Bojanje minijatura - Blood Rage

Forum namijenjen izradi i bojanju minijatura, maketa i terena

Moderator/ica: sadistiko

sebo555
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 12:59
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la sebo555 »

Pozdrav, htio bi si obojati figure Blood Ragea, ali zamišljam si to kao mali projekt bez rokova. Jedino molim nekog da me uputi kako najbolje započeti taj projekt, od kojih boja i di ih mogu kupiti do sitnih detalja koji se isprva ovako ne vide kod ovakvih tipova projekta. Novak sam što se tiče toga, stoga svaki savjet je dobrodošao! :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sebo555 za post:
josip767
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la neuromancer »

Reci samo za početak kolike su figure od cega su i koliko ih ima pa cemo dalje 8-)
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la smurfORnot »

ako češ kupovati boje kod nas...imaš carta magicu za gw/mig boje i perlicu za vallejo boje. Pogledaj malo tutoriale na youtubeu, to ce ti najviše pomoci. Kistove kupiš u nekim ducanima koji prodaju slikarsu opremu, velicine tipa 0-2/3, kist bude oko 10-13kn, a cak su se pokazali jako dobri iz mullera(imaju setovi po cca 5-7 kistova za jedno 15kn), evo ja s kistom od par kuna vec bojam jako puno toga i jako je dobar, nebi covjek rekao...
drybrush i wash tehnike su ti jednostavne, a dosta dobri rezultati budu, pogotovo za bg-ove.
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post:
sebo555
sebo555
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 12:59
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la sebo555 »

neuromancer je napisao/la: 06 lis 2017, 22:46 Reci samo za početak kolike su figure od cega su i koliko ih ima pa cemo dalje 8-)
Figure su plastične, ima ih svakakvih veličina, i ne znam točan broj ali ima ih dosta
http://2.bp.blogspot.com/-qHBotP-1_aA/V ... 2BClan.JPG
http://3.bp.blogspot.com/-E67QpuXggn4/V ... 2%2529.JPG
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la sadistiko »

Bome minijature izgledaju stvarno kvalitetno!
Ja bih još dodao da Vallejo nabavljam po nešto jeftinijoj cijeni preko airbrush.hr, ali dok platiš poštarinu ako nisi blizu Bakra onda ti se možda i ne isplati.
slika
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la neuromancer »

Ok - za početak bih rekao da su od materijala sličnog kao i War of the Ring što znači da se bojaju akrilnim bojama - Games Workshop ili Vallejo ti je najpametnije (ja sam svojedobno davao prednost Valleju, ali to je samo subjektivno mišljenje)

Ne bih ulazio u color shemu i koliko boja ćeš koristiti, ali svakako moraš uzeti bar dvije metallic boje a to su zlatna (shinig gold ili tako nešto) i srebrna (boltgun metal ili slično) - njihovim miješanjem dobiješ i brončanu nijansu)

Prije bojanja obavezno odstrani viškove plastike i tzv moulding linese pomoću oštrog i preciznog skalpela i raznih tankih turpija.

Kad si to skinuo operi ih u mlakoj vodi s kakvim tekućim sapunom istrljaj starom četkicom za zube i dobro isperi da ih spremiš za bojanje.

Kod bojanja prvo ide baza odn basecoat. Koja će boja biti za basecoat (crna, siva ili bijela) ovisi o krajnjoj željenoj boji figure. Naime ako će figura biti tamnih nijansa onda logično crna, a ako u finišu prevladava bijela odn. svijetle boje onda ide basecoat sa bijelom.

Budući da si rekao da imaš puno figura onda si možeš uštediti dosta vremena bojajući ih sprejem (games workshop basecoat boja u spreju). Međutim treba biti vrlo vrlo oprezan jer vrlo lako možeš nanijeti previše spreja koji će onda ispuniti udubljenja i onda ništa od detalja na figurama. Osobno nikad nisam radio sa sprejom, a obojao sam stotine figura (WH, 40k i fantasy, War of the ring i ostalih boardgameova, te raznih modela, terena itd...) sve sam radio kistovima. Ako ćeš raditi kistom treba ti basecoat brush od games workshopa (međutim oni su loče kvalitete i brzo se habaju) tako da sam ja koristio italerijeve kistove br. 3 i sasvim su ok i poslije su dobri i za veće površine na figuri.

Kada se figura oboja u basecoat, onda ideš u željene boje, s time da bojaš od unutra prema van - znači prvo najdublje dijelove figure, a onda prema vanjskima. Za veće površine dovoljna će ti bit trojka (od basecoata), za detalje koristi kist 1 ili 0, a ako hoćeš najveću preciznost ili neke freehand detalje onda 00 ili 000 (najbolje). Svi ovi kistovi o kojima ti govorim su oni sa oštrim vrhovima predviđeni za akrilne boje. Tako ako ćeš u millera uzimati budi oprezan jer si tamo prepušten sam sebi. ako ćeš kupovati u nekom maketarskom shopu onda valjda tamo ljudi znaju što ti treba (uglavnom za 20-tak kuna se može naći odličan kist a u biti trebaju ti samo 2 (plafon 3) koji će ti kasnije vrijediti i za druge figure ako ih budeš pravilno koristio i održavao.

Tehnike
Drybrush - korisno za oklope, stijene, baze od figura i sl. Kist se umoči lagano u boju koja se obriše s kista i tako skoro suhim kistom (kako ime kaže) šamara po željenoj površini. Za ovo koristi kakav stari kist (imaju i posebni drybrush kistovi ali za to nema potrebe)
Highlighting - za nabore i izbočenja i sl, kada se svaki istaknutiji dio neke površine oboja u 2 ili više niansi posvijetljene osnovne boje (s ovim se ne zamaraj jer mi se čini da su figure male)
Washing - najjednostavnije i dobro je na kraju za isticanje detalja na figuri. Koristiš tuš u željenoj boji (90% slučajeva će biti crni). Kao i boje tako postoje i GW i vallejo washevi, ali u slučaju da ih nemaš dobra je i boja koju treba poprilično razrijediti (skoro do razine vode u čaši u kojoj si oprao kist). Može se koristiti i tuš za crtanje ukoliko nema ništa bolje. Nekad bih koristio i deterdžent za suđe s tušem kako bi što bolje "pobjegao" u udubljenja. Varijacija washinga je tzv dipping gdje u biti umočiš cijelu figuru u tuš i time uštediš na vremenu. Osobno nikad nisam koristio i mislim da tako ostane previše washa na figuri ali za veliki broj figura i još ovako malih bi moglo poslužiti.

Uglavnom to bi bilo to, neznam koja color shema će ti biti idu li figure u raznim bojama prema playerima, ali svakako računaj da neke boje idu na sve figure, a to su drvo, koža, metali, flesh,

Kistove obavezno peri svako nekoliko tijekom bojanja (posebno kad mijenjaš boje) a na kraju i sa deterđentom za suđe i u mlakoj vodi.

Ako što još treba pitaj.

Pretpostavljam da ima još koji kolega s foruma što se bavi ili se bavio WHFB/40K i sl. pa neka nadopuni/ispravi.
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post (ukupno 6):
sadistikosebo555dgalesic2000kockicamiljenkoblacx
sebo555
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 12:59
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la sebo555 »

nisam bolji odgovor mogao ni zamisliti
hvala još jednom, tijekom rada na figurama ti se javim ako zapnem ili budem imao pitanja! :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sebo555 za post:
neuromancer
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la neuromancer »

Sretno s bojanjem i postaj rezutate na forum da vidimo.

Još jedna važna stvar. Naime ako ti se ne svidi krajnji rezultat onda se akrilna boja skida uljem za kočnice. U njega se potope figure i onda se boja odstrani starom četkicom za zube pa ispočetka: pranje...
Koliko dugo držati u ulju ovisi o materijalu. WH plastika može i prenoćiti ali s ovom vrstom bi trebalo opreznije možda svega par sati
sebo555
Reactions:
Postovi: 35
Pridružen/a: 12 ruj 2017, 12:59
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 11 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la sebo555 »

evo odmah par pitanja koja su mi došla na pamet prilikom gledanja par youtube videa.
pod basecoat s sprejem si mislio na primer ili? jer vidio sam video u kojem govori kako prvo stavlja primer pa basecoat (?!)
i da li nakon završetka bojanja figura, treba te iste figure nekako zaštititi da bi se mogle koristiti u igri?
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Bojanje minijatura - Blood Rage

Post Postao/la neuromancer »

Hm ne bi se trebao s time previše zamarati. Primer je u biti isto što i basecoat. Možda na nekoj drugoj ultraprofesionalnoj razini da ali za ove potrebe sasvim dosta. To ako radiš sa kakvim drugim sprejevima koji nisu mat onda ide kistom basecoat crnom/bijelom jer je on mat, ali onda se gubi poanta rada sa sprejem.
Na kraju ako hoćes ima tzv. sealant koji se koristi kao zaštita. To je opet sprej ali čini mi se i da postoji i za nanošenje kistom iako ja to nisam nikad koristio. GW i Vallejo boje nisu ljepljive te se figure međusobno neće ljepiti a ako si dobro obojao onda se nece bas tako lako ni skinuti igranjem. Naravno pretpostavka je da se sa figuricama ponaša kao s minijaturama odn. bez nepotrebnog mješanja, mućkanja, prebiranja po rukama kao npr. s tenkovima u riziku.
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
sebo555
Odgovori

Natrag na “Minijature, makete i tereni”