Vlaga i karton...

Teme vezane uz igre, igranje, druženje, obitelj i psihologiju igranja
Odgovori
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Vlaga i karton...

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

Tražih, ali ne nađoh temu. Rano je ;) Ako je negdje, slobodno preselite...

Dakle, warpanje kartonskih komponenti. Shvatio sam konačno da stvarno nije problem u komponentama (ili jest, ali to znači da svaki proizvođač koristi loše komponente), nego u mom stanu.

Dok su u kutijama, kartonske ploče (raznorazni player boardi i ostale veće komponente) su ravne. Jesam li ih stavio na stol, uviju se prema gore ko babin opanak. Npr, nekidan sam raspakirao Machinu Arcanu sa svojih sto pedeset osam milijuna dungeon map tileova i svaki tile je bio savršeno ravan, ali nakon što je proveo 5 min na stolu, uvio se. Poslije su se izravnali kada sam ih spremio u kutiju natrag sa silika gelom.

Isti problem imam i sa Scytheom, s Azulom, evo On Mars koji je jučer stigao, samo što sam izvukao player boardove, savršeno ravne, uvili su se.

Pretpostavljam da je problem vlaga (ili nedostatak) u stanu. Nemam higrometar, barem ne ništa kvalitetno, ali nabavit ću jer me živo zanima koliki je postotak vlage.

Mislite li da je previše ili premalo vlage? S obzirom da se grijem na centralno i maknuo sam one ovlaživače prostora na radijatorima jer bolja polovica zapinje za to i prolijeva kao da nema sutra, rekao bih da mi je u stanu Sahara.

Koja su vaša iskustva s kartonom u vašim kućama/stanovima? Zna li možda netko koji bi bio optimalni postotak da bi komponente bile sretne? Mislim, jeste li sreli negdje taj podatak?
Avatar
Satarash
Reactions:
Postovi: 334
Pridružen/a: 05 vel 2014, 14:24
Ima zahvala: 190 puta
 pohvaljen: 235 puta
Kontakt:

Re: Vlaga i karton...

Post Postao/la Satarash »

Nisam imao tih problema. Barem mislim da nisam, jer vjerojatno nisam obraćao pažnju, ili se nisu uvijali nešto previše.
Znam da se ponekad znalo dogoditi da ne sjednu dobro na stol, ali onda ih malo "ispravim" i to bude to.
Avatar
Vintijakna
Reactions:
Postovi: 75
Pridružen/a: 04 sij 2019, 20:08
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 92 puta
Kontakt:

Re: Vlaga i karton...

Post Postao/la Vintijakna »

Živim u neboderu, grijem se na centralno i nemam ovlaživače prostora na radijatorima; moj Scythe je i dalje ko od majke rođen.

Ne znam kakva mi je vlaga u stanu, no kod mene centralno i radijatori nisu problem.

Ti se ovo dogadja samo zimi ili je i ljeti isti problem?
Ovi su korisnici zahvalili autoru Vintijakna za post:
Eno27
Avatar
Valsim
Reactions:
Postovi: 3120
Pridružen/a: 12 tra 2013, 23:20
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 2291 put
 pohvaljen: 2358 puta
Kontakt:

Re: Vlaga i karton...

Post Postao/la Valsim »

Rekao bih da je u pitanju vlaga. Imao sam sličnih problema u Zagorju sa stripovima i knjigama. Čak i knjige s tvrdim koricama su unutar njih dobivale valovite stranice, a primjerci s mekim koricama i stripovi, pa neke korice i stranice su se toliko uvile s vremenom da su se prednje i stražnje strane praktički dodirivale :sokiran .
Možete otkriti više o osobi u sat vremena igre, nego u godinu dana razgovora. - Platon
Avatar
CrazyBunnyGuy
Reactions:
Postovi: 794
Pridružen/a: 15 svi 2018, 15:36
Ima zahvala: 283 puta
 pohvaljen: 608 puta
Kontakt:

Re: Vlaga i karton...

Post Postao/la CrazyBunnyGuy »

S obzirom da sam notorno zaboravljiv iskreno neam pojma kakva je situacija ljeti :) Mislim da se Scythe warpao i prije, ali tek nedavno sam dobio svu novu silu kartona, usred zime, tako da ćemo vidjeti. U međuvremenu sam si našao nekakav vlagomjer pa ću ga staviti doma i vidjeti što kaže. Meni je gotovo nemoguće igrati Scythe na modular boardu jer se moduli toliko ukrive da dobijem zdjele, a ne ploče. :P Većinu vremena te ploče provedu ispod glavne kutije, Fenrisa i prve dvije ekspanzije da se izravnaju koliko toliko. Ah, well, boom kupio litter box od 4 kvadrata pa ću nasuti par kubika mačjeg pijeska i igrat ćemo u pješčaniku, možda pomogne :P
mljeko
Redovni član udruge
Reactions:
Postovi: 392
Pridružen/a: 19 sij 2017, 22:56
Ima zahvala: 191 put
 pohvaljen: 520 puta
Kontakt:

Re: Vlaga i karton...

Post Postao/la mljeko »

Nakon malo pretrage po internetu , optimalna temperatura je 20°C, a relativna vlažnost zraka 60% (koliko sam našao za papir se preferira nešto niža, a karton nešto viša vlažnost).

Vjerojatno imaš premalu vlažnost i preveliku temperaturu, što dovodi do izvijanja.
Ovi su korisnici zahvalili autoru mljeko za post:
Dalegard
Avatar
priroda15
Reactions:
Postovi: 325
Pridružen/a: 09 sij 2012, 20:21
Lokacija: Zagreb
Ima zahvala: 468 puta
 pohvaljen: 266 puta
Kontakt:

Re: Vlaga i karton...

Post Postao/la priroda15 »

mljeko je napisao/la: 14 sij 2020, 14:46 Nakon malo pretrage po internetu , optimalna temperatura je 20°C, a relativna vlažnost zraka 60% (koliko sam našao za papir se preferira nešto niža, a karton nešto viša vlažnost).

Vjerojatno imaš premalu vlažnost i preveliku temperaturu, što dovodi do izvijanja.
Slažem se. Meni je u stanu 20-21C a vlažnost 60-65% i nemam nikakvih problema s kartonskim dijelovima igara.
slika
Odgovori

Natrag na “Općenito o igrama i igranju”