Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
wm_lsmm
Reactions:
Postovi: 108
Pridružen/a: 13 stu 2018, 13:26
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 59 puta
 pohvaljen: 184 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la wm_lsmm »

CrazyBunnyGuy je napisao/la: 22 srp 2021, 08:24 Ajajaj, sinoć smo igrali Spirit Island nakon gotovo mjesec dana pauze (Gloomhaven još uvijek dominira), skoro spušismo i vidi se da smo zahrđali.
Nevezano za SI temu, moja polovica je napokon pitala "a što je ona velika crvena kutija?" tako da smo i mi trenutno usred GH kampanje (dobro, ne baš usred, bliže početku :D )
Minsc1610 je napisao/la: 22 srp 2021, 12:30 Obožavamo Spirit Island. Od kada je stigla to nam je najigranija igra a nabavio sam ju isključivo jer ste ovdje svi skupa stalno pričali o njoj. Meni je bila na slikama ružna ( sad mi je najljepša) komponente bezveze (ajme kako su mi kul sad) i imao sam dojam da je to igra koju svaki put moram učiti iz početka kad je stavim na stol - ajme koja greška. Dakle, Igra je sve što sam htio da Robinson Crusoe bude, nije bio i na kraju sam ga prodao. Sin svaki dan kaže: hoćemo li jedan Spirit island? I svaki put kad nemamo bar dva sata na raspolaganju tužno moram reći sutra. Još mi fali Branch and claw. Uglavnom, htio sam reći hvala na topicu na forumu i svima vama koji ste neprestano pričali o SI. 😁😁😁
Uzet ću mali dio zasluge i sebi, SI je :ljubav i svakome ga preporučam.

Što se tiče Branch and Claw, ne znam koliko ga je efektivno nabaviti nakon Jagged Earth. Ja sam ga nabavila prije i meni je bio super, ali čula sam od nekoliko ljudi da nakon što JE donese Beasts, Wilds, itd... da im je Branch and Claw bio bezveze.
CrazyBunnyGuy je napisao/la: 22 srp 2021, 13:04 Najveći sraz među igračima je oko tih evenata, ja ih obožavam, ima ljudi koji ih mrze, meni je osobno nedostajalo još malo nepredvidljivosti u osnovnoj igri. Jučer smo imali situacije kada bih ja pripremio savršenu obranu i sve i onda dođe event i maltene riješi sve probleme i moja obrana postane beskorisna što me raspizdi (ali onako ugodno, u duhu igre, ne visceralno da mi čir pukne...) "oooo, jbmu da sam barem znao napravio bih to i toooo!" ali meni je takav rasplet događaja izvrstan i tematski
Ma eventi su mrak, baš osvježe igru. Ja doduše nisam imala zamjerku na base SI, ali nakon što sam isprobala evente, ne bih rado igrala bez njih.
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 840 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Ja cu i dalje morati biti jedan od rijetkih koji nece biti odusevljen Spirit Islandom...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post:
Killa
slika
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Zaslugu svi da prime koji su evangelizirali igru! :D

Da pravo kažem ja više ne vidim granice između ekspanzija, sve sam pomiješao, jedino što osjetim je da imam previše tokena, naravno, ali sve je u kutijama ništa ne bacam. Kada igramo igramo sa obje ekspanzije, pogotovo što se tiče karata powera i blighta i feara, to mi se ne da razdvajati nikako. I drago mi je da su mislili na ljude koji evente baš ne vole pa su u JE ubacili par onih kartica koje se mogu umetnuti u invader deck da potaknu beastove na akcije.

Moji najdraži su Many Minds, Ocean i Starlight. Starlight je megazabavan, imaš mini character progression s njim.

Adversaryje nikako da pošteno ubacimo, još se mučimo s ovim generičkim iskreno! Jedino znamo tu i tamo ubaciti pokoji scenarij, da pojačamo temu, ali i to nas nekad izbaci iz takta. Trickster je omiljen mojoj boljoj polovici, meni je kod tog spirita najjača ona "let's see what happens" :D
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Mago de Umago je napisao/la: 22 srp 2021, 14:12 Ja cu i dalje morati biti jedan od rijetkih koji nece biti odusevljen Spirit Islandom...
Pa to je sasvim u redu, ne dao bog da svi volimo iste stvari. Uživaj dok još dišeš, uzgred, stižem... sbatine
Avatar
kovacu
Reactions:
Postovi: 547
Pridružen/a: 17 pro 2019, 19:07
Ima zahvala: 282 puta
 pohvaljen: 398 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kovacu »

Mene uvijek iznenadi kad vidim da ljudi stavljaju da je SI onak super teska igra. Sami potezi unutar jedne runde su full jednostavni i intuitivni i nema ih mnogo. Najvise vremena ode na to kad ti zapnes na jednom potezu i vrtis u glavi sve moguce kombinacije koju kartu odigrat, kako rasti i takve stvari. Tu mi je i najveca car ove igre u tom razmisljanu. Bas gustam u tome, al kontam da su ljudi zbog tog klakuliranja svih mogucih scenarija i kombinacija dali igri tu titulu jako teske.

Al ono pravila su poprilicno jednostavna kad se jednom nauce. Kod mene i dalje drzi uvjerljivo prvo mjesto za najbolji board game koji sam igrao.
Ovi su korisnici zahvalili autoru kovacu za post:
juri006
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

neoch je napisao/la: 22 srp 2021, 08:41 Nedavno sam na poklon dobio https://www.boardgamegeek.com/boardgame/244995/illusion i kako god nam netko od ekipe dođe do nas pokažemo mu novu igru. Jako je jednostavna za naučit, ima doslovno 3 pravila, brzo ste spremni za krenut, kratka i jako jako zabavna sa neprestanim "ma kakoooo!!" elementom. Preporuke svima, odličan mali party game. :thumbs
Imam već par mjeseci igru, slučajno nabasao na nju u Muelleru. Prolazim kroz odjel sa igrama i vidim neku malu zgodnu igru i cjenovno prihvatljivu (još je tada bila i na akciji). Vadim mobitel da je malo proguglam i čim sam vidio da je isti autor dizajnirao i Ganz schon clever, nama izvrsnu igru, već trenutak kasnije idem prema blagajni sa igrom u ruci.

Kao i Ganz schon clever, isto je mala, portabilna sa jednostavnim pravilima i komponentama. Igra se sastoji od povećeg kupa kartica na kojoj su različiti uzorci u 4 boje i manjeg kupa kartica koje se izvlače i određuju koja će se boja gledati ovu rundu. Naime igrači kada su na potezu izvlače i postavljaju karticu u niz tako da se kartice slažu po zastupljenosti tražene boje na kartici tako da ako kartica ima malo te boje ide na jedan kraj niza, kartice sa više te boje ide na drugi kraj niza i kako se igrači izmjenjuju, raste i.niz kartica dok igrači dodavaju kartice na jedan ili drugi kraj niza ili umeću između postojećih kartica.

Runda traje sve dok jedan od igrača ne posumnja da je niz pogrešno posložen, pa na svom potezu umjesto povlačenja i postavljanja kartice može zatražiti provjeru niza pa se sve kartice preokrenu na poleđinu gdje su brojčano naznačeni postoci zastupljenosti sve 4 boje na karticama i ako je određena boja bila pogrešno složena, igrač dobiva bod (to jest karticu koja je određivala boju koja će se pratiti) pa se izvlači kartica sa novom bojom koja će biti aktivna za sljedeću rundu i tako ispočetka dok netko ne skupi 3 boda ili dok se potroši svih 12 kartica koje određuju boju. Ako je igrač koji je tražio provjeru niza pogriješio, odnosno kartice su bile dobro posložene ( što je vrlo rijetko) bod dobiva prethodni igrač.

Iako je koncept igre jednostavan, uzorci na karticama su toliko zbunjujući, zaista prave male optičke iluzije i kako dolaze u sve 4 boje, kartice se svaki put mogu drugačije gledati i slagati pa nema bojazni da će ih se upamtiti nakon određenog broja partija. Fora je kada se traži provjera niza a onda skuzite da se više puta već pogriješilo a da nitko nije tada primjetio.

Pravila sam već temeljito objasnio tako da kada uvodite nove igrače, dovoljno je samo pomiješati kartice I igra se može započeti a tijekom odigravanja poteza odmah objasnite pravila. Zbog samog koncepta igre ona je prihvatljiva za sve uzraste jer je dovoljno samo poznavanje perspektive.

Zbog svoje portabilnosti pogodna je za igranje na različitim lokacijama, kao što se npr već spomenutoj, izleti u prirodi, na plaži ( hint za kontinentalce: hlad se podrazumijeva ;) )

Iako deklarirano za 2 do 5 igrača, možda je najbolji broj 3-4, udvoje nema toliko dinamike, a sa većim brojem igrača igra može završiti i prije nego dođe red na vas, a još ako imate nekoga sa lošom perspektivom pobjeda često ovisi o tome kako su ostali igrači smješteni u odnosu na tu osobu. Srećom igra sama po sebi nije toliko kompetitivna pa su pobjede i porazi zapravo nebitni.

Konačni dojam o igri?
Dobra je za 10-20 minuta igre ali realno brzo dosadi, i uz nju svakako treba imati još koju igru ( npr gore spomenuti ganz schon clever, hanabi, lama). Nije to party igra koja će uzburkati emocije, potaknuti meta rasprave sl. Njena dinamika je više kao kada rješavate neki časopis sa raznim krizaljkama, ali ovako barem imate interakciju sa drugim osobama. U tišini je igrate, a nakon završene partije u tišini je i pospremite.

6/10
kockica
Reactions:
Postovi: 2519
Pridružen/a: 09 vel 2015, 13:55
Lokacija: Zagreb - Rakovica
Ima zahvala: 2064 puta
 pohvaljen: 1344 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la kockica »

kovacu je napisao/la: 22 srp 2021, 14:20 Mene uvijek iznenadi kad vidim da ljudi stavljaju da je SI onak super teska igra. Sami potezi unutar jedne runde su full jednostavni i intuitivni i nema ih mnogo. Najvise vremena ode na to kad ti zapnes na jednom potezu i vrtis u glavi sve moguce kombinacije koju kartu odigrat, kako rasti i takve stvari. Tu mi je i najveca car ove igre u tom razmisljanu. Bas gustam u tome, al kontam da su ljudi zbog tog klakuliranja svih mogucih scenarija i kombinacija dali igri tu titulu jako teske.

Al ono pravila su poprilicno jednostavna kad se jednom nauce. Kod mene i dalje drzi uvjerljivo prvo mjesto za najbolji board game koji sam igrao.
Ma kakvi teška, možda dok se igra prvi put uci ali jednom svladala stvarno lako ide Mislim da je više teška za one koji igraju solo sa dva spirita pa kombiniraju li ga i kombiniraju, ali kada upravljas jednim spiritom stvarno je jednostavno, pa tako naša komunikacija ide tipa žena izjavi "ja bih mogla riješiti ovo i ovo" ili možeš mi pogurati ove dahane, invadore, što već" a onda ti dumas što ti možeš poduzeti.
gogo666
Reactions:
Postovi: 327
Pridružen/a: 19 vel 2018, 17:58
Ima zahvala: 17 puta
 pohvaljen: 242 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la gogo666 »

mislim da eventi smanjuju tezinu igre. Bez evenata racunas ta 3 poteza unaprijed (invader deck randomness dolazi za 3 poteza), a s eventima racunas s manje preciznosti, jer ce eventi promijenit stanje ploce. Tako da je jednostavnije igrati s eventima.

A ja jos nisam siguran jel volim evente ili ne. Base game mi je bio savrsena igra, s tim racunanjem 3 poteza unaprijed. Al se lako izmorit takvim nacinom igre, pa eventi nekad dobro dođu. Al igra sa i bez evenata mi je prakticki ko druga igra. bez evenata mi je srodna Mage Knightu, a s Eventima Pandemicu. Neznam zasto, al takav mi je osjecaj :)
Ovi su korisnici zahvalili autoru gogo666 za post:
juri006
slika
Avatar
Killa
Reactions:
Postovi: 408
Pridružen/a: 12 lip 2011, 20:42
Lokacija: Split
Ima zahvala: 680 puta
 pohvaljen: 310 puta

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Killa »

Ala, šta ste se uzasrali o Spirit Islandu. Ima posebna tema otvorena za tu igru, pa...
Ovi su korisnici zahvalili autoru Killa za post (ukupno 3):
ButchDeniT0mo
Avatar
Minsc1610
Reactions:
Postovi: 255
Pridružen/a: 18 lis 2018, 00:04
Lokacija: Osijek
Ima zahvala: 278 puta
 pohvaljen: 322 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Minsc1610 »

Killa je napisao/la: 22 srp 2021, 16:33 Ala, šta ste se uzasrali o Spirit Islandu. Ima posebna tema otvorena za tu igru, pa...
:lol: :lol: :lol:
Ovi su korisnici zahvalili autoru Minsc1610 za post:
wm_lsmm
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”