Table Battles

Podforum namijenjen DIY (Do It Yourself) i PNP (Print & Play) igrama, odnosno igrama koje sami slobodno preuzmete i napravite.

Moderator/ica: sadistiko

Pravila foruma
Svaku igru koju opisujete postavljajte kao posebnu temu. Preporuka je da prvi članak sadrži poveznicu od kuda su materijali za igru preuzeti, opis igre, te opis izrade igre.
Odgovori
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Table Battles

Post Postao/la neuromancer »

Pozdrav svima i svako dobro u Novoj 2024... 8-)

Evo nakon nekoliko godina odsutnosti iz boardgame svijeta (RL obaveze) ponovo sam uhvatio malo slobodnog vremena da se malo bavim i nečim konstruktivnim.

Već imam nekoliko home made projekata u raznim fazama izrade ali sam se koncentrirao na nešto lakše/izvedivije što mogu bzo izraditi i tako na startu dobijem motivaciju. Radi se o igri Table Battles i koja mi na prvu djeluje vrlo dobra, jednostavna, zanimljiva i dinamična tako da sam napravio home made verziju spomenute igre (base game)

https://boardgamegeek.com/boardgame/230 ... le-battles


NAPOMENA: Ovdje idu slike home made verzije (Battle of Marston Moor). Nažalost postanje slika nadilazi moje IT sposobnosti (prije sam znao kako to ide ali sam s godnama zaboravio :facepalm ) - Help please!


Mehanika je jednostavna (rulebook od 3, slovima: tri strane) a primjenjiva je na manje-više sva razdoblja ratovanja tijekom povijesti. Međutim moje osobno mišljenje je da primjenjiviost TB mehanike završava s razdobljem Napoleonskih ratova kad "prave" bitke postaju taktički previše složene za ovaj sustav (tada prelazimo u domenu "Kriegspiela" a što je sljedeći projekt :twisted: )

Za početak zanimaju me vaša iskustva ako je već netko igrao odn. izradio TB base game ili neku od ekspanzija pa da mi udijelite koji koristan savjet, mišljenje kritiku... Unaprijed zahvaljujem


A sada drugi dio:

Za TB postoji više službenih ekspanzija (English Civil War, Wars of the Roses… mislim 6 ukupno ) pa čak i fan made ekspanzija sa bitkama iz Gospodara prstenova. Tako sam potaknut velikim brojem postojećih scenarija prema poznatim (ali i manje poznatim) bitkama iz svjetske povijesti došao na ideju da bi se lako mogla izraditi i neka bitka iz vojne povijesti naših naroda i narodnosti...(barem tih primjera na našim prostorima nikada nije nedostajalo :evil: )

Stoga mi je palo na pamet da bi dobro bilo napraviti TB bitku kod Siska 1593. https://www.enciklopedija.hr/natuknica.aspx?ID=56245
Na stranu sad značenje spomenute bitke u povijesnom kontekstu ali mislim da bi upravo ova bitka bila zanimljiva za iskoristiti sve aspekte TB mehanike. (osim što bi eventualno bila zanimljiva domaćoj publici)

Tako u tom scenariju imamo jednu brojnu (po sastavu homogenu) vojsku ali s neadekvatnim vodstvom te jednu manje brojnu (prilično heterogenu po sastavu ali s adekvatnim vodstvom te ujedno bolje i suvremenije opremljenu. Veća vojska je ujedno lošije taktički postavljena na terenu te ne može iskoristiti svoje prednosti (brojnost i mogućnost manevra). TakođerJedan od uzroka poraza je i potpuno slomljen borbeni moral postrojbi (što mehanika takoðer uzima u obzir) uzrokovan presijecanjem odstupnice i napadom "s leđa"

Svakako ja sam sve to napravio u testnoj verziji (prema dostupnim podacima - OOB, tijek bitke itd) samo je sad izazov kako sve to uklopiti a da se omoguć i drukčiji ishod nego onaj povijesni. (dosta solo playtestanja će riješiti problem)
TB je poprilično asimetričan i svaka bitka je rješenje za sebe tako da se sve da napraviti...

Molio bih ako je već netko imao iskustva sa TB u izradi home made scenarija da udijeli koji dobar savjet - Unaprijed zahvaljujem...
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
grof
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Table Battles

Post Postao/la grof »

neuromancer je napisao/la: 11 sij 2024, 23:32
NAPOMENA: Ovdje idu slike home made verzije (Battle of Marston Moor). Nažalost postanje slika nadilazi moje IT sposobnosti (prije sam znao kako to ide ali sam s godnama zaboravio :facepalm ) - Help please!
Pa klikneš na ovo plavo ispod

slika

Preko njega uploadaš sliku i ob ti složi link u postu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
neuromancer
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
grof
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 8436
Pridružen/a: 04 ruj 2010, 14:40
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 1584 puta
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Table Battles

Post Postao/la grof »

Usput, meni je ovo interesantno jer ako bi radio neke hrvatske bitke i sve skupa bi bilo jeftino u proizvodnji, a zanimljivo za igranje, možda bi mogli surađivati i nešto od toga i izdati u HR?
Nemam pojma o TB-u, moram to malo vidjeti i isprobati, ali s hrvatskom tematikom, moglo bi biti interesantno. Još ako se kakav ljepši art složi...
Ovi su korisnici zahvalili autoru grof za post:
neuromancer
Ne prestajemo igrati jer smo ostarjeli, nego smo ostarjeli jer smo prestali igrati. - G.B. Shaw
Avatar
neuromancer
Reactions:
Postovi: 174
Pridružen/a: 04 ruj 2011, 20:25
Lokacija: što južnije-to tužnije (Dubrovnik)
Ima zahvala: 181 put
 pohvaljen: 153 puta
Kontakt:

Re: Table Battles

Post Postao/la neuromancer »

Hvala na pomoći :thumbs

Kao što rekoh evo slike kako to izgleda na početku partije - radi se o Battle of Marston Moor scenariju iz base game. (https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Marston_Moor)

slika

Karte i nemaju neki artwork i relativno ih je jednostano za izraditi - našao sam ih na vassalu. Isprintane doma na inkjet - mislim da je 240 gramski papir i stavljene u standardne plave i crvene "Magic" sleeves. Međutim pregledne su i lako je pohvatati sve informacije koje trebaju za igru.
Ja sam na karte samo dodao na dnu oznaku koja vrsta countera se upotrebljava za određenu postrojbu. Counteri su pješaštvo, konjica i topništvo (iskreno nije da je potrebno to posebno označavati na counterima- u originalu nije ali meni osobno je bolje ovako...

Ovako kad se pogleda na prvu i sliči kao MTG ali umjesto creatura i spellova karte predstavljaju postrojbe. Svaki igrač ima šesd D6 (nisu na slici) i njihovim bacanjem slaže kombinacije koje postrojbe koriste za izvršenje akcije (npr. napad) odnosno reakcije (npr. protunapad)

Counteri na postrojbama označavaju snagu odn. koliko "Hitova" postrojbe mogu podnijeti prije nego budu uništene. Karte ispod su postrojbe koje ulaze u igru kad se "gornja" postrojba povuče ili bude uništena.

Male kocke sa strane predstavljaju borbeni moral vojski (gubitak postrojbi uzrokuje pad istog za 1 a gubitak postrojbe označene zvjezdicom za 2 ) te kad dođe na nulu bitka je izgubljena..
Crni counter je moj izum i služi za označavanje postrojbe koja je izvršila "reaction" što znači da sljedeću fazu igrač ne može napadati a što se često zaboravi - pogotovo u solo play :zvizdi .

Sve u svemu prelako za izraditi a zabavno i jednostavno za igru - partija od 20-30 min. Također base game ima 7-8 bitaka i neke imaju manje karata od ove a neke više tako da ima i jednostavnih bitaka a i malo složenijih.

https://boardgamegeek.com/boardgame/175360/w1815 je autorima poslužila kao inspiracija (a meni kao cilj za jedan od sljedećih home made projekata 8-) )

A evo i slike testne verzije bitke kod Siska 1593. kao nastavka TB home made projekta

slika

Osmanlije (crveni) su brojni ali penalizirani sa smanjenim mogućnostima kombinacija kocke/akcija (loše vodstvo, neadekvatan borbeni raspored . Plavi ("naši" :) ) imaju veću mogućnost kombinacija ali zbog malobrojnosti opasno "vise" i svaki gubitak je težak udarac, stoga trebaju djelovati brzo i efikasno...

Pomoć, prijedlozi, komentari kritike dobrodošli...
Ovi su korisnici zahvalili autoru neuromancer za post:
grof
Odgovori

Natrag na “"Uradi sam" i "Ispiši i igraj" igre”