Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Nuuq »

juri006 je napisao/la: 15 sij 2022, 20:09 Odigrali zena i ja 1. partiju Concordie iiiiii pobjedio sam! :-D 122:97 Igra je super, na prvu se cini malo komplicirana, ali nakon 5-6 poteza vec sve pohvatas i igra ide vrlo tecno. Stalno se nesto dogadja na ploci, stalno imas neke izbore, neke bonuse itd. Naravno dalje je poanta to sve pretvoriti u bodove na kraju igre. Time se ne treba opterecivati previse u prvoj partiji, odigrati najbolje sto znas a tek na kraju se sve boduje pa tek nakon prve partije dobijes neki osjecaj sto i kako bi trebalo furati. Tako da sam ja nekako imao i srece sto sam pobjedio. Fora je i to sto se sve tek boduje na kraju tako da je tesko reci tko vodi a tko zaostaje u bodovima. Igra je stvarno super i vjerojatno najbolja igra u toj nekoj board movement, production i trading kategoriji, svaka preporuka! :thumbs2
slika
A sutra na red dolazi Dune Imperium! :hepihepi
Još jedan je vidio svjetlo dana! 💜
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
juri006
slika
Avatar
samwise
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 20 lip 2020, 11:47
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 240 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la samwise »

Sinoć smo dovršili uvodni dio od 5 scenarija https://boardgamegeek.com/boardgame/291 ... -jaws-lion.

slika

Ovo je zadnji scenarij u četvero, ubuduće igramo u troje, jer mi je draga odlučila da joj ipak ne leži igra :(

Sad kad smo naučili sve što smo tribali jedva čekamo idući scenarij (doduše tako je bilo i prije :lol: ).

Ostatak posta je bez slikica jer se nisan sitia slikavat :(

Nakon toga smo odigrali jednu brzinsku https://boardgamegeek.com/boardgame/68448/7-wonders u petero, igru koja mi je donedavno bila među top 10, međutim dune imperium i jaws of the lion su je istisnili van top 10.

Prije par dana san prvi put igra https://boardgamegeek.com/boardgame/129622/love-letter. Bia san skeptičan, ali na kraju mi je sasvim ok igra. Nije nešto šta bi često igra. Nekako san se zasitia tih secret identity igara, jer smo prije puno igrali resistance, spyfall, secret hitler itd.

Nakon nje smo igrali https://boardgamegeek.com/boardgame/346 ... architects koja mi je više za ljude koji ne igraju bg-ove često (ili dicu). Sasvim solidna pojednostavljena verzija ali ipak mi je puno draže zaigrat original.

Proteklih dana san u dvoje igra igre koje dugo nisan. Prvo https://boardgamegeek.com/boardgame/108687/puerto-rico pa onda https://boardgamegeek.com/boardgame/209 ... nd-edition.

Moran priznat da su mi nakon duže pauze baš dobro legle i vjerojatno ću ovih dana još koji put zaigrat obe.
Ovi su korisnici zahvalili autoru samwise za post (ukupno 13):
juri006Mago de UmagoCrazyBunnyGuyrealukadendarii42dadoPapaverValsimBojan1983Teehee(R) i još 3 korisnika
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Opet smo imali revival starijih naslova koje dugo nismo igrali, a ovaj put je na red došao https://boardgamegeek.com/boardgame/54998/cyclades (2009 g.).

Nije se igralo nekoliko godina, žena se nećkala, iz nekog razloga joj se ne sviđa igra pa ju je već nekoliko puta odbijala kao prijedlog u našim sesijama, a ostalo dvoje suigrača (moji buraz i sestrična) gledaju ogromnu kutiju i kolutaju očima misleći kako s njom dolaze komplicirana pravila, ali uz 10-ak minuta objašnjavanja sve se pohvatalo i svi su mi odlučili ispuniti želju. Jedina dodatna pojašnjenja koja su dolazila tijekom igre bila su za efekte kartica mitoloških bića i to redom kako su se otvarala.

Isprva je krenulo stidljivo sa aukcijom za bogove, samo smo se žena i ja trudili bidati na bogove koje smo birali. Sestrična se furala na Atenu i uspjela je brzo skupiti 4 filozofa čime je stvorila prvu metropolu na jednom od svojih otoka.

Nekoliko puta sam pojašnjavao ostalima koliko je bitan redoslijed bogova koji se igraju i korisnost kartica mitoloških bića ( tj oni koji igraju prvi mogu prvi i pokupiti mitološka bića) ali nisu isprva ozbiljno shvaćali moja objašnjenja pa su olako prilikom aukcije prepuštali prve bogove, ili ih zanemarivali idući nekom svojom strategijom, kao što su ignorirali i mitološka bića, ali kada sam sestrični uz pomoć drijade maznuo svećenika (koji olakšavaju aukciju) a kasnije uz pomoć grifona i pol njenog novca, a bratu sa sirenom uklonio njegovu flotu i zamijenio je svojom na jednom od mjesta sa rogom obilja, e onda je igra ozbiljnije počela.

Kup se često miješao iznova jer je stalno izlazila himera kojom smo iskorištavali odbačene kartice i ponovo promiješali kup, pa smo se brat i ja često inatili i uz pomoć sirene mijenjali jedan drugom flotu.

Žena je marljivo skupljala različite tipove građevina i došla je i ona do svoje prve metropole. Pravih agresija i dalje nije bilo, osim širenja na neutralne otoke dok konačno nisam preoteo bratu važan otok sa prihodima, pa, s obzirom da mu je ostao samo jedan otok, uz pomoć Apolona se pregrupirao i maksimizirao dobit kako bi ubrzo napao jedan otok moje voljene, čime je isto skupio različite tipove građevina i došao do svoje prve metropole.

Jedino sam se ja malo zajebavao i samo sam radio kaos po mapi jer sam guštao ko prasac u blatu što konačno igramo po meni neopravdano podcijenjenu igru, tako da nisam bio ni blizu izgradnji metropole niti osvajanju tuđih.

Kada se mapa prepunila našim vojskama i flotama, e onda su krenule kombinacije, točno se vidjelo kako tko diše, pa su i aukcije postale znatno napetije, jedino se sestrična malo pogubila jer je glumila antičku Švicarsku.

Vidjelo se kako moj brat pokušava uz pomoć filozofa doći do svoje druge metropole pa smo ga nadbidavali za Atenu a moja žena je iskoristila i satira da mu otme filozofa.

Onda se moja žena spremala za agresiju na nebranjeni otok moje sestrične sa metropolom što bi je dovelo do pobjede, naime iskoristila je harpiju u prethodnom krugu da joj ukloni vojsku i postavila flotu (a lijepo sam upozoravao sestričnu da se ne zajebava) pa sam morao uzeti Neptuna koji je na red došao prije Aresa ( kojeg je naravno žena uzela) i uništio ženinu invazijsku flotu. Još se ljutim na sestričnu kojoj moram štititi otok umjesto da radim svoju prvu metropolu kad li sam u sljedećem krugu uzeo Zeusa (nisam uspio ništa drugo) i prvi put me pomazila sreća. Zahvaljujući Zeusovoj specijalnoj akciji otvorio sam Pegaza i hop, letom prebacio vojsku sa jednog svog otoka na istu sestričninu metropolu. Sestrična pizdi, ali isto pokušava koristiti Apolona da se pregrupira i obogati.

Buraz je uspostavio lanac brodova do ženinog otoka sa metropolom i sad žena i ja ga uspješno nadbidavamo za Aresa, ali došao sam i sam u priliku napasti ženin otok a ona je iskoristila Polifema da rastjera naše invazijske flote.

Napeto, uzbudljivo, jer se burazu, ženi i meni otvara nekoliko mogućnosti za pobjedu, jedino sestrična još uvijek u ovom stadiju igre, uljuljkana u izolaciju i pravilo da se ne smije napadati njezin preostali otok, vjeruje da je put ka sreći u stjecanju bogatstva. A onda sam sa Zeusom otvorio himeru koju sam odmah iskoristio da uzmem pegaza i prebacim trupe na sestričnin otok. To je bilo izuzetak od pravila nenapadanja zadnjeg otoka jer sam sa napadom došao u priliku da steknem drugu metropolu i pobijedim u igri, što se naravno i dogodilo.

Sestrična njurga, tvrdi da forsiranje borbi nema smisla (???) , ali buraz i žena su bili oduševljeni i svidjela im se igra. Predložio sestrični da idući put zaigramo zajedno u ekspanziji sa titanima.

Što reći o samoj igri? Toliko jednostavna a toliko zanimljiva i sa dosta kalkuliranja. U igri učetvero od 4 boga, u rundi se koriste samo 3 nasumce izvučena i poredana boga, i fora je što je svaki put mogući drugačiji redoslijed akcija, također zna se da će 4.-i neizvuceni bog biti prvi u sljedećoj rundi, pa smo mogli kalkulirati hoće li nam taj bog biti koristan i hoćemo li sačuvati novac za njega. I Apolon je često bio koristan radi pregrupiranja.

Interesantno je što za određenu rundu možeš koristiti samo akciju izabranog boga i aukcije smo često koristili ne samo da osvojimo određenog boga nego i da izbijemo novac protivnicima koji su možda imali i veću potrebu za njima, pa da im ne ostane novca za dodatne akcije i resurse ili mitološka bića. Ili se možda i istrosis za određene bogove ali barem osujetis suparnika u njihovim planovima.

A tu su i mitološka bića koja će pomoći u čišćenju protivnika, bogacenju, korištenju akcija koje inače ne bi mogli koristiti jer nemate zaštitu potrebnog boga itd.. Ovdje bismo mogli reći da možda i najviše utječe na sreću, puno više nego sistem borbi gdje ćete većinom ulaziti u bitke tek kada ste sigurni da ćete nadmašiti protivnika, ali i opet sa svim tim mitološkim bićima je stvar hoćete li ganjati prve bogove ma koji god bili i ostvarivati prednost u korištenju tih bića ili ćete se koncentrirati da osvojite naklonost bogova koji su vam potrebniji ali njihove akcije su zadnje. Možda više na sreću utječe Zeusova, od ostalih iz moje grupe vrlo podcijenjena specijalna akcija jer sam zahvaljujući njoj se rijesavao meni nekorisnih mitoloških bića i dolazio do vrlo značajnih koji su preokrenuli tijek igre, i tu moram priznati da me u tri slučaja sreća pogađala kao što ptice govnima gađaju moj auto jer je svaki put došlo biće taman koje mi je bilo najkorisnije u tom trenutku.

Elegantno je i pravilo o nenapadanju jedinog otoka u posjedu igrača ( osim ako u tom slučaju ostvarite uvjet za pobjedu) što ih zadržava u igri i omogućuje im pregrupiranje i povratak u tijek zbivanja. Savezništva su trenutna i vrlo nestalna, ovise doslovce o trenutku gdje će ostali prepoznati napredak jednog igrača i udružiti se da ga osujete. Vjerujem da će se u sljedećoj partiji svi iživljavati na mene.

Baš mi je nedostajala ova igra i baš sam hepi što sam preokrenuo ženino mišljenje o istoj ili da budem prost ali je ipak prigodna: "ne jebe lijep, nego uporan"

Sljedeće što nas čeka je ženina želja da nas dvoje zaigramo na jednoj od fan made mapa za Terraforming Mars.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 10):
dlakarsamwisedadoValsimjuri006fpolMinsc1610AliensbtanelornStips
juri006
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1561 put
 pohvaljen: 565 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

U nedjelju sam sleevo karte tako da evo jucer zena i ja prva partija Dune Imperium. Zena je na pola odustala jer je bila umorna iako je bila u znacajnom vodstvu, pa sam ja nastavio za oboje i na kraju uspio pobjediti u zadnjoj rundi 11:10 :mrgreen: igra se malo oduzila jer je prvi puta i kasnije sam ja sam igrao za dvoje pa je trajala preko 2 sata. Igra je super, mehanike odlicno isprepletene, tema po meni savrseno integrirana u igru, sto vise reci two thumbs up! :thumbs2
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 9):
Mago de Umagokockicadendarii42dadofpoltanelornPapaversamwiseValsim
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dendarii42 »

juri006 je napisao/la: 18 sij 2022, 08:34 U nedjelju sam sleevo karte tako da evo jucer zena i ja prva partija Dune Imperium. Zena je na pola odustala jer je bila umorna iako je bila u znacajnom vodstvu, pa sam ja nastavio za oboje i na kraju uspio pobjediti u zadnjoj rundi 11:10 :mrgreen: igra se malo oduzila jer je prvi puta i kasnije sam ja sam igrao za dvoje pa je trajala preko 2 sata. Igra je super, mehanike odlicno isprepletene, tema po meni savrseno integrirana u igru, sto vise reci two thumbs up! :thumbs2
slika
Preporučam aplikaciju za dummy playera. Ful je jednostavna i mrvicu ušparaš na vremenu i prostoru za taj deck.
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1561 put
 pohvaljen: 565 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

dendarii42 je napisao/la: 18 sij 2022, 08:46
juri006 je napisao/la: 18 sij 2022, 08:34 U nedjelju sam sleevo karte tako da evo jucer zena i ja prva partija Dune Imperium. Zena je na pola odustala jer je bila umorna iako je bila u znacajnom vodstvu, pa sam ja nastavio za oboje i na kraju uspio pobjediti u zadnjoj rundi 11:10 :mrgreen: igra se malo oduzila jer je prvi puta i kasnije sam ja sam igrao za dvoje pa je trajala preko 2 sata. Igra je super, mehanike odlicno isprepletene, tema po meni savrseno integrirana u igru, sto vise reci two thumbs up! :thumbs2
slika
Preporučam aplikaciju za dummy playera. Ful je jednostavna i mrvicu ušparaš na vremenu i prostoru za taj deck.
Hvala za preporuku, vidio sam to vec na internetu, ali ne volim kod board gejmova ukljucivati digitalne, elektronicke elemente. A ovdje je taj dummy player i ovako super rijesen i jako jednostavan, ima jedan deck i samo okreces karte i postavljas gdje treba agente i trupe.
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 2):
Minsc1610CrazyBunnyGuy
Avatar
ray
Reactions:
Postovi: 171
Pridružen/a: 29 vel 2020, 17:32
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 286 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la ray »

Cyclades me je već od prije zainteresirao zbog jednostavnosti i bidanja, ali bi ga kupio jedino ako se ukaže dobra prilika na oglasu.

Inače dizajner radi na remake-u ili second edition Cyclades-a, ali nije sa Matagot (koji su nedavno napravili novi reprint).
Zadnja izmjena: ray, dana/u 18 sij 2022, 18:41, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Nuuq »

ray je napisao/la: 18 sij 2022, 18:06 Cyclades me je već od prije zainteresirao zbog jednostavnosti i bidanja, ali ću ga razmisliti kupiti ga jedino ako se ukaže dobra prilika na oglasu.

Inače dizajner radi na remake-u ili second edition Cyclades-a, ali nije sa Matagot (koji su nedavno napravili novi reprint).
Nadam se da neće biti velikih promjena jer imam sve za Cyclades
slika
Avatar
PsyBurn
Reactions:
Postovi: 95
Pridružen/a: 13 lip 2019, 07:07
Lokacija: Samobor
Ima zahvala: 177 puta
 pohvaljen: 98 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la PsyBurn »

Nuuq je napisao/la: 18 sij 2022, 18:27 Nadam se da neće biti velikih promjena jer imam sve za Cyclades
ovo vec po definiciji postaje "ne sve" :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru PsyBurn za post:
Nuuq
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Nuuq »

PsyBurn je napisao/la: 18 sij 2022, 18:44
Nuuq je napisao/la: 18 sij 2022, 18:27 Nadam se da neće biti velikih promjena jer imam sve za Cyclades
ovo vec po definiciji postaje "ne sve" :D
Odnosno, da, nemam hades, jer mi se nije svidio. Ostalo sve 😄
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”