Content kreatori i ucjene izdavačima

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 420 puta
 pohvaljen: 776 puta

Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la smurfORnot »



Zanimljiva tema, mislim, realno, svi videi koji se objavljuju na KS stranicama i što generalno ekipa objavljuje za nadolazece gejmove, zna se da su tu da hajpaju proizvod i da veoma vjerojatno nisu baš skroz iskreni. Ali očito je došlo i do ovoga, da postoje i ucjene.
Osobno nikad mi nije sjeo taj Quackalopea, nevezano za ovo...tako da generalno kad je njegov video u pitanju negdje, ne gubim uopće vrijeme na to. Uvijek mi je izgledao kao hype mašina, te mi njegova osobnost nije nikad sjela.


Video u kojemu su jelte, poprilično popljuvali game koji ima ocjenu 9.3. Ok, ocjene generalno nisu uvijek mjerilo kvalitete, no generlano gejmovi s ocjenama preko 9 nisu baš smetje...
https://boardgamegeek.com/boardgame/242 ... ss-odyssey
Ovi su korisnici zahvalili autoru smurfORnot za post (ukupno 2):
juri006kockica
Avatar
Deni
Reactions:
Postovi: 581
Pridružen/a: 28 lip 2015, 19:46
Ima zahvala: 664 puta
 pohvaljen: 1027 puta
Kontakt:

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la Deni »

tko su ti?
apsolutno vise nicije misljenje s YTa ne uzimam kao vodic jel nesto dobro ili ne. obicna tv prodaja. cesce pogledam review nakon sta odigram da vidim koliko se*u i obicno bude mnogo.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Deni za post (ukupno 3):
juri006sadistikokockica
slika
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 241
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la ratnip »

Naravno da sve ode kvragu čim se pare umiješaju...iako je ovo stvarno fuj, ako je istina.

Inače KS izbjegavam upravo zato što je sve hype mašina i hrpa plaćenih "best game ever" videa. Daj rulebook, TTS mod i gameplay video pa ćemo se razgovarati, ove hiperentuzijastične reklame koje se prodaju pod "recenzije" me nimalo ne zanimaju, dapače, što više entuzijazma, to me više hladi. :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru ratnip za post:
sadistiko
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1025
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 420 puta
 pohvaljen: 776 puta

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la smurfORnot »

Nekako mi se cini, bar s strane izdavaca, zasto lagati po pitanju tako necega? Imas uspjesan game koji je dobro primljen, novi ks ti vec milje digao, i sad da ides lagati da te netko ucjenio za pare? Sam ces izgubiti fan base i funding. Bar meni s neke logicke strane nema smisla zasto bi lagao oko toga?
juri006
Reactions:
Postovi: 254
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1581 put
 pohvaljen: 579 puta

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la juri006 »

smurfORnot je napisao/la: 20 svi 2023, 20:36 Nekako mi se cini, bar s strane izdavaca, zasto lagati po pitanju tako necega? Imas uspjesan game koji je dobro primljen, novi ks ti vec milje digao, i sad da ides lagati da te netko ucjenio za pare? Sam ces izgubiti fan base i funding. Bar meni s neke logicke strane nema smisla zasto bi lagao oko toga?
A mozda da bi ih mogli napasti iz razloga da kontriraju negativnoj recenziji, pa kao onda ispadne da je recenzija bez razloga negativna. Iako mi se ovo cini manje vjerojatnim, vise bih se kladio na ovu verziju da su ih stvarno trazili pare da ne objave taj negativni video.
Ako sam dobro skuzio u ovom slucaju izdavac nije ovim youtuberima dao besplatnu kopiju pa im se valjda zato zamjerio i onda su odlucili snimiti ovako jako negativnu recenziju.

Mislim da svi ti youtuberi zive i od dobrih odnosa s izdavacima pa dobivaju bespla igre na recenziju i sl. Tako da vecinom ocekujem da su igre nesto bolje ocjenjene nego sto stvarno zasluzuju, hajpaju se stvar i sl. Najbolje mi je zapravo pogledati neki playthrough video da vidim kakav je flow igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post:
Satarash
Avatar
ratnip
Reactions:
Postovi: 241
Pridružen/a: 12 pro 2017, 11:03
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 170 puta

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la ratnip »

juri006 je napisao/la: 20 svi 2023, 21:16 Mislim da svi ti youtuberi zive i od dobrih odnosa s izdavacima pa dobivaju bespla igre na recenziju i sl. Tako da vecinom ocekujem da su igre nesto bolje ocjenjene nego sto stvarno zasluzuju, hajpaju se stvar i sl. Najbolje mi je zapravo pogledati neki playthrough video da vidim kakav je flow igre.
"Besplatne igre na recenziju" su najmanja stavka u cijeloj priči.

Boardgame jutuberi (koji nisu Dice Tower ili SU;SD) od Patreona i jutuba zarađuju kikiriki, evo Quackalope zarađuje od jutuba $70-$1000 mjesečno. S druge strane, cijena JEDNE sponzorirane KS recenzije je navodno $1500-$10000, ovisno o popularnosti kanala. Dakle većina manjih jutubera doslovno žive od izdavača, a sav nesponzorirani content je samo napuhavanje broja pretplatnika za bolju pregovaračku poziciju kad naleti idući sponzorirani deal. :)

Edit: evo na redditu se pojavio link na dokumentaciju cijele drame:

Ovi su korisnici zahvalili autoru ratnip za post:
juri006
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la DarkDefender »

Bas sam dosao postati isto. Meni cijela ova prica baca losu sliku na obe strane, iako po meni ovdje nema govora o ucjeni. Ako je Quackalope vec ulozio 50 sati u stvaranje contenta, to kosta i naravno da ne zeli to samo tako baciti u smece.

Zasto je Quackalope ispao los: Ocito je spreman govoriti samo pozitivne stvari o necemu o cemu ima negativno misljenje ako ga se plati. Time automatski gubi povjerenje za bilo koji video koji izda. U ovom pristupu mi je najbolji rahdo. On dobija novce za kickstarter preview. Ako mu se igra ne svidi, vrati novce i kaze da nece snimiti video. Drugim rijecima, nece lagati za novce, ali nece ih ni sabotirati.

Zasto je IUS ispao los. Iz mailova je ocito da su pogresno predstavili stvar. Ja razumijem da se oni mogu osijecati ko da je to ucjena, ali ne mogu oni ocekivati da tudji rad nema vrijednost jer njima ne odgovara. U mailu se cak cini da to i razumiju.

Ja se s ovime mogu maksimalno poistovjetiti kao "work for hire" developer. Gotovo bez iznimke mi se dogadja ovaj scenarij: Publisher zeli da im napravim digitalnu verziju igre. Ponudim im 2 opcije:
1. Plati fiksno, ali ne mozes kasnije utjecati u stilu "bilo bi bolje ovako ili onako" ili "ajde promijenite ovo ili ono"...
2. Plati po satu i utjeci koliko zelis

Svi odaberu fiksno jer "kad nekoga placas po satu uvijek ispadne skuplje". I onda krenemo raditi i svi se ponasaju ko da nas placaju po satu. Na sve zele utjecati, nista dodatno ne zele platiti i ljute se ako kazes da se nesto ne moze ili da je skupo. Cak i za stvari za koje ih unaprijed upozorimo (prije potpisivanja ugovora).
Ovi su korisnici zahvalili autoru DarkDefender za post:
juri006
Butch
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 19 stu 2018, 16:14
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 139 puta
Kontakt:

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la Butch »

Opet neka drama na redditu.
Meni je Quack ispao šupak, već i prije samog dogovora se bacio u igranje/proizvodnju contenta te poslije tražio kompenzaciju. Pa tko to radi?

Na samom početku videa kaže This is the worst game ever. To zvuči bombastično I dosta petty, a svi znamo da je najgora igra Catan.

Rahdo je super publisherima, njemu je sve super, igre igra površno, pravila loše tumači, svaka igra je najbolja igra dokle god nema interakcije jer će čovjek dobiti napad panike ako mora nešto negativno napraviti u igri.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Butch za post (ukupno 2):
juri006Aliensb
Avatar
DarkDefender
Reactions:
Postovi: 513
Pridružen/a: 09 ožu 2015, 11:36
Ima zahvala: 271 put
 pohvaljen: 464 puta

Re: Content kreatori i ucjene izdavačima

Post Postao/la DarkDefender »

Htio sam reci da je ocito da se prvo javio, ali izmedju njegovog 1. maila i njihovog odgovora je proslo samo 2 tjedna tako da je ili vec ranije snimio ili snimao paralelno s dogovaranjem ili lagao da je snimio.
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”