Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 669 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/358 ... st-species

slika

slika

Necemo se lagat, dedukcija mi nije jaca strana i sve igre u zanru su mi bile lose do podnosljivo iskustvo. Ova prerada prethodnog Search for planet x (kojeg nisam igrao), djelovao je na prvu kao jos jedno mucno iskustvo.

Na svu srecu, iako su me u startu neki zakljuci odveli na krivi trag, dvosatna partija na easy modeu bila je poprilicno ugodna.

Dakle klasika, imate 4 vrste zivotinja i određena pravila gdje se mogu nalaziti. Osim njih, postoji i ta izgubljena vrsta koju trebate naci, ali i prazna polja. Igra koristi i aplikaciju u kojoj svaki igrac odabire akciju koju ce odigrati na potezu te rezultat upisati na papir. App je dosta dobar, ima history, dakle pregled svih prijasnjih akcija, kao i popis akcija za lakse snalazenje.

Zanimljivo mi je bilo sto igra ima euro elemente, u smislu da uz bodovanje, postoje kartice koje ili daju vise bodova ili cine određene akcije jednokratno cine jacim. Nakon sto prvi igrac uspjesno verificira u aplikaciji polje na kojem se nalazi izgubljena vrsta te vrste na dva susjedna polja, igra zavrsava. Ostali igraci mogu imati mogucnost da i oni na svom zadnjem potezu probaju pronaci.
Nakon toga zbrajaju se bodovi, bod za svako polke gdje ste prvi otkrili koja vrsta je nastanjena te po X bodova po zivotinji koju ste ukupno pronasli kroz igru, plus kartice i drugi bonusi.

U svakom slucaju, bas zbog ovih euro elemenata igra ima dobar twist. Dosta smo se namucili za easy varijantu otoka, ali vjerujem da ce iduci put biti lakse kad znamo sto ocekivati od kojeg Hinta i kojim redoslijedom igrati akcije.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 11):
Bojan1983Papaverdadorealukatanelornjuri006smurfORnotKnivesKillait's me i još jedan korisnik
slika
Avatar
rhogam
Reactions:
Postovi: 36
Pridružen/a: 23 stu 2021, 12:16
Ima zahvala: 66 puta
 pohvaljen: 129 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la rhogam »

Odigrali Brass Birmingham nakon duugo vremena. Ova igra je toliko dobra da se uvijek malo zapitam zašto ju češće ne posložim na stol.
slika

Nakon Brassa već je bilo kasno pa smo meeting završili sa Splendorom.

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru rhogam za post (ukupno 5):
juri006dadorealukatanelornsmurfORnot
slika
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1271
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3420 puta
 pohvaljen: 2040 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

https://boardgamegeek.com/boardgame/245643/luxor
- obiteljska igra u kojoj se vlastitim istraživačima krećemo po hodnicima Luxora i skupljamo razna blaga. U biti je ovo roll and move ali većinom bez roll-a (ima 1 kocka u igri i nekad vam određuje kretanje). Krećemo se odigravanjem karti iz ruke, a posebnost je što na potezu moramo odigrati ili najlijeviju ili najdesniju kartu. Zgodna mehanika. Preporuka za family kategoriju - 8/10

https://boardgamegeek.com/boardgame/285265/rune-stones
- deckbuilding igra u kojoj odigravamo karte iz ruke ili za kupnju novih karti ili za aktiviranje radnji na kartama (dobivanje raznih dragulja, bodova ili nekih drugih efekata). Posebnost je što za aktiviranje radnji na kartama morate odigrati 2 karte i karta s većim brojem se mora odbaciti van iz igre (što je veći broj na karti to je bolja radnja). Još jedna zgodna mehanika kojom prirodno smanjujete špil i koja vas potiče na kupnju novih karti. 3. stvar koju možete napraviti u igri je mijenjati spomenute dragulje za artefakte koje opet mijenjate za bodove i runestone-ove koji vam daju posebne moći tijekom igre (veći hand limit, odigravanje više karti, dodatne bodove kad dobivate bodove itd.) Još jedna zgodna igra za odigrati tu i tamo, ništa revolucionarno ali dobro. 8/10

https://boardgamegeek.com/boardgame/350 ... -explorers
- flip and place igra u kojoj istražujemo brda i doline, mora i planine, osnivamo nove gradove i povezujemo postojeće, a sve ne bi li skupili najviše novaca. Što se tiče gameplaya malo podsjeća na https://boardgamegeek.com/boardgame/283 ... ils-tucana ali ova mi je puno bolja. Igra ima 2 posebnosti: 1. na kraju svake runde sve kockice koje smo postavili se miču i praktički krećemo ispočetka ali ključno je osnovati što više novih gradova jer onda u narednim rundama možemo krenuti istraživati od njih što nam omogućava da se što više širimo po karti. 2. posebnost je što svaku rundu dobijemo nove posebne moći koje su u neku ruku overpowered i breakaju pravila igre (ovo mi je najbolji dio igre).
Autori igre su Dunstan i Gilbert čije kolaboracije su mi hit and miss (Elysium i Chocolate Factory su mi odlične, The Gardens i Spy Connection baš i ne) ali ova mi je jedna od njihovih boljih igri. Ocjena bi bila i veća ali neke produkcijske stvari mi smetaju (tokeni za bodove umjesto bodovne trake, sitne komponente koje malo otežavaju igrivost itd.) Artwork mi je odličan. 8.5/10

Sve 3 ostaju u kolekciji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 4):
juri006Mago de UmagoDeniKnives
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 669 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/177478/iki
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ki-akebono
slika

Prva partija nakon sto sam ju probao u Essenu 2021. , ali ovaj put s ekspanzijom. Po meni, ekspanzija je visak. Dodaje dodatno polje u kretanju plocom pa na taj nacin usporava kretanje, a akcije koje se nude u ekspanziji me nisu nesto odusevila. Zapravo, nikog od cetri igraca nisu. Naime na polju doka mozete upoznati novog lika koji daje nekakvi bonus (tokom igre ili za kraj igre) te odigrati akciju s brodova, za koje nitko bas nije bio zainteresiran tijekom igre... Uz to, mislim da ekspanzija dodaje jos karata za godisnja doba i jos end game scoring zgrada. Karte tj shopovi koji se grade uvode dodatne tokene s posebnim bonusima, ali sve to izgleda nepotrebno. Izugibla se ona esencija optimizacije rondela i kretanja.

I dalje mislim da igra nema smisla u manje od cetri igraca, jer jednostavno nije dovoljno tijesna. Mogla bi biti kada bi se u setupu neka polja reducirala, al zapravo to bas i nije moguce izvesti, stoga ispod 3 igraca ovo ne bi igrao.

Neki igraci su se zalili da je gameplay sklon APu, sto sam ja definitivno primijetio cekajuci na svoj red, ali meni djeluje vrlo straight forward. Svo planiranje se odradi u fazi "koliko polja se zelim pomaknuti", nakon toga je samo izvedba.

Ugl, odlican rondel za 4 igraca u kojem je turn order king, a planiranje 2-3 poteza u naprijed jako rewarding.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 10):
ZorzyBojan1983dadojuri006PapaversmurfORnotsadistikoMago de UmagoKillatanelorn
slika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1028
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 782 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

slika

Palo je igranje Eartha 3 dana za redom :D . Frend kojeg sam jedva nagovorio da ga proba, jer ga je prvo popljuvao da ne voli simultane gejmove i lagano solitaire, je na pola prve partije zaključio da mu je to jedan od najboljih gejmova koje je igrao xD
Ugl obzirom da on nije htio da igramo simultano nego da se rješava tableu po tableu, sve je to trajalo ipak duže nego što bi trajalo da igrate simultano, ali ok. :kava
Ovi scoring uvjeti, životinje i ekosistemi(4 životinje, vaš ekosistem i 2 ekosistema za sve) vas generalno iz partije u partiju guraju na jako različite tableu buildove, a obzirom da ih ima jako puno mogućih kombinacija, vjerujem da će vam svaka partija biti za sebe drugačija. Ova mozganja oko toga kako slagati tableu obzirom na scoring su veoma rewarding i brain burning. Ono od toga ce vas u jednoj partiji gurat npr morate u svakom stupcu imati istu boju abilitija, u drugom flore s parnim brojem bodova, ili možda neparnim, s više ili manje tree trunkova itd. Također gejm dolazi s brdo karata, pa raznolikosti ne nedostaje.

Ok, game ima luck element jer nekad jednostavno možda vam neće dolaziti karte koje želite i trebate obzirom na objective, ali stvarno se tijekom gejma ako složite engine može povući solidna količina karata te je ok mitigacija u jednu ruku. Super je što iz turna u turn dobivate te dopamine rusheve bez obzira što niste na potezu jer na tuđem potezu radite isto akciju koju su oni odabrali ali nešto slabiju, te vam se aktivira vaš engine u toj boji.
Svakako preporuka za game ako volite tableu buildere! Pravila stvarno nisu teška, ikonografija je relativno jasna, iako i dalje se može desiti da vam nešto nije skroz jasno pa treba proguglati.

Kada bih ga usporedio recimo s popularnim Wingspanom, ovo bih dao preporuku any day of the week naspram Wingspana(nisam igrao game s ekpanzijama, no ne cijenim toliko gejmove kojima su potrebne ekspanzije da fixaju nedostatke base gejma te vas onda još dodatno prisiljavaju da trošite novce).
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 7):
sadistikojuri006AliensbdadoMago de UmagotanelornShich
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 388
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 985 puta
 pohvaljen: 1011 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

https://boardgamegeek.com/boardgame/342810/marrakesh

Debljina pravila i količina tokena je izgledala nadrealno, punchoutanje i slaganje cijelog Essential Editiona je trajalo skoro 2h.

Uglavnom to je Feld i akcije su izrazito jednostavne, pravila su pitka ali je opcija kao uvijek jako puno.
Svima je već poznat Amerigo toranj koji je ovdje neusporedivo bolje i zanimljivije upotrebljen, a koristi se na način da igrači od ukupno 12 Keshija, potajno odabiru 3 u svakoj rundi, te se svi zajedno bacaju niz toranj, a zatim se draftaju samo Keshiji koji su ispali u toj rundi dok ostali čekaju unutar tornja.

slika

Rundi je ukupno 4 po sezoni dok ne odabereš/izbacaš svih 12 Keshija, a igraju se ukupno 3 sezone. Postoji 12 boja Keshija koje odgovaraju količini mogućih akcija, iako je zapravo samo 8 akcija.
E sad da probam opisati suštinu, 3 Keshija koja odabereš u rundi su 3 akcije koje ćeš raditi u toj rundi te na te lokacije postavljaš radnike, a svi Keshiji koje draftaš nakon što su ispali iz tornja ti ojačavaju te akcije koje ćeš nekada raditi, nakon draftanja Keshija aktiviraš postavljene radnike koji mogu napraviti dodatno ojačanje akcije ili aktivirati akciju.

slika

I to je to, akcije su kao što sam rekao izrazito jednostavne, skupljanje resrusa ili trejdanje resursa za bodove, kupovanje nekih nadogradnji za akcije, track movement na 3 lokacije, ali su 2 trake povezane da daju bonuse usporedno, rondel skupljanje bonusa, akvizicija end game pločica i ostale varijacije na temu. Funkcioniranje svega međusobno je super zamišljeno pa aktivacije akcija nema smisla da su kompliciranije od nečeg jednostavnog jer suština igre je planiranje kako najbolje uskladiti redosljed odabira akcija i što bolje iskorištavanje krađe ponekog protivnikovog Keshija koji će u nekoj kasnijoj rundi ispasti iz tornja.
Dodatni svaki kraj sezone je posoljen sa Uwe/Luciani stilom, plaćanjem resursa ili dobivanjem hrpe negativnih bodova, ali ovdje je puno lakše tome izaći na kraj.

slika

Najveća interkacija u igri je draft Keshija i utrka na vodenom tracku, te naravno kupovanje raznih otvorenih opcija/pločica. Uglavnom je solitare mozgalica s vrlo poželjnim iščekivanjem drafta, i na kraju ćeš morati igrati sve akcije skoro jednak broj puta, a opet želiš barem na 2 ili 3 akcije doći do maksimuma jer je to najveći in game i end game bonus.

Svi moduli u base gameu su zapravo nepotrebni, možeš igrati sa svime ili sa ničime ništa se uopće neće promjeniti u igri, samo minimalna promjena u akcijama. Queen Games je ovo sigurno mogao malo i streamlineati jer postoje 2 tokena koji se dodaju među igračima, ali jedan je first player jedan je round tracker (apsolutno nepotrebno). Ima tu još nekih zamjerki, pogotovo Windows 95 WordArt stilu, bijelom Keshiju i Keshiju boje drveta koji su apsolutno isti, samo jedinice od resursa iako ih nekad skupiš i preko desetak, te užasnoj kvaliteti kartona za kutiju i samog kartona od dijelova za igru uspoređujući isto sa cijenom igre, ali ajde ipak je u potpunosti proizvedena u Europi (navodno) pa je to dosta veliki plus po meni. Isto tako neke end game pločice su odmah nakon prvog gamea bile jako čudne jer su donjele maksimalnih 18 bodova u prvom gameu, a neke mogu donjeti 11 maksimalno, neke čak i manje, a cijena i luck faktor je apsolutno jednak između svih (iako za to vjerujem da ima smisla).

Ako nekog zanima sad je i ekspanzija sa 7 modula na Kickstarteru koji su značajno utjecajniji na gameplay od basegame modula, ali mislim da niti jedan ne dodaje nešto ekstra igri nego samo još jedan layer nakon što se odigra najznimljivji dio (draft i odabir akcija)

Krajnja procjena, odličan i zanimljiv mid-expert style Feld.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 11):
Denijuri006frastarcTeehee(R)smurfORnotPapaverdadoMago de Umagosadistikoblahblah i još jedan korisnik
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 669 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/176544/automania
slika

Prije Bad Companya ovaj dizajnerski par napravio je jednu od onih igara za kojom dosta ljudi slini, prvenstveno jer je igra out of print, a cijene na 2nd hand marketu poprilicno paprene kad se pojavi koja kopija. Dodajmo na to i Zee-ov Seal of Excellence i you got my attention. Salu na stranu, osim Bad Companya, volim Ostbyeve igre, prije svega Santa Mariu i Trails of Tucana, a ni Capital Lux i Magnificient nisu zanemarivi naslovi. Nazlost, Revive jos nisam odigrao.

Ugl, konacno je i Automania dosla na stol i mogu reci da se radi o vrlo solidnom gateway naslovu, kojem fali mrvicu dizajnerskog iskustva i utrka u nogama da bi naslov bio wow, kao sto to neki drugi gateway naslovi imaju.

Radi se o igri u kojoj igraci s centralne ploce draftaju dijelove automobila te iste stavljaju na svoje proizvodne trake s ciljem izrade sto boljeg (popularnijeg) automobila i konacne prodaje.
Da sad ne idem previse u detalje, istaknuo bi sasvim zadovoljavajucu interakciju, sto na ploci s tajlama, sto u zauzimanju mjesta za prodaju automobila nakon sto igrac obavi proizvodnju. Naime, svaki put kad odigrate akciju primorani ste određeni model automobila proizvesti, pa treba voditi racuna i balansirati između najbolje tajle i najoptimalnijeg poteza. Umjesto prouzvodnje automobila bitan dio igre su i ugovori koji se ispunjavaju ako su pri proizvodnji zadovoljeni uvjeti.

Dakle vrlo pitak naslov sa zadovoljavajucom interakcijom, solidnom kolicinom donosenja smislenih odluka i vidljivi napredak kroz gotovo svaki krug. Po kompleksnosti i gameplay feelingu me podsjeca na Quadropolis. Nemam puno takvih igara pa dok ne dođe nemoralna ponuda, igra ostaje u kolekciji.

Nakon toga odigrali smo
https://boardgamegeek.com/boardgame/230933/merlin

slika

Ovu igru sam uzeo u nadi da cu naci (mid weight) Feld igru koja mi se sviđa. Nisam bas neki ljubitelj njegovih igara, uz par iznimki, pa sam se nadao da ova rondel igra s kockama moze biti na tragu Burgundije.

Na prvo igranje imam mixed filings, a ostalim igracima se i nije nesto svidjela, nazivajuci je prerandom. Naime, svaki igrac ima cetri kocke s kojima se pomice po rondelu i odigrava kratke akcije. Ne postoji dice majipulation, osim ako se ne potrosi Jabuka s kojom kocka postaje bilo koji broj. Jabuka bas i nema puno u igri, tako da je ovo više joker ako zagusti. Cijela igra se vrti oko ispunjenja ugovora koji su razlicita kombinacija najcesce dva uvjeta, npr dva workera su ti na istom dvoru, imas dva resursa ili stita određenih boja itd. Cim imas uvjet, ispunis ugovor. Cilj bi trebao biti svaki potez ispuniti ugovor, jer osim toga drugih bodova rijekom igre nema, uz jednu iznimku. Igra osim rondela dolazi i s jednom area majority mapom, koja tri puta tijekom igre daje bodove igracu s dominacijom. Neakon sto se sva polja zauzmu, nema nacina za promijeniti dominaciju, tako da treba odmah upocetku isplanirati gdje ici i gdje se isplati.

Moj dojam je s jedne strane da igri treba dati vise sanse, jer definitivno podsjeca na Burgundiju, u smislu sto vise igras bolje odluke donosis, a s druge strane djeluje mi kao previse truda za sigurno osredniji naslov.

Ne mogu reci da je igra losa, al vidim zasto ostavlja mlaki dojam. Nekako je vise u smjeru da je genericki sklepana, nego da je bazirana na ispoliranoj i domisljatoj gameplay ideji.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 7):
juri006smurfORnotdadoKillaPapavertanelornsadistiko
slika
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 669 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Deni »

https://boardgamegeek.com/boardgame/921 ... expedition
slika

Isprike na duplom postu, ali mislim da je bitno da spomenem ovaj klasik, koji prvi put igram, 19 godina nakon izlaska igre. Autor Istanbula, Las Vegasa te recentinijih naslova poput My Farm Shop, Rune Stones i Karuba, s Goom je postigao vrhunac u mnogim aspektima.

Ne pamtim ovako elegantnu igru s trackovima koja ne izaziva reakciju "pa samo se pomicem po trackovima". Ne pamtim ovako dobar bidding sistem, koji svakom igracu daje ogranicene varijabilne opcije za bidanje, a da te pri tome svaki turn biddanja ne tjera da mijenjas strategiju. I ne patim kad sam zadnji put ovako nesto elegantno igrao.

Naime, igra se sastoji od 8 rundi u kojoj igraci bidaju za tajle koje su jednokratni bonusi, end game bonusi ili, najsesce, razlicite vrste resursa koje trebate za progress na trackvoima. Svaki track pri aktivaciji daje razlicite bonuse, a najveci dio bodova upravo dolazi iz trackova.

Druga faza svake runde je odigravanje tri akcije (polja na trackovima) s mogucnoscu odigravanja dodatnih akcija ako ste iste akvizirali tijekom bidding faze (preko tajli).

Bidanje: u redoslijedu igranja, svaki igrac odabire tajlu za koju ce se bidat u turn orderu. Ono sto je genijalno je sto iduci igrac smije odabrati tajlu koja je u okruzenju prethodne odabrane tajle. Ovo dovodi do taktiziranja zelis li sa svojim bidom ici vise u sredinu ili se drzati ruba kako bi drugim igracima smajnili opcije, ili jednostavno usmjerili izbore u smjeru koji vama vise pase. Osim toga, sama mehanika bidanja je odlicna. Naime, kad se bida za tajlu koju ste vi odabrali za aukciju, vi, kao zadnji u nizu bidanja odlucujete hocete li uzeti ponudu najviseg bida ili cete platiti cijenu zadnjeg bida umanjeno za jedan coin. Ovo je toliko genijalno, jer je dvosjekli mac. Mozes dobit puno/malo love ili platit puno/malo za odabranu tajlu.

U fazi akcija svaki igrac ima tri, kako sam vec spomenuo, a to najcesce zna bit dosta tijesno stoga osiguravanje dodatnih akcija je poprilicno nuzno. Naravno, broj dodatnih akcija je ogranicen, jer dolaze na tajlama tj na ploci, ali mogu se i otkljucavati ako se svi trackovi dovedu na iducu razinu.

Sve u svemu ovo zasluzuje reprint i vecu pozornost, ali ako ju nađete i na njemackom nema straha, jer je jezicno neovisna. Totalni elegantni klasik, koji s malo pravila, izvlaci puno interakcije i napetosti. Za manji broj igraca od 4 ne znam kako bi funkcionirala, ali pretpostavljam da bi bilo vise brojanja tuđeg novca i bidanje bi bilo "siromasnije" iskustvo, ali mozda bi bas to izvuklo neku drugu car.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 12):
juri006smurfORnotdadoLourdinMago de UmagoPapavermargetanelornsadistikorealuka i još 2 korisnika
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 881
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 851 put
 pohvaljen: 988 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Potpisujem sve gore napisano.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
Deni
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4977
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3606 puta
 pohvaljen: 3724 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

a viš, meni se na prvu nije baš svidjela. Istina, igrao sam samo jednom, al morat ću joj još jednom pružiti priliku.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”