Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 838 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Danas https://boardgamegeek.com/boardgame/224 ... birmingham

Malo je čudno da mi najdraža od svih igara u kolekciji tek od nekidan.
Onda je malo manje čudno jer od nas 3 koji smo nekad boardgejmali 2 imaju Brass.
Ali onda opet postaje malo čudno kad se zapitam zašto smo ju zadnji put igrali 22.04.2021... :nee

Već sam zaboravio koliko je dobra. Remek djelo.
Frendu je bio prvi put pa se dosta gubio, ali do kraja je pohvatao konce i sljedeći put će biti bolje. A to će vjerojatno biti nakon SP-a...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 6):
priroda15dadoDeniTeehee(R)Vorkosiganedvinus
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 838 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Danas odigrali https://boardgamegeek.com/boardgame/351913/tiletum

Iako je fora s kockicama totalno Tascinijevska ipak mi igra ostavlja više Lucianijev dojam. Što nije nikako minus.

Kockice na rondelu imaju dvostruku funkciju: gornji broj donosi resurse (ovisno o boji kocke), a onaj suprotni broj akcija na tom polju. Rondel je super, sa 6 različitih akcija od kojih je jedna joker akcija, a svaku rundu se okreće tako da i broj akcija i količina resursa koje dobiješ na nekom određenom polju se svaki krug mijenja. Tako da npr. ako ovaj krug akcija "karavane" nosi 2 resursa i 5 akcija sljedeći krug će nositi 1 resurs i 6 akcija. Sve je to modularno tako da sljedeću partiju će i raspored akcija biti drugačiji što pridonosi velikom replayabilitiju. Na kraju svake runde se održava kirvaj u jednom od gradova i scoraju se bodovi, a gradovi u kojima se održavaju kirvaji su isto tako modularni i osim Tiletuma se svaku partiju mijenjaju tako da su mogućnosti beskrajne.

Mapa skroz podsjaća na Newton. Gradovi, tileovi koje usput skupljaš...

Resursi mi bacaju na Felda - 5 vrsta od kojih je jedan gold koji možeš u svakom trenu mijenjati 2:1 za drugi resurs. Čak i fora s tileovima podsjeća na Burgundy - tileovi koje skupljaš prvo idu na playerboard u jedno od 4 mjesta za njih, a uglavnom moraš potrošiti akciju da bi ih plasirao dalje gdje trebaju ići. A i kockice možeš za 2 golda šaltati za +1/-1 kao i u Burgundiju s onim workerima.

Produkcija je i više nego solidna s jednom malom zamjerkom: 3 kockice (resursi) su jako sličnih boja pa se tu čovjek može zeznuti. Ono, planiraš tu i tu kockicu jer ti treba cigla, a kad ono dobiješ vunu ili nakovanj. Ali nećemo cjepidlačiti...

Tema nalijepljena? To mi je bitno kao i ono "R" u Marlboru ili onaj list salate u Žakovom hamburgeru. Dok je igra ovako dobra who cares...

Uglavnom topla preporuka! :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 6):
dadokockicasadistikoDeniedvinustanelorn
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 663 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

Od koje igre je bolja i od koje losija?
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1256
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3368 puta
 pohvaljen: 1995 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Deni je napisao/la: 19 stu 2022, 08:34 Od koje igre je bolja i od koje losija?
Ja bih rekao da najviše sličnosti ima s Coimbrom. (dice drafting u kojem su bitni boja i broj na kocki, kretanje po mapi)
Meni je Tiletum bolja.
A s druge strane bi opet povezao s Marco Polom. (resurs menadžment, ispunjavanje narudžbi, kretanje po mapi)
Tu mi je pak MP bolja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 2):
Denisadistiko
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 663 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

znaci, pass 😁 nije tesko bit bolji od Coimbre, a ako je slican osjecaj kao kod MPa, ne trebai ni to.
dobro je. bolje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post:
sadistiko
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1256
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3368 puta
 pohvaljen: 1995 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Deni je napisao/la: 19 stu 2022, 10:16 znaci, pass 😁 nije tesko bit bolji od Coimbre, a ako je slican osjecaj kao kod MPa, ne trebai ni to.
dobro je. bolje.
A imaju neke sličnosti ali opet Tiletum donosi nešto svoje, malo drugačiji feel.
Definitivno preporučam da isprobaš ako ti se ukaže prilika.
E da, mi smo igrali samo u 2p i već su i tu neki potezi znali biti dosta dugi. Mislim da bi u 3p i 4p downtime mogao biti problem, pogotovo ako su igrači skloni APu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
realuka
slika
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

Nema baš puno veze sa MP po meni, ok ima ispunjavanje zadataka i kretanje po mapi, ali suština igre je potpuno drugačija.

Vaganje između utrke za bolje pozicije zbog skoranja tokom rundi ili pravovremeno maksimiziranje apsolutno drugih stvari ili kombinacija obe stvari.

Mislim da je ovo jedina igra gdje je resoruce management ovako direktno povezan s action selectionom.

I definition se vidi da je Tekhenu loša kopija ove igre.

Edit: da dodam samo da je ovo nekako 'feel good' igra od Luciania za razliku od ostalih njegovih, što znači i da je dosta jednostavnija manje brainburnasta, manje cutthroating i manje punishing
Zadnja izmjena: realuka, dana/u 19 stu 2022, 11:08, ukupno mijenjano 2 puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 2):
dadosadistiko
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 838 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Coimbru nisam igrao pa ne bi znao usporediti, a nakon jedne odigrane partije mogu reci da mi je sigurno za nijansu bolja od MP. Isto tako mi je bolja i od Newtona.

Neusporedivo je ljepša od Burgundya iako uopce nisam planirao uspoređivati igre nego sam čisto spomenuo zbog nekih mehani.

Rano je za usporediti s ostalim T-Gamesima nakon samo 1 odigrane partije, a npr. Tekhenu jos nisam imao prilike odigrati. Ali imam osjećaj da će često izlaziti na stol jer nije preteška, stvarno lijepo klizi i sasvim je solidna u 2p.

Downtime je većini problem, ali meni je to plus. Iskreno za igre od 20-30 min ni ne ustajem iz kreveta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
dado
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Killa »

Top pet T igara:

1. Targi
2. Terra Mystica
3. Tikal
4. Terraforming Mars
5. Tzolkin
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post:
Deni
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 663 puta
 pohvaljen: 1025 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

Mah, svakako odigram kad dodje na stol. To mi je hobi deformacija. Ali nekako imam filing za ovu godinu da su igre cisto odradjene da se nesto novi izbaci i ponudi. Ispada da samo s novim igrama mogu odrzati neki promet, isplatiti place, honorare i gurati dalje. Nema tu nekog pasivnog prihoda od prijasnjih naslova. Vidi se to dobro po rasprodajama.

Ne vidim od ovih iz 2022., marketinski istaknutijih, da ce neka postat klasik. Nekako mi nije dovoljno da igra ima rok trajanja od godinu dana (puno sam i rekao). Ok ne mora bit bezvremenski klasik, ali evo, ja i dalje ne vidim bolju igru od Clans of Caledonia ili Roll playera u njihovim kategorijama. Tesko bi ijednu od njih nazvao klasikom, ali opet imaju proizvod koji i dalje drzi cijenu i trazen je.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post:
Killa
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”