Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/360 ... es-tsarina
slika

Da je ova igra deck karata i da kosta 10,15 eura puno vise bi imao za reci o njoj. ovako ispada nedovoljno mesnata i neiskoristenog potencijala.
Igra se cetri poteza po rundi i ukupno tri runde. Karte slazete u dva reda, u gornjem redu su karte sa simbolima koje sakupljate kako bi vam akcije na donjem dijelu karte bili sto jaci. donji dio karte se aktivira igranjem karte iste boje u donjem redu. na kraju runde usporedjuje se snaga i culture i tako u krug... vrlo jednostavno s nekoliko zanimljivih momenata, ali premalo je to s obzirom da postoji cijeli board na koji se postavljaju kucice i zapravo su samo nalijepljena mehanika bez neke dubine.

https://boardgamegeek.com/boardgame/317985/beyond-sun
slika

Ja ne znam sta je ovdje igra. Kao da mi je netko demo ili ideju igre pokazao. Fakin tech tree, s dodatnim boardom kolonizacije. Ili igras akcije na tech treeu ili se move-as s brodovima i koloniziras planete. Ok, jednu partiju smo odigrali (tri igraca sat vremena) i s obzirom da igra ima jako dobre ocjene, vjerujem da igra ima neku dubinu koju mi nismo vidjeli, ali ja tu ne vidim ni interakciju ni kranči odluke ni tijesne resurse. Newton mi je za tri klase bolja igra ako gledamo samo taj tech tree momenat.

https://boardgamegeek.com/boardgame/294 ... enny-parks
A, ovo na kraju nisam ni uslikao... Jos jedan family tile laying naslov. Nemam sta posebno za kazati, osim da je ovo valjda prava tile laying igra u kojoj se tile ne smiju dodirivati 🤣
Lijepo to sve izgleda, jednodtavna su pravila, ali gameplay je kamilica. Nadam se da je Grand Carinaval ipak nesto mesnatiji.

Ugl vecer za zaborav 🤣
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 11):
Papaverdadorealukakockicajuri006ValsimKillasmurfORnotboskosaurtanelorn i još jedan korisnik
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3377 puta
 pohvaljen: 2003 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

@Deni hvala ti na dojmovima. :thumbs
Catherine sam i ja gledao ali sam zaključio da je tu ipak premalo igre za 40ak €. Da se prodaje po 20€ možda bi i uzeo.
Tenpenny Parks svakako uzimam. Šta ću kad sam slab na Dutraita. :D

btw kak je igrati na tim ulegnutim stolovima?
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
juri006
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

da, igra izgleda prelijepo, produkcija je dosta jaka, al ono... dosadio je i on vise. igra me dizajnerskim stilom podsjeca na New York 1908(?) pa mi i nije toliki wow. radje bi njega vidio i co-dizajnu s nekim drugim autorom koji je skloniji minimalizmu pa da se nekako nadopune.

pa ono... nepotrebno. ja sam dosta visok pa mi pase da se mogu na poviseni rub naslonit, ali jedino sta je dobro je sirina stola. no, to se moze i za puno manje para osigurati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 2):
dadojuri006
slika
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

Žena i ja prve dvije partije Cascadie. Prvu dobio ja 87:78, drugu žena 90:87. Dosta su blizu rezultati i čini mi se dobro izbalansirana igra, nema nekog univerzalnog recepta za pobjedu. Uglavnom igra nam je odlična i preporučamo :thumbs

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 5):
dadoPapaversamwisetanelornrealuka
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Butch »

Sve zivotinje su jednake, ali neke su jednakije od drugih.
Losos i los donose najvise bodova, a lisice donose toliko malo bodova da ih mozes ignorirati,
Slaganje zivotinja je bitno, ali na kraju igre najveci jedinstveni teritoriji prevagnu.
Imate dosta tileova koji donose samo jedan bod.

:D
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1578 puta
 pohvaljen: 579 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

Ja sam se u ovoj drugoj partiji bio fokusiorao da maksimiram losose i soklove. Mislio sam da cu tu biti puno bolji od zene, ali na kraju mislim samo 2 boda. Ona je to nadoknadila ravnomjernijim i raznolikijim zivotinjskim svijetom. Na kraju je pobjedu odnjela na stanistima gdje je imala +7, ja jos na ceserima imao 2 boda vise i tako zavrsilo +3.

I meni se cini da je lisica najslabija za bodovanje, ali dobro dodje za neke popune. Tek smo prve dvije partije pa nismo jos najbolje optimizirali poteze zivotinja + staniste. Ali kako si napisao i kako je Orwell rekao, sigurno su neke zivotinje jednakije od drugih :thumbs ja sam zato i forsirao losose, ali skuzio sam i da losovi donesu lijepe bodove.

Naravno ovo je sve bodovanje po A verziji kartica. Ne znam da li su takvi odnosi snaga i po B, C i D verziji kartica. Odnosno kad se to sve smiksa i odrede kartice za bodivanje u toj partiji treba procijeniti u sto je najbolje ulagati...
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 5):
margePsyBurnrealukajuri006tanelorn
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3377 puta
 pohvaljen: 2003 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Uuu, to je Woodestic ploča jel?
Sve želim znati, dojmovi, cijena, kvaliteta izrade, jel to manji model ili tournament, kolko si čekao na izradu...
slika
Vukozec
Reactions:
Postovi: 564
Pridružen/a: 26 lip 2012, 12:55
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 654 puta
 pohvaljen: 557 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Vukozec »

Točno, mađarska Woodestic ploča je. Nisam nimalo čekao na izradu, stiglo je za 3, 4 dana od narudžbe.

Manja je ploča, nije tournament veličina. Kupili smo grupnim snagama kao poklon za rođendan, 300 EUR za silver paket koji uključuje accessories tipa vosak i slično. Malo smo se zaletili u kupovini pa nam je kasnije bilo žao što nismo uzeli gold paket koji ima i torbu, a mogli smo za istu cijenu uzeti i tournament size od Njemaca (crockinole.de).

No nakon što je igra stigla i nakon što smo je probali, nismo više žalili ni za čim. Veličina nam odgovara, nećemo mi baš u profesionalce pa da nam je bitno naviknuti se na natjecateljsku veličinu, a manja ploča naravno ima prednost što je prenosivija i odgovara većem broju stolova. Izrada je sjajna, frend kojem smo kupili se pomalo i sam hobistički bavi drvodjelstvom i on je oduševljen. Izgleda prekrasno, nadam se da će je okačiti na zid :)

Igranje je zarazno, odmah hoćeš još. Špekule/pikule/franje/klikeri na prekrasnoj glatkoj drvenoj ploči bi možda bio najjednostavniji opis za slučajne prolaznike, ali ima tu malo više nijasni. Objasni se u minuti, početi igrati instantno može svatko, no za usavršavanje tehnike treba trening. Nadamo se organizirati neku internu ligu, svak sa svakim višekružno kroz dulji period vremena, to će biti fora.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vukozec za post (ukupno 10):
dadokockicarealukasamwiseMago de Umagojuri006tanelornsadistikomargeBojan1983
slika
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

https://boardgamegeek.com/boardgame/266192/wingspan

Nedavno smo u zamjenu za našu Ark Novu posudili Wingspan od jednog para. U zajebanciji sam rekao da ćemo preko vikenda i naučiti igru i odigrati više partija prije negoli drugi par svlada našu igru. Tako je i bilo.

Zašto bi vas privukla igra?

1. igra je izašla pod etiketama Stonemaier Games, a oni isporučuju stvarno lijepe igre. Čak sam zadivljen osjećajem dok držim pravilnik.

2. igru nije dizajnirao Jamey sopak

3. igra se lako nauči a partije se brzo odigravaju, barem udvoje kada su nam partije trajale oko 30-40 minuta.

4. tema, ona nas je i privukla i čak ima smisla u igri, posebice vezano za akcije ptica. Svaka kartica ptice je pak jedinstvena, što je svojstvo koje cijenimo u nekim drugim igrama, npr. Ark Nova i Terraforming Mars.

Uglavnom, kužim zašto se mnogima sviđa igra, a i izvrsna je za početnike, takvima bi visoko preporučili igru.

Malo o igri ( slobodan preskok za one koji poznaju igru):

Igra traje 4 runde, a sa svakom rundom smanjujete broj akcija koje možete odigravati na svom potezu, ali popunjavanjem svoje igraće ploče sa karticama ptica
a) činite dostupnijim polja sa vecim bonusima sa ploče i
b) također vam se otvaraju bonusi sa kartica čime kompenzirate postupni gubitak broja akcija iz runde u runde.

Sama ploča ima 3 reda koja predstavljaju različite vrste staništa u koje smještate kartice ptica prilagođene određenom tipu staništa. Također svako stanište vam omogućuje skupljanje specifičnih bonusa - prikupljanje hrane, nesenje jaja i prikupljanje kartica ptica u ruku.

Od 4 moguće akcije jedna je postavljanje ptica u za njih specifična staništa po određenoj cijeni u hrani i jajima.
Ostale tri akcije su prikupljanje specifičnih bonusa koja sam naveo u prethodnom odlomku. S time da određene ptice u tim staništima donose dodatne bonuse. Sami birate redoslijed i ponavljanje akcija i tu je onaj lijepi dio igre u planiranju kada optimizirate svoje poteze i stvarate kombinacije.

Dostupna hrana za ptice se određuje bacanjem kockica na kojima se nalaze simboli za određenu vrstu hrane. Super kada se pojavi hrana koju trebaš, zaribano kada je obrnuti primjer.

U svakoj rundi nadmećete se za postizanje određenog cilja koji se određuju na početku igre uz pomoć proizvoljno izvučenih pločica ciljeva, primjerice tko ima više ptica ili jaja u određenom staništu i slično.

Bodove prikupljate preko ostvarenja tih ciljeva, postavljenih ptica, prikupljenih jaja, hrane ili lovine na pticama te preko bonus kartica.

Osjećaji o igri.

Kako malen broj kartica ulazi u igru, a sve one su, kako rekoh, jedinstvene, svaka nova partija vam omogućuje stvaranje drugačijih kombinacija.

Odlično nam je leglo ograničenje u broju rundi i akcija pa pažljivo planirate poteze. Također leglo nam je što je igranje vrlo situacijsko, pokušavate se prilagoditi trenutnim ciljevima i/ili pripremiti se za nadolazeće.

Također je super što nekad igranje ide kao od šale, a nekad se zbog neadekvatnih resursa i/ili preskupih kartica koje dobijete na početku igre (tj kartica koje zahtijevaju više vrsta hrane da bi se odigrale) baš mučite sa popunjavanjem svojih staništa. Ako ništa, ako nemate određenu vrstu hrane, možete postaviti bilo koje druge dvije.

Minus su mi bonus kartice koje daju bodove ako do kraja igre primjerice prikupite određenu vrstu ptica i slično. Svaki igrač dobije dvije na početku igre, od kojih odmah izabere jednu a drugu odbaci. Problematično je što početne kartice koje su vam otvorene se možda ne podudaraju sa ciljevima pa je čista kocka koji cilj ćete odabrati i nadati se da će vam se otvoriti potrebne kartice. Nije problem ako je i protivnik suočen s tom dilemom, ali se stvara neravnoteža ako se jednom od igrača poklope kartice. Bolje bi mi bilo da se izbor može izvršiti kasnije u igri.

Nadalje, igra je skoro bez interakcije što vjerojatno nekima neće smetati. Malo je istaknuta kod utrke za ciljem u trenutnoj rundi te u punoj manjoj mjeri prikupljanjem hrane koju maznete ostalim igračima pred nosom ali često to bude nenamjetno. Neke kartice, odnosno ptice daju bonuse i drugim igračima kada ih koristite ili vama daju bonuse ako igrač koristi neku akciju. Ipak većinom ćete uglavnom biti koncentrirani na svoju ploču kad ionako ne možete utjecati na protivnika.

Sve u svemu igra je ok, pogodna za parove, premda mi se čini da bi bolji osjećaj bio utroje zbog interakcija koje sam spominjao.

Ali sad ću malo bogohuliti, u ovoj niši već imamo igre koje su multiplayer solitaire, sa visokom mogućnošću kombiniranja a pripremaju se i traju kraće od ove igre, primjerice, Ganz schoen clever ili Welcome to.. koje nam sasvim zadovoljavaju naše apetite i osjećamo ih vrlo sličnim (nemojte me kamenovati). Tako da, iako ćemo rado odigrati igru, definitivno neće ući u našu kolekciju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 6):
PapaverdadoMirekCroTeehee(R)tanelornKnives
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”