Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Ja sam si tu zadnju stranu pravila skenirao i isprintao posebno ali slažem se, to im je bila jako loša ideja.
I da, ovo nije igra za ddi, osim možda za hardcore cjelonoćnu ekipu. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
sadistiko
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

https://boardgamegeek.com/boardgame/350184/earth

Nakon nekoliko partija udvoje, zadovoljni smo igrom, dapače žena mi je oduševljena.

Malo o izgledu
Estetika igre, odnosno fotografije na kutiji i karticama su nas definitivno kupile, baš ih je lijepo gledati, još kutiju položimo uspravno ja polici tako da služi kao ukras.

Malo manje su nas se dojmile druge komponente, tokeni za aktivne igrače su dobri, iako smo u ks verziji dobili luksuzniju pločicu, ipak je fora motiv Plitvičkih jezera na originalnoj kartonskoj pločici.

Također su ok kartonski žetoni tla, koji iako vrlo generički okrugli žetoni poput novčića, funkcionalniji su mi od drvenih žetona koje smo dobili u ks verziji.

S druge strane sitni zeleni kvadratići koji se polažu na kartice su baš bezveze, srećom sa ks verzijom dobili smo drvene kockice iste boje koje, iako isto generičke, daleko su funkcionalnije i jednostavnije za rukovanje i praćenje. Osim tih drvenih kockica po meni jedina prava vrijednost ks izdanja je calendar pack.

Tu su i fora drvene figure debla i krošnji koje su slažu jedan na drugi, no mana je što ako su stabla koja tako slažete previsoka, jako se naginju. To he isto moglo bolje.

Kvaliteta samih kartica i kartona su prosječne kvalitete, ali ionako sve presvlačim, pa ne predstavljaju problem.

Malo o igri
Svatko dobije svoju ploču na kojoj su na vrhu naznačene akcije koja se odigravaju u trenutnom potezu, zatim mjesta na koje postavljate početne kartice sa resursima i sposobnostima koje birate, zatim mjesta za odlaganje kartica koje skupljate za kompost te događaje. Na dnu kartona su objašnjenja simbola koji se pojavljuju u igri.

Cilj igre je napraviti svoj otok, odnosno postaviti mrežu kartica 4x4 i tko prvi to uspije, okine završetak igre i nakon toga slijedi bodovanje po različitim stavkama za što smo isto u igri dobili blokiće.

Postoje početne kartice koje su dvostrane:
- FAUNA, izaberu se 4 kartice koje se stavljaju na zajedničku ploču i označavaju ciljeve dostupne svim igračima, to jest tko prvi postigne neki cilj u vidu položenih specifičnih kartica, izraslih stabala itd itd, odmah osvaja najviše bodova za taj cilj, ostali, sljedeći po redu moraju se zadovoljiti sa manje bodova itd. Već standardno.
-EKOSUSTAV - dvije idu na zajedničku ploču a po jednu dobije svaki igrač, predstavljaju ciljeve koje možete pokušati ostvariti do kraja igre i dobiti bodove za to.
-OTOK i KLIMA - predstavljaju početne resurse i sposobnosti, preporuča se da se odaberu one strane kojima možete prilagoditi strategiju da dohvatite ciljeve na zajedničkoj ploči.
Tu je i calendar pack iz ks izdanja a koji radi po principu biosfere, tj izabere se jedna kartica dostupna svim igračima.

Ostale kartice, kojih je masa ( sveukupno u igri ih ima 364) su kartice zemlje koje se ugrubo dijele na događaje koje možete iskoristiti bilo kad tijekom igre i donose jednokratne bonuse, ali moguće i negativne bodove na kraju igre i jednom iskoristeni odlažu se na vašu ploču , zatim floru ( kojih je najvise) i terene kojima gradite svoj otok.

Sve kartice imaju različite sposobnosti, neke su jednokratne, neke se koriste tijekom igre, a neke služe za bodovanje na kraju igre i sve te sposobnosti su markirane različitim bojama što je vrlo važno za tijek igre.

Naime aktivni igrač izabire jednu od 4 akcije na vrhu svoje ploče od kojih je svaka markirana bojom. Ugrubo imamo
- sadnju ( postavljate kartice na svoj otok plaćajući cijenu u tlu za njih),
- kompostiranje gdje skupljate tlo,
- zalijevanje gdje postavljate klice (one zelene kvadratiće odnosno kockice) na kartice flore na svom otoku ( ako je moguće)
- te rast odnosno skupljanje novih kartica u ruku i nicanje stabala na vašim karticama flore (opet ako je moguće i samo do visine kako je naznačeno na njima).
Među njima su isprepletene i sposobnosti odbacivanja kartica iz kupa ili ruke u vaš kompost ( isto služi za neka plaćanja)

Ono što je bitno, kada aktivni igrač izabere neku od akcija, i drugi igrači koriste te akcije, razlika je u tome što oni mogu ostvariti tek djelić naznačenih akcija od kojih neke moraju izabrati. Također svi igrači iskorištavaju dalje sposobnosti na svojim polozenim karticama ako su markirane istom bojom kao i akcija koju je izabrao aktivni igrač pa se tako mogu stvoriti lijepe kombinacije. Iako je svaka kartica jedinstvena, većinom su sposobnosti koje aktivirate na taj način na foru dobiješ toliko toga ili odbacis jedno da bi dobio drugo itd.

Recimo fora je što bismo nekad postavili kartice određene boje gdje nikad ne bi izabrali samu akciju te boje ali bi se debelo okoristili ako je izabere drugi igrač, dapače čak bi i bolje prošli od aktivnog igrača.

Igra se, kako vidim, često uspoređuje sa Ark Nova ( niđe veze szbunjen ) te, više smisleno barem u pojedinim segmentima sa Wingspan, Race for the Galaxy i Terraforming Mars. Znaci igra prvenstveno bazirana na karticama koje vuku različite jedinstvene sposobnosti, jednokratne ili trajne, i često ovise o trenutku u kojem se pojavljuju u igri, ali dobra stvar je što ovdje možete izvrtiti jako puno kartica u igri, čak i u igrama udvoje. Ne mogu se sjetiti je li tako u wingspanu, ali kada imate neke ciljeve, zgodno je naznačeno i koliki je postotak kartica u kupu relevantnih za te ciljeve.

Malo o dojmovima
1. Iako nam se jako sviđaju ilustracije, u konačnici nijedna ipak ne ostavlja pamtljiv dojam kao primjerice rušenje Deimosa, nuklearke itd u Terraformingu Marsu.

2. Iako su sve akcije tematske (npr treba vam tlo da postavite kartice na svoj otok, trošite klice da niknu stabla na vašem otoku i sl.), sama tema nije toliko jaka pa bi je neki mogli i ignorirati jer realno sve se svodi na to da "trebate te i te resurse da spustite te i te kartice kako biste dobili ovoliko i onoliko bodova".

3. Komponente su realno mogle biti bolje, funkcionalne su ali ne ostavljaju wow moment.

4.. Iako se preporuča istovremeno odigravanje akcija, kakti zbog uštede vremena, zamrzili smo to pravilo, uopće ne pratimo što protivnik radi, kao da igramo solo. Izrazito toplo ne preporučam jer će vam igra stvarno biti solitaire i jako dosadna, a realno u manjem broju igrača i nema znatne uštede vremena. Da ne kažem kako je tada igra vrlo tiha, skoro bez ikakve komunikacije, samo buljite u svoje kartice. Dapače često ni ne znate koje sve kartice postoje u igri, zanimljive je ipak pratiti protivnika i skupiti koje sve kartice postoje, tipa netko postavi karticu terena koja pojeftinjuje postavljanje određenih vrsta kartica, drugi samo komentira "zanimljivo, znači i to postoji".

5 ALI! Igra uopće ne mora biti solo. Nema kartica zločestih prema protivnicima i sl, u principu nemate nikakav utjecaj na protivnika što radi, ali tu su za početak ciljevi koje se trudimo prvi ugrabiti, a najvažnije, žena i ja jako dobro važemo koje akcije ćemo birati, tj koliko ćemo se mi a koliko će se protivnik okoristili, čak znamo iznuditi poteze gdje netko od nas mora izabrati neku akciju a drugi se dobrano ušlepa, što me jako podsjeća na Race for the Galaxy.

Dapače, po principu majmun radi što majmun vidi, ako netko od nas smisli jedinstvenu strategiju, ona se odmah kopira (što ne bi bilo moguće upratiti ako istovremeno odigravate poteze)

6. Kada smo počeli igrati na prethodno opisani način, igra nam je uvelike zasjala. Pruža nam se mogućnost ulančavanja raznih efekata, samim time i različite strategije. Nakon prve partije, koja nam je bila meh, premda ruku na srce, igrali smo početničku razinu, već od sljedeće smo otkrili puni potencijal igre. Iako ima razmišljanja što odigrati, akcije se brzo odigravaju, potezi se brzo izmjenjuju, a igra traje u prosjeku vrlo prihvatljivih sat vremena.

7. Zbog velikog broja jedinstvenih kartica, partije su različite, može se pobijediti sa 150 bodova, kao i izgubiti sa 250. Nismo još primjetili veliku razliku u bodovima na kraju igre. Znači postoji više načina kako doći do pobjede, naravno ako ste dosljedni u svojoj strategiji. A opet igra je dosta relaksirajuća.

I zaključno da ponovim početak ovog posta, žena i ja lajkamo :thumbs
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 13):
Teehee(R)ShichMirekCrodadoBojan1983tanelornsadistikomiki0102logOSdendarii42 i još 3 korisnika
Avatar
tanelorn
Reactions:
Postovi: 159
Pridružen/a: 12 srp 2014, 20:49
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1774 puta
 pohvaljen: 193 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la tanelorn »

U zadnje vrijeme samo klasici (jer sam (pre)cesto lijen sam sebe naucit nesto novo...) :)

Fresco sa par dodatnih modula uključenih...
slika

Pandemic (samo osnovni)
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru tanelorn za post (ukupno 6):
Raven2013juri006dadosadistikoPapavergrof
Vukozec
Reactions:
Postovi: 560
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 552 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

Mamma Mia! (1999)

slika

Uwe Rosenberg je jedan od modernih autora za najširim spektrom uspješnica - odmah tu negdje nakon Knizie, Kramera & Kieslinga, te Vlaade Chvatila - koje se kreću od jednostavnih, kratkih kartaških igara, do kompleksnih full table board gameova. Među potonjim su legendarne igre poput Agricole, Feast for Odin ili Le Havre. Na drugom kraju spektra je jednako legendarna Bohnanza, igra koja ga je prva proslavila. Ne fali Uweu jakih favorita ni po sredini spektra, tu je npr. serija polyomino igra predvođena omiljenim 2-playerom Patchwork.

Vratimo se na jednostavne kartaške igre. Bohnanza nije jedini Uweov naslov vrijedan spomena u tom segmentu. Nedugo nakon Bohnanze Uwe je objavio Mamma Mia!, naslov koji nije baš skroz nepoznat i zaboravljen, ali koji je nekako cijelo vrijeme u sjeni njegovih najvećih hitova. Što je šteta, jer riječ je o igri koja zaslužuje da ju se svrstava u vrh svoje kategorije.

Mamma Mia! je prvenstveno igra hand managementa i memorije, ali (čekaj, čekaj, ostani, nije to sve!) ima tu i dosta push-your-luck mehanike, malo blefiranja, pa čak i deck buildinga u tragovima. Tema je pristupačna i dobro ukomponirana. Pravila se objasne učas. Igra odlično funkcionira na cijelom oglašenom rasponu od 2 do 5 igrača. U krakom vremenu otkako sam je nabavio igrao sam ju sa svim brojevima i različitim tipovima igrača, sa gamerima, non-gamerima, djecom, od 1 na 1 do punog broja od 5 igrača, i svaki put je funkcionirala odlično. Igra nagrađuje koncentriranost i dobro taktiziranje, ali i sreća ima svoj utjecaj. Također nudi mogućnost za preokret, igra se do kraja i scoreanje nakon svake runde je uvijek uzbudljivo. Definitivno keeper.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 9):
realukatanelornpriroda15dadoPapaverjuri006ZorzykockicaKnives
slika
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 463 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la frastarc »

Za vikend isprobali

- slikaEarth [https://boardgamegeek.com/boardgame/350184/earth]
- zanimljiv “point salad” u rangu wingspana. Možda prevelika (fizički) igra za takav tip igre. I dvoje nas je igralo prvi put pa se nismo bas iskazali s bodovima, jer mislim da treba proći barem 1 Game da skuzis sto se i kako se boduje, kakvi tipovi karata prolazi i slično.

Nakon toga koja partija
🪳Cockroach pokera [https://boardgamegeek.com/boardgame/119 ... oach-poker] i
slikaLost ruins of Arnak https://boardgamegeek.com/boardgame/312 ... uins-arnak u 4p slika (malo guzvasto i duže traje ali ok. Meni je još uvijek možda najbolji u 3p)

I u ponedjeljak žena i ja napokon (stoji na polici već + 4mj) isprobali slikaArk Nova-u https://boardgamegeek.com/boardgame/342942/ark-nova
Moram priznati da mi je jasno zašto je igra doživjela takav hype. Sve mi se čini jako sobro balansirano, i pravila koliko god se na prvu činila
kompleksna full su streamlined i jasna, nakon prve dvije-tri ruke već ti je jasno kako sve funkcionira.
Ono sto je uspjeh da nijedno nije završilo s negativnim bodovima žena 8, ja 4 slika
Meni se svakako dopala, ženi je jedina zamjerka trajanje. Trajala nam je partija oko 1:45 (1. igranje, povremena provjera pravila, guglanje i slično). Ne vidim kako bi je igrao u vise igrača, mislim da bi partija trajala +3h, a sto se Game-a tiče ne vidim (trenutno) neki benefit vise igrača. Igra je dosta multiplayer solitare.
Ukratko, Veselim se sljedećem igranju Ark nove.
slika

slika

To je ujedno i posljednja neodigrana igra s police. Sto znaci… Vrijeme je za nabaviti nešto novo slika
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru frastarc za post (ukupno 9):
dadoPsyBurnjuri006tanelornMago de UmagorealukamarkoAsadistikoTeehee(R)
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dendarii42 »

Root u 4 igrača.

Na ploči su se našli Pernati Pizduni (Eyrie Dinasty), Krljuštasti Kultisti (Lizard Cult), Štotine Štetočina (Lord of the Hundreds) i Deep State Dodos (Corvid Conspiracy).
Štakori su plazili po cijeloj mapi, žarili i palili većinom nesmetano skoro cijelu partiju. Gušteri širili svoje vrtove i živčanili što ih nitko ne napada pa nisu imali žrtava za svoje glavne akcije. Ptičurine (i jedne i druge) su bile izgubljene cijelu partiju. Dinastičari nikako da uspostave dominantnost i malo ukrote štakore nego radije usmjeravaju svoju pažnju na održavanje sve kaotičnijeg dekreta. Za to vrijeme Duboka država ne čita pažljivo svoju ploču i pogrešno i jako teško postavlja jedinice na mapu. Uspjeli su dobiti prvi bod dok su svi ostali bili na 10.
No stvari se preokreću nakon što je propust uočen. Vrane i nihove zavjere bile su zanemarene zbog sitnih bodova što je dovelo do previše zavjera na ploči. Jedna od kojih je digla u zrak vojsku od desetak štakorastih jedinica, zajedno sa njihovim velikim vođom.
U konačnici, dekret je pao i unazadio vodeću dinastiju za 6 bodova, gušteri nisu znali što bi sa sobom, a štakori su većinom počišćeni. A mali ljubičasti pernari su se potiho i pozadinski došuljali do tridesetke.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 9):
dadofrastarcLourdinmiljenkoPapaversadistikotanelornKniveskockica
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1561 put
 pohvaljen: 565 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

Evo pobjedio zenu u Unstable Unicornsima :mrgreen:

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 3):
Mago de UmagoDenitanelorn
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3665 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

ja se s time ne bi hvalio
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1561 put
 pohvaljen: 565 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

sadistiko je napisao/la: 15 tra 2023, 22:28 ja se s time ne bi hvalio
A dobro zena je pocetnik. Al pobjedim i tebe na ddi ako budes bio za partiju ;)
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

slika
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”