Carcassonne

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
sonjecka
Reactions:
Postovi: 102
Pridružen/a: 03 lip 2012, 21:56
Lokacija: Split
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 4 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la sonjecka »

farmer nosi/opskrbljava svaki dovrseni grad i dobiva 3 boda. Naravno bodove farmeru donose samo gradovi koji su u njegovom podrucju.
Avatar
joezg
Reactions:
Postovi: 337
Pridružen/a: 17 kol 2011, 11:03
Ima zahvala: 24 puta
 pohvaljen: 201 put
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la joezg »

U pravilima definitivno piše kako se boduje farma. Ako se ne varam piše na zadnjoj stranici gdje se spominju i ostala bodovanja na kraju igre (svaki nedovršeni grad, nedovršena cesta i nedovršeni samostan se, također, boduju na kraju igre).

E sad, bodovanje farmera je zanimljiva tema. Sonjecka je napisala novu verziju bodovanja, koju je vjerojatno i bolje koristiti, ali koja je promijenjena u odnosu na igru koja je 2001 dobila Spiel des Jahres.

Hans im Glück je u drugom izdanju izmijenio (pojednostavnio) način bodovanja, ali je Rio Grande Games (izdavatelj engleskog izdanja) ostao vjeran originalnim pravilima. Nisu htjeli prodavati igru s logom prestižne nagrade koja je drugačija od igre koja ju je zaslužila. Negdje s petom, šestom ekspanzijom su i oni poklekli jer ta ekspanzija više nije bila kompatibilna s originalnim pravilima. Sada su i pravila za osnovni Carcassonne od RGG-a po novoj verziji. Originalna verzija je opisana i u pravilima hrvatskog izdanja od strane Land of Magica koja sam ja dobio u kutiji igre.

ORIGINALNA VARIJANTA:
Gleda se svaki završeni grad posebno. Onaj igrač kojem najveći broj farmera opskrbljuje pojedini završeni grad dobija po 4 boda za taj grad. Farmer opskrbljuje grad ako je na bilo kojoj livadi koja dotiče grad. Ako dva ili više igrača opskrbljuju pojedini završeni grad s jednakim brojem farmera, svi oni dobivaju po 4 boda za taj grad. (Npr. moguće je da crveni i plavi igrač imaju na jednoj livadi po dva farmera, ali da crveni igrač ima još jednog farmera na drugoj livadi koja opskrbljuje isti grad. Tada crveni igrač dobiva 4 boda, a plavi ne dobiva bodove.) Svaki završeni grad se u ovoj verziji boduje samo jednom.

NOVA VARIJANTA
Gledaju se livade. Igrač koji na jednoj livadi ima najviše farmera dobiva po 3 boda za svaki grad koji dotiče tu livadu. Ako dva ili više igrača imaju jednak broj farmera na livadi, svi oni dobivaju po 3 boda za svaki završeni grad koji dotiče tu livadu. Svaki završeni grad se u ovoj verziji može bodovati veše puta.

Za pravila koja objašnjavaju što je, točno, livada pogledaj u uputstvima na kojima ima i dosta primjera.

Engleska pravila s novom verzijom.
Engleska pravila (Big box izdanja) s originalnom verzijom.
Hrvatska pravila s novom verzijom - ovo me iznenadilo jer ja u kutiji igre imam originalnu verziju, a nisam mislio da su pravila osvježena.

Opis livade počinje na 3. stranici, a pravila za završna bodovanja gradova, cesta, samostana i farmi su na 4. stranici.
Avatar
CoxUT
Reactions:
Postovi: 196
Pridružen/a: 11 lis 2012, 19:11
Lokacija: Komin 127.0.0.1
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 10 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la CoxUT »

Pozdrav,
novi sam ovdje i ovo mi je prvi post.
Trazim ovu igru al nemaju je u CM-e pa me zanima jel itko u meduvremenu naletio negdje gdje ima?

thx
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la grof »

CoxUT je napisao/la:Pozdrav,
novi sam ovdje i ovo mi je prvi post.
Trazim ovu igru al nemaju je u CM-e pa me zanima jel itko u meduvremenu naletio negdje gdje ima?

thx
Naravno, ima je u Mueller trgovinama. Povremeno imaju samo ekspanzije, pa pitaj ženu u prodavaonici, oni znaju zabilježiti želje kupaca, pa shodno k tome naruče.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
Dread24
Reactions:
Postovi: 427
Pridružen/a: 03 lis 2011, 21:38
Lokacija: Split
Ima zahvala: 56 puta
 pohvaljen: 40 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la Dread24 »

grof je napisao/la:oni znaju zabilježiti želje kupaca, pa shodno k tome naruče.
Al nisu baš pouzdani za ovo. Meni još nisu ništa javili za Catan (a naručili su mi ga još u 7.mj) :roll:
Al ako ti je blizu neki Muller (u Splitskom Mulleru sam ga vidila sigurno prije nekoliko dana) sigurno ćeš pronać igru.
A ako šalješ nekog od rodbine, prijatelja, poznanika... neka se ne zeznu kod kutija, ovo je osnovna igra:
slika košta mislim 130 kn. :D
Bolje izdati knjigu nego prijatelja!
Avatar
CoxUT
Reactions:
Postovi: 196
Pridružen/a: 11 lis 2012, 19:11
Lokacija: Komin 127.0.0.1
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 10 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la CoxUT »

grof je napisao/la:
CoxUT je napisao/la:Pozdrav,
novi sam ovdje i ovo mi je prvi post.
Trazim ovu igru al nemaju je u CM-e pa me zanima jel itko u meduvremenu naletio negdje gdje ima?

thx
Naravno, ima je u Mueller trgovinama. Povremeno imaju samo ekspanzije, pa pitaj ženu u prodavaonici, oni znaju zabilježiti želje kupaca, pa shodno k tome naruče.
OK, hvala na odgovoru. Nisam blizu ni jednog velikog grada, al imam frendova pa cu pokusat nesto skemijat. ;)
Avatar
Dread24
Reactions:
Postovi: 427
Pridružen/a: 03 lis 2011, 21:38
Lokacija: Split
Ima zahvala: 56 puta
 pohvaljen: 40 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la Dread24 »

Super! A stvarno je igra jedna od najboljih! :bravo Tako da virujem da ćeš uživati! :D
Bolje izdati knjigu nego prijatelja!
Avatar
sonjecka
Reactions:
Postovi: 102
Pridružen/a: 03 lip 2012, 21:56
Lokacija: Split
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 4 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la sonjecka »

ja napokon ulovila vremena da probam par ekspanzija, tower, letace i New World: A Carcassonne Game koji mi i nije bas nesto jasan,al prokuzit cemo ga mi kad tad...previse smo danas pravila procitali :D
antonija1
Reactions:
Ima zahvala: 0
 pohvaljen: 0

Re: Carcassonne

Post Postao/la antonija1 »

jako dobra i nije komplicirana igra.predlažem svima...
Avatar
CoxUT
Reactions:
Postovi: 196
Pridružen/a: 11 lis 2012, 19:11
Lokacija: Komin 127.0.0.1
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 10 puta
Kontakt:

Re: Carcassonne

Post Postao/la CoxUT »

Koje ekspanzije bi preporucili?
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”