Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la DarkDefender »

Papaver je napisao/la: 06 ruj 2022, 09:58
DarkDefender je napisao/la: 06 ruj 2022, 09:40 Amerigo je super, ali crne kockice treba ozbiljno house rulati jer su preslabe.
Misliš da se ne isplati boriti s gusarima? Mi smo tu i tamo tu akciju uzimali, prvenstveno kad joj je snaga bila veća od 4, 5.
Problem s gusarima je sto gubis kugle cak i ako izgubis od gusara. I svejedno gubis jednak broj bodova. Nama se dogodilo da je odma i prvih nekoliko partija uvijek pobijedio onaj koji je potpuno zanemario crne pa smo isli racunati koliko bodova dobijes po cubeu kojeg uzmes svake pojedine boje. I sve su vise manje iste (situacijski je bitno) osim crnih koje su duplo slabije. Mislim da smo zakljucili da ih se isplati uzeti ako nemas nista drugo sto valja a mozes ih jako puno skupiti (da odjednom skupis dovoljno za odbiti gusare). Jer ako ih uzmes manje prisiljen si trositi dodatne krugove na njih ili ce ti propasti.

Citao sam nakon toga i po bgg-u i ljudi se generalno slazu oko toga. Mislim da je minimalna korekcija koju treba napraviti da ne gubis kugle ako izgubis. Zaboravio sam tocno koje smo mi na kraju promjene napravili (nisam igrao bar 4-5 godina :)) ali ima dobrih prijedloga na bgg-u.

Ali osim toga mi je igra super. I taj tower sto si ga spomenuo mi je odlican mehanizam.
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
Papaver
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

DarkDefender je napisao/la: 06 ruj 2022, 10:43
Papaver je napisao/la: 06 ruj 2022, 09:58
DarkDefender je napisao/la: 06 ruj 2022, 09:40 Amerigo je super, ali crne kockice treba ozbiljno house rulati jer su preslabe.
Misliš da se ne isplati boriti s gusarima? Mi smo tu i tamo tu akciju uzimali, prvenstveno kad joj je snaga bila veća od 4, 5.
Problem s gusarima je sto gubis kugle cak i ako izgubis od gusara. I svejedno gubis jednak broj bodova. Nama se dogodilo da je odma i prvih nekoliko partija uvijek pobijedio onaj koji je potpuno zanemario crne pa smo isli racunati koliko bodova dobijes po cubeu kojeg uzmes svake pojedine boje. I sve su vise manje iste (situacijski je bitno) osim crnih koje su duplo slabije. Mislim da smo zakljucili da ih se isplati uzeti ako nemas nista drugo sto valja a mozes ih jako puno skupiti (da odjednom skupis dovoljno za odbiti gusare). Jer ako ih uzmes manje prisiljen si trositi dodatne krugove na njih ili ce ti propasti.

Citao sam nakon toga i po bgg-u i ljudi se generalno slazu oko toga. Mislim da je minimalna korekcija koju treba napraviti da ne gubis kugle ako izgubis. Zaboravio sam tocno koje smo mi na kraju promjene napravili (nisam igrao bar 4-5 godina :)) ali ima dobrih prijedloga na bgg-u.

Ali osim toga mi je igra super. I taj tower sto si ga spomenuo mi je odlican mehanizam.
Ima smisla što kažeš, ali nakon prve igre mi se nije činilo lošom odlukom uzimati crne kockice, ali samo kad ih je puno naravno. Vjerojatno se češćim igranjem dođe do vaših i bgg zaključaka. :)

I da, morao sam dva puta pročitati pravilo s topovskim kuglama jer nisam prvi put vjerovao da ih stvarno sve izgubiš ako se ne obraniš. :D
slika
Avatar
Papaver
Reactions:
Postovi: 405
Pridružen/a: 02 ruj 2016, 16:46
Lokacija: Zagreb-Pula-Slatina
Ima zahvala: 936 puta
 pohvaljen: 658 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Papaver »

marge je napisao/la: 31 kol 2022, 08:06 3.) Ark Nova - igra planiranja, meni je unatoč manjku interakcije uvijek zanimljiva
slika
Sad tek ovo vidim, uspjeli su te dva puta zaredom s constriction efektom pogoditi i to prije nego si iskoristio karte?

Dosta impresivno, nisam nikad tako nešto vidio kod nas. :)
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la marge »

Papaver je napisao/la: 06 ruj 2022, 10:53
marge je napisao/la: 31 kol 2022, 08:06 3.) Ark Nova - igra planiranja, meni je unatoč manjku interakcije uvijek zanimljiva
slika
Sad tek ovo vidim, uspjeli su te dva puta zaredom s constriction efektom pogoditi i to prije nego si iskoristio karte?

Dosta impresivno, nisam nikad tako nešto vidio kod nas. :)
nisu mene, nego smo to uspjeli trećem igraču, prvo ja njima obojima pa onda odmah i drugi igrač ovom trećem..
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

slika


Hansa Teutonica: East Expansion

obzirom da imamo big box, konacno je došla jedna ekspanzija na stol. Meni je ovo jedan od najdražih gejmova koliko vidim, stvarno mi je odlično kako su ukomponirali sve, od area controla, do otkljucavanja akcija, gledanja želiš li se gurati,ili možda ici sebi na korist itd. Uživao u svakoj partiji do sada, nema prevelikog down tajma, osim kada nekog malo AP uhvati, setup i tear down je brz, jedva cekam sljedeci turn cim završim trenutni, za sada jako raznolike partije bile i pobjede vezane uz razne stvari, a bome su i bodovi znali iz partije u partiju biti dosta različiti. Nije mi jasno zašto je ljudima game suh i ima loš art, ali meni u biti skroz paše art, a tu suhocu niti ne primjetim obzirom da je stvarno game cijelo vrijeme zanimljiv i engaging :)
Ova mapa je stvarno promjenila dojam gejma, što radi drugačijeg rasporeda, što radi nekih novih extra pravila. Uspio izvuci pobjedu konačno za promjenu, jer su mi dopustili da uđem veoma rano u jedan grad, nakon toga i u drugi te da skupim 20 bodova od otkljucavanja akcija u gradu, što mojih, što od suparnika, i još neke bodove sastrane (rezultat cca 40-20-10) te trigeram na svom potezu end game.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 15):
margeDenitanelornMago de UmagoPapaversadistikokockicarealukaraydado i još 5 korisnika
Avatar
ray
Reactions:
Postovi: 172
Pridružen/a: 29 vel 2020, 17:32
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 294 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la ray »

Hansa mi je na vrhu što želim probati sljedeće (uz El Grande), ali me malo brine što vele da nije nešto u 3 naspram više igrača, a kad igram onda nas je većinom 3. Sad kroz ljeto smo jako malo igrali, možda se popravi situacija sad kad malo zahladi. Vidim da ste tu 3, pa daj mi reci kak ti se sviđa u 3 naspram ostalim brojevima igrača (ako si igrao). Ne bi si htio pokvariti prvi dojam o igri.
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 419 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

El grande frendu iz nekog razloga nije nikako sjeo, nešto se žalio da je random i da moraš znati kartice u stackovima unaprijed. Meni je bio stvarno dobar, želim ga zaigrat opet, pa nikako da dodem u priliku.
Hansu smo igrali 90% vremena u 3p i stvarno je super, bar nama. Downtime je manji što još pridonosi jednom plusu. Nomrlana mapa ima jednu stranu za 5p, drugu za 3-4 ako se ne varam. Mislim, game i dalje malo ovisi o tome, u biti želite se svi podjednako blokirati, ako oba igraca puste jednog da radi skroz što želi, a međusobno se kolju, taj jedan igrac ce vjerojatno biti u prednosti. Ali ok, kod vecine igara s interakcijom je to slucaj. Ovdje imaš benefite od toga da se guraš drugima pod noge, no istovremeno, nekad treba odvagnut, da li želim dovršit svoju rutu npr ili se gurat nekome, al onda ce se meni netko ugurati, pa se opet moram zezat s izbacivanjem njega itd. Neki kažu da je start gejma malo skriptiran i primjeti se to vec, imaš neke stvari koje stvarno želiš uzet u startu i moraš ici na njih. Ali veoma brzo se gejm svaku partiju drugacije odvija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
sadistikoray
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

eto odma mi došla volja da opet zaigramo Hansu ;-)
A El Grande je meni isto super. Imam za pojasom 23 odigrane partije i možda mi je jedna bila jadna jer su svi puštali jednog igrača a mene štopali, ali inače uvijek bude super. Čak bi rekao, što se više igra bude sve bolja. Nema tu jednog rješenja, jedne šprance pa tepi po tome, nego snađi se s čim imaš i s kim jesi u susjedstvu. Evo, mi se nadamo večeras baciti jednu partiju.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 3):
smurfORnotraymiljenko
slika
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

Okušali smo se u dvije Lacerde, totalno drugačije, a opet jednako komplicirane zbog toga što su sve akcije isprepletene do maksimuma. Posebna zahvala @Papaveru što je utrošio vrijeme za učenje i objašnjavanje igara :D

https://boardgamegeek.com/boardgame/161533/lisboa

Lisabon smo probali prvi, tema igre je obnavljanje grada nakon katastrofe u 18 stoljeću (mislim 1755.) gdje je na 1.11. grad pogodio potres, požar i poplava(tsunami), a i igra se tako da odigraš karticu, napraviš nešto i izvučeš novu karticu.
Ovaj dio 'napraviš nešto' je prepun različitih opcija, prvo zbog multiuse kartica, a drugo jer ima više lokacija na koje možeš i kako odigrati kartice.

slika

Zapravo je nemoguće objasniti što se sve može, ali glavne mogućnosti su obnavljanje dućana i javnih građevina, ulizivanje premijeru, prodaja resursa brodovima i sve ono što se zapravo tad moralo raditi. Nevjerojatno je da su sve akcije međusobno isprepletene i nisam siguran jel moguće igrati igru da nešto apsolutno zanemariš, kao u dosta eurogameova.

slika

Probao sam ju u 2 i 3 igrača, i odlična je svakako. Pravila jesu teška ali kad se igra odigra 2 puta sve sjedne na svoje mjesto i ispadne da osim što moraš pratiti što sve skoraš po potezu nije uopće toliko komplicirana.



https://boardgamegeek.com/boardgame/184267/mars

Drugačiji način naseljavanja Marsa smo probali neki dan i također ostali oduševljeni sa nekim mehanikama i opcijama koje je Vital napravio.

Igra je zapravo worker placement gdje naseljavamo Mars na način da mu pokušavamo doprinijeti sa kisikom, biljkama, baterijama/strujom, vodom i ostalim potrepštinama.

slika

Moglo bi se reći da je igra i kvazi coop, jer svi smijemo koristiti tuđe super sposobnosti (ne postoji samo jedna vrsta super sposobnosti nego dvije), ali naravno nagrađujući vlasnika te super sposobnosti. I tako se istražuje Mars dok se ne zadovolje sve potrebne stvari koje zahtjeva kolonija ili dok se ne ispune određeni zadaci (svaki put drugačiji).

Ima hrpa twistova sa WP mjestima i načinom na koji se plaćaju, te poseban turn order track u kojem moraš po nekoliko poteza unaprijed vidjeti jel ćeš imati što raditi u orbiti ili na Marsu.

Uglavnom kao i Lisabon, sve je isprepleteno ali na još jednu razinu više sa endgame scoringom i tim mogućnostima da se koriste tuđe super moći.
Zaista fascinantna igra, koju sam do sad odigrao samo jednom u 3 igrača, ali svakako ju jedva čekam opet probati.


Nevjerojatno je reći da igre vrijede te novce jer zaista ima super igara po manjoj cijeni, ali ako većina naslova izlazi po 50-60 eura i nisu niti playtestani kako se spada i imaju greške u pravilima, te lošu kvalitetu barem jedne komponente, greške s artom i osrednju ikonografiju onda ove igre hladno vrijede duplo više.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 17):
Officer BarbradysamwisedadoValsimfrastarcpriroda15blahblahTeehee(R)smurfORnotsadistiko i još 7 korisnika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4960
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3579 puta
 pohvaljen: 3667 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

...kako vam zavidim...
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”