Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 845 puta
 pohvaljen: 987 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Konačno odigrali i https://boardgamegeek.com/boardgame/111 ... t-zimbabwe

Kakva igra!!! :bravo

slika

Jedan od kraćih rulebookova, ali moram priznati da sam se dosta namučio oko nekih stvari, pogotovo oko pravila kad u igru ulazi sekundarni craftsman i više ne možeš koristiti primarnog. Zapravo manjak kvalitetnog tutoriala na yt je najveći problem jer sam se tako navikao.

Ali kakva igra!!! :bravo

Tako malo komponenti (koje su btw fantastične produkcije) i svega par pravila u križ, a tako puno kombinacija i mogućnosti. Zapravo jedan je jedini način na koji se skupljaju bodovi, ali za doći do njih ima mozganja i za dvije igre...Interakcija strašna, replayability ogroman...ma malo remek djelo.

Bilo me malo strah da ću se razočarati zboh velikog hajpa kojeg sam imao, kad ono na kraju...kakva igra!!! :bravo
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 15):
dadoDenivedranmsadistikodgalesic2000realukaPapaverLourdinsmurfORnottanelorn i još 5 korisnika
slika
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Butch »

Mi smo sad igrali Pandemic - The cure.
Spin off pandemica koji sam godinama trazio. (tj cekao dobar sale)

Igrao sam skoro sve Pandemice, ne znam koliko puta, ali za ovaj mogu reci da je cisti mazohizam.
U troje ne znam moze li se igra uopce pobjediti, igrali smo sad na introductory i igra nas je svaki put razvalila.

Probat cu jos u cetveru, ali ovo je uzas.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Butch za post (ukupno 2):
juri006it's me
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3126
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2301 put
 pohvaljen: 2366 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Valsim »

Jučer smo i mi za promjenu zaigrali nešto kada se Elenu spremilo za spavanje, i di bolje nego novu igru koju još nismo igrali - Red Cathedral.
https://boardgamegeek.com/boardgame/227 ... -cathedral

Riječ je o malenoj euro igri za 1-4 igrača, koji će se pronaći u ulozi graditelja poznate moskovske katedrale. S obzirom na dimenzije igra ima iznenađujuće puno toga za ponuditi. Na svojim potezima igrači će imati na raspolaganju svega tri akcije - beziciranje mjesta katedrale pozicioniranjem zastavice u svojoj boji na dio koji će graditi, skupljanje resursa, i prijenos skupljenih materijala i izgradnja određenog segmenta katedrale. Po završetku određenog dijela igrači dobivaju bodove i novac.
slika
Prilikom skupljanja resursa igrači pomiču u krug odabranu kocku za broj pozicija prikazan na kocki. Mjesto na kojoj kocka stane označava što će se skupljati, a ako se neke kocke već nalaze unutar tog segmenta, tada se za svaku skupljaju dodatni resursi. Po završetku poteza korištena kocke i one na tom segmentu se ponovno bacaju i vraćaju na pripadajuće pozicije s novim brojevima na sebi. Segmenti su dodatno podijeljeni na 4 godišnja doba, od kojeg je svako unikatno s dodatnim mogućnostima koje se mogu izvesti na igračevom potezu.
slika
Igra instanto završava kada jedan igrač izgradi sve svoje bezicirane pozicije, te kao dodatnu nagradu dobiva 3 boda. Zatim se pristupa konačnom bodovanju gdje se gleda koji igrač je u kojem redu izgradnje katedrale najviše doprinio. Taj igrač dobiva najviše bodova, nakon čega bodove dijele i ostali igrači ali u puno manjem omjeru. Svakih 5 neiskorištenih resursa na igračevoj pločici donosi po jedan dodatan bod. Igrač s najvećim brojem bodova pobjeđuje.

U našem slučaju to je bila Andreja s 48, zatim Slavica s 39, Miljenko s 28 i ja sa svega 23 boda.
slika
Igra nas je naprosto oduševila te bismo ju preporučili svima koji traže pravi mesnati euro tip igre, a kojeg lako mogu ponijeti sa sobom na putovanja i izlete. Jesmo li spomenuli tek da iskusna četvorka može odigrati igru već unutar sat vremena 😃 .

"Never in history has such a small game brought so much joy to soo many. We shall play them on the beaches, we shall play them at home and in the streets, we shall play them in the fields and in the hills. We shall never stop playing." - Valsim II, ministar društvenih igra i igranja
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 10):
dadoMago de UmagoDenirealukajuri006tanelornMirekCroit's mesadistikosmurfORnot
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

imam love and hate s tom igrom, ali samo,zbog velicine. koliko mi je drago sto je tako dobra igra u maloj kutiji, toliko mi je i mrsko sta resursi i karte nisu veci.

slicno i sa Circadians: First Light. resursi su presitni

ugl, vrhunska igra. probajte i White Castle, također odlicna
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 3):
ValsimAntomonKilla
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Deni je napisao/la: 14 sij 2024, 13:14 ugl, vrhunska igra. probajte i White Castle, također odlicna
E s time se ne bi složio. White Castle mi nije legao ni približno kao Red Cathedral!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
miljenkoKnives
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

Dominant Species u šestero ;-)slika

Poslano sa mog SM-S901B koristeći Tapatalk

Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 7):
PapaversmurfORnotdgalesic2000Mago de UmagomiljenkoValsimjuri006
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

...i koliko je to trajalo?
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

DS je trajal 238 minuta, još smo nakon toga jednu ark novu s marine worlds u četvero, a prije DS smo u četvero cosmoctopus, tako da je jučer bio jedan baš pravi životinjski utorak
Ovi su korisnici zahvalili autoru marge za post (ukupno 4):
AntomonsadistikomiljenkoStips
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4965
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3583 puta
 pohvaljen: 3681 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

bome, svaka čast
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3379 puta
 pohvaljen: 2004 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Jučer smo završili kampanju https://boardgamegeek.com/boardgame/390 ... gends-west i nakon slegnutih dojmova mogu reći da nam je bila... ok.
No krenimo redom.
Pokušat ću izbjegavati spoilere ali možda mi nešto promakne, unaprijed se ispričavam.

Igrali smo u 2 igrača i vidi se da ovo nije zamišljeno da se igra u 2 igrača. Mapa je preotvorena, jako rijetko smo baš išli istim putevima i smetali si. Neke mehanike i bodovanja nisu imale nikakvog utjecaja u 2 igrača dok bi u više igrača to sigurno imalo veći utjecaj na sam gameplay. Pretpostavljam da bi u 4 igrača bio nekakav sweetspot.
Pozitivna stvar je što kampanju možete odigrati dva puta - ako igrate u 2 igrača ili jednom u 2 i jednom u 3.
Naravno, neke stvari što se tiče legacy dijelova treba malo zaobići odnosno raditi na drugi način ali izvedivo je i igra se relativno lako resetira, moja je spremna i posložena za drugi prolazak.
Ako igrate u 4 ili 5 igrača ne vidim načina da se igra resetira. Ok, možda bi se i dalo ali tu već fotokopirke dolaze u igru i po meni je prevelika zafrkancija s tim.

Kampanja od 12 partija mi se na prvu činila malo prekratkom ali s obzirom da smo mi to pošteno razvukli (nekih mjesec i pol) mislim da je 12 partija ok.
Što se tiče trajanja pojedinih partija rekao bih da su prve 4 trajale po pola sata, druge 4 oko 45 min, a zadnje 4 60ak min po partiji što je i očekivano s obzirom da se mapa širi svaku partiju.

Priča same kampanje je generična i predvidljiva. Baš middle of the road.

Što se tiče gameplaya, ako ste igrali bilo koji TtR igrali ste i ovaj. Možda je ovaj mrvicu kompleksniji zbog novih pravila svaku partiju ali mislim da svi koji svladaju TtR će bez problema svladati i ovo.
Što se tiče mehanika, neke stvari su uzeli iz ekspanzija, neke su nove. Od nekih 10ak stvari koje se pojavljuju, polovica mi je ok, a od te polovice su mi dvije baš odlične. Nakon 1. partije se dobije jedna stvar koja je super kul i koja ima utjecaj na cijelu kampanju, a druga je vezana uz tunele, to mi je baš super odrađeno.

Jedina stvar koja mi je baš smetala je špil random događaja ilitiga event deck. Naime, u špilu kartica vagona su kartice novina koje pak okreću kartice iz event decka. Većinom su to nekakve sitnice tipa "od sada su bijele kartice jokeri" ili "svaki put kad se spojiš u grad luku dobiješ 2 boda" i takve stvari ali neki događaji su bili toliko random da je partija praktički bila odlučena kad se pojavio taj događaj.
Druga stvar koja mi je napola ok su zaposlenici. Svaku partiju svaki igrač drafta jednog zaposlenika koji daje nekakvu posebnu sposobnost za tu partiju. I to je većinom ok (iako kako su novi zaposlenici koji su dolazili tijekom kampanje očito bili bolji od starijih, uvijek bi uzimali neke od novih) ali i tu je bilo nekih koji su puno bolji i nebalansirani. Inače ne obraćam pažnju na takve stvari ali ovdje je preočito i ne može se ne primijetiti.
Ima i nekih laganih take that elemenata bez kojih se moglo ali ajde, nisu nešto posebno agresivni pa je ok.


Na kraju balade sam ipak ostao malo razočaran. Ok, priznajem, vjerojatno bi bilo zanimljivije da smo igrali u više igrača.
Proći ću još jednom kampanju u 2 igrača samo zato jer se može (možda će drugi puta biti malo zanimljivije jer znam za neke evente) ali ako ću u budućnosti opet prolaziti kroz kampanju to će biti u 4 ili 5 igrača.
Mislim da se tu moglo izvući puno više zanimljivijih stvari ali igrali su na sigurno.
Dvoumio sam se između 6.5 i 7 ali ću ipak na kraju dati 7 što je nekakva moja default ocjena za ok igre.
Pandemic Legacy su mi još uvijek najbolje legacy igre, nakon njih My City tako da bih njih preporučio prije nego TtR Legacy.

PS. igra se nakon kampanje može igrat kao normalni TtR (dobiju se posebna pravila) ali to vjerojatno nećemo nikad igrati tako da oko toga ne mogu dati mišljenje.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 5):
AntomonratnipT0moTeehee(R)Deni
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”