Javno dostupni podaci o narudžbama i posudbama sa imenima i prezimenima članova na portalu udruge

Prijedlozi, komentari i kritike vezane uz web stranice i forum
Odgovori
Avatar
logOS
Reactions:
Postovi: 69
Pridružen/a: 26 kol 2015, 12:05
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 113 puta

Javno dostupni podaci o narudžbama i posudbama sa imenima i prezimenima članova na portalu udruge

Post Postao/la logOS »

Slučajno sam naletio dok sam nešto nevezano pretraživao po google na link na www.igranje.hr gdje je bio vidljiva narudžba koju sam napravio 2021. preko platforme za grupno naručivanje sa mojim punim imenom i prezimenom i mojim komentarom oko preuzimanja.

Ne znam da li je ovo greška u načinu implementacije platforme za grupno naručivanje, jedini način na koji se to može izvesti ili neki bug u platformi ali na stranicama Portala udruge sve je vidljivo kada je tko što ikada naručio za koju narudžbu, njihovi komentari uz narudžbe i to sve u vidu postova na glavnoj stranici Portala udruge pa da pretraživači to mogu pobrati.

Daljnjim pretraživanjem naletio sam da su vidljive i posudbe koje je unio MCTablet sa datumom.

U svakom slučaju na portalu su javno dostupne informacije koje bi vjerujem ispravnom implementacijom sustava trebale biti isključivo interne i za koje korisnici kao članovi udruge očekuju da će biti privatni te nisu pravilno obavješteni da će biti javno dostupni.

Radi predodžbe problematike:
Temeljem podataka sa platforme za grupno naručivanje jedno bi bilo raditi forumski post "Što se ovaj mjesec naručivalo preko Udruge" pa da se vidi što korisnici uzimaju i dobi se informirana predodžba što je kod članova "in", a sasvim drugo bi bilo javno dostupni post "Što je u zadnjih 6 mjeseci uzimao korisnik Imenom i Prezimenom", a koji on nije sam objavio ili "Što su ovaj mjesec Imenom i Prezimenom uzimali naši članovi", a da oni na to nisu sami pristali. Ovo drugo je problematično i u ovom trenutku svima dostupno.

Tu se dolazi i do problema objave imena i prezimena članova udruge koji se može povezati sa njihovim profilom na forumu, a da oni sami nisu dali svoje puno ime i prezime pod svoj profil, gdje pak za razliku od portala za grupno naručivanje lijepo stoji napomena da podatke koju upisuju mogu biti javno dostupni drugim članovima.

Bez obzira na korištenje foruma i dijeljenje informacija koje igre su zadnje kupili ili igrali vjerujem da ima korisnika platforme koji ne žele sa svima podijeliti što i kada su kupili ili kada su izvršili koju posudbu uz svoje puno ime i prezime.

E sada zanima me:
Zašto su sve te narudžbe vidljive u ovakvom obliku?
Ako je to jedini način implementiranja narudžbi zašto se stariji postovi kada su narudžbe odrađene ne brišu?
Ako je brisanje "previše posla" zašto postovi nisu ispravno implementirani tako da su markirani kao private ili "nevidljivi" na Portalu udruge, a ne da su dostupni svima?
Zašto nisu članovi koji koriste platformu za grupno naručivanje upoznati da ono što oni pišu u platformi je javno dostupno svima?
Što se planira poduzeti kako bi se ispravilo ovaj propust u implementaciji rada Portala?

Za detalje mi se slobodno obratite privatnom porukom pa ću proslijediti linkove jer ih ne mislim objavljivati direktno primjera radi u ovom postu.

Dodatno bi napomenuo da se događa i slična stvar sa narudžbama preko Carte Magice gdje su u excelici sa cijenama navedena imena i prezimena članova udruge sa stvarima koje naručuju uz komentar same Carta Magice. Možda bi takve stvari trebale biti u zasebnoj samo internoj excelici pa neka se to privatno razmjenjuje sa Cartom Magicom, a ne da bude opet ovako javno dostupno?!

U svakom slučaju dosta propusta u vidu objave osobnih podataka članova udruge za koje oni nisu pravilno obavješteni.

Hvala
Ovi su korisnici zahvalili autoru logOS za post (ukupno 2):
KillaShich
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Javno dostupni podaci o narudžbama i posudbama sa imenima i prezimenima članova na portalu udruge

Post Postao/la grof »

Nažalost, došlo je do greške/propusta u implementaciji (zapravo gradnji sustava) gdje ove poruke nisu implemenirane kao "private" koje mogu vidjeti samo članovi prilikom registracije u sustav i administratori/voditelji kupnji ili posudbi.
Dakle, ideja je da se što prije svi ti postovi proglase "privatnima" i u ubuduće stvaraju s flagom "Private"

Hvala ti na ukazivanju ovog prospusta i još jednom isprike svima.
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Javno dostupni podaci o narudžbama i posudbama sa imenima i prezimenima članova na portalu udruge

Post Postao/la grof »

Nadalje, što se po tom pitanju odmah čini:
  • Sve narudžbe i posudbe od sada postaju "private" poruke ne vidljive izvana (treba nam malo vremena da potpuno implementiramo ispravak)
  • Sve stare narudžbe i posudbe također dobivaju oznaku "private" i njihovi linkovi više neće voditi nigdje
  • Iz XML Sitemap datoteka izbačene su taxonomije narudžbi i posudbi te ih tražilice više neće indexirati
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post (ukupno 3):
ShichfrastarcGurkko
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Odgovori

Natrag na “Web stranice i forum”