Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

slika

Downforce @Garden Brewery
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 6):
dadofrastarcPapavertanelornDenismurfORnot
slika
Avatar
frastarc
Reactions:
Postovi: 339
Pridružen/a: 22 svi 2020, 13:39
Ima zahvala: 465 puta
 pohvaljen: 553 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la frastarc »

Vukozec je napisao/la:slika

Downforce @Garden Brewery
Bas se razmisljam ima li gdje u ZG prostor da se u bircu može nešto odigrati slika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Etogac, odradili i to. :D

https://boardgamegeek.com/boardgame/131287/panamax

slika

slika

Ajmo redom. Skupili smo se oko 17:30, setup, pravila, igra, razišli se u 21:45. :mrgreen: Moja procjena je da je bilo cca 3h ciste igre. Nekima ce to izgledati puno, ali ja volim da igra traje.
Pravila nisu toliko teska, ali ima jako puno sitnica. U nacelu imas 2 moguce akcije: move brodova i utovar tereta, a to se odvija preko lijepog dice drafting sistema.
Dvije su odvojene kase (firma i osobni novac) i u pocetku nije bas jasno kad idu kome novci, ali s vremenom polako sjedne na mjesto. U pravilu je to: kad su u pitanju dionice/dividende onda je ukljucena osobna kasa, a novac od prodaje tereta ide firmi.

3 runde po 4 poteza svakome je u pocetku izgledalo malo, ali to bude malo vise od toga. Cesto se nadovezu potezi, te plovi, te izadje na otvoreno more, te uzmi novac, te ovo, te ono...bome se covjek naigra u tih 12 poteza.

3 vrste brodova: teretni, cruiseri i ratni. Velicine su od 1 do 4 mjesta.
Teretni nose teret, imaju maximum koji mogu primiti (zbroj na kockicama) i minimalni koji treba imati da bi uopce mogao isploviti.
Cruiseri mogu primiti samo kockice s brojevima 1 i 2, ali zato donose novac na drugi nacin pomocu passenger tokena, a ti tokeni na boardu otkljucavaju jako korisne benefite u vidu popusta, prosirenja opcija ili pojacavanju akcija.
Ratni brodovi ne primaju teret, samo ih mozes tjerati kroz kanale,a bitni su jer donose profit direkt igracu ako pomocu njih guras druge brodove.

Brodove mozes grupirati kako god zelis do max velicine 4 kad ih saljes u lock, a jednom kad udju u lock ostaju tako spojeni do izlaska u jedan od 2 "bazena" i nakon toga opet ih mozes grupirati kako god zelis. Odvajaju se i pri izlasku na jednu od dviju obala gdje ide naplata tereta i spremni su za povratak kanalom nazad.
Kroz te lockove brodove mozes gurati na nacin da ako je lock ispred tvog popunjen micanjem svog mices i cijeli taj drugi lock koji ce pogurati i nesto u locku ispred njega ako ima i zapravo tu jednim potezom mozes odraditi vise njih.

Najbolji dio mi je sto je igra prepuna te pozitivne interakcije. Jedina restrikcija kod utovara je da ako uzmes ugovor od west amerike mozes tovariti brodove samo koji plove s te strane, ali taj brod moze biti i tvoj i protivnikov i generic. Imas koristi i od toga jer iako tjeras protivnikov brod na kraju ces naplatiti svoj teret, a protivnik ce dobiti benefit sto je njegov brod dosao do kraja (bonus karte za extra move, extra utovar ili end game bonus, ovisno o velicini broda). Kod kretanja brodova dobije se ponekad i do 3 water movea + 3 lock movea, a igrac ih mora dobro rasporediti i sve ih mora odraditi ako moze, cak i ako mu se potez ne svidja.

Jos jedan odlican dio igre je sto se na kraju gleda samo osobni novac, a novac u firmi je recimo nebitan. Treba ga imati jer 3x u igri ces morati placati "cargo fee" za teret koji je jos u igri plus dividende svima koji imaju tvoje dionice. Ako nemas za fee moras iz svog djepa platiti, a ako ni tada nemas onda uzimas kredit iz banke koji na kraju placas s kamatama. Dividende placas ili svima ili nikome i ako npr imas 17 novaca i moras platiti trojici po 6 tada nikome ne placas, ali ti vrijednost dionica pada za 2 mjesta.
Na kraju se dionice sve prodaju banci i scoraju se end game karte (ako ih imas) i onaj s najvise osobnog novca je pobjednik.

Score je bio 106-106-100(ja)-54
Ovaj sa 54 je krcao samo svoje brodove i kupovao samo svoje dionice. Ja sam na kraju uzeo jednu njegovu dionicu, ali on nije imao para za isplatiti dividende tako da sam ostao karatak za to, a na kraju sam i prodao jeftinije tu dionicu jer je pala za 2 boda kad nije platio dividende. :nee

Odlicna econimic igra, bas sam jako zadovoljan. Rulebook je jedan od gorih ikad, cak nema objasnjenja end game bonus kartica, ali na bgg-u sam nasao dosta linkova i cak smo igrali po nekim drugim tumacenjima tih end game kartica jer valjda nisu izbalansirane, a ovako svaka ta kartica moze dati do cca 24 boda max.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 10):
PapaverdadoValsimrealukapriroda15tanelornsadistikoDenikockicaTeehee(R)
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

igra se Struggle of Empires u sedmero nakon kaj smo odigrali Imperial 2030 u šestero..slika

Poslano sa mog SM-G991B koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 3):
sadistikopriroda15dgalesic2000
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4962
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3669 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Dakle, još jedno ugodno iznenađenje.
https://boardgamegeek.com/boardgame/304420/bonfire

slika

Već pri učenju ove igre sam vidio da će ovo vjerojatno biti hit u našoj grupi jer ekipa voli kompleksnije igre sa jako puno mogućnosti. Igra je predivna i zanimljiva. Sve je lijepo objašnjeno i nije bilo nekih problema pri objašnjavanju pravila. Moram pohvaliti i moju ekipu da su se počeli pomalo i pripremati za igre, ja im šibnem link na video tutorial i oni barem donekle prouče o čemu se radi u igri (osim nekih - tebe gledam Čaks :-) ) tako da je puno lakše objasniti igru. Ali ovdje ni to nije previše pomoglo našem Dam Damu. Jedini se on nije povezao s igrom i skupljao je neke stvari koje nisu donosile bodove i previše koristi tako da je na kraju jako zaostao s bodovima, dok smo nas trojica bili svi jako blizu i bilo je neizvjesno do zadnjeg zbrajanja bodova gdje se ipak pokazalo da je pobjedu odnio Metalah.

slika

Predivni 3D uradci od @realuka još više podižu ovu igru. Jedva čekam novo igranje. Nadao sam se da neće biti prekomplicirano za moju ženu, al bojim se da će ovo možda biti malo previše. Al ko zna.

slika

Vidio sam ovdje na forumu oduševljenje s igrom i sad mi je jasno zašto. Toliko opcija, toliko mogućnosti, a kako to sve sklopiti da se što bolje iskoriste komboi, to je već problem. Pravila čak i nisu toliko teška, ali hrpa karata, hrpa ciljeva koje treba skužiti čemu služe, to treba sve proučiti, pa barem ako se pojave u igri jer ciljeva ima dovoljno da se ne ponavljaju prečesto u igrama, a to je baš i fora jer nikad nisu na istom mjestu, nikad nisu isti. Baš dobra igra!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 11):
dadosamwisesmurfORnotrealukakockicaValsimblacxPapaverAliensbMago de Umago i još jedan korisnik
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Jučerašnji dvoboji protiv @realuka.

Paladins of the West Kingdom, moje drugo igranje.

Probao sam nekoliko Garphill igara i sve cijenim kao čiste dizajne, skoro bez grešaka, ali nijedna igra nije mi ostavila wow efekt. Paladini su mi vjerojatno najdraži.

Čisti primjer multiplayer solitairea s tu i tamo zauzimanjem nekih mjesta i karata. Dosta te uvuče u analizu-paralizu, ali dobro se osjećaš kombinirajući akcije i planirajući poteze da prate neku tvoju strategiju.

1:0 za mene

slika

Grand Austria Hotel, moje četvrto igranje.

Odlična talijanska euro igra s draftanjem kockica i hrpom komboiranja, koja je nažalost daleko najbolja u dva igrača zbog čudnog turn ordera.

1:1

slika

Kingdomino Origins, moje prvo igranje, inače imam 50-ak igranja originala i nekoliko Queendominoa.

Taman je malo kompleksnija od originala, ali malo manje kompleksna od Queendominoa. Sve tri igre su tu negdje, nijanse odlučuju koju bih radije igrao, ali trenutni favorit je Origins.

Prtljanje s resursima je jedini minus, a vulkani i praljudi su odličan dodatak.

1:2 :(
spivo

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 9):
Mago de UmagosamwiserealukadadotanelornfrastarcTeehee(R)kockicasadistiko
slika
Avatar
samwise
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 20 lip 2020, 11:47
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 240 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la samwise »

Zadnjih par dana san igra više partija https://boardgamegeek.com/boardgame/297 ... ll-vs-hyde.

slika

I moran priznat da mi se dosta svidila igra. Jednostavna je, ali opet ima dovoljno taktiziranja. Potion karte su mi super. Drago mi je da san je uzea :D

Jučer san i dvi partije https://boardgamegeek.com/boardgame/334644/nicodemus odigra.

slika

Svidila mi se i ona. Dinamična i zanimljiva. Ima više interakcije među igračima nego u Imaginariumu. Iako na kutiji piše 45 min po partiji, nama su bile gotove u pola sata, ako ne i manje. Bilo je momenata kad nemoš ništa pametno odigrat, ali nije nešto umanjilo doživljaj.

Odigra san i par partija https://boardgamegeek.com/boardgame/342942/ark-nova, u dvoje i solo. Igra mi je i dalje top, iako nekad se zna dogodit da jednostavno karta ne ide. Jednu partiju u dvoje su se karte tako potrefile da smo početak igre dobijali samo sponzore i konzervacijske projekte. A kad bi upala životinja, bila bi neka sa dosta uvjeta koje nismo mogli ispunit... pa smo jedan dio igre bili sa možda dvi životinje u zološkom. Posli je sve krenilo dosta brzo kad smo počeli dobijat životinje.

Na kraju san po mislin prvi put popunia cili zoo.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru samwise za post (ukupno 7):
dadoMago de UmagoValsimPapaverDenitanelornsadistiko
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

https://boardgamegeek.com/boardgame/3076/puerto-rico

slika

Puerto Rico je prva igra koju sam kupio, a tek prošli tjedan prvi put igrao otkad je moja. Klasik, jako dobra igra iako sam baš loš u njoj. :oops: Uvijek fulam tajming za craftsman ili captain kartu, uvijek neki protivnik profitira više od mene. Baš sam loš. :lol: Do kraja sam skupio 2 ljubičasta buildinga za end game scoring i ipak završio drugi baš zbog slabog tajminga i malo skupljenih bodova u captain fazi.
Score: 42-39(ja)-28
Ovoj novoj dvojici se svidjela iako manje nego prethodne igre (Concordia i Panamax), a mislim da je to najviše jer je vizualno nekako siromašnija.

Svejedno odlična igra, meni jako draga jer je jedna od prvih igara koje sam igrao kad me frend navukao na ovu drogu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jučer ovaj treći frend neplanirano imao slobodno poslijepodne pa nabacili nešto nabrzaka, a u takvim slučajevima na red dolazi uglavnom
https://boardgamegeek.com/boardgame/342942/ark-nova

slika

I dalje jedan od favorita, baš volim Ark Novu. Mnogi joj prigovaraju zbog manjka interakcije i kao velikog faktora sreće zbog random karata, ali to mi nit smeta toliko niti mislim da je jako bitno.
Jedino ona mapa koja dopušta da ignoriraš jedan od uvjeta na animalu mi djeluje malo OP. E sad, neke životinje imaju uvjet da ti je karta "animals" flipana na crvenu stranu i ja sam često taj uvjet ignorirao. Da li je moguće da se taj uvjet ne smije ignorirati?
Frend je kao i uvijek krenuo puno jače, uvijek prvi krene po conservation tracku i prvi pokupi one bonuse i flipa karte na crvenu stranu. Ja sam krenuo bolje na appeal tracku, rano sam skupio 3 petting animala što mi je donijelo 18 appeala. Agresivno sam snapao karte s displaya, čak i u situacijama s 0-1 kartom u ruci kad bi radije vukao 3 i bacio 1 ja sam snapao nešto što mi se sviđalo i mislim da je to dobra stvar. Tako sam snapao i 2 conservation projecta koja su mi pasala i s kojima sam brzo nadoknadio zaostatak.
Final scoring karte su mi bile fuj - jedna za prazna mjesta na mapi, a druga za broj sponzora. I iako sam rano skupio 3 sponzora i prvu flipao sponzor kartu na crvenu stranu (da mi olaksa odigravanje sponzora) kasnije ili nisu dolazili ili su bili dosta loši i neisplativi ili mi ih je protivnik uzeo pred nosom.
Do kraja sam i popunio zoo što je trigeralo kraj i odni pobjedu sa 28-7.

Ark Nova je jedna od igara koje koliko god da traju malo mi je i kako se bliži kraj postajem sve tužniji. Čak mi ni povremeni AP kod protivnika ne smeta jer dok on gleda ja mogu razmišljati o sljedećem potezu.
Zasluženo ide prema vrhu, trenutno je na 14.mjestu i želim joj da ode još više. :D
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 6):
tanelornTeehee(R)DeniPapaverdadosadistiko
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1026 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/270636/my-farm-shop
slika

Da, grozan dizajn. With that out of the way, odigrali smo prvu partiju ove igre iz ciste znatizelje je li status "nepravedno zanemarene igre" opravdan. I donekle jest. Radi se o 'machi koro' / 'space base' / 'bad company' mehanizmu selekcije kockica koje takodjer i svi ostali igraci aktiviraju.

Bazna igra je prosjecno OK. Vidim ju kao dobar izbor za djecu, ako im tema nije dosadna. Npr, Bad company s istim mehanizmima ima vise zabave i akcije. U svakom slucaju, cura me presisala za 20ak bodova, sto mi daje razlog za razmisliti hocemo li ju jos koji put odigrati.

E sad, ako je netko igao ekspanzije/module koji dolaze uz igru, volio bih cuti dodaje li to sta mesa i kompleksnosti samom Gameplayu?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post:
dado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1257
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3374 puta
 pohvaljen: 2001 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Mi smo isto igrali samo baznu varijantu ali nakon 1. partije nemam želju probati module.
Slažem se da je igra ok i da nemam Valeriu i Bad Company vjerojatno bi ostala u kolekciji ali uz njih dvije jednostavno nema mjesta na polici.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”