Ark Nova: Marine Worlds

Pitanja vezana uz društvene igre
Odgovori
Avatar
Bojan1983
Reactions:
Postovi: 272
Pridružen/a: 22 sij 2016, 21:20
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 372 puta
 pohvaljen: 376 puta
Kontakt:

Ark Nova: Marine Worlds

Post Postao/la Bojan1983 »

Od prve odigrane partije 08.03.2022., Ark Nova je uvjerljivo najigranija igra na mom stolu, drzi prvo mjesto sa 56 odigranih partija, dok su druga i treca igra zajedno odigrane 33 puta

slika

Naravno da je ekspanzija Marine Worlds bila must buy, pa evo nakon 3 odigrane partije (2p) prvih dojmova


Sta ima novoga?

1. NEW BONUS TILES

slika
6 (+1) novih bonus tileova, od kojih nekoliko vise nije instant bonus, nego bonus koji mozes iskoristit kad god zelis tijekom igre
Osim toga, uz dosadasnjih 6 tileova, na board dolazi i sedmi bonus kojeg moze dobit prvi igrač koji prvi prede maksimum na reputation tracku

odlican dodatak, 5/5


2. 20 ALTERNATE ACTION CARDS
slika
primjer od svake akcije

Svaka od 5 akcijskih karata sada ima 4 jace verzije, nakon izbora mapa svaki igrac dobije random 3 karte, jednu zadrzi, ostale salje dalje, na kraju od 3 karte izabere 2 i sad uz 3 standardne ima i 2 napredne akcijske karte

Definitivno zanimljivo, daje osjecaj "variable player powers" sto je plus
S druge strane, jos jedan setup korak prije samog pocetka igre.... Vise bih volio da su nekakvi donekle balansirani setovi karata pa da u samom startu npr uzmem mapu 3 i karte set 4 al zasad vjerujem dizajneru i igram kako pise u pravilima :)

4/5


3. NEW FINAL SCORING + BASE CONSERVATION PROJECT CARDS + REPLACEMENTS
slika
lijevo - stare scoring karte i zamjene, desno primjer novih scoring karata
Kao i sa bonus tileovima, veci izbor scoring i conservation karata nakon 50+ odigranih partija je i vise nego dobrodosao
Ali posebno mi se svida sto su odlucili malo balansirat neke scoring karte koje smo u base gameu automatski ignorirali

5/5


4. WOODEN COMPONENTS
slika
Umjesto kockica, svaki igrac dobiva set tokena za svoj player board i za praćenje appeala, reputation i conservation bodova
Odlicno!
5/5


5. MARINE WORLD ANIMALS

I glavni dodatak, 32 nove (morske) zivotinje!
Nakon sto smo toliko puta prosli kroz deck Ark Nove, ugodno je osvjezenje vidjet nove karte sa nekim novim mehanikama i mogucnostima ali poslije 3 odigrane partije gdje je uobicajen instinkt da si ponekad cak i neopravdano fokusiran samo na nove stvari nemam osjecaj da imaju neki veliki efekt na samu igru.
Cak bih rekao da su morske zivotinje nova kategorija petting zoo-a, da bi ih odigrao moras imat posebno staniste (aquariums) kojeg ti se ne isplati gradit ako nemas bar 2 takve zivotinje u ruci, pa mi se dogodi kao i kad dobijem prvu petting zoo zivotinju da je samo discardam.

Iako su dodali nove mehanike (display brze cirkulira karte, novi university daje mogucnost pretrazivanja decka za odredenom kategorijom zivotinje) imam dojam da je sad teze doci do karte koju trebas...
Sjecam se cestog osjecaja u prvih par partija base game gdje su sve karte bile "lose" a kasnije sa iskustvom bih htio zadrzat svih 8 jer sam u skoro svakoj prepoznao potencijal... sad se taj osjecaj nekako vratio, mozda se i ovdje sa iskustvom promijeni.

Uglavnom, prvi dojam je "ok" - 3/5


ZAKLJUCAK
Ovo nije ekspanzija koja opipljivo mjenja base game
Ako ti base game nije dobra igra, ni sad nece biti nista bolja.
Ako si odigrao base game samo par puta, moguce da neces ni primjetit sta je iz ekspanzije
Ako te nesto frustriralo u base game-u to vjv nije sad "fixano" (mozda bas suprotno)
Ako nisi igrao bar 20ak puta base game, nista ti ne fali

Ali za one koji su ko mi "izlizali" svoju kopiju Ark Nove, preporucam Marine Worlds, ugodno osvjezenje i iako su neki dodaci modularni mislim da ce u svim mojim buducim partijama ekspanzija bit ukljucena u potpunosti.


Ako ikad budem htio uvesti nekog novog igraca u svijet Ark Nove mislim da ce to bit zajedno sa ekspanzijom, objasnit nekom 22 umjesto 20 pravila je lakse nego izdvojit karte :D

Na BGGu sam Ark Novi dao ocjenu 9/10 i ekspanzija to ne mjenja, ukratko jako zadovoljan al ne i bas apsolutno odusevljen


(btw, primjetio sam da nisam jedini koji je gledajuci Vaselov video pomislio da gradenjem enclosurea kraj aquariuma zadovoljava uvjet da je enclusure kraj vode, srecom procito sam pravila prije al mozda vrijedi ostavit upozorenje )
Ovi su korisnici zahvalili autoru Bojan1983 za post (ukupno 17):
juri006samwiseShichblahblahtanelornrealukadadoPapaverAntomonDeni i još 7 korisnika
slika
Avatar
Gordan
Reactions:
Postovi: 852
Pridružen/a: 22 tra 2011, 15:04
Lokacija: Split
Ima zahvala: 352 puta
 pohvaljen: 703 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova: Marine Worlds

Post Postao/la Gordan »

Šta nije bilo nekih novih pravila koja utječu na igru (brže recikliranje karata i pomaganje u situacijama kad zapneš)? Činilo mi se iz Vaselovog videa da će u tom smislu promijenit igru. Ne nova pravila per se, nego mali, ali važni tweak postojećih?
I reče Jahve Drakuli: "Nećeš, razbojniče!" (©WinkDickerson)
slika
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova: Marine Worlds

Post Postao/la marge »

Bojan1983 je napisao/la: 22 lis 2023, 16:57 Iako su dodali nove mehanike (display brze cirkulira karte, novi university daje mogucnost pretrazivanja decka za odredenom kategorijom zivotinje) imam dojam da je sad teze doci do karte koju trebas...
praktički je taj university jedina mogućnost pretraživanja decka (i to samo za određenom kategorijom životinje) i možeš samo jednog tokom igre uzet, tak da i nisu napravili neki pomak u tom smislu, a obzirom da je s ekspanzijom deck dodatno povećan time je dodatno povećan i randomness kod dobivanja karata
Avatar
Mimi
Reactions:
Postovi: 95
Pridružen/a: 10 pro 2016, 21:38
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 39 puta

Re: Ark Nova: Marine Worlds

Post Postao/la Mimi »

Nije jedini, marine worlda zivotinje s ikonom vala guraju druge karte van u discard, pa se deck brze prolazi radi toga.
Avatar
marge
Reactions:
Postovi: 855
Pridružen/a: 16 stu 2012, 20:26
Ima zahvala: 279 puta
 pohvaljen: 765 puta
Kontakt:

Re: Ark Nova: Marine Worlds

Post Postao/la marge »

Mimi je napisao/la: 24 lis 2023, 13:27Nije jedini, marine worlda zivotinje s ikonom vala guraju druge karte van u discard, pa se deck brze prolazi radi toga.
ma to je skroz zanemarivo, bar je nama bilo u prvoj partiji u četvero
Odgovori

Natrag na “Društvene igre”