Šta ste zadnje igrali?

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4964
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3581 put
 pohvaljen: 3675 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

ja moram reći da mi je Mombasa jedna od najtežih igara koje sam igrao. Moraš pratiti što si odigrao (kako bi dobro posložio karte u rest pile), moraš razmišljati što povezati za sljedeći potez (radi knjiga), a onda na neki način i voditi računa o tome gdje možeš biti najjači za one bonus akcije, uf, baš zaje...
Ne znam, za sad mi je jako dobra, ali meni je suhoparnija od GWT ili Maracaibo. Ali da je posebna i da ima mehanike koje još nisam vidio, ima. Ne volim kad u igrama za bodovanje ima množenja (izračun vrijednosti dionica) jer tu onda zna biti jako velikih razlika u bodovima, ali ajde, ovdje svi vide koliko će neka firma vrijediti otprilike pa se čovjek donekle može pozicionirati. U svakom slučaju, mislim da će mi trebati kojih 3-5 partija da to sve sjedne i da se odigra prirodno. I eto, opet će neke neodigrane igre radi toga patiti na polici :-D
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 7):
Mago de Umagofrastarcpriroda15margePapaverVatanensmurfORnot
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4964
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3581 put
 pohvaljen: 3675 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Evo danas pala još jedna glava ;-)

slika

slika

https://boardgamegeek.com/boardgame/192 ... vilization

Šteta što su pravila dosta zbunjujuća, inače igra nam se pokazala baš zanimljiva, ali i jako teška. Igrali smo CO-OP mod igre i naravno izgubili. Nismo se u startu snašli, kasnije smo kasnili sa odrađivanjem stvari vezanih za scenario. Svakako je moram uskoro probati inaće ću sve zaboraviti :-D

I usput smo bacili i još Mombasu, čisto da ponovim štivo od jučer i mogu reći da mi je danas već puuuuno bolje sjela iako sam opet izgubio i to ovaj puta jako jako. Miljenku je izgleda legla na prvu.


slika
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 10):
Papaverrealukatanelornpriroda15VatanendadoMago de UmagosmurfORnotKnivesmarge
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

https://boardgamegeek.com/boardgame/126 ... n-calendar

Ovo je jedna od igara koja mi je prva zapela za oko kad sam se prvi put susreo s bg-ovima pocetkom 2020. i konacno je dosao i taj dan da zaigramo.
Pravila su poprilicno jednostavna - ili stavljas workere ili ih podizes, ali kako optimizirati sve to i izvuci max je izazov. Par puta sam se nasao u situaciji da bi morao staviti workera, ali isto tako bi i podigao i nisam znao sto bi prije i vidim da ima mjesta za napredak.

Prvi dojam pozitivan, sutra ide jos jedna partija i nadam se osveti jer sam danas izgubio sa 66-48.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Mago de Umago za post (ukupno 3):
realukaroverandomkockica
slika
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Danas ponovili Tzolk'in, napravio sam 10ak bodova manje nego jucer, a on 15ak vise nego jucer.

Namjerno sam isao vidjeti da li ce mi se isplatiti izgradnja buildinga, uzimao sam uglavnom one koje mi daju da napredujem na tehnologijama + jednu koja me oslobadja od placanja kukuruza za jednog workera. Pri kraju sam uzeo i jedan monument koji mi je dao po 3 VP za svaki step na tehnologijama i to mi je donijelo 27 bodova od ukupnih 36.

Protivnik nije izgradio nijedan building, a prosli put ako se dobro sjecam isto tako nijedan ili mozda jedan. I zadnji put kao i danas je isao jako na templovima, tehnologije oba puta zanemario i satrao me.

Tako da sam malo razocaran, fokus je na templovima, a ostale taktike se isplate slabo ili nikako. To je moj prvi dojam...

Ili smo negdje kiksali s pravilima?
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4964
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3581 put
 pohvaljen: 3675 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

Danas odigrali dvije partije https://boardgamegeek.com/boardgame/300936/magica
i mogu reći da kako nisam niš očekivai, nije loša igra. Dovoljno jednostavna, bitno da se ženi svidjela :-D
A najvažnije, skidam još jednu s popisa sramote ;-)
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post (ukupno 4):
Mago de Umagorealukakockicatanelorn
slika
Avatar
Teehee(R)
Reactions:
Postovi: 120
Pridružen/a: 06 lis 2017, 10:27
Ima zahvala: 625 puta
 pohvaljen: 251 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Teehee(R) »

Produženi weekend iza nas iskoristili smo za kampiranje na Rabu. Uobičajeno, nakon što bi uspavali dječicu, igrali su dueli. Par postova ranije, spomenuo sam da nam je kamping stol premalen pa Underwater cities nije dolazio u obzir, iako nam je on trenutno top.

Prve večeri odigrali smo dvije partije 7 Wonders duel. U prvoj me partiji pomela, ali u drugoj sam bio vrlo agresivan na militaryu i pobrao sve gilde, pa sam istu i dobio.
Prva večer izjednačena.
slika

Drugu večer na stol je izašao moj omiljeni RftG, također odigrali dvije partije. Prva partija bodovi 28:29, druga 29:28. Iako malo bodova, jasno je po razlici među njima da je utrka bila vrlo tijesna!
I druga večer izjednačena.
slika

Treće, i posljednje večeri, na stol je došao Castles of Burgundy. Izukla je onu ploču koja na polju građevina može dati čak 36 bodova pa sam napravio sve da joj to ne uspije, žrtvujući pritom bodove na znanju i živadi. Rizik se isplatio, i nije uspjela doći do svih potrebnih građevina, pa sam ovu dobio.
slika

Dakle, ukupni pobjednik kampiranja, ovaj puta sam ja. 8-)

A evo i jedna slika mjesta zločina! Mene posebno vesele ta igranja na weekend getaway-ima, a dodatno kada se igra u ovakvom polumraku i na svjezem zraku. :)
slika
Zadnja izmjena: Teehee(R), dana/u 07 lip 2021, 08:08, ukupno mijenjano 1 put.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Teehee(R) za post (ukupno 12):
AntomonmljekoMinsc1610sadistikoblahblahVihorrealukaPapaverkockicait's me i još 2 korisnika
slika
Avatar
Antomon
Reactions:
Postovi: 1246
Pridružen/a: 04 tra 2014, 20:38
Lokacija: Rijeka
Ima zahvala: 1190 puta
 pohvaljen: 921 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Antomon »

Mago de Umago je napisao/la: 06 lip 2021, 21:53 Danas ponovili Tzolk'in, napravio sam 10ak bodova manje nego jucer, a on 15ak vise nego jucer.

Namjerno sam isao vidjeti da li ce mi se isplatiti izgradnja buildinga, uzimao sam uglavnom one koje mi daju da napredujem na tehnologijama + jednu koja me oslobadja od placanja kukuruza za jednog workera. Pri kraju sam uzeo i jedan monument koji mi je dao po 3 VP za svaki step na tehnologijama i to mi je donijelo 27 bodova od ukupnih 36.

Protivnik nije izgradio nijedan building, a prosli put ako se dobro sjecam isto tako nijedan ili mozda jedan. I zadnji put kao i danas je isao jako na templovima, tehnologije oba puta zanemario i satrao me.

Tako da sam malo razocaran, fokus je na templovima, a ostale taktike se isplate slabo ili nikako. To je moj prvi dojam...

Ili smo negdje kiksali s pravilima?
Mislim da niste kiksali sa pravilima, Tzolkin se jednostavno može igrati na više razina. Ja sam igru imao duže vrijeme i volio sam je, ali kada mi je frend pokazao kako se iskoristi puni potencijal igre, shvatio sam da to nije igra za mene, da je igram površno i prodao mu je.

Kada ja igram Tzolkin, imam 3 početna radnika, eventualno izvučem 4. radnika, ali je to moj maksimum koliko uspijem planirati u igri, sve dalje od toga mi se pretvara u rad, a ne u uživanje u igri. Naše partije su se kretale u rasponu 50-70 bodova. Dobro odigrana partija je 100+ bodova, sa svih 6 radnika izvučenih kamo se često dogode turnovi da platiš 10-15 kukuruza da platiš postavljanje 3-4 radnika ali izvučeš veliki benefit. Najjači kotač je žuti (Uxmal), jednostavno daje ogromnu količinu fleksibilnosti. Nakon toga odabereš ideš li na zeleni/Palenque kotač (kamo ćeš preko Uxmala kukuruz pretvarati u resurse za zgrade/monumente/templove) ili smeđi kotač (kamo ćeš opet preko žutog kotača resurse pretvarati u kukuruz kada ti treba).

Dobro sam zapamtio kada smo igrali sa navedenim frendom kako me šokiralo kada je platio 15 kukuruza da postavi 3 ili 4 radnika da bi idući potez dobio nazad 30 kukuruza, a mene hvata panika kada moram platiti sve preko 5 kukuruza :lol:

Imam osjećaj da do 100+ bodova ne možeš doći ako ne izvučeš van svih 6 radnika i definitvno treba koristiti pomicanje kotača za 2 koraka unaprijed.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Antomon za post (ukupno 3):
Mago de Umagosadistikokockica
Avatar
Mago de Umago
Reactions:
Postovi: 880
Pridružen/a: 15 sij 2021, 12:03
Ima zahvala: 843 puta
 pohvaljen: 981 put
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la Mago de Umago »

Mene sve to podsjeća na Teotihuacan gdje je (bez expanzija) fokus na piramidi. Dekoracija tu i tamo donese nešto bodova, ali npr maske nemaju smisla. Zaključavanje radnika u velikoj većini slučajeva nema smisla. To su navodno riješili s expanzijama.

Uxmal je zbilja najjači, frend je stalno tamo imao jednog koji se vrtio do akcije gdje se za 1 resurs penjes na 2 templa - to je zbilja brutalno.

Malo cu proučiti što donosi expanzija...
slika
Avatar
roverandom
Reactions:
Postovi: 522
Pridružen/a: 03 sij 2018, 11:38
Ima zahvala: 151 put
 pohvaljen: 195 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la roverandom »

Kod nas je obrnuto. Building strategy smo počeli izbjegavat jer je prejak :D
slika
Avatar
sadistiko
Reactions:
Postovi: 4964
Pridružen/a: 15 ožu 2013, 08:04
Lokacija: Petrinja
Ima zahvala: 3581 put
 pohvaljen: 3675 puta
Kontakt:

Re: Šta ste zadnje igrali?

Post Postao/la sadistiko »

roverandom je napisao/la: 07 lip 2021, 00:04 Kod nas je obrnuto. Building strategy smo počeli izbjegavat jer je prejak :D
Ovo je onda dobra vijest, što se tiče balansa igre.
Ja isto nemam nikakvu strategiju, ta igra mi je još jedna enigma. Ja je više igram jer mi je zabavno to što moraš računati kako se sve skupa okreće (u čemu naravno nisam dobar :-) ).
Ovi su korisnici zahvalili autoru sadistiko za post:
Mago de Umago
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”