Preporuka ratne igre za pocetnika

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Marijan
Reactions:
Postovi: 118
Pridružen/a: 28 lis 2014, 23:59
Ima zahvala: 84 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Marijan »

Baš razmišljam o kupnji sljedećeg wargamea, ako igre iz COIN serije smatrate njima. Vidio sam par puta prije na forumu da se provlači Fire in The Lake, zanima me ima li tko kakve dojmove te igre. Razne recenzije su je dosta nahvalile. Radi se o tome da mi se nije svidio Volko Ruhnke kada sam se zanimao za Labyrinth. Igra je simplistički i pogrešno prikazivala cijeli taj sukob pa me zanimalo kakav je Fire in The Lake u tom pogledu. Nadam se da je nešto bolje budući da je Mark Herman radio na njemu i ipak ne sadrži samo dvije sile.
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3126
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2301 put
 pohvaljen: 2366 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Valsim »

Mogu ti ponuditi skromna iskustva jedne partije koju smo odigrali dosada. Igrali smo ju poprilično davno, no pokušati ću se u što je većoj mjeri prisjetiti detalja.

Igra je za 1 - 4 igrača, mada nemam pojma kako funkcionira kada ju netko igra solo. Bilo bi zanimljivo ako je netko igrao na taj način da podijeli mišljenja i dojmove. Mi smo igrali u četiri igrača. Svaki od igrača preuzima jednu od povijesnih frakcija iz tog doba - SAD, Snage Republike Vijetnam, Snage Sjevernog Vijetnama i Viet Cong. Povijesno igra obuhvaća vremenski period početka američkog angažmana u Vijetnamu, pa sve do neslavnog kraha, dakle od 1964 do 1972 kada je potpisano primirje u Parizu.

Igra se sastoji od velike igraće mape koja predstavlja južni Vijetnam podijeljen na nekoliko administrativnih teritorija sa gradovima, 120 kartica događaja i nekoliko različitih oznaka i kockica jedinica.

Na početku se igra postavlja prema određenim postavkama otisnutima na mapi teritorija i kako je navedeno u pravilima, otkriva se prva kartica događaja i igra počinje. Kartice povijesnih događaja pomažu malo jednoj, malo drugoj strani. Na svakoj kartici je u gornjem dijelu naveden redoslijed kojim redom igrači odigravaju svoje akcije. Također je navedena i određena pogodnost koja vrijedi u tom krugu za jednu stranu ili određena otežavajuća okolnost koja vrijedi za drugu stranu. Igra je također kvazi koperativna. Mada SAD i Snage Republike VIjetnama čine jedan saveznički tabor, a Snage Sjevernog VIjetnama i Viet Cong drugi; na kraju igre samo jedna strana može izaći kao pobjednik. Svaka frakcija ima određeni bodovni prag koji mora zadovoljiti kako bi pobijedila. Stoga je igračima u cilju pomagati svojim saveznicima, ali opet ne previše. Čar igre je u balansu između igrača.

Igra zbog podosta kockica jedinica na mapi nas je pojaviše podsjetila na jedan drugi dobar naslov od GMT-a - Dominant Species. Iz istog razloga nakon dužeg igranja zna malo glava zabolit od planiranja i pračenja tko gdje i u kojoj mjeri ima prevlast.

Ako voliš povijest, pogotovo povijest vezanu za rat u Vijetnama, igra će ti se 100% svidjet. Samo računaj da igra nije nimalo lak zalogajčić za probavit, niti je lako za uči u čari igre. Računaj također da igra može potrajati po 3-4 pa i više sati, ako igrate po prvi put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Valsim za post (ukupno 2):
Marijandgalesic2000
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Marijan
Reactions:
Postovi: 118
Pridružen/a: 28 lis 2014, 23:59
Ima zahvala: 84 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Marijan »

Hvala na osvrtu Valsim :) . Jučer navečer sam baš pričao sa dva Izraelca koji su imali samo riječi hvale za Fire in The Lake i A Distant Plain te su mi objasnili podosta o silama i njihovim mehanikama i izgleda prilično zanimljivo. Jedino sad ne znam koju od njih nabaviti, ali vjerujem da ću to riješiti uskoro.
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la stoka »

hm, s obzirom na dostupnost coin serije, ne znam koliko imaš baš izbora?bar šta ja vidim, osim fire in the lake sve drugo je teško dostupno...nisam nikad probao, ali sve coin serije biraju jako zanimljive sukobe i periode povijesti i sigurno ću se kad tad odlučiti za neku od ovih naslova...izgleda dosta komplicirano, ali sam uvod u žanr mislio početi sa 1775 ili 1812 invasion of canada, koji nisu coin serija, ali izgledaju mi kao njihov srodnik, možda govorim gluposti, ali meni izgleda tako, kao pojednostavljen princip...mislim da je dosta teško recimo fire in the lake objasniti pravila i mehanike igračima koji se nisu ranije susreli s ovakvom vrste igre...inače, cuba libre mi izgleda najlakši za entering level, a u p500 programu ima 500-600 naručitelja, tako da bi reprint mogao stići ove godine...
mislim da stipsonov ima par naslova iz COIN serije, pa bi on možda mogao reći više ako bude od volje, a i mene zanima konkretno preglednost ove vrste serijala, ovako na prvu ne možeš ništa razabrati, ali nakon par partija, kad se navikneš, baš me zanima kakva je preglednost jedinica u odnosu na countere ili blokove...
Marijan
Reactions:
Postovi: 118
Pridružen/a: 28 lis 2014, 23:59
Ima zahvala: 84 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Marijan »

A Distant Plain ce sada imati reprint, falling sky takoder izlazi i Cuba Libre koju sibspomenuo uskoro ima reprint, Fire in The Lake se jos uvijek kako si spomenuo moze naci upravo sada.
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 588 puta
 pohvaljen: 577 puta

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la Stips »

Distant Plain mi se čini najbolji od svih tih. I možda ova s Cezarom.

Fire in the Lake je jedini COIN koji imam i nažalost još ga nisam igrao (eto...).
Ali nakon što budem, eto, natipkat će pregled :)

COIN koji jesam igrao je Andean Abyss i odličan je. Ima dosta elemenata ali je sve skupa posve pregledno. Nekako je sve međupovezano, pa ako nečeg imaš puno nekako ti je logično da nečeg drugog imaš malo. Ne preplavljuje igrača. I frakcij su zbilja razičite. U AA sam igrao vladu i zbilja si ruka države - želiš red i mir i najjači si u globalu ali ne možeš biti svugdje. destabilizira te FARC, baš te briga za plantažere, no napadaš plantažere jer ti Ameri uvaljuju lovu ako ih uništavaš, a ti onda tu lovu kanaliziraš za borbu protiv FARC. FARC je sveprisutna marksistička gerila, ali zapravo i nije tako jak u klasično sučeljavanju. Udara i bježi, boji se cesta i voli prašumu. Pa ima daleko od centra, na periferiji države u Andskoj prašumi plantažera koke, koji žele mir i red ali ne i pretjerano prisustvo države. To su feudalci koji žele biznis ez južual. U čemu ih ometa i država, ali i FARC koji vršlja okolo po prašumi i, po njima, bespotrebno privlači pažnju murije tamo gdje se i nema baš što za vidjeti. I na kraju imaš ultradesne 'odrede smrti' (ne sjećam se kako se zovu ali oni su kao neka ideološka protuteža FARC), koji podržavaju državu, ali neku svoju izvitoperenu ideju iste. Pa smatraju da nema neke vajde od mira i reda nego da je rat idealno vrijeme za preustroj društva bez opterećenosti, jel, moralom. I tako, dok su neki savezi nevjerojatni (država i plantaže, ili FARC i ultradesni), zapravo nastane jako zanimljiv ringišpil o karti. Pa recimo u jednoj regiji FARC i plantažeri mogu biti neprijatelji, u drugoj saveznici protiv trećih itd)
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post (ukupno 2):
Marijanstoka
Avatar
stoka
Reactions:
Postovi: 786
Pridružen/a: 09 pro 2014, 19:17
Ima zahvala: 731 put
 pohvaljen: 545 puta
Kontakt:

Re: Preporuka ratne igre za pocetnika

Post Postao/la stoka »

pojavila se mounted mapa za triumph and tragedy na p 500...vjerojatno moja prva p 500 naruđžba...
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”