Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Danas sam prekršio pravilo koje sam mislio da neću nikada prekršiti: igrao sam novu igru bez sleevova. :shock:

https://boardgamegeek.com/boardgame/342942/ark-nova

Trebali smo Mombasu, ali opet otpao 3. igrač i nije mi se dalo to u 2p igrati...i gledam ja što ćemo nas dvoje, Ark Novu sam proučio, vrag mi ne da mira i odlučimo odigrati.

Objašnjavanje kolegi je trajalo dosta dugo, relativno je novi u bg svijetu i nije se još susretao sa pojmovima kao income ili tag, a kako ne zna engleski baš najbolje (skoro nista) to je dosta otežalo posao. Na kraju smo nekako to izgurali i krenuli...

(morao sam maknuti sliku jer me bole oči gledajući u nesleevane karte :nee )

Jako puno pravila,ali sve je tako lijepo povezano i ima smisla. Ne mozes staviti zivotinju u zoo ako nisi prije toga izgradio adekvatnu nastambu za nju. Neke se zivotinje s vremenom mogu prebaciti u druge "specijalne" nastambe (ptice i gusteri) i tada se naravno oslobodi druga nastamba i tako dobijes prostora za jos zivotinja. Kiosci donose income i super je sto ih ne mozes graditi jednog blizu drugog jer ne bi ni imalo smisla, bolje rasiriti ponudu i ne stvarati konkurenciju, a opet sto vise imas sadrzaja oko kioska veci ti je i income.
Super je mehanika s action kartama jer odigrana karta odlazi na prvo mjesto gdje je slabiji efekt te karte, a ostale se slajdaju udesno i postaju jace. Te action karte imaju i drugu (crvenu9 stranu koja daje istu akciju, ali puno jacu i super je sto postoji samo 4 nacina za flipanje karata tako da ces uvijek moci max 4 karte flipati, neku akciju ces morati zrtvovati.
Tu je i suradnja s ostalim zoo-ima, podrzavanje raznih konzervatorskih projekata, moguce je cak i pustanje zivotinja u divljinu.

Eh sad ne znam sto bi mislio o end game triggeru...meni ne smeta, cak mi se svidio jer se do sada jos nisam susretao s nicim slicnim, ali znam da ce mnogima smetati. Pustit cu to za neki drugi put.

Komponente?
Kutija je super, izgledom i konstrukcijom.
Karte su tak-tak, nisam expert,ali bez sleevova bi dosta brzo nastradale. Art nekima smeta, ali meni bas pase jer je tema iz RL i nesto tipa Everdel ne bi bas pasalo.
Super je sto je glavni board dvostran - obje su strane iste za igru, ali su polja za karte drugacije orijenirana pa mozes odabrati kako ti pase (ovisno da li sjedite nasuprot jedan drugom ili jedan pored drugog).
Player boardovi su mi jedina slaba tocka...malo bolji papir, zbilja su mogli malo bolje to odraditi. Razmisljam da ih nekako plastificiram...

Na kraju sam dobio, 22 : -19
Uspio sam popuniti cijeli zoo, jedino mi jedna nastamba ostala prazna. Imao sam pticu koju bi mogao staviti ali nastamba nije bila pored vode. :lol:

Rezime: odlicna igra, odusevljen sam. Fantazija.
Razumijem usporedbe s TM, ali ne razumijem da bi netko trebao nekoga ubiti.

Cesto se u igranju trazi priprema poteza, cim malo zastanes spomine se AP...Ovo mi je bas igra za gust, bas mi djeluje nekako za igrati polako pa makar to trajalo i 3-4h. I zato ce jako cesto izlaziti na stol.

slika

slika

slika
Zadnja izmjena: Mago de Umago, dana/u 12 sij 2022, 11:38, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 17):
dadodlakarkockicakovacuMinsc1610realukasamwisejuri006Teehee(R)Papaver i još 7 korisnika
slika
Boros
Reactions:
Postovi: 144
Pridružen/a: 07 ruj 2010, 20:18
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 15 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Boros »

Meni je igra fantastična. Ja sam do sada uživao u svakoj odigranoj partiji (čak je postala jedina igra koju sam igrao solo). Meni end game trigger nije nešto što mi smeta, dapače to mi se jako svidjelo još u Gangesu i od tada čekam da se negdje pojavi nešto slično. Sličnosti sa TM postoje ali meni je igra jako različita. Kombinatorika kod pojedinih poteza odnosno kako bi rekli combo koji se može napraviti u jednoj akciji može biti predobar. Karte je poželjno slivati, a i ploče za igrače su mogle biti bolje. Ostatak me ne smeta. Nastambe i ostalo je od solidnog kartona, a nisam osjetljiv kako izgledaju novci (glavno da nisu papirnati). Plastifikacija player boardova je dobra ideja. Uglavnom meni je Ark Nova možda i najbolja igra u kolekciji, a sigurno uz Pragu najbolja od prošle godine.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Boros za post (ukupno 6):
realukaAntomontanelornTeehee(R)kockicaMago de Umago
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Nuuq »

Nations. Nisam je dugo igrao, ali smo za vikend dogovorili da ćemo je igrati, pa sam odlučio da se podsjetim. Igra je mnogo jednostavnija nego što se to čini kada se pogleda, ali je puna teških odluka. Uvijek nešto fali, uvijek nečega nema, uvijek problem. Ja sam sinoć imao jedan glup problem, a to je da u zadnjoj rundi nisam imao šta uraditi jer karte koje su izašle nisu bile nešto posebno. Bolje su bile koje su već kod mene. Ali to pripisujem solo varijanti, i mogućnosti da tokom igre možeš uzeti sve što hoćeš, a Nations je baziran na interakciji sa drugim igračima. Iako izgleda kao multiplayer solo, sve je samo to nije.
Super igra sve u svemu. Preporuke.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post (ukupno 9):
dendarii42Mago de UmagoDenijuri006realukaValsimsadistikosmurfORnottanelorn
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 854
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

zadnje sam kartal belu, gubili smo žena i ja od punice i punca 0:2 i preokrenuli na 3:2
mislim da slično kao i kod ark nove, ipak dosta ovisiš o kartama koje dobiješ u ruku
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dendarii42 »

marge je napisao/la: 13 sij 2022, 08:06 zadnje sam kartal belu, gubili smo žena i ja od punice i punca 0:2 i preokrenuli na 3:2
mislim da slično kao i kod ark nove, ipak dosta ovisiš o kartama koje dobiješ u ruku
Ajme to sam ovu zimu kartao prvi put nakon srednje. Apsolutno ništa nema smisla u toj igri.
slika
T0mo
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 29 sij 2020, 07:47
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 158 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la T0mo »

https://boardgamegeek.com/boardgame/198 ... nd-air-sea

slika

Igrali prvi put u 4 igrača. Svidjela nam se igra ali je potrajaloooo, 6 sati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru T0mo za post (ukupno 6):
Mago de UmagodadotanelornCrazyBunnyGuyjuri006Teehee(R)
slika
Avatar
dlakar
Reactions:
Postovi: 842
Pridružen/a: 22 vel 2016, 16:46
Ima zahvala: 677 puta
 pohvaljen: 664 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dlakar »

dendarii42 je napisao/la: 13 sij 2022, 08:54
marge je napisao/la: 13 sij 2022, 08:06 zadnje sam kartal belu, gubili smo žena i ja od punice i punca 0:2 i preokrenuli na 3:2
mislim da slično kao i kod ark nove, ipak dosta ovisiš o kartama koje dobiješ u ruku
Ajme to sam ovu zimu kartao prvi put nakon srednje. Apsolutno ništa nema smisla u toj igri.
Ima smisla i puno nepisanih pravila koje ljudi ne znaju. Jako je bitan redosljed i način odigravanja i odbacivanja karata kako bi suigraču pokazao šta imaš. Igra je na sreću, ali dobro uigran par će imati daleko veće šanse za pobjedu od onog koji se oslanja samo na sreću. Problem je što puno ljudi ne zna igrati belu, a misle da znaju.
Možda sam i ja jedan od tih a da nisam svjestan. 😁
Uglavnom, u par poteza se može razlučit kakva će to bit partija i da li uopće ima smisla nekome nešto probati objasniti. Meni odgovara i turnirsko ozbiljno kartanje a i opušteno bacanje karata gdje se samo poštivaju pravila. Ovo drugo ne mogu bas dugo kartat, ali za popunit vrijeme ok.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dlakar za post (ukupno 3):
margekockicaDarkDefender
For a while, I thought of myself as an atheist until I realized it was a belief, too.
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 277 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Minsc1610 »

Meni je The crew bio kooperativna bela. Zato sam ju brzo prodao. Nešto me je u toj igri toliko podsjećalo na belu ali ne mogu opisati što. Moja mama obožava belu, igraju svaki dan moj stari i ona sa svojom ekipom. Jednom ja donio The crew da nju naučim jer kao igra je fora i ima nekih dodirnih točaka s belom. Objasnio krenuli misiju po misiju a ona samo odnosi štihove ko sumanuta. Fejlali smo deset početnih misija jer joj nisam mogao objasniti koncept kooperativne igre. Kad je napokon skužila da moramo skupa zajednički igrati, samo me pogledala i rekla: jebla te ta igra... :D :D :D
slika
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la DarkDefender »

Igre poput Bele (u mom slucaju Briskula i Triseta) nemaju neki status, ali meni su to dobre igre i rado ih igram. Najdrazi mi je Preferans.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post (ukupno 4):
Mago de Umagokockicarealukadlakar
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 277 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Minsc1610 »

Ja mislim da je bela fenomenalna igra na koju treba nalijepiti temu i prodati je zapadnom svijetu kao suludi cardgame. Jer ima luda pravila, jako je interaktivna i vrlo zabavna. Osvojila bi svijet modernih boardgameova kao i the crew. Bez šale
Zadnja izmjena: Minsc1610, dana/u 13 sij 2022, 12:03, ukupno mijenjano 1 put.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”