Bratstvo i jedinstvo

Forum za vaše vijesti iz nama omiljenog svijeta.
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Nuuq »

Evo sam bio na ks, vidim units se zovu ovako kako sam ja rekao.
Ali mislim da se generalno trebaju tako zvati strane. Po armijama, ne nacijama, jer nije tačno.
Odmah se iznerviram kada mi neko kaze Srbi Hrvati i Bošnjaci. Bosanci, može.
Ko zna, možda kada bi pročitao pravila, ništa od mojih primjedbi ne bi stajalo. Ovo je bilo u odnosu na intervju.
Anyway, sve ovo govorim sa željom da igra bude super, jer mi je drago da se pravi igra o ovome.
slika
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Stips »

Ma sve 5, sve jasno! :thumbs
Stips
Reactions:
Postovi: 954
Pridružen/a: 09 kol 2011, 15:34
Ima zahvala: 587 puta
 pohvaljen: 576 puta

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Stips »

Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:38 Nisam nikada igrao war game, niti ću, vjerovatno. Ali imao sam potrebu da kažem.
Btw, a kaj je to _wargame_? :)

Ja za wargame priznam samo Twilight Struggle, Root i šah.
I Belu.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Stips za post:
Nuuq
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Nuuq »

Stipsonov je napisao/la: 26 ožu 2020, 00:50 Ma sve 5, sve jasno! :thumbs
Bottom line.
Da mi neko kaze da mogu biti Bošnjak, Srbin ili Hrvat, ja ne bih igrao igru, jer ja, recimo, sam se izjasnio kao Bosanac i ja sam ostali. Tako je bilo i tada.
Da mi netko kaže za mogu biti neka od armija, mogao bi igrati bilo koju.
Eto tako nekako.
Kompleksno je, ali kada je stvarno, postaje čudno i bitno. ☺️☺️
Mozda konačno odigram svoj prvi war game.
slika
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Nuuq »

Stipsonov je napisao/la: 26 ožu 2020, 00:54
Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:38 Nisam nikada igrao war game, niti ću, vjerovatno. Ali imao sam potrebu da kažem.
Btw, a kaj je to _wargame_? :)

Ja za wargame priznam samo Twilight Struggle, Root i šah.
I Belu.
Meni je jedino memoir war game 😉😉😉
slika
Avatar
Tibi
Reactions:
Postovi: 13
Pridružen/a: 08 vel 2019, 16:34
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Tibi »

Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:13 Ovo je problematično. Ako kaže da je bitno da je historijski tačno, onda je VRLO problematično.
Bošnjaci, Srbi i Hrvati nisu bili zaraćene strane u BiH nego Armija BiH, HVO i Vojska Republike Srpske sa dobrovoljcima iz Srbije, te, naravno, JNA.
Zašto je ovo jako bitno? Zato što su u Armiji BIH bili i Hrvati i Bošnjaci i Srbi i ostali.
Svoditi sukobe na ove tri 'frakcije' je amaterski. Tako da ova igra, na žalost, nije ništa 'relevantnija' od recimo Scythe.
slika

A tko je stajao iza Armije BiH, tko iza HVO-a, tko iza Vojske Republike Srpske? Nemojmo pričati bajke i zavaravati se nekim romantičnim pričicama o tome kako su ratovali neki klanovi koji nisu nikome odgovarali, i koji su bili ispremiješanih narodnosti i nisu imali veze s matičnim državama. Nitko ne dvoji da je bilo pojedinaca koji su bili na suprotnim stranama. Ali koliko je bilo bataljuna sastavljenih od Hrvata u Armiji BiH? Koliko je bilo Bošnjaka u Vojsci Republike Srpske?
Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:13I ovo nije sve. Još par stvari je tu problematično, recimo da se sa svakim širenjem Srba stvara humanitarna kriza i ruši se ugled kod međunarodne zajednice. BiH je imala embargo do pred kraj rata, Srbija i Hrvatska nisu. Tako da je to bezveze. Ali eto, hajde. Budalaština.

Što je tu točno budalaština? Kada se rat zahuktao embargo je bio uveden svim stranama. To što je Hrvatska strana vještije koristila neregularne kanale, a Srpska startala s vojnom mašinerijom JNA, ne znači da je embargo bio uveden samo Bosni, a Hrvatskoj i Srbiji nije. Tvoja izjava nema veze s vezom i smislom. Također koliko sam proučio igra odlično simulira vanjske intervencije od strane EU i Amera da se sukobi što više suzbiju.
Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:13Ne znam, ja je neću igrati vjerovatno.
I to je u redu, tvoja stvar. Ali suditi knjigu, film, ili igru, te time i nečiji rad i trud ovako besmislenim kritikama, bez da se uopće proučilo detaljnije ono što se kritizira. Čemu? Na koncu govorimo zaboga o jednoj igri. Cijenim što si je autor usprkos tome dao truda da bude što dostojnija i bliža istini.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Tibi za post (ukupno 2):
sadistikoT0mo
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Nuuq »

Tibi je napisao/la: 26 ožu 2020, 18:02
Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:13 Ovo je problematično. Ako kaže da je bitno da je historijski tačno, onda je VRLO problematično.
Bošnjaci, Srbi i Hrvati nisu bili zaraćene strane u BiH nego Armija BiH, HVO i Vojska Republike Srpske sa dobrovoljcima iz Srbije, te, naravno, JNA.
Zašto je ovo jako bitno? Zato što su u Armiji BIH bili i Hrvati i Bošnjaci i Srbi i ostali.
Svoditi sukobe na ove tri 'frakcije' je amaterski. Tako da ova igra, na žalost, nije ništa 'relevantnija' od recimo Scythe.
slika

A tko je stajao iza Armije BiH, tko iza HVO-a, tko iza Vojske Republike Srpske? Nemojmo pričati bajke i zavaravati se nekim romantičnim pričicama o tome kako su ratovali neki klanovi koji nisu nikome odgovarali, i koji su bili ispremiješanih narodnosti i nisu imali veze s matičnim državama. Nitko ne dvoji da je bilo pojedinaca koji su bili na suprotnim stranama. Ali koliko je bilo bataljuna sastavljenih od Hrvata u Armiji BiH? Koliko je bilo Bošnjaka u Vojsci Republike Srpske?
Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:13I ovo nije sve. Još par stvari je tu problematično, recimo da se sa svakim širenjem Srba stvara humanitarna kriza i ruši se ugled kod međunarodne zajednice. BiH je imala embargo do pred kraj rata, Srbija i Hrvatska nisu. Tako da je to bezveze. Ali eto, hajde. Budalaština.

Što je tu točno budalaština? Kada se rat zahuktao embargo je bio uveden svim stranama. To što je Hrvatska strana vještije koristila neregularne kanale, a Srpska startala s vojnom mašinerijom JNA, ne znači da je embargo bio uveden samo Bosni, a Hrvatskoj i Srbiji nije. Tvoja izjava nema veze s vezom i smislom. Također koliko sam proučio igra odlično simulira vanjske intervencije od strane EU i Amera da se sukobi što više suzbiju.
Nuuq je napisao/la: 25 ožu 2020, 23:13Ne znam, ja je neću igrati vjerovatno.
I to je u redu, tvoja stvar. Ali suditi knjigu, film, ili igru, te time i nečiji rad i trud ovako besmislenim kritikama, bez da se uopće proučilo detaljnije ono što se kritizira. Čemu? Na koncu govorimo zaboga o jednoj igri. Cijenim što si je autor usprkos tome dao truda da bude što dostojnija i bliža istini.
jesam napisao ostro, ali ne i netacno.
Gledaj, ja znam puno boraca armije BiH. Znam i boraca HVO. Vojske RS ne.
Moj kum je Hrvat, njegov otac je bio u Armiji BiH, i njegov general je bio Srbin.
Ja nikada necu pristati na to da je Armija BiH bila Bosnjacka jer nije.
Priznajem da sam se upalio na igru, i da je to glupo s moje strane, ali ja bi volio da ova igra bude veliki hit, i da napravi ogroman uspjeh. Da ne zelim, ne bi me zanimalo.
Ozbiljan korak medjunarodne zajednice je bio nakon Srebrenice (odsjeceni neki dijelovi pristupa Srbije VRS) a NATO reakcija je uslijedila nakon 4 godine rata.
Ja sam vise puta rekao da ne znam nista o war gamingu, niti o tome kako one funkcionisu, ali samo mislim da bi bilo super kada bi se stvari prikazivale onakvima kakve su bile.
Mene je na Dobrinji (dio Sarajeva) na pocetku odbranio HVO. Niko drugi. Poslije kada se to sve, znamo vec sta, mnogi Dobrinjci koji su bili u HVO otisli su u ABiH.
Ja sam dobar dio svog zivota posvetio tome da ne dozvolim da se rat na taj nacin politizira i da se kaze da su se tukli bosnjaci (muslimani), srbi i htvati. Jer to jednostavno nije tacno.
Opet, i ko zna koji put, negdje dam u kasnoj noci zaboravio da se radi o igri, te mozda nisam napisao nesto sto ima smisla, i zato se izvinjavam svima.
Ja cu igru kupiti jer je super stvar za imati, ali je necu igrati jer ne mislim da mogu savladati pravila war gaminga. I to je jednostavno tako.
I da, kriv sam sto nisam procitao puno vise o igri prije nego sam ista napisao, to je 100% tacno, ali sam reagovao na intervju.
Moj film su sahranili kao muslimansku propagandu u srbiji prije nego sam ga zavrsio. Ko ga je gledao zna koliko u njemu nema ni propagande ni politike.
Jos jednom se izvinjavam svima koji su moj komentar nasli za uvredljiv, nije mi bila namjera.
Ovi su korisnici zahvalili autoru Nuuq za post:
sadistiko
slika
Avatar
Tibi
Reactions:
Postovi: 13
Pridružen/a: 08 vel 2019, 16:34
Ima zahvala: 8 puta
 pohvaljen: 23 puta

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Tibi »

@Nuuq
Oprosti i ti meni što sam onako startao. PTSP od ekipe s Foruma.hr gdje dobijem ospice kada ekipa blati filmove, serije i knjige, koje nisu ni gledali/čitali, niti imaju namjeru. Sad vidim da nisi jedan od takvih i nisam trebao onako naglo pomalo napadački pisati. No hard feelings :) . Što se tiče onoga vezanog za rat, razumijem stajalište s kojeg imaš to mišljenje, i za to si ljudina u mojim očima. Kamo sreće da je bilo više ljudi koji nisu dijelili na MI i ONI. Mislim da je nažalost malo previše romantičarski, jer većina nisu gledali na to na taj način. I tako su si onda lakše sami sebi mogli opravdati stvari koje su činili. Nego nemojmo više o ružnim stvarima, drago mi je da si izašao iz tog pakla živ i zdrav i kao ljudina sa srcem.

Nisam nažalost gledao dokumentarac. Vidio sam najavu za dokumentarac, i već se iz tog vidjelo da je to radio netko sa srcem i dušom. Veliki respekt s moje strane, a to što zli jezici pišu njima na dušu crnu.
Avatar
Nuuq
Reactions:
Postovi: 1147
Pridružen/a: 22 srp 2013, 04:35
Ima zahvala: 681 put
 pohvaljen: 854 puta
Kontakt:

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la Nuuq »

drago mi je da smo se razumjeli.
a za film, eno ti torrent :)
slika
Avatar
dendarii42
Reactions:
Postovi: 700
Pridružen/a: 24 sij 2018, 13:37
Ima zahvala: 811 puta
 pohvaljen: 677 puta
Kontakt:

Re: Bratstvo i jedinstvo

Post Postao/la dendarii42 »

Vas dvojica ste bratstvo i jedinstvo na djelu. Ovo mi je bilo lijepo čitati.
Ovi su korisnici zahvalili autoru dendarii42 za post (ukupno 2):
NuuqValsim
slika
Odgovori

Natrag na “Vijesti iz boardgame svijeta”