Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 282
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 222 puta
 pohvaljen: 333 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Aliensb »

Mago de Umago je napisao/la: 19 stu 2022, 11:03

Downtime je većini problem, ali meni je to plus. Iskreno za igre od 20-30 min ni ne ustajem iz kreveta.
pod downtime se ne misli na duzinu igre, vec situacije gdje ti igras svoj krug 5 minuta i onda 15 minuta cekas da drugi svoje krugove odigraju, pa se desi da ekipa cim zavrsi svoj krug hvata mobitele i čačka, pogotovo to nervira ako si kao ja pa isplaniras svoj krug unaprijed rijesis na minutu i onda cekas ostale da kad dođu na red razmisle o svim kombinacijama.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Ahaaaa, ma to ne. Nema tipkanja dok se igra. spametan
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1561 put
 pohvaljen: 565 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

Žena i ja prva partija It's a Wonderful Kingdom koju sam dobio za rođendan.
Moram reći da sam ja bio malo u prednosti jer sam prije već igrao It's a Wonderful World, a i inače sam malo u prednosti jer ja uvijek proučavam pravila :D

Igra je dobra, drugi dio igre je isto kao u It's a Wonderful World, a prvi dio igre je tu novi i to je zapravo "I pick, you choose" mehanika.
U ovom prvom dijelu ima zapravo zanimljivih odluka, i mogućnosti da pomoću tzv "trap" tokena sakriješ kartu koju želiš podvaliti u jednoj od dvije hrpe iz koje se bira. A može se to iskoristiti i tako, da sakriješ kartu koju želiš uzeti ili na hrpi koju želiš uzeti pa tako odvratiš protivnika od te hrpe :D

U ovoj prvoj partiji radi jednostavnisti i malo da se ufuramo u flow igre nismo igrali sa tzv modulima, koji su prema pravilima obavezni ali može se odigrati i bez njih. Zato smo npr. imali višak army tokena jer ih nismo imali iskoristiti za borbu protiv tzv neprijatelja (ledeni divovi, lopovi, parcovi,...) a koji su zapravo negativni bodovi.

Preporuka igra je da se carstva u prvoj partiji igraju na A strani koja se razlikuje od B strane u tome što A strana odmah daje bonus na bodovanje kod igradnje određene vrste građevina i na taj način odmah usmjerava igrače koje karte ga grade. Zato je to pomeni opcija samo za prvu partiju, a sve ostale partije uvijek B strana jer će to omogućiti puno raznovrsniju partiju.

Igra je dobra, zanimljiva, tečna, brza, lijepo art :thumbs ženi je bilo malo to much prve dvije od četiri runde, ali nakon toga se i ona brzo ufurala u skupljanje bodogova i izgradnju carstva :D

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 8):
Mago de UmagoValsimtanelornrealukaDeniedvinussadistikoTeehee(R)
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

U troje smo odigrali sve scenarije (5 komada) koji dolaze u osnovnoj verziji igre https://boardgamegeek.com/boardgame/285192/destinies.

Krenulo je super, nakon prvog scenarija igri sam bio spreman dati čistu 8-icu, idućih nekoliko scenarija je dosta spustilo dojam o čitavoj igri, zadnji scenario malo popravio, tako da je završna ocijena 6.

Prvi scenario je bio super uvod u mehanike igre, priču i kako aplikacija na mobitelu funkcionira, igra je djelovala kao kraći https://boardgamegeek.com/boardgame/180 ... -continent bez mogućnost da ideš u krivom smjeru.

Nažalost svaki idući scenario je pokazao mane igre i kako repetitivnost početnih ideja može uništiti dobre temelje igre. Igra ne funkcionira kao kompetitivna, previše je random elemanta da bude stvarnog natjecanja, ne znam zašto se išlo u tom smjeru, igra bi sa postojećim mehanikama funkcionirala jednako dobro kao kooperativna. Ciljevi likova u svakom scenariju su bili jako slični, pomogni X osoba ili skupi Y stvari. Neki ciljevi se lakše riješe od drugih. Čim jedan igrač uđe u finale, on će i pobjediti scenario, u teoriji je moguće da ga drugi igrači stignu, ali u praksi nismo bili niti približno tome.

Uglavnom puno dobrih ideja ali se realizacija mogla biti puno bolja, što me podsjetilo na https://boardgamegeek.com/boardgame/146508/time-stories. U igri ćete najviše uživati ako se fokusirate na storytelling/exploration a kompetitvni dio tretirate kao sekundarnu stvar.


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 5):
dendarii42dadokockicajuri006tanelorn
Avatar
mado
Reactions:
Postovi: 2277
Pridružen/a: 11 srp 2011, 11:42
Lokacija: Mursko Središće
Ima zahvala: 1179 puta
 pohvaljen: 1170 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la mado »

Svi igrate neke nove hitove, dok sam ja zadnje igrao stare klasike. Osam puta odigrao dobar stari Ingenious: https://boardgamegeek.com/boardgame/9674/ingenious
To je apstraktna igra koja mi je promijenila mišljenje da ne volim čisto apstraktne igre. Može ju se igrati miroljubivo, polažeći pločice bez velike brige za protivnika. A puno je zabavnije aktivno smetati protivniku i blokirati mu boje koje su mu nisko, pa se igra pretvori u pravi mali rat sbatine


S 5 i pol godina starosti, mali nećak je konačno počeo igrati igre po pravim pravilima i to Animal upon Animal.
https://boardgamegeek.com/boardgame/173 ... pon-animal
Odlična igra za tu dob.

Novija igra za solo igranje ili coop koju sam igrao je A Gentle Rain.
https://boardgamegeek.com/boardgame/334011/gentle-rain
Već sam pisao dojmove o njoj: viewtopic.php?t=6034&start=110

I zadnje je ovogodišnji poklon BGG Secret Sante a to je Sleeping Gods: https://boardgamegeek.com/boardgame/255 ... eping-gods
Nakon jednog igranja i oko 3 sata, nisam najoduševljeniji makar jer je najviše vremena otišlo na borbu s pravilima i stalno liječenje likova. Igra je dosta teška. Moram proći cijelu kampanju pa vidjeti onda dojmove.
slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru mado za post (ukupno 7):
dendarii42Antomondadokockicajuri006tanelornJerkooo
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Proširenja za Welcome to...

https://boardgamegeek.com/boardgame/233867/welcome sam već opisao:
viewtopic.php?p=82378#p82378
i kako nam je s vremenom postao baš jako dobar i često igran, u međuvremenu sam nabavio nekoliko proširenja, ukupno njih 4. Ima ih i još ali za ove koje ću opisati odlučio sam se čisto iz pragmatičnih razloga jer su bili tada dostupni u Carta Magici.

Zajedničke značajke
To su u biti novi blokovi listova sa novim izazovima i novim ciljevima, a tematski smo pokrili ljetno godišnje doba sa prodajom sladoleda, noć vještica, zombije i prijetnju nuklearnog uništenja. Listovi iz novih blokova u principu su vrlo slični listovima iz osnovne igre po broju i rasporedu kuća i ulica, samo sa dodatnim sadržajima.

Glavna pravila su ista kao za osnovnu igru tako da ih neću opet opisivati. Uglavnom i dalje koristite igraće kartice i kartice ciljeva iz osnovne igre, ali igrate na novim listovima. Svako proširenje ima jedan list sa dodatnim pravilima vezanim za to proširenje, kao i sa objašnjenjima novih kartica ciljeva.

Svako proširenje sadrži tri nove kartice cilja kojima zamjenjujete jedan cilj iz osnovne igre (ako ste posebno divlji, možete igrati i sa sva tri cilja) a vezani su za temu proširenja.

Svako proširenje ima listove sa određenim brojem kuća sa vlastitim efektima koje dobijete kada ucrtate kućne brojeve u te kuće, bilo neposredno dobivenim brojem na karticama ili putem bisa, odnosno kopiranja istih brojeva u susjedne kuće.

https://boardgamegeek.com/boardgame/265 ... ighborhood
Zbog prijetnje nadolazećeg nuklearnog uništenja, sve su atraktivnije nekretnine sa bunkerima izgrađenim u dvorištu. Ovo proširenje je najjednostavnije, doslovce kada upisujete kućni broj u kuću sa bunkerom (ima ih po 3-4 u svakoj ulici), isti broj prepišete u bunker, a to je broj ljudi koji se može skloniti u bunker. Na kraju igre, tijekom bodovanja uz ostale točke iz osnovne igre koje bodujete, gleda se za svaku ulicu i ukupno tko ima najviše ljudi zaštićenih u bunkerima. Za svaku ulicu (ukupno ih je tri, da podsjetim) dobije se 10 bodova za najviše zaštićenih ljudi u bunkerima u toj ulici, ali postoji i utješna nagrada za optimiste koji vjeruju da neće biti nuklearnog uništenja, tj onih koji imaju najmanje ljudi u bunkerima u cijelom susjedstvu, isto 10 bodova.

Dakle odlična stvar ovog proširenja je što se minimalno mijenjaju postavke igre, pa se nova pravila lako svladaju a daju nove zagonetke kako upisati brojeve u kuće tako da smjestite što više ljudi u bunkere ali da se zablokirate sa upisivanjem brojeva u ostale kuće.

Manje dobra stvar je što u igrama udvoje nije toliko napeta utrka za popunjavanjem bunkera jer možemo izvući jednak broj bodova. Očito je proširenje bolje za veći broj igrača.


https://boardgamegeek.com/boardgame/265 ... ighborhood
Noć vještica je i djeca obilaze kuće uz tradicionalno "Trick or Treat", a igrači kada upisuju kućne brojeve u kuće sa slatkišima i duhovima, moraju izabrati neki od ovih simbola za određene benefite. Naime ukupno je 13 takvih kuća na cijeloj mapi i kad izaberete neki od navedenih simbola, drugi morate prekrižiti.

Prvi igrač koji ostvari cilj od skupljenih 4/6/9 slatkiša, može osvojiti 5/10/15 bodova ali taj cilj tada više nije dostupan preostalim igračima ( moraju ga prekrižiti na svojim mapama).

Jednako tako vrijedi i za skupljanje duhova, pa prvi igrač sa skupljenih 4/6/9 duhova, može proglasiti ostvarenje cilja, koje isto postaje nedostupno za ostale igrače, i dobiti bonus poteze, primjerice dodatne bazene ili parkove ili čak ponoviti iste brojeve u susjedstvu bez negativnih bodova.

U igri udvoje, moglo bi se reći da ako jedan igrač krene skupljati slatkiše, najbolje da drugi počne skupljati duhove. Da, ali... novi ciljevi mogu tražiti da skupite određen broj slatkiša ili duhova pa ne želite olako prepustiti protivniku multipliciranje bodova tako da skupljaju iste simbole za bonuse a koji se ujedno podudaraju sa izvučenim karticama ciljeva.

Iz predočenog vjerojatno je jasno kako je ovo sad malo složenije proširenje jer navedeni izbori ( trick or treat) znaju biti teški ( premda su duhovi zanimljiviji), pa ih pokušavate povezati sa izvučenim karticama ciljeva.
Sve u svemu vrlo interesantno proširenje.

https://boardgamegeek.com/boardgame/278 ... ighborhood
Ljeto je, a jedino pravo osvježenje novouseljenim stanarima mogu pružiti sladoledarski kombiji. U svakoj ulici ima nekoliko kuća sa ucrtanim sladoledom, i svaki put kad ucrtate kućni broj u kuću sa sladoledom, prodate i sladoled.

Ali da ne bude sve tako jednostavno, u svakoj ulici ima po jedan sladoledarski kombi, u trećoj čak dva, koji se kreću sa različitih krajeva ulica.

Svaki put, kad označite kuću sa sladoledom, zaokružite sladoled kao upravo prodan, a onda pratite sa kojeg kraja ulice se kreće sladoledarski kombi, jer svi neprodati sladoledi koji se nalaze između kombija i upravo prodanih sladoleda se prekriže, odnosno ne mogu se više prodati.

U donjoj trećoj ulici postoje 2 takva kombija, po jedan na svakom kraju ulice, ali jednom kada prodate prvi sladoled u toj ulici, birate s kojeg kraja ulice se kreće kombi i on će biti valjan za daljnje valoriziranje, a drugi kombi se prekriži.

Ovo je odlično proširenje jer daje novu zanimljivu i dublju dimenziju igri.

Naime sladoledi imaju 1, 2 ili 3 kuglice, a svaka kuglica je 1 bod, znači vama je u interesu da prodate sladolede sa više kuglica. Ali tu su i dodatni bonus bodovi za prvog igrača koji proda ili precrta sve sladolede u jednoj ulici jer na kraju igre dobije bodove za svaki prodani kornet u toj ulici. A tu su i izazovne kartice ciljeva koje traže da prodate sve sladolede u jednoj ulici ili da napravite blokove kuća sa prodanim ili neprodanim sladoledima.

Na početku zna biti jako teško krenuti, pogotovo ako dobivate srednje vrijednosti brojeva pa niste sigurni s kojim sladoledima početi, ali jednom kada si odredite pravac, postane malo lakše.

U svakom slučaju vrlo visoka preporuka za igrače koji su se zasitili osnovne igre, nama je možda i najbolja verzija igre.

https://boardgamegeek.com/boardgame/265 ... ighborhood
Usprkos invaziji zombija tržište nekretninama i dalje uredno cvijeta jer još uvijek postoje ljudi koji traže siguran kutak koji će urediti po svom guštu.

Ovo je najviše popljuvano proširenje sa brojnim zamjerkama na nedorečena pravila i općenito na neurednost igre jer su zombiji... pa nepredvidljivi i lako skrše planove. Iz tog razloga sam i zazirao od ovog proširenja ali moja voljena se baš zakačila na temu tako da sam naknadno i sa oklijevanjem naručio i zombije.

Ovo proširenje osim bloka sa listovima i kartica ciljeva dodaje i tri nove igraće kartice sa zombijima koje se umiješaju po jedna kartica u svaki od tri kupa igraćih kartica sa kućnim brojevima/efektima.

Ovaj put listovi za igru prikazuju kuće sa barikadama prema ulici, izuzev po nekoliko kuća bez barikada u svakoj ulici.

Kratko smo potražili objašnjenja za igru na BGG-u, ali pravila nisu toliko nejasna koliko sam se pribojavao.

Uglavnom, učinak ograde, umjesto za stvaranje blokova kuća možete koristiti i za postavljanje barikada na nezaštićenoj kući koju ste netom izabrali za upisivanje kućnog broja.

Počinjete sa jednim metkom, ali možete naknadno povećanjem vrijednosti blokova kuća skupiti još metaka koji služe za zaustavljanje horde zombija.

Naime kada se među igraćim karticama otvore kartice sa zombijima, prvo riješavate invaziju horde zombija, odbacite kartice zombija a onda nastavljate dalje sa normalnim upisivanjem kućnih brojeva i korištenjem efekata.

Svaka kartica zombija određuje sa kojeg kraja ulice naviru zombiji, a jedna kartica određuje da se pomiču čak sa oba kraja ulice. Zombiji kada se pojave i odredi se smjer pomicanja, kreću se u svakoj ulici.

Ako imate metke, možete ih utrošiti da zaustavite horde zombija, jedan metak za jednu ulicu po svom izboru, odnosno za jedan kraj ulice ako naviru sa oba kraja ulice. Ali ne brinite, NIKAD nećete skupiti dovoljno metaka tako da vam je zagarantirano da će zombiji prije ili kadnije provaliti u nezaštićene kuće.

Naime u svakoj ulici riješavate efekt zombija koji nisu zaustavljeni mecima, i ovisno iz kojeg smjera se kreću, provaljuju u prvu slobodnu kuću koja nije zaštićena barikadama, ta kuća je sada opsjednuta, briše se njezin broj ako ga ima ( što možete iskoristiti za novo nizanje redoslijeda kućnih brojeva), ali ostvareni efekti ostaju, a susjedne kuće se izoliraju od opsjednute podižući ograde.

Kartice zombija dakle treba shvatiti kao događaje, većinom vrlo neugodne, ali uz malo sreće možete ih čak iskoristiti za vlastite planove.

Sve u svemu jako nam se svidjelo ovo proširenje jer je ludo i nepredvidivo i dodaju određenu razinu uzbuđenja dok kalkulirate kako iskoristiti zombije za stvaranje gradskih planova.

S druge strane lako moguće da se nekima neće svidjeti ovo proširenje jer je pa... ludo i nepredvidivo i razruši vam u trenu planove.


Zaključak
Sve u svemu sa novim proširenjima smo jako povećali reigrivost, dodali nova uzbuđenja igri (izuzev Doomsdaya koji je zapravo dobro proširenje ali za veći broj igrača), s time da se prosječno vrijeme trajanje igre i dalje nije promijenilo (oko 20-30 min). Toliko blokova nam doduše ne stane u kutiju osnovne igre ( barem dok ih poprilično ne potrošimo), ali naprosto podijelite svaki blok i jednu polovice držite u kutiji a drugu spremite kao rezervu. Ako bude prilike, vjerojatno ću nabaviti i preostala proširenja, ali o tom potom.

P.s. sama igra ima i solo verziju pa tako vjerojatno i proširenja, ali nisu mi doduše poznata pravila.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 8):
Antomonsadistikoit's meValsimdadotanelornmadoShich
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dendarii42 »

@sadistiko vidim da si igrao Hippocrates. Može koja misao o dojmu utiska?
slika
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Minsc1610 »

dendarii42 je napisao/la: 24 stu 2022, 08:30 @sadistiko vidim da si igrao Hippocrates. Može koja misao o dojmu utiska?
Baš lijepo upitano. Kradem rečeničnu strukturu.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

ma pisao bi al ne stižem :-(
Mogu ovako ukratko za sad reći da se ekipi dosta svidio. Fora je to sa doktorima i pacjentima riješeno, ali iako izgleda lagano dosta treba promišljati koga uzeti i kako doći do lijekova da bi sve na kraju dobro ispalo.
Ja sam uzeo deluxe verziju pa ne znam kako izgleda retail verzija, ali najveći minus definitivno je preogromna ploča igre. Nepotrebno zauzima previše prostora, a ima dio na sredini ploče koji ne služi ničemu osim da bude lijepa ploča :-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 2):
dendarii42dado
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

sadistiko je napisao/la: 24 stu 2022, 11:40 ma pisao bi al ne stižem :-(
Mogu ovako ukratko za sad reći da se ekipi dosta svidio. Fora je to sa doktorima i pacjentima riješeno, ali iako izgleda lagano dosta treba promišljati koga uzeti i kako doći do lijekova da bi sve na kraju dobro ispalo.
Ja sam uzeo deluxe verziju pa ne znam kako izgleda retail verzija, ali najveći minus definitivno je preogromna ploča igre. Nepotrebno zauzima previše prostora, a ima dio na sredini ploče koji ne služi ničemu osim da bude lijepa ploča :-)
A kakva je kvaliteta ostalih komponenti?
Vidio sam da se ljudi žale na tanki karton i drvene kocke da su prelagane i naravnomjerno rezane.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”