dado's TOP 100 - 2023. Edition

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3379 puta
 pohvaljen: 2004 puta
Kontakt:

dado's TOP 100 - 2023. Edition

Post Postao/la dado »

Nastavljamo tradiciju. :)
I ove godine sam koristio Pub Meeple.
Lista od prošle godine

Budimo iskreni, neke igre u top 100 se već godinama šlepaju na račun stare slave tako da sam ove godine malo promijenio kriterije, prednost su dobile igre koje su barem jednom izašle na stol.
Rezultat toga je i povećan broj novih naslova na listi, 32 u odnosu na prošlogodišnjih 26.
Imamo i jednog povratnika. (Ticket to Ride)

Neki značajniji naslovi koji su napustili listu: Quantum, Last Will, Jamaica, King of Tokyo, Mexica, Super Motherload, Taverns of Tiefenthan, Colt Express, Yellow & Yangtze, Quest for El Dorado, Santorini, 7 Wonders Duel, Meadow, Covert, Ganz Schon Clever, Lewis & Clark...

Novi naslovi su boldani.

100. Rune Stones - deckbuilding, resurs menadžment igra u kojoj na potezu igrate 2 karte, karta s većim brojem se miče iz špila, a karta s manjim brojem se vraća u špil. Zanimljiva mehanika koja vam prirodno smanjuje špil i tjera na kupnju novih karti.
99. Splendor Duel - 2p verzija Splendora, sviđa mi se što ima više načina za pobjedu
98. Ticket to Ride
97. Luxor - hand menadžment, set collection family igra sa malim twistom na roll and move gdje umjesto bacanja kocke igrate kartu i krećete se toliko polja. Zgodno, light, preporuka za family kategoriju.
96. Dracula vs Van Helsing - rekao bih dosta jedinstvena 2p igra u kojem Dracula želi zaraziti sva 4 stanovnika u jednom sektoru, a Van Helsing želi skinuti svih 12 života Draculi. Skoro svaka mehanika u igri ima mali twist, nije baš trick taking, nije baš area control... Sve je to poznato ali opet malo drugačije. Preporuka za 2p kategoriju (pogotovo ako volite Jekyll vs Hyde)
95. Resurgence - bag building, resurs menadžment, worker placement. Opet ne radi nužno ništa novo ali mehanike su spojene u jednu lijepu cjelinu. Meni bolja i od Orleansa i od Altiplana.
94. Boomerang Australia (-1)
93. Royal Visit - dovoljno je reći 2p tug of war igra od Knizije.
92. Come Together - mesnati worker placement euro sa zanimljivom temom.
91. Pioneer Rails - flip and write igra s temom Divljeg Zapada u kojoj širimo vlastitu mrežu željeznica i skupljamo razne stvari. Ok za odigrati tu i tamo

90. Shadow Kingdoms of Valeria - dice drafting, set collection igra u Valeria univerzumu. Laganija nego što izgleda ali dobra.
89. Kohaku (-21)
88. Honey Buzz (-2)
87. Tenpenny Parks - worker placement, tile laying, penjanje po trakama. Svaki igrač gradi vlastiti zabavni park, posebnost je što se polyomino pločice smiju dodirivati samo na kutevima. Odlična produkcija.
86. Kingdomino Origins (-7)
85. Gingerbread House (-21)
84. Ride the Rails - igra gradnje željezničkih linija i prevoženja putnika po tim linijama. Sviđa mi se što igrači grade linije na zajedničkoj ploči i što linije pripadaju svima, odnosno svi koji imaju dionice te linije dobivaju bodove ako se putnici voze tim linijama. Igra je super jednostavna ali rekao bih dosta suptilna. Unutra se krije više igre nego što se na prvi pogled čini.
83. Ohanami (-3)
82. Quadropolis (-11)
81. Manhattan Project Energy Empire - worker placement, nastavak Manhattan Projecta i bolja igra.

80. Rustling Leaves - jako zanimljivi roll and write. U kutiji se dobiju 4 različita blokića sa raznim načinima bodovanja. Preporuka za roll and write kategoriju.
79. Rajas of the Ganges Dice Game (-1)
78. Mille Fiori (-4)
77. Great Western Trail (-53)
76. Teotihuacan (-46)
75. Akrotiri (-2)
74. Kompromat (-9)
73. Iki (-37)
72. Bitoku (-32)
71. Paleo - malo sam se u zadnje vrijeme zasitio kooperativnih igara ali ova je odlična, preporuka.

70. Shakespeare (-28)
69. Bora Bora (-24)
68. Chocolate Factory (-24)
67. High Society (-1)
66. Santa Maria (-27)
65. Automania (-9)
64. Las Vegas (-11)
63. Castles of Burgundy (-37)
62. Yamatai (-35)
61. Schotten Totten (-18)

60. Raiders of the North Sea (-38)
59. Sentient (-21)
58. Rajas of the Ganges (-45)
57. Blood Rage (-7)
56. Museum / Museum Pictura (-27)
55. 7 Wonders (-34)
54. Floriferous (+8)
53. War Chest - odlična šaholika, bag building igra.
52. Vienna - nova light point salad igra od Felda sa špijunskom temom. Sviđaju mi se multi use karte.
51. Quacks of Quedlinburg (-20)

50. Coffee Traders (-34)
49. Tsukiji (-8)
48. Valeria Card Kingdoms (+44)
47. Lorenzo il Magnifico (-36)
46. Verdant (+5)
45. Tzolkin (-28)
44. Mission Red Planet (-21)
43. Alien Frontiers (-23)
42. Mandala (-27)
41. Trekking Through History - super lagana obiteljska kvazi set collection igra sa prekrasnim artworkom i odličnom produkcijom. Malo sam iznenađen što je završila ovako visoko ali eto.

40. Istanbul (-31)
39. Rokoko (-29)
38. Savannah Park (+17)
37. Gold West (-3)
36. Tzaar (-4)
35. Elysium (-17)
34. Azul (+1)
33. Voyages of Marco Polo (-25)
32. Thunder Road Vendetta - Mad Max makljaža u kutiji. Jedva čekam Big Box KS sa svim ekspanzijama.
31. Caesar's Empire - lagana obiteljska igra slična Ticket to Rideu ali brža i interaktivnija. Ponekad set up traje duže od partije. :D

30. Hanamikoji (-18)
29. Wingspan (+20)
28. Naga Raja (+30)
27. Caper Europe (-24)
26. Scythe (-19)
25. Ra - Knizija i aukcije. Moram još probati i Amun Re. Odlična produkcija novog izdanja od 25th Century Games.
24. The Magnificent (-23)
23. Targi (-4)
22. The Guild of Merchant Explorers - odlična flip and place igra od Dunstana / Gilberta. Svaki potez istražujete nova polja i širite se po vlastitoj mapi ali na kraju runde vam se sav napredak briše tako da morate graditi nove kuće od kojih se smijete dalje širiti u novim rundama. Fantastičan koncept. Također svaku rundu dobijete 1 specijalnu moć, a svaka je toliko dobra da vam se čini da su sve prejake i broken. Zamjerka ide na produkciju, sve komponente su sitne i nedajbože da trkenete stol ili da vam koja komponenta padne na player board.
21. Pandemic sistem (+4)

20. Heat (+17)
19. Village Rails - još jedna od Dunstana i Gilberta. Card laying igra gdje svaki igrač u vlastitom 3x4 gridu gradi željeznice. Sviđa mi se različitost u načinima bodovanja. Puno igre u maloj kutiji.
18. Grand Austria Hotel - dice drafting, resurs menadžment euro, pa rekao bih čak i klasik kojeg sam tek ove godine prvi puta zaigrao.
17. Tiletum (+11)
16. Revive - ekipa iz Aporta Games jednostavno zna napraviti odličnu igru. Revive nije iznimka. Odličan mesnati heavy euro.
15. Golem - Još jedan odličan euro od talijanske ekipe (Luciani, Brasini, Gigli)
14. Ark Nova (+61)
13. Ultimate Railroads - worker placement, point salad euro sa zanimljivim upravljanjem trakama. Rekao bih još jedan klasik koji mi nije bio na radaru ali igra je jednostavno fantastična. Tako jednostavna i pitka. Malo pravila, puno igre.
12. Cafe (+2)
11. Tidal Blades Banner Festival - ovu sam uzeo na Ozoneu onako, čisto usput. Sviđao mi se artwork, vidio da nema baš negativnih recenzija pa rekoh, ajde. Već kod čitanja pravila sam dobio dojam da bi ovo moglo biti nešto posebno, a kad smo zaigrali to je bilo to. Mehanike su zbrda, zdola, trick taking sa specijalnim moćima, area majority, ona vožnja sa jet skijima u krug što je u biti penjanje po traki... Na prvu izgleda nepovezano ali sve ukomponirano u odličan paket.

10. Lata - "nastavak" Cafea. Blind bidding, resurs menadžment, ispuni narudžbe igra u kojoj proizvodimo konzerviranu ribu. Mehanike odlične, produkcija odlična, jako lajkam artwork i grafički dizajn ove sad već linije igara. Planiraju još 3, sigurno neće sve biti hitovi ali za sada su mi obje odlično legle.

9. Pharaon (+24) - iako sam na Olimposu u Osijeku masakrirao pravila (sorry ekipa :D ) još uvijek mi je jedna od omiljenih igara.

8. Nova Roma - novi worker placement od Stana Kordonskya (Endless Winter, Dice Hospital) Još jedan euro sa više mini igara ali ovdje mi je highlight taj worker placement grid gdje stavljanjem jednog radnika birate koje dvije radnje ćete raditi.

7. Federation - još jedan mesnati euro sa više mini igara ali ovdje je pak posebnost što su radnici žetoni koji imaju dvije strane pa kada ih šaljete van birate da li ćete ih koristiti za radnju sada ili potencijalne bodove na kraju runde.

6. Capital Lux - još uvijek jedna od omiljenih malih igara.

5. Fantasy Realms - mislim da i ovu već možemo nazvati klasikom.

4. Trismegistus - dice drafting, heavy euro igra koja je prije nekoliko godina već bila u kolekciji ali nije uspjela izaći na stol pa je napustila kolekciju. U naletu ludila vraćena u kolekciju, konačno odigrana i nepravda ispravljena.

3. Unmatched (+1) - o Unmatchedu se sve zna.

2. Hive - još jedna koja mi nije bila na radaru ali igra je s razlogom klasik. Odlična, odlična mozgalica.

1. Five Tribes (+1) - se vraća na tron.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post (ukupno 7):
DenitanelornMinsc1610AntomonChakyTeehee(R)Valsim
slika
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 548
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 406 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2023. Edition

Post Postao/la kovacu »

Kolko cesto igras hive?
Dali je na drugom mjestu samo zato sto je odlicna ili ju uz to i igras cesto i sa ajmo rec ravnopravnim suparnikom?

Slicna stvar kao i sa sahom. Al za sah ima ogroman interes i brdo online siteova i appova gdje se moze i digitalno igrat
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1258
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3379 puta
 pohvaljen: 2004 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2023. Edition

Post Postao/la dado »

kovacu je napisao/la: 01 sij 2024, 18:16 Kolko cesto igras hive?
Dali je na drugom mjestu samo zato sto je odlicna ili ju uz to i igras cesto i sa ajmo rec ravnopravnim suparnikom?
Zadnji put sam igrao 1.7., a sveukupno u 2023. 5 partija. :D
Recimo da me se najviše dojmila od svih novih koje sam igrao u 2023.
U 2024. možda padne 50ak mjesta, sve će ovisiti o tome koliko će često na stol. :)
slika
Avatar
Chaky
Reactions:
Postovi: 16
Pridružen/a: 04 pro 2013, 15:20
Lokacija: Karlovac
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 13 puta
Kontakt:

Re: dado's TOP 100 - 2023. Edition

Post Postao/la Chaky »

Kudos na listi :bravo
Kad narastem zelim biti kao @dado
Cilj za ovu godinu je da odigram bar 30 naslova :kava
Ovi su korisnici zahvalili autoru Chaky za post:
dado
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”