Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 282
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 222 puta
 pohvaljen: 333 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Aliensb »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 03 lip 2022, 08:09 Svaka čast ako nisi ništa zeznuo tijekom prvog igranja, s obzirom da je igra nažalost poznata po zakučastim pravilima i navodno lošem rulebooku. Ja se ne slažem s time, meni je rulebook sasvim oke i pravila jesu malkice problematična jer ima nekih stvari koje su implicirane, odnosno da se bolje izrazim, treba dosta toga pretpostaviti iz konteksta, ODNOSNO da se još bolje izrazim svaku situaciju na koju naletiš i ako ne znaš kako riješiti treba razložiti na proste faktore i obično se rješenje odmah pronađe.

Uglavnom, imam 3rd edition sa svim ekspanzijama, nažalost igram je jako rijetko jer ekipa (ovo malo što mi je ostalo :P) nije pretjerano zainteresirana za ovaj tip igara, ali kao solo iskustvo je fantastična. Igra je teška, fakat je, pogotovo ako te kockice ne vole, ali ima bezbroj načina za mitigirati bad roll (više manje).

Boardgamegeek stranica je puna topica sada kada je izašla treća edicija pa ako ti što ne bude jasno sigurno ćeš naći odgovor tamo, Juraj je ekstraaktivan tamo na forumu i najčešće ćeš naći njegov ruling ako je neki edge case ili ako se rasprava zakomplicira.
Ja nisam 100% siguran koja je moja edicija 2 ili 3, u Carti su rekli da je stiglo friško s kickstartera vjerojatno negdje u rulebooku to piše pa provjerim, expanzije nazalost nemam, ali možda i bolje, ako me igra kupi i budem htio jos nabavim ih. Možeš li mi dati neke informacije koliko je toga u njima, šta dobijem i slično?
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Ako je velika kutija i unutra imaš uz rulebook i guidebook (crveni) te player aid sheets onda ti je treća edicija. Plus kutija dosta visoka, skoro kao Nemesis, 2nd edition je bila a la Ticket to Ride veličine. Plus 3rd edition ima veoma funkcionalan insert.

Ekspanzije su more of the same stila, nekoliko novih scenarija/explorera/evenata/monstera/itema. Ako ti igra bude super, definitivno vrijedi nabaviti, jer su scenariji odmak od norme dakle zadaci za prijeći s jednog chaptera na drugi su malo drugačiji od base gamea (treba pripremiti "rituale" odnosno invocatione radeći ovo ili ono određeni broj puta, a u najnovijoj ekspanziji čak nema rollova za spawn i horror nego jednostavno progresija kroz chaptere ide svojim ritmom i na svakom stepu ti se dogodi neki qrc).

Prva ekspanzija "From Beyond" je imala dva scenarija plus popratni sadržaj u vidu beef upanja svih deckova, a ova posljednja, "To Eternity" čak tri, s također pumpanjem ostalih deckova. To Eternity je posebno zanimljiva zbog tih netipičnih scenarija, a još veća fora je što su neke chapter karte, kada se flipaju, zapravo mini rooms koje atačiraš na glavnu mapu i uglavom sadrže gomilu loota i sl. Ma divota od igre :)

Kada spojiš sve scenarije iz bazne igre i ekspanzija i odigraš ih predviđenim redoslijedom dobiješ koherentni narativ (ako ti je bitno), inače, replayability je meni oke, naravno, scenariji su uvijek isti ali treba se pošteno namučiti da pobijediš tako da kroz reigranje prestane biti bitna priča i fokusiraš se na survival :) slično kao i Eldritch ili Arkham Horror, više nema elementa iznenađenja u priči, ali it's all about the journey anyway :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru CrazyBunnyGuy za post:
Aliensb
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

mado je napisao/la: 31 svi 2022, 14:25 Evo da i ja ovdje nešt napišem nakon skoro 3 mjeseca neigranja uživo. Krenula sezona planinarenja i igranja u visinama. Prošli vikend je bio idealan za to, pa smo malo planinarili po kiši, a puno igrali The Crew, čak 20tak puta u 4 i 5 igrača. Odličan jednostavan coop.

https://boardgamegeek.com/boardgame/284 ... lanet-nine

slika


2x smo zaigrali i dobre stare ofce u 3 i 4 igrača.
https://boardgamegeek.com/boardgame/1403/turn-tide

A evo vam i alpski pozdrav s Golice

slika
Igru s ovcama sam vidio i u inventaru doma na zavizanu :)
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 282
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 222 puta
 pohvaljen: 333 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Aliensb »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 03 lip 2022, 08:47 Ako je velika kutija i unutra imaš uz rulebook i guidebook (crveni) te player aid sheets onda ti je treća edicija. Plus kutija dosta visoka, skoro kao Nemesis, 2nd edition je bila a la Ticket to Ride veličine. Plus 3rd edition ima veoma funkcionalan insert.

Ekspanzije su more of the same stila, nekoliko novih scenarija/explorera/evenata/monstera/itema. Ako ti igra bude super, definitivno vrijedi nabaviti, jer su scenariji odmak od norme dakle zadaci za prijeći s jednog chaptera na drugi su malo drugačiji od base gamea (treba pripremiti "rituale" odnosno invocatione radeći ovo ili ono određeni broj puta, a u najnovijoj ekspanziji čak nema rollova za spawn i horror nego jednostavno progresija kroz chaptere ide svojim ritmom i na svakom stepu ti se dogodi neki qrc).

Prva ekspanzija "From Beyond" je imala dva scenarija plus popratni sadržaj u vidu beef upanja svih deckova, a ova posljednja, "To Eternity" čak tri, s također pumpanjem ostalih deckova. To Eternity je posebno zanimljiva zbog tih netipičnih scenarija, a još veća fora je što su neke chapter karte, kada se flipaju, zapravo mini rooms koje atačiraš na glavnu mapu i uglavom sadrže gomilu loota i sl. Ma divota od igre :)

Kada spojiš sve scenarije iz bazne igre i ekspanzija i odigraš ih predviđenim redoslijedom dobiješ koherentni narativ (ako ti je bitno), inače, replayability je meni oke, naravno, scenariji su uvijek isti ali treba se pošteno namučiti da pobijediš tako da kroz reigranje prestane biti bitna priča i fokusiraš se na survival :) slično kao i Eldritch ili Arkham Horror, više nema elementa iznenađenja u priči, ali it's all about the journey anyway :)
Onda je 3rd edition kod mene,cini mi se da me jako zanima ova ekspanzija to eternity jer nema tog rollanja, to mi je nekako i bio najmonotoniji dio igre, pogotovo kad igraš solo krug na biti ekspresno gotov, pa imas osjecaj da samo bacas kocke.

Hvala na svim informacijama
slika
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la mljeko »

Meni je Machina Arcana bila isto ugodno iznenaďenje, ali dugo traje. Zato sam predložio na bgg-u kraće verziju za solo igranje.

https://boardgamegeek.com/thread/240282 ... orter-game
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
Aliensb
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Evo jedno kraće javljanje nakon prvog dana Olymposa u Osijeku.

slika

Jako mi je žao što @MirekCro nije uspio doći na Olimpos. Imali smo dogovorene barem dvije partije igara koje bi mu pokazao kako se igraju ali eto, nije uspio doteturati do Osijeka.

Kako sam se morao prebaciti na drugi mod rada, prvo smo nabacili https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... tiefenthal
@Karo Slaven nam je išao pokazati kako se igra ova igra. Pošto nisam imao pametnijeg posla, nakon kraćeg poslovnog razgovora (pošto smo mi došli s manjim brojem stvari za pokazati s čime se InMyBox bavi), pridružio sam se Slavenu i Dam Damu.

slika

slika

Znali smo da je dobra i zato ju je Dam i kupio na Essenu prošle godine, ali nisamo znali da je toliko dobra. Toliko jednostavna, a toliko dobra. Volim takav dizajn igara. Sve je jasno od samog početka i samo treba što bolje iskoristiti ono što te zapadne u pojedinom krugu. Ima kocke, ali pošto se drafta, a ima i alata za izmjenu kocke mislim da se skoro uvijek da izvući barem nešto.

slika

Moja bertija u zadnjem krugu. Toliko smo bili oduševljeni da smo svi trojica dali čistu 10 za ovu igru!

Nakon toga smo mudrovali što bi još mogli odigrati i Slaven nas jedva nagovori da probamo https://boardgamegeek.com/boardgame/347703/first-rat

slika

Bili smo jako sumnjičavi za ovu igru, ali kad smo krenuli, vidjeli smo da to nije glupa igra i da se zapravo skriva pravi mali biser.
Svaki od igrača je u ulozi skupine štakora koja bi se htjela dokopati Mjeseca (jer je Mjesec, jelte, izrađen od sira!), i treba opremiti raketu i namirnice za taj put.

slika

Toliko nam se svidjela jednostavnost, humor, interakcija i komponente da je Dam Dam odmah htio kupiti igru od Slavena. On ju je uzeo na Ozonu, ali je više nema izgleda. Zapravo nigdje bliže je nema za nabaviti za neku normalnu cijenu.

Nakon toga smo "morali" sudjelovati u Tumblin Dice turniru. Bilo je čak 35 natjecatelja u 5 skupina i od tih 35 je u finale ušlo prvih 8. Gle čuda. Dam Dam kao prvi i ja kao 6. upadamo u finale. Da stvar bude začinjenija, svih 8 mjesta u finalu osvajaju vrijedne nagrade u obliku, a čega drugog nego, društvenih igara. Tako sam ja (mislim da sam bio drugi) izabrao https://boardgamegeek.com/boardgame/230244/black-angel , dok je Dam Dam u finalo imao jedan od najboljih poteza zbog kojeg će sad u Osijeku biti poznat kao Mojsije spametan
Meštar je Bruni iz Osijeka koji je imao dvije kocke na x4 (4 i 6) razdvojio tako da je on preletio između i prošišao naprijed, a ove dvije se razletile u stranu ko što je Mojsije razdvojio more :lol:
Mislim da su svi u toj zgradi čuli kad je bio taj trenutak turnira ruga_se
Ali, iako je bio Mojsije i prvi u ukupnom poretku nakon prvog kruga igre u finalu je završio zadnji pa ga je dopala (neloša) https://boardgamegeek.com/boardgame/198 ... s-pictures

Nakon turnira smo mogli nastaviti s igranjem igara. Kolegici Martini, a i Dam Dam iz nekog razloga nije igrao ovu simpa simple igru, smo nabacili https://boardgamegeek.com/boardgame/105 ... ce-mission

slika

O ovoj igri sam već pisao. Nije ništa ludo, ali za ubit pol sata je baš ok. Mi smo je dovršili u samo 20 minuta.

Za kraj dana smo morali odigrati (kako @danijel2008 kaže) ružnu plavu igru, suvi euro, https://boardgamegeek.com/boardgame/1041/san-marco

slika

Ovog desno (Dadu) smo jedva nagovorili da nam se pridruži. Prvo da kažem da sam im krivo protumačio pravila (pošto ni ja nisam već duuugo igrao), pa smo umjesto 5+3 dilali po 6+4 karte, pa je igra malo brže završila nego što bi to inače bilo. Al dobro, skužili su bit i svi su bili oduševljeni s igrom. Čak je i Dadu prestao bolit trbuh do kraja partije ;-)
Ja baš volim ovu igru jer je posebna i pokvarena u svakom smislu (nije da baš žudim za pokvarenim igrama, ali za zafrkanciju i prejebavanje ovo je baš dobar primjer kraće igre gdje će se imat o čemu pričati), a ne smiješ se previša zamjerati, jer će te satrat svi, a ne smiješ ni bježat previše u bodovima, jer će te opet satrat svi ostali :-)

Nakon toga je još bio jedan duži poslovni razgovor (možda i bude kakve vajde od ovog odlaska u Osijek, a ne samo zabava) pa smo krenuli na odmor.
A sad da vidimo što nam današnji dan pruža, krećemo nazad na konvenciju željni igranja novih igara i pokazivanja onih koje drugi još nisu probali ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 17):
MirekCroMago de UmagoblacxkockicadadotanelornAliensbValsimKillaPapaver i još 7 korisnika
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 652 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

Ovaj tjedan igrao sam nekoliko favorita koje sam zapostavio posljednjih godinu, dvije.

Prvo je pala moja 31. partija Scythea, u četiri igrača, s Invaders from Afar, Wind gambit, modularnom pločom i nasumičnim "zvjezdica ciljevima".

Poklopilo se tako da je partija završila u cca sat vremena, s pobjedom Rusviet frakcije. :D

Počinjem misliti da je Scythe najbolje igrati samo s prve dvije ekspanzije jer ostalo može dovesti do neobičnih kombinacija, ali još uvijek je super igra i u mojih top 20.

slika

Nakon toga s istom ekipom bačen je i Puerto Rico, moje deveto igranje.

Igrali smo ono lijepo izdanje i još uvijek mi se igra jako sviđa, pogotovo jer smo svi imali podjednako osrednje znanje o strategiji. :)

Najbolji dio je draftanje akcija koje onda svi odrađuju, te poboljšavanje akcija koje se ne odaberu. To želim vidjeti kod više igara.

slika

U petak sam odigrao 17. partiju fenomenalne A Feast for Odin, u tri igrača, s obaveznim Norvežanima te odličnom mini harvest ekspanzijom.

Igra mi je u osobnih top 5 i opet je utvrdila to priznanje. Veliki je smörgåsbord akcija i strategija, mi ju znamo zvati Igra života, jer imaš osjećaj da upravljaš hrpom različitih aspekata vikinškog života, a to mogu biti totalno drugačije radnje od onog što ostali igrači rade.

Najdraži dio mi je slaganje pločica i kombiniranje bonusa s njima, jedna velika zabavna puzzla!

Svi su imali svoje najbolje rezultate, a pobjednik je prešao dosad nedostižnih 140 bodova.

Samo da otprilike oslikam raznolikost strategija: pobjednik se usredotočio na rani otok, kupovao je sive pločice trgovačkim brodom i pred kraj se bacio na popunjavanje kuća, igračica na drugom mjestu uzgajala je konje i ovce, često emigrirala te tu i tamo lovila kitove, a treći je igrač pljačkao do iznemoglosti i naselio dva otoka.

slika
1. mjesto

slika
2. mjesto

slika
3. mjesto
Ovi su korisnici zahvalili autoru Papaver za post (ukupno 13):
dadoOfficer Barbradypriroda15samwiseMago de UmagofrastarcDenirealukaTeehee(R)boskosaur i još 3 korisnika
slika
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la danijel2008 »

@sadistiko hvala vam na dolasku. Bilo je vrhunski. Mojsije mi je obilježio turnir i cijelu konvenciju.

Danas sam svima prepričavao koji nisu bili taj epski trenutak.

"A new core memory!" rekli bi u crtiću Inside Out. :)
A što sam sve igrao:

https://boardgamegeek.com/boardgame/245 ... eck-deluxe
Jako blesava i jako podcjenjena igra koja vrlo interesantno koristi "push your luck" sistem. Znam kako izgleda cover, ali vjerujte mi da je ovo super zabava za ubiti 30-40 minuta.

https://boardgamegeek.com/boardgame/263 ... tographers
Ovu sam igru napokon uspio odigrati i apsolutno oduševljenje. Samo da smo imali bojice a ne da sve izgleda jednobojno i bilo bi mi mega. Spominjalo se i potencijonalno upgradeanje igre sa printanje 3D tileova. Interesantna ideja. Sve u svemu top roll'n'write igra.

https://boardgamegeek.com/boardgame/1041/san-marco
Ja sam se za San Marco sasvim slučajno pripremao tako da sam dva dana prije završio u birtiji koja se, gle sada, zove San Marco. Nisam imao pojma dok mi Google to nije jučer rekao. Nije mi pomoglo pobjediti. Tak da...njeh. Ali igra kao igra, stari dobri dizajn, malo podla, malo mudra, jako ružna i jako suva. Da je riba bila bi bakalar. Ali u živao sam u svakom momentu prejebavanja. Bilo kada bilo gdje igrao bih opet.

https://boardgamegeek.com/boardgame/107 ... om-builder
Stari dobri KB. Volim ju, obožavam ju...ali većina ne dijeli mišljenje samnom tako da ju rijetko igram. No, ovaj puta sam našao žrtve i 3 od 4 osobe su se zabavile. :D

https://boardgamegeek.com/boardgame/432/6-nimmt
Ovu pizdariju tko nije probao taj ne zna sta je propustio. Špic klasa svake gejm večeri. Zabavno. Kaotično. Nepredvidljivo. Gotovo za 20 minuta.

https://boardgamegeek.com/boardgame/262 ... -hong-kong
Napokon sam opet zaigrao ovu genijalnost gospodina Pfistera. Toliko sam bježao od nje a na kraju ostao toliko ugodno iznenađen. Super igra. Žao mi je što se nije više pričalo o njoj. Zaslužuje definitivno više pažnje nego što ju je dobila.

https://boardgamegeek.com/boardgame/233961/claim
Za kraj sam napokon uspio odigrati ovaj odlični 2 player trick taking boardgame. Plus još 3 ekspanzije. Svakak odvojeno. Definitivno super zabava za igru od 20 minuta. Ekspanzije unose toliko interesantnog kaosa i svega da je ludnica kombinirati ih međusobno i gledati šta se sve odvija pred vašim očima.

I to je to. Haval svima koji ste došli. Bilo je super. Hvala Mojsije. Laku noć.
Zadnja izmjena: danijel2008, dana/u 06 lip 2022, 08:47, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post (ukupno 5):
dadokockicasadistikorealukaKaro
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
Avatar
Aliensb
Reactions:
Postovi: 282
Pridružen/a: 07 ruj 2021, 18:56
Ima zahvala: 222 puta
 pohvaljen: 333 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Aliensb »

Papaver je napisao/la: 05 lip 2022, 15:52
U petak sam odigrao 17. partiju fenomenalne A Feast for Odin, u tri igrača, s obaveznim Norvežanima te odličnom mini harvest ekspanzijom.

Igra mi je u osobnih top 5 i opet je utvrdila to priznanje. Veliki je smörgåsbord akcija i strategija, mi ju znamo zvati Igra života, jer imaš osjećaj da upravljaš hrpom različitih aspekata vikinškog života, a to mogu biti totalno drugačije radnje od onog što ostali igrači rade.

Najdraži dio mi je slaganje pločica i kombiniranje bonusa s njima, jedna velika zabavna puzzla!

Svi su imali svoje najbolje rezultate, a pobjednik je prešao dosad nedostižnih 140 bodova.

Samo da otprilike oslikam raznolikost strategija: pobjednik se usredotočio na rani otok, kupovao je sive pločice trgovačkim brodom i pred kraj se bacio na popunjavanje kuća, igračica na drugom mjestu uzgajala je konje i ovce, često emigrirala te tu i tamo lovila kitove, a treći je igrač pljačkao do iznemoglosti i naselio dva otoka.
Sad kad gledam ove sve nove tileove od Norvežana, mislim da morm nabaviti tu exp.
Zadnja izmjena: Aliensb, dana/u 06 lip 2022, 08:36, ukupno mijenjano 1 put.
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

Kao fan cartographersa ( heroes) apsolutno se slažem da bojice daju bolji osjećaj igre.

slika

Ali printanje 3d tileova nema nikakvog smisla. Na stranu što bi:
- trebala hrpa pločica i svaka treba biti barem u 4 kopije ( jer se mogu izvući svako godišnje doba)
- što govorimo o setu samo za 1 igrača, a ako ih igra još nekoliko, broj pločica se još mora umnožiti za toliki broj igrača, što znači da bi trebala kutija normalne veličine da drži sve te pločice
- po pravilima izvucene oblike ne morate okretati kako hoćete, možete ih i zrcaliti. ( znaci printani oblici se u nekim slučajevima neće poklopiti)
- em kako oznacavati uništene oblike?

Najjednostavnije je zamoliti najmladje dijete da izabere nekoliko bojica ( mi ih imamo 2 bojice svake boje), nasilji ih i spremi u mali etui. To bojanje ima često i meditativan učinak. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 4):
Aliensbdanijel2008sadistikoMirekCro
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”