Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
dado
Reactions:
Postovi: 1249
Pridružen/a: 16 lis 2014, 16:54
Ima zahvala: 3358 puta
 pohvaljen: 1985 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la dado »

Noghri je napisao/la: 24 lip 2022, 14:19 Di? Ja ne vidim nista za Sentinent na marketu (mozda sam samo coraf :D )
Dolje ispod no listings found moraš kliknut na Geekmarket Classic.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dado za post:
Noghri
slika
Avatar
Noghri
Reactions:
Postovi: 566
Pridružen/a: 29 srp 2014, 14:35
Ima zahvala: 217 puta
 pohvaljen: 211 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Noghri »

Aha, jer po defaultu pokazuje Betu... Hvala!
Ovi su korisnici zahvalili autoru Noghri za post:
dado
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

https://boardgamegeek.com/boardgame/143693/glass-road

Odličan 2p game s tim unikatnim Uwe Rosenberg resource management wheelom i odigravanjem akcija u kombinaciji sa set collectionom i tile placementom stvori predobru mozgalicu.

slika

Odigravanje akcija je definitivno unikatno i svaki krug se bira između svih 15 akcija da ih imaš 5 za rundu. A u rundi ako imaš istu akciju kao i protivnik oboje smijete samo pola akcije odraditi.

Resource wheel je nešto predobro, resursi se dobivaju na sve moguće načine, al 'super' resursi (cigla i staklo) se dobiju automatski konverzijom svih resursa na jednom kotaču u taj 'super' resurs. Pa je zapravo jako bitno dobro planirati kad odraditi konverziju u te 'super' resurse da ne izgubiš ponekada bitne i ove druge.

slika

Svakako preporuka za 2 igrača, u više ju nisam probao al po prolasku kroz pravila mi se ne čini jednako dobra.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 13):
sadistikoDenijuri006PapaversamwisefrastarcKillaMago de UmagoMirekCroTeehee(R) i još 3 korisnika
smurfORnot
Reactions:
Postovi: 1023
Pridružen/a: 16 tra 2014, 08:27
Ima zahvala: 416 puta
 pohvaljen: 772 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la smurfORnot »

Od kuda si uzimao glass road? Neki custom tokeni su ovo?
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

smurfORnot je napisao/la: 26 lip 2022, 13:22 Od kuda si uzimao glass road? Neki custom tokeni su ovo?
Tokene sam ja napravio al to je ovo novo izdanje kao sa promo tileovima.

Dobio sam na poklon pa nisam siguran jel od slovenca ili sa gameslorea, znam da je tad bilo dostupno na oba mjesta :D
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1237
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1184 puta
 pohvaljen: 920 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

slika

Uspio sam naći na BGG marketu po OK cijeni, deluxe edicija.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 7):
PsyBurndadofrastarcZorzybunjoDenitanelorn
Avatar
realuka
Reactions:
Postovi: 386
Pridružen/a: 27 ožu 2020, 15:29
Ima zahvala: 984 puta
 pohvaljen: 1010 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la realuka »

https://boardgamegeek.com/boardgame/295486/my-city

Neću ništa spoilati, ali za vikend 21 partija i danas završili 3 zadnja gamea legacya.

Ikome tko voli tile placement ovo mora doći na stol, vrhunski legacy game koji iako je obiteljski bude odlična mozgalica, i cijelo vrijeme je napeta utrka.

Da ipak samo malo spoilam prvih 6-9 epizoda od 24 se brzo odigraju i zapravo su one uvodne u pravu igru.

U više igrača je možda napetije zbog tog jer imaš više protivnika u utrci, ali u 2 igrača se tehnički legacy može odigrati 2 puta :D

Ako netko ipak očekuje nešto više od soliranja u čistom tile placementu to neće ovdje naći, ali legacy elementi u ovoj ne tako direktno interaktivnoj igri naprave čudo zarazu. I zato je meni legacy uvijek iznad obične igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru realuka za post (ukupno 8):
dadoMago de UmagomiljenkotanelornDeniPapaversadistikokockica
Avatar
danijel2008
Reactions:
Postovi: 205
Pridružen/a: 13 lip 2011, 12:51
Ima zahvala: 78 puta
 pohvaljen: 191 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la danijel2008 »

Odlična igra. Mi smo je odigrali u četvero.

Ja i lega smo se super zabavili, drugi dvoje su umrli od dosade i jako uhejtali igru. Vjerojatno jer su bili zadnji. :)

U svakom slučaju velika preporuka od mene bilo kome tko voli tile laying igre.
Ovi su korisnici zahvalili autoru danijel2008 za post:
realuka
slika

Moj YouTube kanal - Life of a Board Gamer
Moj Instagram profil - Life of a Board Gamer
juri006
Reactions:
Postovi: 249
Pridružen/a: 13 lip 2017, 21:39
Ima zahvala: 1561 put
 pohvaljen: 565 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la juri006 »

Evo zena i ja danas odigrali Alhambru. Zaboravio sam pripremiti igru za 2 igraca i ukljuciti treceg dummy playera, pa smo zavrsili igru nakon drugog bodovanja jer bi ovako predugo trajala...

slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru juri006 za post (ukupno 7):
dadoPapaverZorzyMago de UmagotanelornDeniValsim
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

https://boardgamegeek.com/boardgame/233867/welcome

Još jedna igra naručena od bugara kojoj je namijenjena uloga da popuni narudžbu do besplatne poštarine. Imamo dovoljno velikih igara, sa silom ekspanzija, ali uz naše česte odlaske na vikendice ili planinarenja, te aktivne godišnje odmore, postavio sam fokus na manje, prenosive igre kraćeg trajanja igranja ( do recimo pola sata) i sa što manje polja za igru tako da se može igrati doslovce svagdje. Zanimljivo je da sam ženi dao da sama bira između rajas of ganges (dice verzija) i welcome to, a ona je pala na estetiku potonje igre. ( Što ne znaci da sam odustao od Rajas ;) )Nisam imao većih očekivanja od igre u kojoj samo upisujes brojeve na svoj list i nacmrljis neka polja, ali igra se pokazala ugodnim iznenađenjem i stoji nam bok drugih sličnih igara koje sam već prije opisao a koje ću spomenuti na kraju posta.

Welcome to... je bio naš izbor za zadnji godišnji odmor u kampovima kod NP Paklenica i NP Krka. Neću sad ko Valsim pretvoriti ovo u putopis, samo ću reći da su Skradinski bukovi precijenjeni ( ko uskopljena verzija Plitvičkih jezera, na stranu što živim blizu njih) bolje obidjite druge bisere NP Krka, no kada se vratite umorni sa hodanja i planinarenja, dok sunce nemilice prži (pogotovo kada su tih dana bile najveće vrućine), fini je osjećaj leći pokraj šatora u hladu oraha ili izaći osvježeni iz mora ili jezera i leći na plažu ( opet za vas kontinentalce, hlad se UVIJEK podrazumijeva :bleh ), otvoriti limenku hladnog radlera (karlovačko, naravno :zvizdi ) koji šeće od žene do mene i natrag i izvaditi igru.

Igra ima jednostavna pravila, blok sa listovima koji se podijele igračima, te dva kupa kartica od kojih su jedni ciljevi koji se nasumce izvuku za svaku igru, a drugi su namijenjeni za igru.

Igraće kartice su dvostrane, na jednoj strani su kućni brojevi (od 1 do 15) a na drugoj su efekti. Kartice se podijele u tri jednaka kupa, okrenute na stranu sa kućnim brojevima, a onda se sa svakog kupa izvuče jedna kartica i preokrene na drugu stranu (efekti) i svaki igrač mora sada mora izabrati bilo koju kombinaciju prikazanih efekata i kućnih brojeva koje će upisati na svoj list. Kada se izaberu kombinacije, kartice sa kućnim brojevima se preokrecu i postavljaju na kup sa efektima.

List je prikaz tri ulice različitih dužina sa kućama koje tek treba useliti (tj. upisati kućne brojeve) a u donjem dijelu su polja sa efektima.

Glavna pravila:
-kada upisujete kućne brojeve, birate koju kuću ćete obilježiti, ali brojevi u istoj ulici se ( uglavnom) ne mogu ponavljati i moraju slijediti niz od manjeg prema većem broju. Na početku se to ne čini problematično ali kada ostaje sve manje kuća koje ćete obilježavati mogu dolaziti brojevi koje možda nećete moći nigdje upisati. Kada su najmanji ili najveći brojevi, izbor je lagan, stavljate ih na početku ili kraju reda, ali drama je gdje ćete točno postaviti brojeve srednjih veličina, po sredini ili malo više ulijevo ili udesno...

Efekti su sljedeći:
- Parkovi - kada upišete kućni broj u određenu ulicu, možete nacrmljiti prvo polje parka u toj ulici. Svako sljedeće polje koje nije zacrnjeno će vam donijeti određene bodove na kraju igre (što ih više zacrnite, priblizit ćete se poljima koje nose više bodova)

-Bazeni - ako izaberete postaviti kućni broj na neku od kuća koja ima bazen i ovaj efekt, dobivate bodove na sličan način kao i za parkove

- Ograde - možete postaviti ogradu između bilo kojih kuća. Naime neki ciljevi traže da stvorite grupu kuća odijeljenih ogradama, primjerice po 3, 5 i sl kuća. Naravno caka je da sve te grupe imaju kuće sa obilježenim kućnim brojevima. Takodjer postoji efekt:

- povećanje vrijednosti nekretnina - kojim možete izabrati da povećate vrijednost pojedinih grupa kuća odijeljenih ogradama

- Radovi - možete izabranu vrijednost kućnog broja umanjiti ili povećati za 1 ili 2 što je zgodan trik da iskoristite zaribane brojeve za zaribana mjesta. Također tko koristi najviše takvih radova, dobije više bodova iz tog područja na kraju igre.

- Ponavljanje kućnog broja. - Kada upišete neki kućni broj možete taj efekt iskoristiti da ponovite neki broj na prazno polje uz postojeći, isto zgodno za popunjavanje zaribanih mjesta ali to vam može donijeti i negativne bodove.

Negativne bodove dobivate i ako ne možete nigdje upisati kućni broj.

Igra završava kada netko:
- ostvari sva tri cilja (naravno tko prvi ostvari neki cilj, dobije više bodova),
- ili sve tri ulice popuni kućnim brojevima
- ili kada ne uspije tri puta upisati kućni broj.

Sam igraći list je jasan i pregledan za igranje i bodovanje, premda postoje i fora salabahteri na reklamama u stilu 50-ih. Može se ići na nekoliko načina za ostvarivanje bodova, premda mi se čini da se nikako ne smije zanemariti dio sa povećanjem vrijednosti nekretnina koji bi nam donosilo i najviše bodova. Uzbudljive su odluke koje efekte i kućne brojeve upariti, pa obično pred kraj nastanu manje pauze u igranju ( tj AP sindrom) kada je ograničen broj kuća koje treba useliti. Donekle pomaže što na strani kartica gdje su kućni brojevi postoji malo polje sa naznačenim efektom koji će se pojaviti kada se kartica odbaci, odnosno preokrene na stranu efekta pa vam dopušta malo planiranja, te što se određeni brojevi ponavljaju, neki rjeđe neki ćešće pa ako ste skloni brojanju i pamćenju ( ja osobno nisam :oops: ), isto možete donekle planirati unaprijed.

Ciljevi su varijabilni za svaku igru, kao i kombinacije kartica koje se promijesaju i izvlače tako da je reigrivost sasvim dovoljna za ovaj tip igara. Interakcije ipak nema previše, osim u vidu tko će prvi ostvariti neki određeni cilj te, puno puno rjeđe, tko će trigerirati kraj igre.

U svemu opisanom možda se i dalje pitate u čemu je fora (i ja sam se to pitao) ali tek tijekom prve igre skuzite da je pred vama zanimljiva zagonetka. Sličan osjećaj mi se otvorio i za ganz schon clever premda mi je potonji možda i nešto bolji.

Ako se prepoznajete na početku ovog posta, ovo bi mogla biti igra za vas uz sljedeće igre koje sam vec opisao:

- Ganz Schon Clever ( može i challenge blok) - uzbudljiv, lako prenosiv i stvarno ne trebate puno prostora

- Railroad Ink Challenge

- Cartographers Heroes - treba malo više prostora za igru ali nama najdraža igra i možda sa najviše interakcije.

- Regicide - doslovce vam treba običan kup karata a poželjno imati i besplatnu aplikaciju na mobitelu da smanjite računovodstvo

- Hokkaido - zahtijeva malo više prostora i ravnog polja za igru, nezgodno kada pirka vjetar. ( za ostale igre u kojima se koriste kartice, držali bi ih u kutijama od igara i ev pridržana kamencicima). I hajde, stvarno je ružna.

- Hanabi - jedina mana je što nam treba apsolutni mir i koncentracija pa ne pomaže glasno navijena muzika iz obližnjeg beach bara a i ne možemo spojiti više od dvije igre u nizu jer ne uspijemo očistiti pamćenje o karticama iz prethodnih partija.

Sljedeći mjesec opet na godisnji sa planinarenjem ( velebit, gorski kotar, slovenija) uz nesto mora, bas me zanima koje igre ćemo ponijeti po zeninom izboru.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kockica za post (ukupno 7):
dadotanelornrealukaValsimpriroda15sadistikoboskosaur
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”