Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
samwise
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 20 lip 2020, 11:47
Ima zahvala: 158 puta
 pohvaljen: 240 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la samwise »

Evo nakon dugo vrimena da se opet javin. Igralo se dosta u zadnje vrime ali većinom u dvoje i ponekad u troje, dvi, tri igre u četvero. Uglavnom se nikad ne bi sitia slikat. Više partija Dune Imperium, Ark Nove i 7 Wonders, po jednu partiju Roll for the Galaxy, Xenoshyft Onslaught, Only One, The Crew - Quest for Planet Nine, Betrayal at the House on the Hill, Scythe, Activity, Cheating Moth, Terraforming Mars Ares Expedition...

U ponediljak san prvi put igra https://boardgamegeek.com/boardgame/189 ... -underdark.

Igrali smo u četvero s tim da smo trojica prvi put igrali, ali brzo smo povatali igru. Našli smo se popodne za brzinski odigrat jednu jer smo svi imali druge planove za kasnije.

Moran priznat da mi se dosta svidila. Prvih nekoliko rundi je bilo frustrirajuće za mene jer svaki put kad bi se pojavila neka dobra karta dok mene dođe red bi nestala, i onda nakon šta ja uzmen neku slabiju izađe opet dobra. Na kraju je bilo dosta izjednačeno u bodovima. Prvi 99, drugi 96, ja 95, zadnji 87.

slika

Sinoć smo odigrali jednu partiju Ark Nove u četvero prvi put. Dvojica su igrala prvi put pa smo im dosta pomagali, međutim jedan nije dobro razumia korištenje Animals karte i jako je malo životinja stavia u svoj zoo, i time na kraju ima jako malo bodova. :nee

Nas dvojica šta smo odigrali više partija smo imali dvi suprotne polovice igre, u početku san ja pobiga svima dosta, a on je stalno bia zadnji. Na pola partije je njemu sve krenilo, a ja nikako dobit korisnu kartu. Falila mi po jedna životinja za 2 različita konzervacijska projekta, za jedan nisan ima nijednu, a cilu partiju nisan dobia nijedan konzervacijski projekt da odigran iz ruke, i tako je ostalo do kraja. Na kraju me spasia slon za dodatnu end game scoring kartu i dosta bodova skupa s drugon životinjon.

Na kraju san ima +24, drugi +15, treći +10, a zadnji nažalost -47. Ali već iduću će sigurno bit bolji :D

slika

Već skoro 3 miseca se nismo uspili skupit za odigrat dalje JOTL, nadan se da će uskoro i tu doć idući scenarij na red...
Ovi su korisnici zahvalili autoru samwise za post (ukupno 11):
ValsimMago de UmagodadoPapaverrealukaPsyBurnsadistikoDenismurfORnottanelorn i još jedan korisnik
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4961
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3668 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Ajd da malo vidimo što smo mi igrali u zadnje vrijeme.
Došla mi je https://boardgamegeek.com/boardgame/344 ... e-inc-game od Cosmo Drome Games pa smo morali isprobati prije nego idem raditi insert. Ovdje se radi o ruskom izdavaču iz Moskve i prvo sam mislio da će me ignorirati, pogotovo sad nakon ovog rata, ali ljudi su se javili i isto žale radi svega i rado bi surađivali ali imaju problem jer mi ništa ne mogu poslati, dok ja njima mogu, malo čudna situacija. Tako da su mi poslali od svog partnera iz Belgije dvije kopije igre (ovim putem odma pitam ako je tko zainteresiran za igru, meni dvije ne trebaju).

slika

Ja sam htio Smartphone ali nisu bili u mogućnosti poslat tu igru nego noviju od istog dizajnera. https://boardgamegeek.com/boardgame/246 ... tphone-inc mi se jako svidio jer je dosta jednostavan i čisto ekonomski euro. Al ajde, pristao sam da napravim insert za Mobile Markets pa reko da vidimo što je novo. Mogu reći da je igra čak malo kompliciranija od originala, ali treba stvarno velik stol da se sve te silne karte rasprostru po njemu. Igra je isto zanimljiva ali ima jedna stvar koja nas je zasmetala (što nismo 100% sigurni da nismo krivo igrali, ali nismo našli u pravilima), a to je da kad igrač prodaje svoje zalihe odma prodaje sve i onda se događalo da onaj zadnji koji prodaje nema više kome prodati. E sad jesmo li možda griješili pa onaj ko zna da će bit zadnji osigura privatne kupce, što je moguće ili smo jednostavno krivo igrali pa treba prodavat svaki igrač po jednu robu pa tako u krug to nismo sigurni. Ali igra je svakako zanimljiva, naravno tko voli suhoparnije eure.

slika

Ljudi su se na reviewima žalili na to da zauzima jako puno stola, ali igrao sam ja i gore od toga, tako da nije toliko strašno ako se dobro organizira stol, a pravila navode na pravi put kako to treba odraditi.

Za ovaj tjedan smo dobili najavu da nam dolaze neki stari igrači koji su otišli prije par godina u Dansku pa sam morao tražiti neku igru koja će biti zanimljiva i za 6 igrača i odluka je pala na https://boardgamegeek.com/boardgame/54138/imperial-2030

slika

Dan prije sam nagovorio svog starijeg sina da se malo podsjetim kako igra funkcionira. Išli smo isprobati verziju igre bez Investor kartice i stvarno je bolje. Puno više dolazi do promjena u bondovima, a igra se pokazala da je isto jako zanimljiva i u samo 2 igrača. Čak odlična. BTW. Luka me poderao i to pošteno. Baš mi je drago da imam takav potencijal u kući, samo da mi ga je dobit češće za stol!

slika

Na kraju nam je jedan od "Danaca" odustao sat vremena prije partije pa smo bili prisiljeni odigrati u 5 igrača. Svejedno, partija je bila više nego zanimljiva. Malo je trebalo ekipi vremena da se prisjeti kako ova igra funkcionira. I iako sam rekao - nemojte se vezati za zemlju, nemojte patiti od toga ako vas netko napada, nemojte preskakati taksaciju i investor akciju, svejedno je bilo grešaka. Neki su preskakali teksaciju ili investora, neki su ostavljali jedinice da "brane" zemlju, a to je malo žešća glupost jer ako ti je vojska prejaka pred taksaciju, neće bit para u državi, neće biti ni za isplatu kod investor akcije.
Nevjerojatni su ti likovi iz PD-Verlaga i taj dizajner Mac Gerdts, tako jednostavna pravila a toliko duboke igre. Što je najgore, ova igra točno preslikava i stvarno stanje u svijetu, da nam u pozadini neki likovi ili grupe vuku konce a mi onda ginemo ili prospreiramo na osnovu kako je njima trenutno najisplativije za izvlačenje para. Do samog kraja se nije znalo tko će dobiti, ja sam čak dobar dio igre ostao bez svoje dobro vođene Europe i mislim da je moja pobjeda baš presudila što se nisam dao povest za željom da po svaku cijenu vratim zemlju pod svoje nego sam ulagao u najizglednije zemlje koje su na kraju igre bile najisplativije. Ma igra za poželjeti. Partija je potrajala 3,5 sata ali mislim da ide bez greške i u manje. Kelege iz Varaždina su isto sinoć igrali Imperial 2030 i vele da su u 5 igrača završili u 2,5 sata, dakle ide.
Eto toliko, bome sam se raspisao.

slika

Za završetak večeri smo bacili https://boardgamegeek.com/boardgame/209 ... spice-road
Pa i ova partija je bila napeta, ali puno kraća.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 6):
VukozecdadorealukaPapavertanelornkockica
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

s tim da je meni originalni Imperial bil zanimljiviji jer je ta ideja da nemaš svoju državu bila još izraženija tj. tam je nekak bilo čak poželjno da nakon jedne taksacije odustaneš od neke države i okreneš se drugoj.. početnicima je lakši Imperial 2030 jer tu čak možeš i dobro proći ako dugo forsiraš jednu državu dok je u originalnom Imperialu bilo bitnije uzeti dionice u čim više država.. ali da, fora za odigrat ponekad..
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post:
sadistiko
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1257
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3374 puta
 pohvaljen: 2001 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Jučer skinute još dvije igre sa shelf of shamea:

https://boardgamegeek.com/boardgame/290618/wishland

slika

Worker placement, set collection, point salad igra sa temom građenja vlastitog zabavnog parka.
S jedne strane mi se sviđa što ovo nije tipična "gradi svoj park ispred sebe pomoću pločica" igra kao npr. Meeple Land ili Tenpenny Parks ali s druge strane, radi se o "šalji radnike, skupljaj karte s raznim simbolima i penji se po raznim trakama" igri pa je tema praktički mogla biti bilo što.
Produkcijski se nema nešto posebno za zamjeriti, možda je malo prešarena ali ajde, tema su zabavni parkovi pa je ok.
Ikonografija, iako je ima jako puno je jako intuitivna i brzo se pohvata.
Što se tiče gameplaya ima nekoliko malo clunky pravila koja su se mogla malo izglačati ali generalno je sve jasno.
Replayability mi se čini dobrim jer ima brdo karti s različitim efektima i načinima bodovanja.
Sve u svemu, dosta pozitivno iskustvo - ocjena 8


https://boardgamegeek.com/boardgame/300305/nanga-parbat

2p, apstraktna mozgalica s temom planinarenja.
Nakon jedne partije dojam je pozitivan.
Zee joj je dao 4 što me prilično iznenadilo. Ok, nije sad nešto mega wow ali je dobra.
Slične igre koje imam u kolekciji su Okiya i Longhorn i obje su mi bolje.
Imam dojam da Nanga Parbat želi biti pametnija nego što je, ne znam kako bih drugačije opisao.
Vidjet ćemo nakon nekoliko partija da li ići gore ili dolje, za sada ostaje u kolekciji - ocjena 7
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 3):
tanelornsamwiseDeni
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

sadistiko je napisao/la: 21 tra 2022, 00:16
Za ovaj tjedan smo dobili najavu da nam dolaze neki stari igrači koji su otišli prije par godina u Dansku pa sam morao tražiti neku igru koja će biti zanimljiva i za 6 igrača i odluka je pala na https://boardgamegeek.com/boardgame/54138/imperial-2030

Dan prije sam nagovorio svog starijeg sina da se malo podsjetim kako igra funkcionira. Išli smo isprobati verziju igre bez Investor kartice i stvarno je bolje. Puno više dolazi do promjena u bondovima, a igra se pokazala da je isto jako zanimljiva i u samo 2 igrača. Čak odlična. BTW. Luka me poderao i to pošteno. Baš mi je drago da imam takav potencijal u kući, samo da mi ga je dobit češće za stol!
Probali smo jednom bez investor kartice. Premda nam se svidio element reinvestiranja u zemlju uz vraćanje dionice manje vrijednosti - brzo se iskristaliziralo da je u toj varijanti ta opcija čest slučaj - i nove taktičke mogućnosti koje to otvara, to što netko (aka ja) mora nakon baš svakog poteza pitati "Ok, želi li itko išta kupiti? Da? Ne?", nam je bila prevelika gnjavaža, a i oteglo je igranje (partije sa investor karticom nam traju maksimalno 2 sata). Tako da teško da ćemo se vratiti toj varijanti.

E sad, ne znam je li drugačije bez kartice, ali nakon blizu 100 partija sa karticom moje preporuke za broj igrača su ovakve:

Best: 4 igrača
Recommended: 3, 5 (tim redom)
Not recommended: 2, 6

U 2 igrača je to dosadni ping pong, u 6 igrača se produži trajanje i smanji kontrola. Nakon 3 sata igre izgubite jer je rasplet trigeriran slučajno dok ste vi bili na začelju reda i sve ključne dionice su se razgrabile prije nego ste uopće dobili šansu investirati u njih. Dakle slična trosatna muka kao Power Grid u 6 igrača. Inače, prva predprodukcijska inačica Imperiala nije imala dionice zadane vrijednosti, već je na rondelu imala dodatno Auction polje putem kojeg su se dionice slale na aukciju. Ta varijanta je bila baš slična Power Gridu. Izdavač je navodno tražio streamlineanje, pa je Gerdts razvio igru kakvu poznajemo. Dokaz koliko znači dobiti feedback iskusnog izdavača ;)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post:
Killa
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Killa »

Ovaj vikend smo bili raspoloženi za pljačku.

Prvo malo sa Skitima u https://boardgamegeek.com/boardgame/301 ... rs-scythia lagano opustošili Cimeriju (Konana nije bilo nigdje ni vidit - ni čut - vjerovatno snima novi film), pa Asiriju, Perziju i Grčku.
Igra je mehanički 90% kao Raiders of North Sea. Glavne promjene su micanje Valkira, ubacivanje ranjavanja ratnica/ka, nadogradnja isith sa konjima i orlićima i još questova kao u expanziji za Raiderse.
I moram reć da su pogodili sa tim, ova igra mi je dosta bolja od Raidersa koji su mi bili totalana voda, ovdje več ima nešto žestine koja grebe grlo sa ovom mehanikom ranjavanja.
Jer svaki put kad pljačkaš i bacaš kockice za snagu na njima se nalaze i rane koje moraš raspodijeliti nakon bitke na svoje snage.
Nedostatak je nešto lošiji grafički dizajn, neke stvari su preslične, ali ništa kritično.
Ako se misliš da li bi da 200Kn za North Sea ili Scythiu - uzmi Scythiu.

slika


https://boardgamegeek.com/boardgame/72125/eclipse I dan poslije pljačka svemirskog prostanstva. Pokolj preostalih drevnih vanzemaljaca. Giorgio Tsoukalos je bio u pravu - sve ikad su oni izmislili.
Četiri igrača, dvije ljudske i dvije vanzemaljske 'civilizacije' u neviđenom pokolju u utrci za victory poenima. Di ćeš veće nagrade. Nije bilo suza, istina par puta se pitalo aliene "di si bija '91?" ali, bože moj.
Svake godine izlazi par 4x svemirskih igara, ali klasici žanra su nedodirljivi. TI4 za više ameritrash publiku, Space Empires 4x za wargamere i Eclipse za eurogamere.
Nema se šta reći o Eclipse - igra je zlato. Prvo pitanje nakon partije dvoje novih igrača je bilo - di je ima jeftino kupit.


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post (ukupno 10):
dadoMago de UmagoPapaverDenirealukasadistikoblacxValsimtanelornTeehee(R)
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4961
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3668 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

da to vidi ona sa videa, sad bi plakala kak ste mogli pljačkati i ubijati, a u svemiru da ne govorimo, jadni svemirci lezbijci i konzervativni ljudi, ginu, suze lijem, joooooooooooj
slika
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3124
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2299 puta
 pohvaljen: 2359 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Valsim »

Killa je napisao/la: 24 tra 2022, 11:07 Nema se šta reći o Eclipse - igra je zlato. Prvo pitanje nakon partije dvoje novih igrača je bilo - di je ima jeftino kupit
Kažeš bez razmišljanja si ih odmah uputio na web shop Carte Magice :D .
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
Minsc1610Killa
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
T0mo
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 29 sij 2020, 07:47
Ima zahvala: 63 puta
 pohvaljen: 158 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la T0mo »

sadistiko je napisao/la: 24 tra 2022, 18:37 da to vidi ona sa videa, sad bi plakala kak ste mogli pljačkati i ubijati, a u svemiru da ne govorimo, jadni svemirci lezbijci i konzervativni ljudi, ginu, suze lijem, joooooooooooj
Vidim ja da je tebe pogodio njezin video, kao i nju igra :)
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4961
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3668 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

bome je,
a nisam je ni pogledao :-)
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”