Sadistiko i petrinjske igre

Tekstovi, podcastovi i ostali materijal kojeg objavljuju razne boardgame zajednice u Hrvatskoj.
Pravila foruma
Svaki korisnik otvara svoju temu u kojoj će opisivati zanimljivosti i crtice iz vlastitih igraćih događanja
Svoje blogove možete nam slati i putem obrasca na naše stranice kako bi bili vidljivi i van ovog foruma
T0mo
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 29 sij 2020, 07:47
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 158 puta
Kontakt:

Re: The Belgian Beers Race

Post Postao/la T0mo »

sadistiko je napisao/la: 28 lis 2021, 09:43
Bez obzira na neozbiljnost teme, gdje vi putujete po Belgiji i trebate probati čim više pive i ostat trijezni, isprobat čim više različitih pivi, kupit pive, sira,
Meni je ovo želja napraviti u živo ne u igri :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru T0mo za post (ukupno 4):
kockicaMago de UmagoBolindussadistiko
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

@T0mo dizajner je i na takve mislio ;-) Unutar pravila postoji knjižica koju možeš ponesti sa sobom na put u Belgiju i u živo križati gdje si sve probao pivu.
slika
T0mo
Reactions:
Postovi: 160
Pridružen/a: 29 sij 2020, 07:47
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 158 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la T0mo »

Odlično. Ne znam kako mi je ovo promaknulo na KS :/ Backao bi sigurno, oboavam belgijsku pivu i kao što rekoh htio bi jednom napraviti tu turu u živo :)
Da li je netko možda backao na forumu ili ima za prodati KS Deluxe verziju, vidim da ima na Gamesloreu retail.
slika
Lourdin
Reactions:
Postovi: 335
Pridružen/a: 23 tra 2013, 14:54
Ima zahvala: 207 puta
 pohvaljen: 79 puta

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Lourdin »

Ekspresno je dospjela na wishlistu :D
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

Ja sam čini mi se čak ovdje pitao jel tko zainteresiran za KS, ali ni sam nisam bio siguran kakva će igra zapravo ispasti. Ovako nakon probe mi igra izgleda puno ozbiljnije nego je to bilo na prvu.
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Colonia

Post Postao/la sadistiko »

Ajd da napišem nešto o novo nabavljenoj igri: https://boardgamegeek.com/boardgame/56707/colonia

Igra je iz 2009. Tako da je malo off date, ali meni se učinila simpa. OK, nisam znao da je kutija baš tolika, tu su ga pretjerali dobrano. BTW Queen games izdao pa onda nije ni čudno.

slika

Igrali smo je prvi put na moj rođendan u 5 igrača. Odmah isti dan sam s Dragecom i Marinom odigrao opet igru, ali smo opet odigrali jedan dio krivo, ali ovaj put to nije puno utjecalo na igru.

slika

Istina, prvi puta smo igrali neke stvari krivo jer sam gledao video tutorial i tip je krivo objasnio jedan dio igre. A druga važnija stvar je da mi se zametnuo među svim mogućim pravilima (ima valjda na 6 jezika) setup dio koji je odvojen pa smo skroz igrali Hard Core verziju gdje nismo niš imali u startu.
Igra nudi fora mehanike slične El Grande-u, Lancaster i drugih.
1322. je godina. Ima 7 dana u tjednu, 6 tjedana traje igra:

1. dan - postavlja se ploča za taj tjedan

2. dan - tajno odlučuješ koliko svojih ljudi iz obitelji šalješ u gradsko vijeće (ovdje imaš 6 karata al slično kao u El Grandeu 13) i možeš ih samo jednom odigrati, koju kartu si odigrao, toliko svojih ljudi šalješ u vijećnicu. Problem je što ti ljudi više neće služiti ničemu do drugog tjedna. Tko je dao najviše bit će gradonačelnik u tom tjednu, a ujedno toliko imaš i glasova kad se bude glasovalo. Isto tako, s time se određuje poredak igranja za taj tjedan.

3. dan - nakon glasanja po pitanju dodatnih stvari za ovaj dan po poretku igranja uzimamo sa štandova resurse koji nam trebaju za proizvodnju raznih roba. Koliko roba sa štanda uzmeš, toliko ljudi ostaviš - pa treba nosit te runjake sa drvima, željezom i sl. Dodatne uredbe za koje glasamo mogu biti tipa da dolaze još dva trgovca u grad s dodatnom robom, da svaki trgovac da na crno još jedan dodatni resurs (na crno, jer vučeš iz crne vreće na random, pa šta dobiš dobiš).

4. dan - nakon glasanja, po poretku postavljamo ljude i dajemo potrebne resurse kod proizvođača 6 različitih roba - sedla, kotači, kistovi, odjeća, cipele... Ljudi se stavljaju iznad graničnika i budeš siguran da ćeš to dobiti ovaj tjedan, ali može se staviti i ispod graničnika pa riskirati. Možda dobiješ ovaj, a možda idući tjedan, a možda niti idući. Svaki proizvođač ima određeni broj proizvoda koje može napraviti, ali nakon što svi passaju, uvijek će gradonačelnik na kocku otvoriti još koji dodatni proizvod. Ali i glasanjem možemo odobriti dodatne proizvode za određene proizvođače.

5. dan - nakon glasanja, kad smo nakupili robu, sad ih treba slati u 4 grada po okolnom svijetu. Problem je što svaki grad ima svoju valutu, tako da i to treba paziti.

6. dan - e sad odlaze brodovi koji su iznad graničnika, naravno nakon mogućeg glasanja. Brodovi koji odlaze isplaćuju za robu koja je poslana u svojoj valuti.

7. dan - sada kupujemo artefakte kojih ima 10 ako se ne varam i svaki se kupuje u svojoj valuti.

I to je to. Po tjednu imamo po 3 glasanja, ali na kartama pita za koji dan se glasa i što, tako da nikad nije isto.
Ono, igra je jednostavna ali meni sasvim dovoljno zabavna. Nije sad neka ludnica za slomit glavu, ali može igrati do 6 igrača i najvažnije je dobro procijeniti koliko ljudi poslati u vijećnicu. Npr. jednom sam bio dogradonačelnik (drugi po redu) s 4 čovjeka, a opet, sa 8 sam bio tek na trećem mjestu. Tako da je to baš fora. Broj ljudi koji imaš i koji kruži u igri je dosta ograničen i treba dobro paziti koliko ćeš ih gdje poslati. Sve u svemu solidna 8.5/10 po meni.

slika

Opet smo jučer nabacili u 5 igrača i nadam se da smo sad sve odigrali po pravilima.

BTW, hvala @grof što si uključio ovu opciju da nas riješiš one muke sa malim slikama!
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 7):
dadogrofrealukaValsimPapaverDenijuri006
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Trilogija: Tikal - Mexica - Cuzco

Post Postao/la sadistiko »

Prošle godine sam na Essenu upecao Deluxe trilogiju Tikal, Mexica i Cuzco jer je bilo ako uzmeš sve tri odjednom dobiš ih za 125 € a inače su bile nešt skuplje ako uzimaš pojedinačno. Ono što me neugodno iznenadilo (ne znam kako to nisam odmah provjerio) je da sam dobio Mexicu i Tikal na Njemačkom i Nizozemskom, a Cuzco je multilingua. Ajd nije to tak strašno jer su sve tri jezično neovisne ali ono čisto radi pravila. Kad sam usporedio pravila, u biti skoro ništa se nije promijenilo u sve 3 igre pa sam za Tikal i Mexicu koristio naša prevedena pravila, a za Cuzco sam koristio na engleskom jer je tu došlo do promjene imena iz Java u Cuzco (zašto? možda jer je jedino Java bila smještena u Aziju, a ostale dvije u Amerike, sad su sve tri u Amerikama).
Uvijek sam htio da se odigraju 2 ili čak 3 igre iz serijala u jednoj večeri ali u ovom formatu kako sad igramo to nije baš moguće. Krećemo dosta kasno (21, nekad i kasnije) pa je onda teško nakon toga objašnjavati igru jer su svi već lagano umorni nakon prve igre, pa ako što i odigramo onda to bude neš što smo već igrali.
Prva na red je došla https://boardgamegeek.com/boardgame/54/tikal

slika

Damu sam malo ponovio pravila, a Metalu od nule. On je malo proučio sam pravila pa smo to relativno brzo prošli. Jedina zapravo razlika od starog do novog Tikala je da novi kamp (gdje možeš ubacivati svoje ljude na mapu) sada može otvoriti samo glavni explorer.

slika

Razlika u prezentaciji na stolu je stvarno nebo i zemlja. Ove nove piramide su stvarno lijepe i kad se pređe polovina igre stvarno lijepo izgledaju. Što se tiče arta, malo su otišli u cartoon look, možda bi mogao reći da mi je stari izged nešto i ljepši, ovdje je sve nešto presaturirano i zamućeno lagano. Da nema ovih piramida ne bih mijenjao staru za novu.

slika

Evo za usporedbu stara verzija igre. Nije to bila ružna igra (kao neke ;-) ) ali nova ipak daleko ljepše izgleda.

Dva dana kasnije smo probali https://boardgamegeek.com/boardgame/2955/mexica

slika

Ovaj put nam se pridružio i Čaks pa smo bacili partiju u 4 igrača. Kod Mexice nema baš nikakvih razlika u pravilima pa smo se poslužili potpuno sa hrvatskim prijevodom.

slika

Opet se može reći da je nova igra puno ljepša od stare. Iako je Mexica i prije bila najljepša (meni) i imala plastične građevine, nove su ljepše jer su od nekog materijala koji podsjeća na gips, ali u pitanju je ipak plastika i ima samo površno obojane dijelove, ali izgleda baš lijepo. Igra je i dalje ista, ovdje mi se čini da ima najviše interakcije i da je najpokvarenija od tri jer te netko može preteći u zatvaranju okruga a ti se namučio krug prije da sve pripremiš. Naravno da je Dam Dam prednjačio u podvalama od prvog poteza :-)

slika

Evo za usporedbu stare verzije igre. Meni nije loše izgledala ni ta stara.

Tjedan dana, manje jedan dan, kasnije smo isprobali i https://boardgamegeek.com/boardgame/249411/cuzco
Odlučio sam si da to moramo odigrati da tu trilogiju skinem sa crne liste

slika

Ovo nam je prvo igranje kod našeg novijeg člana Gere. Pošto nas je u zadnje vrijeme uvijek više od 4 dogovorili smo se da ako nas kad bude 6 ili više da bacimo dvije igre na stol pa paralelno igramo jer inače su nam ove igre za max 4 igrača osuđene na vječno neigranje. Tako je pala odluka da Čaks, Metalah i ja igramo novu (Cuzco), a Dam Dam, Gera i Špranja neku staru, mada ni ova nije stara za ovu dvojicu potonjih ;-)
Dam Dam je predložio da oni bace https://boardgamegeek.com/boardgame/193 ... tern-trail jer tu igru ima u malom prstu. Mi smo već bili na pol partije dok su oni tek završili sa objašnjavanjem igre :-)

slika

Vratimo se mi na Cuzco. Ovo mi je daleko najružnije igra od ove tri. Art na heksovima je stvarno prejednostavan i ponavljajuć. Da oni nisu bili u stanju na 19 pločica jezerca staviti malo drugačiji crtež ili na svih 56 trostruka hexa mi je baš debilana žešča. Mene to smeta, da je baš svaki hex identičan. Što se tiče same igre, mislim da je game play ostao potpuno isti. Od ove tri igre, najmanje sam igrao Javu tak da se više ne sjećam, ali mislim da je sve ostalo isto. Mogu sad reći da mi je sad čak bolje leglo nego prije tako da nije loša. Malo smo ubili igru sa hrpom jezerca koje smo porazbacali tako da nismo više imali pretjerano puno mjesta za nedogranju sa trostrukim hexovima, ali sve u svemu opet natezanje sa preuzimanjem gradova. Što se tiče festivala u gradovima, e tu nije bilo skoro nikakve interakcije jer nam je bilo preskupo davati tolike akcijske bodove za ubacivanje svojih Inka na tuđe teritorije čisto radi festivala, a trebaš imati i karte za festival ako ga misliš pobijediti.

slika

Evo za usporedbu izgled stare Jave. U Javi je debljina pločica bila veća da se još više naglasi na kojem je tko nivou na ploči jer se grade 3D krajobrazi.

Sve u svemu, nije mi žao što sam uzeo igre. Nadao sam se da ću do ovogodišnjeg Essena uspjeti napraviti inserte za ove tri igre, ali nekako sam ove godine spor. Stalno imam neke druge stvari za raditi, treba namiriti stock za stare inserte, borba s novcem i nabavom jer je sve poskupilo užasno. Šperploča je poskupila 300%. Koma totalna! A vremena nikako dovoljno.

Kako smo mi sinoć brzo završili svoju igru, dečki nisu došli ni do prvog ubacivanja krava na market, nas trojica smo se odlučili odigrati još nešto. Imali smo na ponudi Catan, First Rat ili Cartographers, pa su se dečki odlučili na ovu zadnju.

slika

https://boardgamegeek.com/boardgame/263 ... tographers ko kartografersi, su fora i jednostavna igra. Imali smo zanimljivu kombinaciju za bodovanje.

slika

Evo i za kraj naši "predivni" crteži naših prekrasno imenovanih zemalja :-)
Mi smo se pobrali oko 23:30, dok je ekipa kajboja nastavila dalje igrat GWT, do kad su ostali ne znam, jer se nisu više javljali u našoj grupi za igranje.
Pozdrav do sljedećeg puta.
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 11):
Mago de UmagokockicasmurfORnottanelornPapaverdadoValsimit's mepriroda15juri006 i još jedan korisnik
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Mi Tierra & Pendulum

Post Postao/la sadistiko »

Prošli tjedan smo igrali https://boardgamegeek.com/boardgame/189 ... ra-new-era

slika

Igra koja dosta loše kotira na BGG-u (5299), a posebno smo čuli da nije dobra u više od četiri igrača, a nas je bilo 6. To se ubrzo i pokazalo jer resursa vode ima dosta na knap. Mjesta za akcije također, ali voda je najveći problem, a nema mogućnosti zamjene i dodavanja vode jer je u dizajnu igre napravljeno kad nestane vode onda nastaje suša i svi igrači moraju vratiti po jednu vodu. Moglo se to riješiti sa različitim brojem vode za različiti broj igrača, al ajd. To se događalo prečesto pa smo imali puno problema s njom jer ako nemate vode ne možete ni odraditi akciju branja ili napredovanja konja za rodeo.

slika

Čaks je imao još kojekakve primisli dok je igrao...
Ovo je tipični worker placement gdje se prvo postavljaju radnici, a tek kad se svi postave onda se izvršavaju akcije i to redom od 1 do 17 ili 16 nisam sad siguran koliko ima akcija. Bodovi su ujedno i novci i na kraju je bitno skupiti što više novaca, a dosta akcija se plaća novcem. Također se pokazalo da ako uzgajate jabuke ili grožđe ili žitarice da je to manje isplativo nego ako imate krave, ovce ili kokoši gdje kod onih prvih resursi se troše kad nešto stvarate, a životinje se ne troše kad daju mlijeko, vunu ili jaja, tako da ova igra ima dosta rupa i nije baš dobro zamišljena bez obzira što je ovo već druga edicija te igre. Šteta jer mi je bila simpa sa tim cartoonish artom.

slika

U prošlu nedjelju sam ponovo isprobao ovu igru s puncem i ženom. Igrali smo u troje i to je već bilo puno bolje iskustvo. Nije bilo napeto po pitanju vode, mada Imali smo jednu sušu. Imali smo i više radnika, s tim smo mogli više toga odraditi, bilo je puno zanimljivije ali i dalje nije baš predobra igra. Niti jedno od njih isto nije bilo nešto oduševljeno s ovom igrom. Sve u svemu nije čudo što je zaslužila tako loše ocjene na BGG-u. Dam-Dam je otkupio igru od mene pa će ostati u našoj kolekciji tako da ćemo joj dati još koju šansu za igranje.

Ovaj tjedan je došao na red i na https://boardgamegeek.com/boardgame/312804/pendulum i mogu reći da je skroz zanimljiva igra.
Tko god voli kaos u igri ovo mora probati!

slika

Isprava se činilo jako čudno i nejasno kako se odigravaju akcije ali već nakon par poteza sve je bilo jasno, jedino što smo primjetili da treba dosta paziti na druge igrače da netko ne odigra krivo jer ovdje nema poteza, nema redoslijeda igre, nego svi igraju odjednom u realnom vremenu. Znalo nam se dogoditi da stavimo radnika na nedozvoljeno mjesto ili da netko pokušava odigrati akciju gdje više nije moguće odigrati akciju. Fora kod ove igre je da tamo gdje se nalaze tajmeri se ne smiju pomicati radnici, niti uzimati otuda, niti stavljati, dok oni koji već jesu tu mogu odraditi svoju akciju koja se tu nalazi. Većina akcija se mora platiti da bi se izvršila i sve se svodi zapravo na skupljanje tri vrste bodova koje morate sve natjerati do jednog platoa na bodovnim trakama jer ako niste doveli sve onda zapravo ne zbrajate bodove nego se gleda koji vam je najudaljeniji marker za bodove. To su vam nekakvi minus bodovi, a to se uspoređuje sa ostalim igračima koji također nisu uspjeli dotjerati svoja tri markera. Igrači koji nisu uspjeli prebaciti svoj legendarni marker (da su ga odradili) uopće ne mogu sudjelovati u bodovima. Ovu sam igru isključivo kupio radi našeg Dam Dama koji je u novim igračima dobio čak veće AP-ovce od njega samog. Mislio sam da će zakuhati jer nema puno vremena za razmišljanje, ali se čoek dobro snašao :-)

slika

Kako smo igru završili u roku koji je i predviđen, pa i nešto ranije odlučili smo sad kad sve znamo odigrati odmah još jednu partiju.
Imali smo i jednu gošću, kolegicu sa posla, koja nam se prvi puta pridružila. Bojao sam se kako će ispasti ovo igranje jer je dosta zbunjujuće i posebno što još do sad nisam vidio niti u jednoj igri odigravanje akcija u isto vrijeme svi i to još na vrijeme. Ali sasvim smo se dobro snašli. Tako da svakako preporučujem da ako ništa drugo barem probati ovu igru jer je posebna i luda.

Ima trenutaka kad svi prebacujemo i stavljamo radnike, brže se guramo, ko će prije negdje staviti (jer ima i tu pravilo gdje nakon nekog radnika na akciji više ne može obični radnik nego samo grande), a onda ima trenutaka kad smo svi zaključani pod satovima I čekamo kojih će sat prvi završiti pa da se možemo prebacivati ponovo na nove akcije. Baš fora
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 8):
dadojuri006kockicaMago de UmagoAliensbtanelornPapaverValsim
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 878
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 836 puta
 pohvaljen: 972 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la Mago de Umago »

Ahaaaa, znači zbog suše pijete vodu iz ovim malih čašica?
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4954
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3569 puta
 pohvaljen: 3666 puta
Kontakt:

Re: Sadistiko i petrinjske igre

Post Postao/la sadistiko »

vidiš da je kod nas stalno suša, bez obzira koju igru igramo ;-)
slika
Odgovori

Natrag na “Blogovi iz boardgame svijeta”