama oživjeli naše mape.

Koliki je pogodak igra, mislim da je dovoljno ilustrirati kako je već nakon prve partije žena je sama zatražila ekspanzije u vidu novih mapa.

slika

https://boardgamegeek.com/boardgame/340 ... no-origins

Igrali smo već obični kingdomino ali ovaj nam je bolji jer zahvaljujući vulkanima možete ciljano uvećavati vrijednost pojedinih terena jer nam se u originalnoj igri često događalo da imamo velike ali bezvrijedne terene. Izuzev toga igra je sve u svemu identična, možda naziv više nije odgovarajući jer se događa u prapovijesno doba, ali bio je pravi zgoditak za igranje sa osmogodišnjim djetetom.

No osim ovog izvornog i u osnovi jednostavnog načina igranja, moguće je igrati na još dva izazovnija nacina ali još ih nismo isprobali.

https://boardgamegeek.com/boardgame/260332/hokkaido

Dok sam sve gore navedene igre ili poznavao ili skicao, ova mi je bila totalna nepoznanica. Vjerojatno se nikad se ne bih odlučio za nju jer je realno ilustratorski vrlo slaba i, navodnoj temi usprkos, dosta apstraktna, i zaista je za razliku od gore navedenih igara nešto slabija ali za cijenu po koju je išla i još pride da zatvorim narudžbu do besplatne poštarine, na kraju je ispala ugodno iznenađenje.

Svaki igrač dobije 6 kartica terena od kojih jednu izabere za sebe a ostale proslijedi protivniku, te izabranu karticu postavi na svoju početnu karticu. Kad se tako sve kartice potroše, podijeli se još 6 kartica i igra završava kad se i te kartice potroše na isti način. Kod igre dvoje je malo drugačije draftanje ali princip je isti.

Fora su odluke koju ćete karticu zadržati za sebe a koje ćete proslijediti protivniku, pa dobro promatrate protivnikovo polje igre da mu/joj još ne idete i na ruku.

Kartice su podijeljene na 6 polja i mogu imati različite tipove terena, a kada ih postavljate moraju preklapati (ili se čak i podvući) jedno ili više područja na već položenim karticama uz neke izuzetke, npr zabranjeno je preklapati planine i jezera. Na kraju igre se boduju određeni tipovi terena ovisno o tome kako su i koliko ih je postavljeno u igri.

Postoje i posebni tereni koji donose resurse, npr kamenolomi daju kamen i sl. te ako prikupite dva ista resursa, možete ih potrošiti tako da teraformirate prazna područja, npr drvo možete potrošiti da izgradite gradsko naselje. No postoje I tvornice u koje možete poslati nepotrosene resurse na kraju igre i dobiti lijepe bodove za njih.

Igra sadrži i kartice ciljeva za koje smo očekivali da će utjecati na dinamiku igre ali smo trokirali na njima jer nam nisu jasni, čini se kao da bi neki igrači mogli imati nepostenu prednost već sa startnom karticama u njihovom dosizanju. Morat ćemo se to još malo proučiti.

*****

I na kraju što smo dobili? Izuzev kingdomina zgodne male putne igre koje su vrlo lako prenosive, a sve se odlikuju velikom reigrivoscu i mozganjem. Uz to, kako sam bapomenuo, neke igre još nismo do kraja istražili. Vrijeme trajanja igranja oko 30-ak min, kod nekih mrvicu više a kod nekih daleko kraće, taman idealno uz kavicu, ili dok vam se kuha ručak ili kada se vratite sa planinarenja pa niste za duge igre navečer. I ako je to nekom bitno kao nama, sve su vrlo dobre za parove.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 11):
PapaverdadoVukozecrealukasamwiseTeehee(R)Mago de UmagoVihortanelornsadistiko i još jedan korisnik
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Ovaj tjedan smo Igor i ja u školi isprobali njegovu https://boardgamegeek.com/boardgame/262 ... on-brawler

slika

i dok na prvu izgleda kao totalna glupost, zapravo i nije toliko loša. Je da jako ovisi o sreći na kartama. Nas je u startu pokopalo što smo poljubili dva puta zatvorena vrata i dva puta rupu u zidu gdje su nas istamburala čudovišta pa nismo uspjeli uopće skupiti neko jače oružje. Tako da naša pustolovina nije daleko stigla :-)
Sve u svemu, kakve on igre kupuje ova nije ni loša :lol:

I onda je jučer došao red da se proba ta nahvaljena https://boardgamegeek.com/boardgame/337 ... ng-ireland

slika

Uspjeli smo odigrati čak dvije partije. Prva je prošla u totalnom neznanju jer nam nije toliko česta mehanika štihova, a i ne znaš uopće što ganjati, gradove, branit Irsku od vikinga, dodvoriti se ženiku ili ženidbenici ili pak ići u crkvu i graditi samostane i na taj način utvrditi već postojeće gradove u pokrajnama gdje ti je potrebna dodatna moć. Radi se o Trick taking mehanici sa Area majority elementom na ploči. Prvu nas je Dam Dam dobio, ali bilo je jako puno pogrešaka, ne u smislu krivog igranja nego loših procjena i krive taktike.

slika

Odlučili smo se na još jednu partiju jer je bilo tek 23 sata, a i htjeli smo još jednom isprobati igru sad kad smo znali što očekivati. Bili smo pametniji, ali i dalje je bilo krivo odigranih poteza u smislu loših odluka. Često nas je zeznulo jer smo zaboravili da zadnju kartu ne odigravaš nego je moraš odbaciti pa smo znali ostaviti dobru kartu za kraj i onda skužiš da je ne možeš iskoristiti :-)

Sve u svemu, mogu reći da sam se čak malo razočarao u igru. Branislav ju je toliko nahvalio, a do sad se uvijek i meni sviđalo ono što je on pohvalio, mada je i među tim njegovih top 20 bilo nekih, meni, sumljivih igara. Al dobro.
Igra nije loša, daleko od toga. Brza je i lako se nauče pravila. Malo je zakukuljena Upkeep faza sa dijelom oko borbe s Vikinzima i još manje sa crkvom, ali ništa što nije dobro objašnjeno u pravilima. Ovo je još jedna igra sa malo pravila ali puno dubine. Vjerojatno treba odigrati još par puta kako bi sve sjelo na mjesto i kako bi znao bolje procjeniti koju kartu odigrati u kojem štihu jer svi dobivaju, a samo onaj koji dobije štih dobije i grad za koji se igra. Nekako sam stekao dojam da je preveliki kaos u 5 igrača. Možda je u 4 bolje. Imaš 5 karata koje se draftaju na početku, ali u principu, ono što dobiš u prvom naletu je najbolje što ćeš dobiti (barem je za sad tako bilo) i ako u prvom naletu karata nisi dobio dobre karte (mada, ovdje zapravo nema loših karata, samo ih treba pametno odigrati) nećeš ih ni dobiti u kasnijem draftu. Od tih 5 karata možeš odigrati samo 4 i jednostavno nemaš dovoljno slobode (akcija) kako bi sve postigao što bi trebalo ganjati jer sve je važno, i ženidba i obrana (pogotovo ako se nismo obranili od vikinga) i crkva, jer samostani daju veliku prednost i oznaku prvog igrača.
Eto, nismo bili pretjerano oduševljeni, ali jedva čekam ponovnu partiju da vidimo jel bude što bolje kad se već pozna bolje igra.
Ocjene su bile relativno niske (za našu grupu) od 7 do 8,5. Dakle, nitko nije bio oduševljen. Ali eto, igra traje dosta kratko. Prva partija skoro 2 sata, druga ispod sat i pol.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 7):
kockicadadoDeniValsimtanelornTeehee(R)priroda15
slika
Avatar
miki0102
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 476
Pridružen/a: 22 vel 2017, 22:55
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 413 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la miki0102 »

Jučer smo po prvi puta bacili Hannibal & Hamilcar! Igrali smo Drugi punski rat tj. Hannibal scenarij i igra nam je ispala odlična. Puna je manevriranja i nadmudrivanja, a uz to se vode i epske bitke. Jako me po osjećaju podsjeća na Star Wars:Rebellion i 1989: Dawn of Freedom samo što je smješteno u antičko doba. Onaj tko ne zna za igru, a voli takav tip igara, vjerujem da neće zažaliti ukoliko ju zaigra ili pak nabavi.
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru miki0102 za post (ukupno 9):
PapaverkockicadadomargetanelornrealukasmurfORnotpriroda15sadistiko
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

slika

Hansa Teuteonica - znaci odličan game! Ovo je valjda već 3. put da sam učio pravila, jer nikako da odigramo game. Igrali u 5p, ispala jedno 3h partija i svima je bio super. Turnovi idu relativno brzo, interakcija nam je svima sjela, drugačije mogućnosti pobjede, nakraju je game završio jer su se povukli svi ovi bonus tokeni, nitko nije uspio baš povezati gradove.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 8):
dadodgalesic2000priroda15Papavermargeraytanelornsadistiko
Avatar
ray
Reactions:
Postovi: 171
Pridružen/a: 29 vel 2020, 17:32
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 286 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la ray »

Hansu T. i el grande jedva čekam zaigrati samo da skupim da nas je barem 4. (Jel tko igrao Hansu u troje - jel ok?)

Mislim da krivo igrate, odnosno ne popunjavate po redu mjesta u gradovima.
Isječak iz pravila: Use the remaining tradesman to establish the leftmost vacant trading post space in one of the two cities on either end of the
trade route.
Details: This means you cannot skip over a vacant trading post space, and must establish your trading post in the lowest vacant space.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

ray je napisao/la: 29 tra 2022, 11:46 Hansu T. i el grande jedva čekam zaigrati samo da skupim da nas je barem 4. (Jel tko igrao Hansu u troje - jel ok?)

Mislim da krivo igrate, odnosno ne popunjavate po redu mjesta u gradovima.
Isječak iz pravila: Use the remaining tradesman to establish the leftmost vacant trading post space in one of the two cities on either end of the
trade route.
Details: This means you cannot skip over a vacant trading post space, and must establish your trading post in the lowest vacant space.
Na koji dio se referiraš na mapi za ovo?
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la DarkDefender »

Grad na dnu slike (ili lijevo na mapi) sa zelenim i plavim cubeom. I grad na suprotnoj strani s plavim cubeom.
Avatar
ray
Reactions:
Postovi: 171
Pridružen/a: 29 vel 2020, 17:32
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 286 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la ray »

DarkDefender je napisao/la: 29 tra 2022, 12:08 Grad na dnu slike (ili lijevo na mapi) sa zelenim i plavim cubeom. I grad na suprotnoj strani s plavim cubeom.
tako je i još grad (na slici desno) što daje dodatnu akciju koji ima na drugom mjestu žuti disk.

I ako ćemo do kraja cjepidlačiti - imate popunjena 2 grada, a tracker za gradove je na 1 :lol: (ovo je inače dosta uobičajeno kako sam čitao da ljudi zaborave pomicati, a i vele da je dosta rijedak taj završetak s gradovima).
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”