[DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Ovdje šaljite sve upite i prijedloge prema trgovini Carta Magica

Moderator/ica: wolfbloodgirl

Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la thegrey »

Htio sam odgovoriti korisniku mado, al nema smisla... nije ovo mjesto za poducavanje poduzetnickih vještina, marketinga, cjenovnom pozicioniranju, portfoliu i slicno.

Vidim da je netko spominjao trecu stranu izmedu npr. ZMana i CMa. Mozda se varam, ali mislim da se dio asortimana rjesava/o preko Pegasus Spiele-a.
glasswalker
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la glasswalker »

Ok. Ovo mi izgleda kao ozbiljan problem. Pa gdje je taj gospon Rasho? U početku sam bio izuzetno sretan, a sad kad bolje razmislim ostaje nam jedino online naručivanje... Čak i sa carinom dođe jeftinije..........
Rasho
Reactions:
Postovi: 34
Pridružen/a: 18 kol 2011, 16:45
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la Rasho »

Pa prvo lijepi pozdrav svima. Vidim da me se zaziva, al sticajem okolnosti nisam bio pri netu od jučer navečer do sada. Prvo malo da me upoznate. Već neku 15-u godinu strastveni igrač raznih wargameova (warhammer 40k, Flames of war, Necromunda, Space Crusade (ilitiga Space Hulk od MB-a) kao i boardgameova. Već 7 godina radim u maloprodaji i nabavi vezano za društvene igre i miniature wargaming. Kroz taj period upoznao sam jako puno retailera iz područja EU, kao i van nje (Velika Britanija, Portugal, Mađarska, Rumunjska, Argentina, Malta, Cipar, Turska, Rusija itd...), a pod retailere računam ljude i firme koje se bave prodajom U dućanima, a ne isključivo preko interneta. Da ne bi bilo zabune, ovo nije nikakvo "pre***avanje" nego čisto da vam dam uvid da imam dosta iskustva sa stanjem tržišta u raznim zemljama, kao što sam i upoznat s mišljenjem tih ljudi koji rade u tim dućanima. A ovo su neke činjenice koje smo zaključili u međusobnom razgovoru i koje su iste više manje bilo gdje:

1. rijetko će bilo koji independent retailer imati redovne cijene niže od SRP-a (Suggested Retail Price). SRP diktira kompanija koja proizvodi, recimo, društvenu igru i na taj SRP se daje određeni popust zavisno od količine koja se naručuje. SRP se dosta razlikuje u startu za USA i Europu (tj. europski je dosta veći). Akcijske cijene variraju jako puno , zavisno koliko je tko željan riješiti se igre u pitanju. Što nam to kaže? Da što više naručujete, to ćete jeftinije proći po određenom artiklu te da ćete u konačnici moći ponuditi kupcu bolju cijenu. Vani se u svijetu počelo nešto čudno događati u svijetu miniatures wargaminga. Proizvođači su uvidjeli da im je ipak najveći kruh u upravo ovakvim malim dućanima, gdje cijela priča počinje. i što su napravili? Napravili su to da su NAREDILI bilo kojem prodavaču da može imati redovnu cijenu najviše 10% manju od njihovog SRP-a, jer u protivnom gubi pravo na distribuciju. Što pak to znači? To znači, da će ovakvi mali dućani više naručivati minijatura jer napokon mogu biti konkurentni. Proizvođač ne gubi ništa a kupac ima nadohvat ruke stvari koje želi. Zašto vam to pričam? Zato što mislim da će se uskoro to počet događat i sa društvenim igrama. Mogao bi još puno pisati o razlikama u standardima između različitih zemalja, i koliko je kome odnos same marže i zarade bitan, al iskreno mi se neda sad o tome.

2. Sad da malo krenem "opravdavati" nas. MI smo mali. Jako mali. Čak i naspram slovenije smo mali, jer kultura igranja kod njih puno razvijenija nego kod nas. Porezi koje imamo u HR su jedni od najvećih u EU, ako ne i u okolici EU. Troškovi transporta znaju biti razuzdani. Svi spominjete LoM iz perioda kad je imao 5-9 dućana. LoM je imao background od puno veće firme, gdje si je mogao dozvoliti direktne narudzbe od proizvođaća. Vjerujte nam da bi najviše voljeli ponuditi cijene s kojima bi bili sretni i mi i kupci. Mi to nemožemo zasada. Ali što možemo? Razvijati kulturu igranja u Hrvata. Budite iskreni, koliko vas bi igralo boardgameove da nije bilo LoM-a? Vjerojatno jako malo. Ovo je dvostruko korisno jer što će biti više igrača koji kupuju kod nas, moći ćemo više naručivati i tako na kraju ponuditi bolje cijene kupcima. U planu nam je redovito održavati prezentacije, natjecanja i štošta drugo vezano uz društvene igre, jer su nam one vrlo važne. Ne samo zbog zarade, nego zato što je to jedna zdrava linija zabave za sve uzraste i tipove ljudi. Molim vas da budete strpljivi s nama, jer sam uvjeren da ćemo vam u budućnosti moći jako puno toga pružiti.

ja odo sad liječit grčevite prste, a vi bacite svo drvlje i kamenje na mene.

P.S.
Bit će loyalty ponovo, u malo više user friendly sistemu, ali moramo to pospajati s programom. Do kraja godine će profunkcionirati.

P.P.S.
Sorry na gramatičkim greškama
smi
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 10:57
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 25 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la smi »

Mislim da nema problema po pitanju bacanja drvlja i kamenja. Kao i svaka druga roba, onaj tko prodaje postavi cijenu, a kupci zakljuce da li im cijena odgovara ili ne.

Vecina ljudi koji su se javili u ovom threadu samo zakljucuju da je cijena pre paprena da bi se isplatilo kupovati BG-ove. Problem FLGS vs OnlineGS traje vec godinama i iskreno nisam bas primjetio da itko naginje tome da FLGS-ovi moraju prezhivit pod svaku cijenu, prljavi kapitalizam i sve to.

Vremena svercanja Magica i divljanja za Pokemonima su odavno prosla, treba smislit nesto novo sto ce ponukad ljude da uopce udju u lokalni ducan, kamoli da nesto kupe.

Da ponovim, svi su sretni sto CM postoji i bilo bi im zao da propadne, ali malo tko namjerava to financirat iz svog djepa.
Zakinjo
Reactions:
Postovi: 1
Pridružen/a: 13 srp 2011, 18:18
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la Zakinjo »

Jesu nešto više cijene, ali sam u tim vodama pa sam tako i očekivao. Nabavna cijena je sigurno veća jer se sigurno sve kupuje preko distributera koji sebi uzima maržu, a naručeno je malo komada pa se ne dobije veliki rabat.
Danas sam primjerice kupio Puerto Rico koji dugo želim, nigdje drugdje ga nema, i nije mi bilo nimalo žao dati 370-ak kn. Stoga ću se time voditi i dalje: ako ću nešto htjeti, a neće biti nigdje, rado ću CM-u dati par desetaka kuna više od očekivanog.
Neki kažu da naručuju izvana: pokušavao sam i ja, ali bi me naposljetku uvijek poštarina ispala više nego proizvod :D Ne znam, možda samo nisam naručivao s pravih izvora...

P.S. Carina na igračke je 0% ako se ne varam?
Avatar
buraz
Reactions:
Postovi: 1401
Pridružen/a: 10 ruj 2010, 17:26
Lokacija: Dankovec :)
Ima zahvala: 403 puta
 pohvaljen: 114 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la buraz »

Zakinjo je napisao/la:
P.S. Carina na igračke je 0% ako se ne varam?
Varaš se :(

edit: ili se ja varam, možda sam to PDV platio :?
slika
Avatar
thegrey
Reactions:
Postovi: 381
Pridružen/a: 02 ožu 2011, 08:12
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 204 puta

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la thegrey »

Zakinjo je napisao/la:Jesu nešto više cijene, ali sam u tim vodama pa sam tako i očekivao. Nabavna cijena je sigurno veća jer se sigurno sve kupuje preko distributera koji sebi uzima maržu, a naručeno je malo komada pa se ne dobije veliki rabat.
Danas sam primjerice kupio Puerto Rico koji dugo želim, nigdje drugdje ga nema, i nije mi bilo nimalo žao dati 370-ak kn. Stoga ću se time voditi i dalje: ako ću nešto htjeti, a neće biti nigdje, rado ću CM-u dati par desetaka kuna više od očekivanog.
Neki kažu da naručuju izvana: pokušavao sam i ja, ali bi me naposljetku uvijek poštarina ispala više nego proizvod :D Ne znam, možda samo nisam naručivao s pravih izvora...

P.S. Carina na igračke je 0% ako se ne varam?
Aha, to ti je problem ;)

Da, sve igračke u popisu carinskih tarifa imaju oznaku "sl" sto ce reci da nema carine
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8443
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2373 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la grof »

buraz je napisao/la:
Zakinjo je napisao/la:
P.S. Carina na igračke je 0% ako se ne varam?
Varaš se :(

edit: ili se ja varam, možda sam to PDV platio :?
Dosta je zabune oko govora o carini pri uvozu. Carina na uvoz uopće nije velika (najčešće oko 5%), ali ono što jest veliko i što se po zakonu treba uvijek naplaćivati bez obzira podliježe li roba carini ili ne, jest PDV od 23% i on čini najveći iznos onoga što zovemo "carina" ;)

Evo vam malo i stručnog teksta o uvozu roba
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
DrEvo
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la DrEvo »

Ajd da se i ja javim kao glavni i odgovorni za poslovanje CM. 8-)
Prije osnivanja CM radio sam 9 godina u Land of Magicu (nekad LM Infou) na raznim poslovima vezanim uz maloprodaju i nabavu.
Kratko ću objasniti kako formiramo cijene no ukoliko imate konkretnih pitanja ili želite detaljnije pojašenjenje javite se PMom ili mailom, rado ću elaborirati štogod vas zanima :)

Carta Magica nije distributer društvenih igara, već samo "retailer". U praksi to znači da nemamo obaveze po pitanju godišnje količine prodaje, ili redovitih narudžbi, ali isto tako imamo značajno lošije uvjete nego distributeri.
Za usporedbu, Land of Magic bio je distributer društvenih igara za RGG, FGG, SJ Games, ZMan Games, Days of Wonder, Mayfair Games itd, međutim otužno hrvatsko tržište nije ni približno dovoljno veliko da bi se direktna distribucija isplatila.

Zasad igre uvozimo iz UK od vodećeg distributera za područje Europe (najveći izbor, najbolje cijene). Na žalost, ostatak Europe ima većinom igre lokalizirane za njihovo tržište, a kod nas igre na njemačkom/francuskom/talijanskom nemaju baš smisla.

SRP (suggested retail price) vezan je uz valutu distributivnog područja. To je, na žalost, opet loše za nas:

Primjer: SRP igre Twilight Imperium
SAD = $ 60,00
EU = € 60,00 (UK = Ł 50,00)
Carta Magica = 449,99 kn

Cijene iz SAD-a mogao je primjenjivati Land of Magic budući da je bio službeni distributer tih kompanija te je imao maksimalni rabat na SRP. Otud niže cijene igara u LOM-u.
Ipak i to je imalo cijenu (pokazalo se preveliku):
Da bi se ostvarili distributerski uvjeti potrebno je uzeti popriličnu količinu BG-ova. Čak ni LOM sa svojih 8 dućana to nije mogao osigurati dovoljne promete, već su mnogi naslovi završavali na velikim popustima (i do 50%).
Posebna priča je prijevoz društvenih igara iz SAD-a
- avionski prijevoz uopće ne dolazi u obzir zbog visoke cijene (prvenstveno zbog volumena)
- brodski prijevoz je jeftiniji ali traje.. (30-40 dana) i još uvijek se isplati jedino uz poveliku (obično zbirnu) pošiljku kako bi troškovi prijevoza po igri bili manji od 15%. Iz tog razloga naručivalo se rijetko i vrlo mali broj naslova koji se mogu prodati u široj distribuciji.

Iz tog razloga mi smo (zasad) krenuli drugim putem. Naručivanje od najjačeg euro distributera daje nam mogućnost velikog izboga igara (trenutno preko 160) te nemamo rizik gomilanja zaliha. Nove igre mogu stizati praktički jednom mjesečno (u odnosu na 2 put godišnje u LOM-u).
Negativno je to što ne možemo ići s USA SRP-om već s europskim = više maloprodajne cijene.
Negativno je i to što imamo mnogo lošije nabavne cijene = manja trgovačka marža.

Ovo je ipak početak, i zaista je težak, ali imamo vrlo jasnu ideju u kojem smjeru treba ići kako bi se gore navedeni minusi ublažili:

1. Loyalty program - Kreće od rujna. Još ne bi otkrivali detalje, jer smo još u testiranju, no stalni kupci moći će ostvariti beneficije pri kupnji tako da će im cijena društvenih igara biti prihvatljivija.

2. Prodajne akcije - za naslove koji ne ostvare prodajne rezultate, postavljat ćemo popuste od 20-40%

3. Suradnja s novim HR distributerima društvenih igara te vlastita distribucija - nekoliko projekata već je u tijeku, realizaciju prvih očekujemo već ujesen = niže cijene igara nekih publishera.

4. Vjerojatno i najvažnije, jača promocija društvenih igara u HR, gdje uz uobičajene marketinške metode planiramo:
- čvrstu suradnju s Igranje.org
- otvaranje kluba društvenih igara u ZG
- stalne promocije igara u CM dućanu


Još par napomena vezano uz neke postove:

Algoritam - iz prve ruke znamo kako je svih 4-5 pristiglih igara (AGOT, LOTR, Pillars of Earth..) vrlo problematičnog markupa. Igre su naručene kao pratnja istoimenim knjigama i nije se baš vodilo računa o isplativosti - Algoritam ih prodaje uz "pozitivnu nulu" budući da su ih, kao nove u uvozu društvenih igara, iznenadile ogromne cijene prijevoza. Pozitivnu nulu, ako ih uspiju sve prodati... za što, naravno, nema garancije. Nama je žao što ih ne možemo pratiti s cijenama, ali smo se trudili biti što bliže..

Niske cijene pojedinih naslova u online shopovima - baš kako se mi rješavamo neželjenih zaliha, tako radi i većina online shopova. Iz tog razloga je, na primjer, tržižno prilično neuspješnu ekspanziju za Agricolu, moguće naći po tako niskoj cijeni. I LOM se mogao pohvaliti nevjerojatnom akcijom 1+1, ali eto, to nije bio znak uspješnog poslovanja...

Eto, u gotovo dva mjeseca od početka našeg poslovanja društvene igre postale su jedna od najjačih grupa proizvoda po prodaji. To je odličan signal da radimo dobro, usprkos navedenim problemima s cijenama.
Što se tiče kupnje iz inozemstva - drago nam je da se snalazite i nabavljate povoljno naslove.
Ipak, provjerite povremeno cijene i u CM, vjerujem da ćete vrlo često naći proizvode koji će vas zadovoljiti cijenom.

Lp,
Roman
Carta Magica d.o.o.
Avatar
miljenko
Reactions:
Postovi: 651
Pridružen/a: 22 lip 2011, 04:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 934 puta
 pohvaljen: 334 puta
Kontakt:

Re: [DISKUSIJA] Cijene igara u CM-u

Post Postao/la miljenko »

Cijenim sto mozemo ovako otvoreno pricati o cijenama i izuzetno mi je drago da se Roman javio na forum i ponudio nam objasnjenje. Ako ljudi steknu dojam da im se nezeli brze bolje uzet tesko zaradjene novce i da kupnjom igara u svom lokalnom ducanu pomazu u snizavanju cijena, sirenju kulture igranja igara, prosirenju asortimana, mislim da ce lakse izdvojiti koju kunu vise.

Osobno namjeravam i dalje kupovati u CM jer mi nije problem dati koju kunu vise i imati igru ODMAH, bez gnjavaze oko carine, cekanja i strepljenja dali ce mi blesavi postar to ostaviti negdje gdje ce mi netko popaliti, dali ce igra doputovati u jednom komadu (jednom su mi slali igru tako da su je samo zamotali u papir, naljepili adresu i poslali, mozete si misliti na sta je igra izgledala). Ionako kupujem igru svakih mjesec, dva.

Zelim ekipi iz CM svu srecu s nastavkom poslovanja i nadam se da ce naci nacina da kad se potpuno uhodaju da skinu malo cijene, vec sa nekih 50tak kuna nizim cijenama bio bi prezadovoljan.
Iz tog razloga mi smo (zasad) krenuli drugim putem. Naručivanje od najjačeg euro distributera daje nam mogućnost velikog izboga igara (trenutno preko 160)
Dali postoji mogucnos da dobijemo na uvid ponudu tog distributera?? I dali postoji mogucnos da se naruci individualno (sa sljedecem posiljkom) neka igra. Takva mogucnost bi me jako zanimala.
Zadnja izmjena: miljenko, dana/u 25 kol 2011, 19:28, ukupno mijenjano 1 put.
Odgovori

Natrag na “Carta Magica”